Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany. Proszę o pomoc

krawczyk.a 15 Kwi 2007 21:04 68843 220
    krawczyk.a
    Poziom 21  
    Czy ktoś może miał podobny przypadek?
    A może można go jakos zresetować czy coś w tym stylu?
  • Relpol przekaźniki
    LED5W
    Poziom 32  
    Jeśli temat jest nadal aktualny, to podłącz tylko zasilanie woltomierza (odłącz przewody pomiarowe). Sprawdź miernikiem napięcie zasilające ICL-a (bo to jest ICL, tak?). Jeśli został uszkodzony to musisz wymienić. :|
    Ponowne podłączanie raczej nic nie da - to nie mikrokontroler. ;)

Dodano po 12 [minuty]:

Może scal te posty powyżej?
    Żychw@
    Poziom 16  
    myślę że autor po roku już kupił dobry zasilacz :P a tak swoją drogą to czym sie różni zasilacz symetryczny od impulsowego i co to znaczy że zasilacz jest stabilizowany??
    LED5W
    Poziom 32  
    Żychw@ napisał:
    czym sie różni zasilacz symetryczny od impulsowego

Ale pytanie. :) Szukać umiesz?
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_symetryczny
    Zasilacz ma 3 wyjścia: masę, + i -. Napięcie "na plusie" wynosi np. 12V, a ujemne -12V, oba są mierzone względem masy (GND). To są napięcia symetryczne.
    Praca impulsowa zasilacza znacznie zmniejsza straty mocy w tranzystorze mocy, gdyż znajduje się w stanie całkiem otwartym lub całkiem zamknięym (teoretycznie)... I jakie tu widzisz różnice?
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_stabilizowany

:arrow: Użyj najpierw wyszukiwarki.
    www.google.pl, http://pl.wikipedia.org, https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php
  • Relpol przekaźniki
    Żychw@
    Poziom 16  
    Dziękuję bardzo :)
    Moje wnioski.. proszę poprawić jeśli źle piszę..

1. stabilizowany=impulsowy
    2. symetryczny daje "+" "-" i uziemienie "GND"
    3. stabilizowany nadal ma 2 kanały (tak samo jak w gniazdku) "0" i "faze"
    4. stabilizowany prostuje prąd (w sęsie że ma mniej tętnień i jest prosty na wykresie)
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY..."
    LED5W
    Poziom 32  
    1. Nie. Nie ma tu zależności.
    2. Znowu nie użyłeś wyszukiwarki http://pl.wikipedia.org/wiki/GND
    Cytat:
    Obecnie mianem masy określa się wspólny potencjał zasilania. Posługiwanie się tym pojęciem znacznie poprawia czytelność schematów elektrycznych, szczególnie w przypadku złożonych układów.

Co do tego koloru kabla to jest taki w instalacji 230V (uziemienie).
    Masę, choć oznacza się GND to zwykle nie łączy się jej z uziemieniem.
    Symbol masy to odwrócone T, a uziemienia - strzałeczka z kresek.
    3. Nie do końca... Zadaj sobie pytanie: względem czego są mierzone napięcia (napięcie dotyczy zawsze 2 punktów). Zero "w gniazdku" (i faza) jest mierzona wzgl. uziemienia. Jak masz miernik to sprawdź (tylko nie zepsuj i uważaj ;) ). Jeśli mamy podane napięcie w jakimś punkcie układu to jest to U między tym pkt. a masą (chyba, że zazn. inaczej, np. UB-E).
    4. Stabilizacja napięcia polega na tym, że praktycznie nie zależy ono od obciążenia (od temperatury też nie) - w przeciwieństwie do niestabilizowanego. Co do tętnień to na każdym nieobciążonym zasilaczu ich nie zauważysz.

Proponuję poszukać na necie - to nie boli. :)
    Żychw@
    Poziom 16  
    Hmmmm... już się zgubiłem... i naprawdę teraz nie widze różnic między zasilaczem stabilizowanym, impulsowym a symetrycznym. :/
    LED5W
    Poziom 32  
    Radzę się zresetować. :)
    Chodzi o to, że np. zasilacz stabilizowany może być impulsowy, ale nie musi... Nie można tu podać różnic, bo jak podać różnicę między jabłkiem a lodówką, albo zaworem grzejnika a samym grzejnikiem?

Zasilacz stab. - utrzymuje zadane U (napięcie) niezależnie od prądu pobieranego przez obciążenie
    Zasilacz niestab. - U spada pod wpływem zwiększania prądu
    Zasilacz sym. - ma co najmniej dwa wyjścia z U symetrycznym
    Impulsowy może być zasilacz, ale również np. stabilizator prądu. Jak pisałem wcześniej takie rozwiązanie zwiększa sprawność.

Podane wyżej wyrażenia można praktycznie dowolnie łączyć uzyskując np. zasilacz symetryczny, stabilizowany, impulsowy.
    Nawiasem: chcesz kupić zasilacz, czy tylko wiedzieć, co jest co?
    Żychw@
    Poziom 16  
    chcę zmontować sam zasilacz stabilizowany do wzmacniacza, z tym że nie wiem tak naprawdę co to znaczy... Mam już wszystkie potrzebne schematy tylko nie wiedziałem co właściwie buduje :P
    LED5W
    Poziom 32  
    Z tego co wiem to w zasilaczach do wzmacniaczy (mocy) raczej nie stosuje się stabilizacji napięcia. Przy mocnych transformatorach napięcie nie spada tak bardzo i stabilizacja nie jest potrzebna. Stabilizacja spowoduje to, że moc szczytowa będzie zbliżona (ale bez przesady) do mocy ciągłej (zależy od napięcia)... Moim zdaniem trafo, mostek i kondensatory wystarczą, ale... Parę pytań:
    1. Czy masz już elementy?
    2. Czy tam pisze, że to jest zasilacz do wzm.? Daj linka jak jest na necie.
    3. Jaką moc ma wzmacniacz?
    4. Jakie masz trafo (moc, napięcie, toroid?), diody? (jeśli masz)

Cytat:
    nie wiedziałem co właściwie buduje

Mam nadzieję, że teraz już wiesz ;)