Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik tv

12 Kwi 2003 18:21 1694 10
  • Poziom 14  
    Jak zbudować nadajnik telewizyjiny o zasięgu gdzieś ok.25km nadajnik musi nadawać w takim paśmie żeby w telewizorze można było go odebrać bez stosowania dodatkowych przejść
  • Poziom 14  
    Konkuręcje hmm
    napewno kablówce to tym jak odmówili podłączenia mie do swojej sieci :D
  • Poziom 31  
    Fajny układzik, szkoda tylko, że pełno w nim cewek. Zastanawiam się, czy nie dałoby się tego zrobić bez nich. Np. na kilku scalakch. Swego czasu był nadajnik TV na pasmo 1,2GHz w Elektroniku Elektorze chyba w 12/94, ale mogę się mylić. Tamten był prostszy w strojeniu, tyle że problem byłby z zakupem części i wykonaniem płytki (laminat teflonowy).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Pasma 1,2 GHz nie da się odebrać w zwykłym telewizorku przeba zastosować dodatkowy odbiornik a to kosztuje i nie każdego na to stać
  • Poziom 31  
    To prawda. Tyle, że mnie chodziło o uproszzenie strojenia układu. Zmiana częstotliwości nadawania byłaby myślę możliwa. Wiem, że do syntezy stosowany był jakiś spory scalak motoroli. Muszę poszukać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Czy ktoś ma lepszy schemat płytki tego nadajnika ze strony wyżej??
  • Moderator
    Cześć !

PPP napisał:
    Pasma 1,2 GHz nie da się odebrać w zwykłym telewizorku przeba zastosować dodatkowy odbiornik a to kosztuje i nie każdego na to stać

Pasmo 1,2 GHz można bez problemu odbierać analogowym tunerem satelitarnym przyłączonym do telewizora . Przy aktualnych cenach takich tunerów ( 20 do 50 zł na Allegro) warto się tym zainteresować.
  • Poziom 31  
    Jeśli dodać by do takiego tunera antenę paraboliczną, to nawet mniejsza moc wystarczy na dużą odległość. Tyle, że trzeba coś zrobić z konwerterem, bo on jest na 10-12GHz, tak jak latają fale z satelitów. Tylko czym go zastąpić?
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    Cześć !
    Osobiście kożystam z anteny helikalnej na 1,2 Ghz umieszczonej w ognisku starej anteny satelitarnej. Jest to antena zrobiona na bazie opisu , który umieściłem tutaj :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=39065&highlight=

Jadnak sam tuner jest dosyć "tępy" i konieczne jest dołożenie jakiegoś przedwzmacniacza. Poza tym "zestaw odbiorczy na 1,2 GHz" chodzi super. Oczywiście , antena może też chodzić jako nadawcza .

p.s Trzeba pamiętać o wyłączeniu napięcia zasilającego konwerter , bo można zdymić głowicę :D
  • Poziom 14  
    No tak wszystko ładnie i pięknie ale nie wiem czy zwykli zjadacze chleba i tak już nie za bogaci będą chcieli inwestować w jasiś dodattkowy sprzęt do odbioru jakiegoś nie zabardzo legalnego kanału :D