Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ulepszenie stroboskopu 12V

04 Dec 2005 23:24 1596 8
 • Level 24  
  Witam, kupiłem stroboskop 12V i oczywiście rozebrałem go od razu. Jest on zrobiony dosyć standardowo. A dokładnie przetwornica wytwarza odpowiednie napięcie ładuje kondensator itp. Jednak oba palniki podpięte są równolegle ze sobą i do płytki + - i zapłon. po od lutowaniu jednego, drugi błyska dużo jaśniej. Teraz moje pytanie

  czy można zrobić w sposób nie mechaniczny jakiś przełącznik który dołączał by na zmianę zasilanie palników albo impuls raz do jednego lub drugiego palnika.

  Pytanie 2 jak zwiększyć częstotliwość błysku? Kondensator ładowany jest przez jedną diodę. Czy zamiana tego na mostek prostowniczy przyspieszyła by ładowanie? A impuls do zapłonu jest wytwarzany po naładowaniu kondensatora, może by tam cos dało się zmienić?
 • Level 26  
  1. Jaki jest sens przełączania? Jeżeli już to licznik do dwóch (przerzutnik D) i jeden przekaźnik.
  2.Aby zwiększy częstotliwość, to należy zwiększyć prąd (moc) wyjściowy z przetwornicy. Inaczej mówiąc trzeba nieco poanalizować schemat. Mostek diodowy zwiększy prąd, ale czy tranzystory wytrzymają?, A jeżeli będziesz zmieniać próg wyzwalanie (częstotliwość) to będziesz zmieniał energię (jasność) błysku.
  Jeżeli zwiększysz moc, i częstotliwość, to żywotność palników gwałtownie zmaleje, pomyśl nad tym - może trzeba palnik zmienić na większej mocy?
 • Moderator on vacation ...
  Witam

  Jak nie widzi się schematu to ciężko cos powiedzieć jak jest wszystko połączone. jak byś mógł zamieścić schemacik to wtedy można by było pomyśleć.

  Pozdrawiam
 • Level 24  
  tak wiec tranzystory wytrzymały i teraz kondensator ładuje się przez mostek. w układzie zapłonu palnika są dwie szeregowo podpięte neonówki. Zwierając jedna zwiększyła się częstotliwość błysku. Prawdopodobnie można też regulować opornikiem który jest również szeregowo podpięty. Schemat postaram się zamieścić jak tylko go narysuje. układ niby prosty ale rysowanie z płytki trochę czasu zajmuje.

  Co do przełączania przekaźnikiem, wolałbym uniknąć mechanicznych rozwiązań. Zastanawiałem się czy można by doczepić drugie trafo wysokiego napięcia i sterować impulsem na trafo co 2-3blyski zmiana trafa. Co do sensu tego rozwiązania to 1. Lepiej wygląda niż obie lampy błyskające na raz. 2. Jedna błyska jaśniej niż dwie. Palniki powinny wytrzymać kondensator to 10uF/400V
 • Moderator on vacation ...
  Witam
  Sam układ nie jest taki trudny :) na samum początu jest przetwornica.

  Ja bym ci proponował zrobic w taki sposób :) Jak nie chcesz elementów mechanicznych.

  Czekamy na spis elementów :)

  Pozdrawiam
 • Level 42  
  Popraw ten schemat, bo dalej będą obie migały

  Optotriaki są zbędne, można sterować bezpośrednio z generatora
 • Moderator on vacation ...
  < oj > dzięki że zauważyłeś :) faktyczne by mrygały jednocześnie :). Już przerobiłem i jest ok.

  Pozdrawiam
 • Level 24  
  O to widzę ze nastała poważna poprawka schematu, na mój gust wystarczyło się pozbyć zwory ale w układzie takim jak teraz jest to równie dobrze drugi palnik można podpiąć pod drugi kondensator.

  Jeżeli chciałbym uniknąć generatora w postaci np. ne555 do sterowania cd4017 (o ile dobrze pamiętam, licznik pierścieniowy 0-9) jak wyciągnąć impuls z „kondensatora” że jest już naładowany? Oryginalnie były neonówki mogę je zostawić i wtedy nie będzie podany impuls gdy napięcie nie osiągnie odpowiedniej wartości ale układ będzie „gubić” błyski (zakładając impulsy z ne555).

  I jeszcze pytanie trochę dziwne. Czy prąd płynący podczas rozładowania kondensatora przez palnik (łuk elektryczny jest pewnie jak zwarcie) uszkodziłby optotriaka? Wiem że są optotriaki na duże prądy ale chodzi mi o taki triak co zmieści się na PCB bez przykręcania śrubą do obudowy :P jak diody 50A