Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory w zwrotnicy - wymiana na nowe

Mefu 01 Gru 2005 15:45 3671 20
  • #1 01 Gru 2005 15:45
    Mefu
    Poziom 22  

Jeżeli mam w zwrotnicy stare wyschnięte kondensatory elektrolityczne (bipolarne) i chcę je wymienić na foliowe to wymienić na te same pojemności?

Sądzę, że to oczywiste ale się pytam dla pewności.

0 20
  • #2 01 Gru 2005 15:58
    aca
    Poziom 30  

Hi,

oczywiscie. MKP lub MKT .

Pozdrowienia.

0
  • #3 01 Gru 2005 15:59
    luke666
    Poziom 33  

Tak, to chyba oczywiste. Możesz kupić kondensatory o większym napięciu przebicia, niż obecnie posiadane.

0
  • #4 01 Gru 2005 17:06
    168931
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Gru 2005 17:06
    Mefu
    Poziom 22  

Tak sie tylko upewniałem :)

Ale jeszcze cos.... nie wiem czy dostane kondensatory 10uF (bo 2,2uF i 3,3uF raczej będą w sklepie). Jakbym nie dostał takiego konda to moge złączyć kilka równolegle ?? Pojemność niby ta sama ale czy tak samo będzie działać ??

0
  • #6 01 Gru 2005 18:17
    zeberko
    Poziom 31  

Birąc pod uwagę dokładność wartości kondów to odpowiednio połączone kondy dadzą potrzebną tobie wartość elementu.
    W szeregu są jeszcze kondy 6,8 uF

0
  • #7 01 Gru 2005 18:51
    Argyle

Poziom 12  

Witam!

Też szukam kondziorów do zwrotnicy. Mam takie do wyboru:
    1. TME Elektronik (www.tme.pl):kondensatory bipolarne firmy SOLI (±10%, 100V)
    2. Grelton (grelton.mycom.pl): kondensatory bibolarne firmy ELECINIC (100V)
    3. Audiosklep (www.audiosklep.com.pl): bipolrane firmy M.D.L. (±10%, 100V)

Wybrałem te tańsze, bo na razie koszt całych paczek dał mi po kieszeni. Moze kiedyś wymienie je na lepszej firmy np. MKP Jantsen.

Które wybrać ???

0
  • #8 01 Gru 2005 23:04
    Mefu
    Poziom 22  

Żadne :) bipolarne elektrolity to nie do zwrotnicy. Lepiej bedzie jakiś MKP MKT MKSE.

0
  • #9 01 Gru 2005 23:13
    Argyle

Poziom 12  

Jedyne MKP na które mnie moze stac to JANTSEN Audio

A jak dam bipolrane to to nie będzie działać na razie?? Jak spłące głośnki to potem ewentulanie kupie lepsze kondziory... Ma to sens??

0
  • #10 02 Gru 2005 00:09
    mate_ok
    Poziom 18  

gdy rozbierzesz byle jakie a nawet troche "lepsze" kolumny od wieży stereo albo jakieś marketowe to w środku prawdopodobnie znajdziesz zwykłe elektrolity. Oczywiście będzie działać, ale z założenia taka zwrotnica będzie miała gorsze walory dźwiękowe. Zależy też jakie masz w kolumnach głośniki, bo komplet nowych kondików MKP Jantzena to jakies 50 zł i może się to poprostu nie opłacać.

0
  • #11 02 Gru 2005 10:38
    Argyle

Poziom 12  

Mam głośniki STX (15"), Eminence (8") i Tonsil (GDWT).
    Chyba masz racje. Mnie akurat to wyjdzie drozej, bo mam pojemności:
    C1=190uF, C2=100uF, i reszta małych.

0
  • #12 02 Gru 2005 11:24
    mate_ok
    Poziom 18  

190 uF?? nie ma tam gdzies przecinka byc bo strasznie duze jak na zwrotnice glosnikowe pojemności?

0
  • #14 02 Gru 2005 13:41
    mate_ok
    Poziom 18  

no jesli chodzi Ci o te estradowki to nie bedziemy podważać autorytetu Silversounda, bo on wie co robi (chociaż jak dla mnie to te pojemności są i tak o rząd wielkości za duże, alew idac taka metoda :) Nie ma sensu wsadzać tam MKP Jantzena bo koszt byłby ogromny w porównaniu z samymi przetwornikami.

pozdrawiam

0
  • #15 02 Gru 2005 15:10
    Argyle

Poziom 12  

W takim razie tak jak pisałęm

Cytat:
    Też szukam kondensator do zwrotnicy. Mam takie do wyboru:
    1. TME Elektronik (www.tme.pl):kondensatory bipolarne firmy SOLI (±10%, 100V)
    2. Grelton (grelton.mycom.pl): kondensatory bibolarne firmy ELECINIC (100V)
    3. Audiosklep (www.audiosklep.com.pl): bipolrane firmy M.D.L. (±10%, 100V)

Dlatego, myślałem włożyc tam jakiś bipolarny i z tym równolegle MKT np.
    Które lepsze z tych bipolarnych??

A co to za kondensator MKSE??

0
  • #16 02 Gru 2005 15:47
    mate_ok
    Poziom 18  

nie wiem czy takie połaczenie miałoby jakiś sens, chociaż warto spróbować. MKSE kojarzą mi się ze starymi telefonami :D (foto ponizej).

Na stronce http://www.audioallegro.prv.pl/ masz wybór kondików MKP Jantzena, a jeśli zdecydujesz się na same elektrolity to są tam również MDLa, więc chyba na tą firmę spośród trzech powyższych warto postawić. (możesz summa sumarum za C1 i C2 wstawić elektrolity MDLa a reszta to jantzeny MKP - będzie drogo ale wyjdzie porządna zwrotnica moim zdaniem). Co do cen kondensatorów MKP to zauważyłem, że te kupowane luzem w sklepie elektronicznym, są droższe niź Jantzeny i zazwyczaj mają tolerancję 10%. Oczywiście o porównaniu jakości nie może być mowy, bo Jantzeny są stosowane w high-endowych konstrukcjach.

pozdrawiam i życzę powodzenia

0
  • #17 02 Gru 2005 16:41
    Argyle

Poziom 12  

Z tymi MKSE to jest zagadka, pytałem bo SilverSound użył takiej nazwy w opisie tej zwrotnicy "bipolarne MKSE (..) na min. 100V". :)

Okazało się, że audioallegro korzysta z oferty Polink'a (http://www.polink.com.pl/) i pewnie z tamtąd też ma te Jantsen'y i M.D.L.'e.
    Polink robi też zwrotnice na zamówienie. Zobacze ile będą chcieli za kompletne wykonanie. Juz wiem, że średnice drutów cewek daliby większe (choć proponowałem takie jak SilverSound).
    Może się okazać, że zrobienie tego samemu się nie opłąci, a zawsze moge kupić u nich same elementy ;).

0
  • #18 02 Gru 2005 16:55
    mate_ok
    Poziom 18  

jesli zamowisz u nich gotowe zwrotnice to i tak będą je dopiero robić, więc policzą Ci elementy i jeszcze robociznę - chyba lepiej zamówić podzespoły i samemu się pobawić :D Co do cewek to im grubszy drut tym lepszy, więc warto zainwestować. Wydaje mi się, że 1,2 to optimum ale do estradowek może grubszy nawet.

A te bipolarne MKSE hmmm.. chyba za krótko jeszcze żyję :D

pozdrawiam

0
  • #19 02 Gru 2005 17:04
    Argyle

Poziom 12  

Włanie... czas wykonania może być długi... chyba się pobawie :D

Polink ma elektrolity firmy ELECINIC tak jak Grelton. Tak właściwie to mam dostęp do tych elektrolitów z firmy SOLI zakupionych w TME. Hmm... podejrzewam, że nie ma zbytniego znaczenia... to i tak elektrtolity.

0
  • #20 02 Gru 2005 17:37
    mate_ok
    Poziom 18  

więc tylko zamawiac i do roboty :D Te kondy to i tak lepsza sprawa niż zwykłe sklepowe, więc jesli masz dostęp do SOLI to nie ma ię nad czym zastanawiać

pozdrawiam i życze powodzenia

0
  • #21 02 Gru 2005 19:31
    Argyle

Poziom 12  

Dzięki za wszelką pomoc!! :D

Część zamówień już jest w toku ;).

0