Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dalmierz ultradzwiekowy na '51

12 Kwi 2003 20:21 8058 8
  • Poziom 13  
    Czy ktokolwiek posiada lub widzial schemacik urzadzenia mierzacego odleglosc za pomoca ultradzwiekow opartego na uP? Chodzi mi dokladnie o wykonanie czujnika cofania z wyswietlaniem odleglosci od przeszkody na wyswietlaczach LED badz LCD. Bardzo prosilbym o wskazowki dot. tegoz to urzadzenia, chociazby jakie bloki sa konieczne aby to ustrojstwo zadzialalo oczywiscie na uP powiedzmy atmelowskim. Z gory dziekuje.
  • Poziom 11  
    Witam.

Troszke to dawno bylo :))))) ale ma ktos moze dostep do tego opracowania (lub innego opartego na '51 lub AVR)? Dzieki z gory.

--
    pozdrawiam
    vinyl
  • Poziom 18  
    U mnie też się nie otwiera.

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 23  
    Wygląda na to że konto www zostało usunięte, dlatego adres nie będzie dostępny.

www.jaglarz.com
    Marek Jaglarz
  • Poziom 40  
    Witam.

Ostatnio w ramach projektu na uczelni zaprojektowałem i wykonałem dalmierz ultradźwiękowy oparty na procesorku AVR AT90S2313.
    Do generowania ultradźwięków służą tanie i powszechnie czujniki piezoelektryczne. Aby polepszyć zasięg użyłem gotową cewkę - autotransformator (5 na 25V), ale można też dostosować układ żeby działał bez niej. Udało mi się uzyskać stabilny zasięg 2m (wynik jest prezenetowany na 4 wyświetlaczach LED), z rozdzielczością 1mm (teoretycznie). Gdyby zastosować autotransformator na napięcie >25V jestem pewien że zasięg by wzrósł, jednak wtedy pojawiają się problemy ze zbyt silnym sygnałem który wprawia odbiornik w drgania - stąd gąbka na zdjęciu.

W załączniku (100kb) zamieszczam do pobrania opis całego układu ze zdjęciem (format strony HTML), schemat ideowy oraz program w assemblerze (pisany w AVR Studio) wraz z dużą ilością komentarzy. Jeżeli ktoś potrzebuje to za symboliczny punkcik może wszystko pobrać. :)

Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Witam! Zapraszam na stronkę , na której umieściłem schemat podobnego urządzenia, ale działającego na podobnej zasadzie. Realizacja jest prosta ale i tak udało się uzyskać dobre rezultaty (4,2 m z "ręki" do ściany). Układ posiada najprostrzy z możliwych układ nadajnika, więc posiada dużą rezerwę mocy. Rozwiązanie programowe też nie jest "dziełem" (było to byle jakie zleconko studenta...szybko, tanio :P)
    Acha! Jeśli ktoś wykorzysta tamte informacje, to proszę mnie powiadomić. Będzie mi miło.
  • Użytkownik usunął konto