Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny - uzwojenie wirnika

04 Gru 2005 23:09 4238 5
 • Poziom 2  
  Musze zbudować do szkoły silnik elektryczny. Jednak nie wiem w jaki sposób nawinąć zwoje na wirniku, którego przedstawia załączony obrazek :D . Chodzi mi o to, czy na zewnętrznych stronach płytek wirnika ma zostać utworzony jeden i ten sam biegun czy na jednej z nich na być on przeciwny?
 • Poziom 2  
  Naprawdę nikt nie może mi w tej sprawie pomóc? W tej chwili mam nawinięte zwoje tak, że bieguny rozmieszczone są w stosunku 2/1 i to nie za bardzo działa poprwanie, jednak sądzę że gdy wszystkie bieguny będą takie same to rówień nie będzie to działało. Niby taka banalna rzecz, a nie mogę se z nią poradzić, dlatego proszę o pomoc.
 • Poziom 15  
  Witam
  Co prawda na silnikach elektrycznych (zasilanych z sieci 230V a tym bardziej 380V niewiele się znam)ale intuicja podpowiada abyś nawinął jednakową ilość zwoi na każdym biegunie.Problem to ilość zwoi oraz średnica drutu użytego do nawinięcia
  Osobiście odwijałem kiedyś zwoje z silniczka na prąd stały itam ilość zwoi na każdym biegunie była jednakowa.No i ważny jest kierunek nawijania uzwojeń (na każdym biegunie powinien być ten sam)
  Spróbuj,może coś Ci z tego wyjdzie.A skoro masz zrobić to do szkoły,to podstawy teoretyczne powinieneś znać
  pozdr.
 • Poziom 40  
  Witam
  Wszystkie bieguny wirnika muszą być jednakowe. Komutator załatwia resztę.
  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedzi, już sie zabieram za nawijanie. W szkole omawiany był jedynie podstawowy model silnika z jedną ramką, poza tym jest to praca dodatkowa na 6, więc części sam muszę się dowiedzeć :? . Jeszcze raz wielkie dzięki.

  Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

  Nawinąłem wszyskie zwoje jednakowo, ale silnik dalej nie działa. Czy czasem te 3 zwojnice powinny być niepołączone ze sobą, bo ja je połączyłem i tak w jednym momencie na każdej płytce jest ten sam biegun przez co siły równoważą się. Nie jestem tego pewniem, a nie chce przecinać teraz drutu, bo jak się okaże że i tak nie będzie działać to nie będę już miał więcej na dalsze próby. Myślę że to powinno rozwiązać mój problem, jednak dla pewności pytam.
 • Poziom 27  
  najlepiej poszukaj starych zabawek z napem elektrycznym.
  Nie wiem jak teraz ale kiedy

  Dodano po 5 [minuty]:

  najlepiej poszukaj starych zabawek z napeędem elektrycznym.
  Rozbierz i pooglądaj.
  Nie wiem jak teraz, ale kiedyś napewno silniki do zabawek
  były dokładnie takie jakie cię interesują.
  Magnes stały
  trzysekcyjny komutator.
  dwie szczutki.

  Jezeli wszystko wykonałeś dobrze i nie działa to znaczenie może mieć ustawienia szczotek wzgledem magnesu.