Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany. Proszę o pomoc

krawczyk.a 05 Gru 2005 22:38 68114 220
 • #61 05 Gru 2005 22:38
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  Aha czyli przy tym schemacie nieda się regulować prądu??
  A może ktoś ma właśnie taki bardzo prosty schemacik z możliwością regulacji natężenia(A)
  Szkoda że odrazu niewspomniałem o tej regulacji prądu.
  Postaram się zdobyć miernik wychyłowy który zastosuje jako Amperomierz a ten moduł ktory zbuduje wykorzystując moj wyświetlacz będzie jako woltomierz.
  Czyli ok. To będzie moj pierwszy zasilacz jaki zrobie wiec niemusi być aż tak rozbudowany. Myślę że jednak regulacja nateżenia jest mi chyba niepotrzebna.
  A tak przyokazji jaki może być max prąd płynący przez ten układ LM317??

 • Sklep HeluKabel
 • #62 06 Gru 2005 08:40
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Według producenta to LM317 ma max prąd 1,5A. Osobny amperomierz to wyjście optymalne, nie musisz niczego przełączać. W ten sposób eliminujesz dodatkowe styki, które mogłyby mieć wpływ na dokładność odczytów, zarówo woltomierza jak i amperomierza. Co do innego schematu, z regulacją prądu to jeszcze popatrzę. Ten na L200 co wyżej pokazałem ma taką regulację, lecz potencjomter jest bardzo niskiej oporności bo 47 omów (drotowy), a co się z tym wiąże to trudność w zdobyciu takiego, prawdopodobnie musiałby być drutowym i co za tym idzie regulacja nie byłaby bardzo dokładna. Możnaby zastosować zamiast potencjometru przełącznik i ustalić z góry zakresy np. 10mA, 100mA,500mA itd. lub nieco dokładniejsze.
  Jednak poszukam czegoś z normalnym potencjometrem i jakimś wzmacniaczem operacyjnym do niego.

 • #63 06 Gru 2005 11:53
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Potencjometry drutowe są zwykle dokładniejsze - mam wrażenie,
  że potencjometry o wysokiej dokładności wykonuje się jako drutowe.

 • #64 06 Gru 2005 12:18
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Moze tak jest jak piszesz, ale gdy takie stosowałem jako regulatory prądu w prostownikach do ładowania akulmulatorów samochodowych, to często zdażało sięiz należało w niego lekko stuknąć bo nie było ładowania. Przy pokęcaniu nim wyczuwamy wyraźnie te zwoje drutu. Pracując w telekomunikacji czesto własnie akumulatory były rozładowane prze takie ustrojstwo. Osobiście wolę typowe potencjometry z "gładką" warstwą oporową i jak wspomniałem, lepiej sterować nim pośrednio w zakresie regulacji prądu, niż bezpośrednio narażając się przy tym na pewne niespodzianki wynikające z dużego prądu przepływającego przez potencjometr. Dlaczego więc tak dużo jest schematów zasilaczy, w których prąd przełączany jest skokowo, na ustalonych wcześniej oporach.
  A tak przy okazji nie wiemy jaki konkretnie zasilacz wybierze autor tego przedsięwzięcia!

  Tu jest przykład zasilacza z regulacją prądu.
  http://www.danio.jaw.pl/schematy/zasilacz2.html

 • #65 06 Gru 2005 13:04
  adamski2k
  Poziom 11  

  Mam pytanie czy wmiejsce gdzie sa potencjometry (regulacja napiecia, pradu) moge zastosowac przetwornice DC/AC zeby zasilacz był regulowany przez uP?
  Dziekuje za pomoc

 • #66 06 Gru 2005 13:51
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Tak, ale przy odpowiedniej adaptacji.

 • #67 06 Gru 2005 13:56
  adamski2k
  Poziom 11  

  Tzn jak? Mam obawy czy czasem przetwornica sie nie spali gdyz moge tam panowac wieksze prady nic moze dac przetwornica.

 • #68 06 Gru 2005 14:58
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Po pierwsze nie wiem o jaka konkretnie przetwornicę chodzi. A w ogóle to czy masz na myśli zrobienie zasilacza w którym zamiast tradycyjnych potencjometrów byłyby użyte przyciski? Czy myślisz o czymś innym. Takie zasilacze były już opisywane w literaturze elektronicznej i wystarczy tylko poszukać i podejrzeć co i jak.

 • Sklep HeluKabel
 • #69 06 Gru 2005 15:46
  adamski2k
  Poziom 11  

  Własnie cos takiego potrzebuje! Przetwornica to sam nie wiem taka która by wystarczyła one chyba maja zblizone parametry. Jak by ktoś miał jakies linki to z góry dziekuje!

  Wielkie dzieki. Bede szukac!!! Pozdrawiam

 • #70 06 Gru 2005 17:15
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  W PE3/95 jest opisany zasilacz 0-30V/3A z regulacją napięcia za pomocą przycisków. Układ zrealizowano na kilku popularnych układach scalonych. Główny stabilizator, niestety nie ma możliwości regulacji prądu, tak jak LM317. Zastosowano tam LM350. Jest to regulator podobny, ale ma wydajność 3A.

 • #71 06 Gru 2005 19:58
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  Wole jednak te potencjometry niż przełączniki tym bardziej że będe miał woltomierz i amperomierz to potencjometry beda leprzym rozwiązaniem.
  Co do układu to się jescze zastanowie. Jak już robić to zrobić dobrze więc może jednak zastosuje ten L200 bo on ma możliwość regulacji natężenia.
  Jak możesz to możesz poszukac ten schemat z normalnym potencjometrem i jakimś wzmacniaczem operacyjnym do niego.
  Z tymi miernikami to jescze poczekam tz z kupnem tego modułu do woltomeirza bo amperomeirz to może już jakis gotowy analogowy kupie.
  W czwartek wybiore się do sklepu i kupie potrzebne części do zbudowania tego zasilacza.

 • #72 06 Gru 2005 20:31
  adamski2k
  Poziom 11  

  Ja wole jednak na uP taki zasilacz ma duzo mozliwości rozbudowy.
  Parametry mozna wyswietlicz na LCD.
  Małog tego sterowanie z pilota itp. Gotowe scheamty napięc nic tak bardzo mnie nie irytuje jak krecenie co chwile potencjometrem który jest na drugim koncu stołu z 5V na 12V.

 • #73 07 Gru 2005 20:24
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Tu dla przykładu dam cos co znalazłem na angielskiej stronie, na tym L200. Schemat jest tak pokazany, jak dla dzieci, bo nawet na opornikach są właściwe paski. Opis po angielsku także dołączam:

  Current Limiting Power Supply
  Description:
  This is a 1-amp variable-voltage PSU. It adjusts from about 3v to 24v: and has the added feature that you can limit the maximum output current. This is invaluable when (for example) you power-up a project for the first time or soak-test a piece of equipment.
  Notes:
  SW3 is the on/off switch. It also lets you choose between the output with the current limit and the one without. SW2 provides a selection of three different limits. You can increase or decrease this number if you wish. The limits are fixed by R4, R5 & R6. They are set at 10mA, 25mA & 65mA respectively; but you can choose whatever limits you like. If you try to draw a current above the limit you've selected, the output voltage will fall. Thus, the voltmeter indicates when the load on the output is excessive.
  The housing should be well ventilated. The heatsink is a folded strip of aluminium about 2mm thick, 18cm long and 6cm tall. SW1 allows you to choose between the (3v to 12v) and (3v to 24v) outputs. This reduces the power the heatsink has to dissipate when the output voltage is low.
  The drawing of the front panel is intended mainly as a wiring diagram - you can choose your own layout.
  The pin spacing of the L200C doesn't suit the stripboard; but with a little persuasion it can be made to fit.
  Since the limiting resistors may have a relatively low value, a few ohms between the contacts of the wafer-switch will have a significant effect. If (with time) you find that the limits have fallen, use a spray-cleaner on the switch.

 • #75 10 Gru 2005 13:08
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  Próbowałem zaprojektować płytke w EAGLE ale niema w nim tego LM317!!!
  NIestety neimam potencjometry 5kΩ Mam zato potencjometr 4,7kΩ i 6kΩ Który mam zastosować???

 • #76 10 Gru 2005 13:41
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Lepiej mniejszy, czyli 4,7k. Gdybyś miał tylko większy, to można by go "dostosować" przyłączając opornik równolegle do niego o odpowiedniej wartości. Jednak zastosuj ten 4,7k. Najwyżej będziesz miał od góry nieco zaniżone maksymalne napięcie np. zamiast 31,5V tylko 30V. I tak nie będzie to przecież istotne, ważne w końcu będzie wskazanie woltomierza. Projektujesz płytkę w Eagle i nie ma tam tego LM317. Przecież mogłeś podstawić inny element w takiej obudowie np. jakiś dowolny stabilizator z serii 78 lub nawet tranzystor w takiej obudowie, czyli TO-220. A osobiście radziłbym ci zaprojektować taką płytkę samemu, na podstawie schematu. To nic trudnego, a taka nauka nie pójdzie w las! Ja nigdy nie używałem żadnych programów do projektowania płytek (bo ich kiedyś nie było). Wystarczy trochę wyobraźni.

 • #77 10 Gru 2005 13:56
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  Ok to dam ten mniejszy potencjometr.
  Co od schematu to mówisz że mam spróbować na zwykłej kartce papieru zaprojektowac schemat. Ok zobaczymy co mi wyjdzie.
  Znalazłem transformator który daje 11V, 6V, 18V niestety nieznam max prądu w poszczegulnych zwojach. Myślisz że taki będzie się nadawał czy te napięcia są troche zamałe????
  NA transformatorze jest napisane: PT-029A OGO2W

 • #78 10 Gru 2005 16:03
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Nie znam takiego oznaczania transformatorów. Co do napięć, to mogłyby się nadawać, zależy tylko od tego jaikm drutem są nawinięte, bo jeżeli któreś z nich ma cieńszy drut to nie można ich łączyć szeregowo, bo wtedy cieńszy drut wyznaczałby maksymalną obciążalność prądową. To niskie napięcie możesz wykorzystać do zasilania miernika cyfrowego (oczywiście po uprzednim wyprostowaniu i stabilizacji).
  Określ wielkość transformatora w centymetrach, jaki jest rdzeń, tzn. typu EI, LL, czy też zwijany. Najlepiej byłoby gdybys na nim znalazł oznaczenie typu TS90/10, TS120/1, coś w tym rodzaju. Wtedy według danych katalogowych można by było coś o nim bliżej powiedzieć. Mam tylko nadzieję, że to jest transformator sieciowy!

  Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

  Tu masz jeszcze schemat zasilacza o wydajności prądowej 3A zrobionyego na analogicznym stabilizatorze regulowanym, z tą tylko różnicą że jest on dwa ray mocniejszy. Autor zrobił tu wyjątkowo podwajanie napięcia, by móc zastosować bardzo popularny transnormator sieciowy o napięciu wyjściowym 12V.
  Oto opis:
  Regulowany zasilacz stabilizowany 1,3-25V 3A
  W pracowni elektronicznej zasilacz jest jednym z najbardziej podstawowych i obowiązkowych przyrządów. Niestety profesjonalne zasilacze serwisowe są bardzo drogie. Warto więc zbudować zasilacz o parametrach nieco gorszych od sprzętu "z najwyższej półki" za kilka procent ceny tych pierwszych. Zasilacz ten jest klasyczną aplikacją scalonego stabilizatora o dobieranym napięciu dodatnim. Zamiast mostka Graetza zastosowano tu dwie diody pracujące w układzie podwajacza napięcia. Dzięki podwajaczowi możliwe jest uzyskanie sporego napięcia maksymalnego przy zastosowaniu popularnych transformatorów toroidalnych o napięciu wtórnym 12V. Układ LM350 jest wyposażony w ogranicznik nadprądowy i zabezpieczenie termiczne. Użytkowanie zasilacza jest więc bezpieczne i bezproblemowe.
  Wykaz elementów :
  R1 : 220
  P1 : 4,7k
  C1,C3,C7 : 100nF
  C2,C4 : 4700uF/25V
  C5 : 10uF/35V
  C6 : 1000uF/35V
  D1,D2 : dowolne 4A
  U1 : LM350
  Tr : transformator toroidalny 12V

 • #79 10 Gru 2005 16:42
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Dla przykładu zamieszczę fragment opisu zasilacza warsztatowego dużej mocy z EP 3/97. Będzie to schemat zasilacza symetrycznego. Ty robisz tylko górną połowę schematu (projektujesz na jego podstawie), no i tylko połowę poniższej płytki.
  Uwaga: ta płytka na dole to jest jej odbicie lustrzane (chodzi o późniejszą fotograficzną metodę wykonywania), gdy będziesz malował ręcznie to musisz wcześniej ją odbić lustrzanie w dowolnej przegladarce np. IrfanView. Mogłem to sam zrobić ale zeskanowałem ci oryginalne rysunki.
  55 x 75 mm to orgynalne wymiary zewnetrzne płytki (podwójnej) czyli możesz sobie zrobić 28 x 75 mm. Najpierw porównaj swoje elementy do tych użytych przez autora tego projektu. Możesz wtedy jeszcze przed wykonaniem płytki coś zmienić.

 • #80 10 Gru 2005 17:36
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  Z uzwojenia pierwotnego wychodzą bardzo cieniutkie druciki natoimiast z uzwojenia wturnego każdy drucik tj. 6 drucików ma taką samą grubość. CZy to jest trafo sieciowe to sie dowiem od kumpla bo to od niego mam ten transformator.

  Cytat:
  jaki jest rdzeń, tzn. typu EI, LL

  JAk rozróżnić te rdzenie????
  Podaje rozmiary:
  długość uzwojenia: 4cm
  Wysokość uzwojenia: 5,5cm
  długość rdzenia: 7,5cm
  Wysokość rdzenia: 9cm
  Szerokość rdzenia: 1,5cm

 • #81 10 Gru 2005 18:03
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  To dobrze, że te grubsze są takie same. jak je połączyć w szereg i które to potem. Teraz jeżeli chodzi o rdzenie, to typ EI to blachy z których jest złożony są jakby literami E i I. Składane na przemian, tak że stanowią solidną konstrukcję. Typ LL to blachy przypominają litery L i są składane też tak aby się to wszystko trzymało i zazębiało, czyli raz normalnie a raz odwrócone. Transformatory "zwijane" to jakby litery C ustawiane są wtedy rdzenie do siebie tak, że stanowią jakby litery O i zazwyczaj są dwa obok siebie. Są jeszcze inne rdzenie, np. toroidalne o wysokiej sprawności. Wyglądają one jak koło, a uzwojenia są specyficznie nawiniete na całym obwodzie rdzenia. Przy tym typie transformatorów praktycznie rdzeń nie jest widoczny.

 • #82 10 Gru 2005 18:23
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  czyli jak dobrze rozumiem to: to napięcie 6V na zasilanie mierników, a 11V i 18V połącze razem i będe miał 29V tak??? A co z tym natężeniem???
  Ten transformator ma tak jakby tylko jeden rdzeń na ktorym są nawinięte uzwojenia niema takiego oddzielenia uzwojenia pierwotnego od wturnego tak jak jest to w neiktorych przypadkach TS tych mniejszych.
  Uzwojeń tych niewidać bo są owinięte taką jakby niebieską izolacją.

 • #83 10 Gru 2005 18:54
  set6666
  Poziom 18  

  Witam ja tez buduje zasilacz regulowany ale zaczełem od du... strony :P dzisiaj zbudowałem moduł woltomierza całkiem niezle wygląda (nizej foto) chce zrobić identyczny tylko do pomiaru prądu, jest to standardowa aplikacja icl7107, woltomierz zbudowałem na podstawie artykułu z edw ale zmieniłem zakres pomiarowy z do 99,9 na 19,99v, napiecia powyżej 20v raczej sie nie uzywa wiec troche namieszałem :-P, zasilacz bęzdzie na lm317 , bede informował o pstępach w pracy :-)

 • #84 10 Gru 2005 22:24
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Jak połaczysz szeregowo te uzwojenia, np. 11V i 18V to sprawdź czy rzeczywiście masz to napięcie i to najlepiej jeszcze podłącz jakąś żarówke, może być nawet na 220V. Istotne jest to abys przekonał się czy te napięcia się nie "znoszą", inaczej mówiąc przy połączeniach szeregowych ważne jest czy łączysz początek z końcem, czy też np. same początki. Gdybyś połaczył te 6V i 18V to byś uzyskał 24V co także powinno wystarczyć do zasilacza a z pozostałych 11V uzyskałbyś także napięcie do miernika. To że transformator ma jedną cewkę a nie jest dzielony nie jest istotne. Ważne jest aby był to transformator sieciowy.

 • #85 10 Gru 2005 23:47
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  Mógłbyś mi to narysować jak te dwa napięcia połączyć ze sobą i jak tą żarówke podłączyć????

 • #86 11 Gru 2005 09:06
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Ta żarówka to tylko rodzaj obciążenia uzwojenia, mógłyś nawet dać jakiś inne obciążenie. To tylko kwestia sprawdzenia czy uzyskałeś sume napięć z danych uzwojeń. Nie bardzo wiem co mam ci narysować, pozwól że ci jedynie wytłumaczę. Zapewne masz sześć końcówek na uzwojeniu wtórnym. Tak jak pisałeś 6,11,18volt. Załóżmy że chcesz połaczyć 11 i 18 aby uzyskać 29V. Musisz to zrobić łącząc je szeregowo. Nazwijmy sobie te interesujące nas końcówki a,b,c,d. Załózmy również że "a" to początek a "b" to koniec 11V, natomiast "c" to początek a "d" to koniec 18V. Należy więc połaczyć w tym wypadku "b+c" a napięcie wyjściowe 29V będziesz miał na końcówce "a" i "d". Gdybyś połaczył np. początki ze sobą a na końcach chciał mieć napiecie to wynik byłby różnicą napięć, czyli byłoby niskie, rzedu 7V. Tak się nie łączy uzwojeń. Ta żarówka lub jakiś większy opornik (chodzi o np. 470om/5W) sztucznie nam obciąży badane uzwojenie aby się przekonać czy własciwie połaczyliśmy te uzwojenia. W przypadku złego połaczenia dwóch jednakowych uzwojeń wynik bedzie zerowy. Gdybyś miał żarówki np. 24V to mógłbyś połączyć dwie szeregowo. Po jasnosci świecenia zorientujesz się, nawet bez miernika, kiedy jest 7V a kiedy 28V. I jeszcze jedno, nie próbuj łączyć tych uzwojeń równolegle!
  Moje całe rozważania mogą nie mieć sensu gbyby okazało się, że masz tylko cztery końcówki na wtórnym a nie sześć.

 • #87 11 Gru 2005 09:33
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  Niestety neimam żarówki na 24V ale spróbuje z tą zwykłą żarówką np. 40W/220V.
  Oczywiście z uzwojenia wturnego wychodzi mi 6 kabelków.
  Teraz będe musiał jakoś rozwiązać problem gdzie jest początek a gdzie koniec napięcia 11V i 18V
  A jak myślisz ile max Amperów wyciągne z tego trafa.
  Szukałem w internecie tego modelku ale nigdzie tego niema, a na tym transformatorze żadnych więcje niema oznaczeń.

 • #88 11 Gru 2005 11:43
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Nie musisz wiedzieć dokładnie który to poczatek, z który koniec, ważne abyś połączył początek z końcem (nieważne który początek czy koniec 11V czy 18V). To jest tak jak z magnesami. Bieguny takie same się nie znoszą, a natomiast przeciwne się przyciągają. Podobnie jak kobieta i mężczyzna (chociaż tu bywają wyjatki).
  Co do prądu jaki możesz uzyskać to jeszcze popatrzę na podane przez ciebie wymiary i spróbuję coś obliczyć.
  Podaj dokładny wymiar środkowej kolumny, chodzi o sam rdzeń, bo to jest najważniejszy element potrzebny do wyliczenia mocy transformatora. Z tego co napisałeś wcześniej wynikałoby że jeden z wymiarów okna rdzenia byłby zaledwie 1,5cm? To jest niespotykane w transformatorach sieciowych dużej mocy. Z kolei, małe transformatorki sieciowe mogą mieć grubość blach 1,5cm ale z kolei nie mają wymiarów zewnetrznych takich dużych jak podałeś. Coś tu nie gra.

 • #89 11 Gru 2005 12:43
  krawczyk.a
  Poziom 21  

  podaje dokładne wymiary samego rdzenia czyli tej jednej cewki, tam gdzie są nawinięte zwoje:
  Długść 4cm
  Wysokość 5cm
  Szerokość: 4cm, z tym miałem torche problemu aby to zmierzyć.

 • #90 11 Gru 2005 13:54
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Rdzeń to jest to co na pokazanym rysunku, a dokładniej iloczyn a x b.
  Podane niżej wymiary dotyczą przykładowego transformatora TS70/5.
  Moc pokazana w okienku niżej 69W wynika z niedokładności pomiaru szerokości "a" gdyż w moim przypadku nie widać szerokości blach wewnątrz rdzenia.
  To trafo TS70/5 pokazuje ci na zdjeciu. Wazu około 1,7-1,8kG.