Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel/Grundig 303 - napięcie żaroweczek w panelu

03 Gru 2005 02:09 1116 9
  • Poziom 12  
    Witam!
    Jak w temacie- jakie powinno byc napięcie żaroweczek w panelu - model radia to Opel/Grundig 303? Spaliły się :cry:

Dzieki za pomoc

Jakub
  • Poziom 34  
    Witam,
    a nie lepiej jak już się panel z tego powodu od czasu do czasu rozbiera to wymienić na hyper LED-y ? te się nie bynajmniej bardzo rzadko przepalają (bo nie mają włókna podatnego np. na wstrząsy i gwarantowane 100 000 godz. świecenia) . Procedura powszechnie stosowana obecnie nie tylko przeze mnie, ale fakt czasami wymaga to adaptacji (przeróbki).
    Jak chcesz zachować tradycyjne żaróweczki to sprawdź czy są łączone równolegle czy szeregowo - przeważnie są łączone szeregowo i jak jedna się przepali to ciemnoza w całym szeregu. Z reguły są to żaróweczki łączone w szereg o napięciu 5-7V w łąńcuchy ale mogą być mniejsze (3V) i w panelu może (mogą) być jeszcze włączone dodatkowe rezystory szeregowe.
  • Poziom 43  
    Nie wiem o którą wersję SC303 Ci chodzi, o B,C (c) czy D. Tylko do tej pierwszej nie ma schematu. Z zwykle napięcie żarówek wynika, jak pisał kolega powyżej z ich ilości i połączenia a i tak dobrze jest dobrać sztuki pod względem jasności świecenia.

SławeK
  • Poziom 12  
    Sa 3 zaroweczki polaczone w szereg. Wsamym panelu nie widac jeszcze rezystorow wlaczonych w ten szereg. Model radia to ten z literka C. Da sie cos zrobic?
  • Poziom 43  
    Wiec podziel 14,4V przez 3 a będziesz znał napięcie żarówek, nie sądzę by z 5V cz 8V były zasilane 3szt. w szeregu. A schemat jest na Elektrodzie, wystarczy poszukać.

SławeK
  • Poziom 34  
    Dopowiem nowym postem (nie zależy mi na licznikach) - proszę dokładnie czytać i próbować zrozumieć co napisałem ja i szanowny kolega sławek. Rozwiązanie problemu jest proste - te żaróweczki nie mają nota bene podanego napiecia nominalnego tylko zakres (czyli 5-7V) czyli należy w sklepie poprosić o 5V czy 6V :) . Ale tu fakt o czym moderator wspomniał - lepiej kupić ich więcej i od razu wstawić cały komplet i dobrać pod kątem świecenia - jak wstawisz tylko 1 "nówkę" to za chwilę przepali się któraś z pozostałych "starych". Jeszcze raz powiem że wymiana żarówek na LED-y o podwyższonej jasności załatwiają takie problemy na cały żywot panela :)
  • Poziom 12  
    Wylutowałem wszystkie trzy żaróweczki. Chyba wszystkie są spalone, bo po podłączeniu pod 5V, 300mA żadna nie świeci.Ciekawe, bo jedna ma całkowicie przerwany żarnik, ale dwie mają jakby cały, a nie świecą. Zrobię zdjęcie ich może. A w poniedzialek idę po żarówki - dam znać jak poszło. Dziękuję za dotychczasową pomoc, pozdrawiam

Jakub
  • Spec od car audio
    Ja tam w Grundigach robię przeróbkę na żarówki 12V. Świecą dłużej i pewniej - bo jak jedna puści to są pozostałe. A to tylko 2 krosy kablem trzeba zrobić. Z tymi 4V specjalnymi dla Grundiga są zawsze problemy bo jak wsadzi się nie Grundiga to zaraz je trafia, a 5V świecą za ciemno.
  • Poziom 12  
    Zamontowałem 3 żaróweczki 5V każda i wszystko gra :D. Dzięki za pomoc. A mogę poprosić o info jak przerobić to na diody? Może jakiś schemat?

Pozdrawiam,

Jakub
  • Poziom 12  
    Wymieniłem na 5-cio woltowe. Pochodziło i zaraz padło. Czy mogę prosić o schemat przeróbki na diody?

Pozdrawiam,

Jakub Wędrowycz