Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostrojenie głowicy tunera diory AS 642

pk13 02 Gru 2005 12:56 2374 9
  • #1 02 Gru 2005 12:56
    pk13
    Poziom 10  

Przestroiłem głowicę tunera WS 642 wg instrucji. Nie mogę jednak dostroić jej na górną czętotliwość 108 MHz (dolna dostrojona). Dostroiłem max do 105 MHz. Jak podnieść częstoliwość do 108 MHz?

0 9
  • #2 02 Gru 2005 20:52
    pasat
    Poziom 14  

Witam.Jeżeli głowicę przestroiłeś prawidłowo sprawdż górne i dolne napięcie warikapowe - to może być jedną z przyczyn ograniczenia pasma.

0
  • Pomocny post
    #3 03 Gru 2005 00:47
    kaem
    Poziom 26  

pasat napisał:
    Witam.Jeżeli głowicę przestroiłeś prawidłowo sprawdż górne i dolne napięcie warikapowe - to może być jedną z przyczyn ograniczenia pasma.

Zgadza się, ale czasami trzeba minimalnie przekroczyć dane ze schematu. Tam jest od 3 do 25 V, jeżeli są problemy z pokryciem to można zrobić np. od 2 do 26 V i wtedy zapas już powinien być.
    Napięcie 3 V ustawia się R206 (agregat) i R214 (programator), a napięcie 25 V ustawiasz R272 (wspólnie dla agregatu i programatora).

0
  • #4 05 Gru 2005 07:47
    pk13
    Poziom 10  

Witam. Sprawdziałem napięcia jest dokładnie 3,1V i 25,3V mimo to ostatnią stację odbieram na częstotliwości 104,9 MHz. Po za tym po ok 15 min pracy gaśnie czerwona dioda "dostrojenie" a po dłuższej pracy także dioda "stereo". Podobno można to wyregulować cewką w układzie p.cz tylko którą? Nie posiadam schematu tego tunera.

0
  • Pomocny post
    #5 05 Gru 2005 13:49
    kaem
    Poziom 26  

pk13 napisał:
    Witam. Sprawdziałem napięcia jest dokładnie 3,1V i 25,3V mimo to ostatnią stację odbieram na częstotliwości 104,9 MHz. Po za tym po ok 15 min pracy gaśnie czerwona dioda "dostrojenie" a po dłuższej pracy także dioda "stereo". Podobno można to wyregulować cewką w układzie p.cz tylko którą? Nie posiadam schematu tego tunera.

Zwykle jest tak, że jeżeli górne napięcie jest ok. 25 V to wystarczy nawet nie ruszając go, zmniejszyć napięcie dolne i nieco "przesunąć" sobie zakres cewką heterodyny w stronę wygospodarowanego miejsca na dole, a góra zakresu wyłoni się nam sama. W tunerach "cyfrowych" napięcie warikapowe ma ścisły związek z częstotliwością, natomiast w analogowych nie - można przesuwać zakres dowolnie w ramach wygospodarowanego miejsca na skali.
    Słabym punktem p.cz. jest cewka L202 w pobliżu układu scalonego IC201 (UL1200). Łatwo ją znaleźć bo nie jest ona jako filtr 7x7 tylko jako duży plastykowy korpus ze zwojami na wierzchu. To jest taki przesuwnik fazowy w demodulatorze i nawet fabryczne jego zestrojenie powoduje, że już po dostarczeniu nowego tunerka do domu trzeba było to strojenie powtórzyć. Nawet wahania temperatury w mieszkaniu potrafią rozjechać ten obwód. Po nagrzaniu się, trzeba ustawić tuner na max sygnału FM (5 zielonych diod), a tą cewką spowodować zapalenie się diody "Dostroj" i "Stereo". Potem można dokończyć strojenie "precyzyjnie ale na oko", tzn. tak regulować tą cewką w bardzo małym kącie obrotu, żeby przy pokręcaniu pokretłem strojenia, obie czerwone diody zapalały się i gasły symetrycznie przy tym samym poziomie sygnału (np. 5 ziel. diod przy świecących sie czerwonych, 3 diody ziel. przy zgaszonych czerw. z jednej strony i 3 diody ziel. przy zgaszonych czerw. z drugiej strony). Wtedy jest symetria demodulatora.
    Niestety, jakość wzm. p.cz. i demodulatora FM w tym tunerze jest taka, że to dostrojenie trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Fitrami 7x7 natomiast najlepiej nie kręcić, ich stałość jest dobra.

0
  • #6 05 Gru 2005 14:03
    pk13
    Poziom 10  

Dziękuję za informację. Spróbuję wyregulować cewką L202. A co do zmniejszenia napięcia dolnego to na początku skali mam częstoltliwość ok 88,5 MHz. Przesuwając pasmo w dół "ucieknie" mi ustawiona dolna częstotliwość

0
  • Pomocny post
    #7 05 Gru 2005 14:20
    kaem
    Poziom 26  

pk13 napisał:
    Przesuwając pasmo w dół "ucieknie" mi ustawiona dolna częstotliwość

Trudno, ale przesuwając cały zakres w dół ona tylko przesunie się w górę, więc jej nie zgubisz. Pasmo w analogowym tunerze powinno od ok 87,2 (oczywiście już z odpowiednim zapasem). Jeżeli nie ma stacji na samym początku zakresu, to włącz sobie cyfrowe radio obok na 98,2 MHz, wskazówkę skali w tym otwartym tunerze ok. 5 mm od skrajnego położenia i kręć cewką heterodyny aż w tunerze cyfrowym usłyszysz ciszę i zapali sie "tuned" czy co tam bedziesz miał. Wtedy będziesz miał odbiór w otwartym tunerze na 98,2-10,7=87,5 MHz. Wtedy przesuwasz strojenie na koniec zakresu (tutaj drugi tuner już niestety sie nie przyda) i słuchasz jaka tam jest sytuacja z pokryciem.

0
  • #8 06 Gru 2005 07:25
    pk13
    Poziom 10  

Wyregulowałem cewką L202 i minimalnie L204. Jak na razie jest ok. Diody "dostrojenia" i "stereo" nie gasną. A co do rozszerzenia pasma to może antenę mam do kitu. Ostatnią stację łapię na 104,9 MHz, ale na skali mam jeszcze miejsce w górnym zakresie. Wymienię antenę i zobaczę. Tylko na jaką?

0
  • #9 06 Gru 2005 11:58
    kaem
    Poziom 26  

pk13 napisał:
    Wyregulowałem cewką L202 i minimalnie L204. Jak na razie jest ok. Diody "dostrojenia" i "stereo" nie gasną. A co do rozszerzenia pasma to może antenę mam do kitu. Ostatnią stację łapię na 104,9 MHz, ale na skali mam jeszcze miejsce w górnym zakresie. Wymienię antenę i zobaczę. Tylko na jaką?

Jak nie masz kablówki to podejdź do kogos kto ma, tam powinny być jakieś stacje na częstotliwościach kablowych aż do końca zakresu. U operatora dowiesz się na jakich częstotliwościach operator nadaje, albo po prostu sprawdź na tunerze cyfrowym w kablówce.

0
  • #10 06 Lut 2006 09:02
    pk13
    Poziom 10  

Skorzystałem z rad i wszystko jest w porządku. Tuner odbiera cały zakres.

0
  Szukaj w 5mln produktów