Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskopy...

sheeeep 05 Gru 2005 15:51 1973 12
  • #1 05 Gru 2005 15:51
    sheeeep
    Poziom 25  

Od 2 dni czytam wasze posty na temat stroboskopów, i stwierdzam iż jest ogromny w nich burdel, ale nie o to mi chodzi... Zauważyłem iż jest wielu fascynatów JABLA oraz innych produkcji wykonanych na kondensator elektrolityczny. Widziałem że budzą w niektórych sprzeciw, zresztą słusznie. Natomiast działanie na MKS czy innych ma to sens aczkolwiek podnosi znacznie koszty produkcji stroboskopu. I związku z tym mam pytanie Czy nie da się tego zrobić bez kondensatorów które by gromadziły tą energie a potem na zwarcie były rozładowywane?? Może warto było by się pokusić o podłączenie palnika elektrodami od razu na 220 puszczone przez mostek prostowniczy, i wykrywać np szczytowania napięcia i wybierać tylko te momenty jonizacji gazu kiedy napięcie jest wyższe od np. 0,7* 220*√2 V. I jak jest potrzebny błysk to go generujemy poprzez otwarcie np. MOC3020. Tych momentów jest tak naprawdę bardzo dużo bo 50/ s co najmniej przy samej granicy 220V. Pewnie się zapytanie jak regulować moc... Myślę że dało by się to zrealizować na jakimś triaku, i wykrywać także niższe napięcia w przebiegu sinusoidy. Jak było by potrzebne większe napięcie można by zawsze zrobić jedno-połówkowy prostownik i przez kondensator zrobić przesunięcie fazowe i mamy wtedy 440V * √2. Ps jakie napięcia są potrzebne do zaświecenia np IFK120? Ps tak w ogóle moja idea tego wszystkiego opiera się na małych palnikach albo jakiś świński ogonek np 2 czy 4 sztuki albo innych nie dużych palnikach... Co Wy na ten temat co wyżej napisałem sądzicie?

0 12
  • Pomocny post
    #2 05 Gru 2005 16:12
    marpiasek
    Poziom 27  

Oczywiście że są rozwiązania nowoczesne i pracują w laserach impulsowych dużej mocy ,nawet w byłym ZSRR.
    Palnik ma zapalony łuk o małym prądzie tzw:simmer i pełna enerrgia wyzwalana jest tyrystorem,tranzystorem(IGBT).
    Ale raczej żaden zwolennik Jabola raczej nie pokusi się to wykonać.
    Cena duża, palniki typu IFK120,świński ogonek nie nadają się.

Ps.Moc reguluję się napięciem ładowania C.
    E=U²×C/2

0
  • #3 05 Gru 2005 22:40
    sheeeep
    Poziom 25  

A są jescze jakieś palniki mniejsze od XOP-15 i moze troche tańsze :) bo nie widze tego na kondensatorach za bardzo i sensownej mocy; a jakby połączyć IFK w szereg 5 sztuk albo ogonki? czy cos takiego i pod taki uklad jak jest na elektrodzie z wykrywaniem napiecia(gdizes na forum widzialem) -podoba mi sie :D nie mowie ze 100pln to dozo ale po co mi taki mocny strobol :D

0
  • #4 06 Gru 2005 00:07
    marpiasek
    Poziom 27  

Kondesatora nie da się uniknąć-wspomniany w/w układ jest skoplikowany i drogi.
    Łączenie w szereg -stosuje się,ale napięcie na C musi być wyszcze (razy ilość palników) a więc kondesatory wysokonapięciowe.
    Równoległego-nie stosuje się,palniki musiały być parowane a i tak może jeden zjonizować się pierwszy ,więc drugi już nieodpali.
    Wniosek:proste stroboskopy dziajają jak działają
    W laserach impulsowych dużej mocy też są "stroboskopy" Te co znam mają moc od 500W do 10kW ,energia "błysku"dochodzi do 5kJ.

0
  • #5 06 Gru 2005 20:09
    sheeeep
    Poziom 25  

Tak naprawdę to na początek sie pokusze może o strobo z Praktycznego elektronia 1998 rok... tez gdzies na elektrodzie(http://www.elektroda.net/download/dl.php?file=inne/pe2/stroboskop_dyskot.pdf)
    I z wiazku z tym pytanie bo znalazlem kondensatory z silników na 600V i w sumie z 200uF jest... Zamienić tylko elektrolity te do ladowania tego na coś takiego o takiejsamej pojemności i będize chodziło? Czy jescze jakies inne rozwiązania widzisz?? :)

IFK czy ogonek czy cos innego proponujesz :D

0
  • #6 06 Gru 2005 20:43
    marpiasek
    Poziom 27  

Te kondesatory będą o niebo lepsze od elektrlitów.
    Natomiast palniki IFK120 -nie jest przystosowany do stroskopu ( w foto to on błyska nie więcej niż 1 na 10s." ogonek" może będzie lepszy ale nie znam parametrów.

0
  • #7 06 Gru 2005 20:46
    sheeeep
    Poziom 25  

Ok spoko, a wracając do SCALTA2000 to to w sumie jest 50pln z elektroniki i palnik co nie ? ito wychodzi 150pln dobrze myśle ??

0
  • #8 10 Sty 2006 01:12
    dee jay G
    Poziom 26  

Wszystko co piszesz kolego sheeeep jest prawdą :)
    I to, że burdel i maniacy/tuningowcy J-23 i twój pomysł ze strobem bez kondensatorów gromadzących ładunek...

Apropo!

Marpiasek ->
    Jako przeciwnik JAB(O)ELA pokusiłem się o wykonanie tego układu i to bardzo dawno temu! I przyznam się, że nigdy wcześniej nie wiedziałem jak są wykonane te wielkie i mocne stroboskopy! Wydawało mi się, że odkryłem sposób na strobo... Sposób, który niestety był stosowany już od dawna :P Tylko ja go wcześniej nie znałem!
    Wtedy to za pomocą tego układu nauczyłem się, że siła błysku zależy od napięcia na palniku, że w dużych stroboskopach właśnie w ten sposób jest regulowana, że prąd jednak trzeba ograniczyć i że... Malutki palniczek (IFK 120) wytrzyma więcej niż jeden błysk przy pełnym napięciu sieci i prądzie jaki przez niego przepłynie :P Co i tak nie zmienia faktu, że to gów...ny palnik jak na strobo!

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=196945&highlight=

Pozdrawiam.

PS: To był mój pierwszy post na elektrodzie :D

0
  • #9 10 Sty 2006 02:59
    marpiasek
    Poziom 27  

Laser odkryty czy wynalazek -prawie 50 lat temu,przeszeszlo 40 lat -jest laser impulsowy,ktory pompowany jest do dzsiaj (prawie-teraz pompuje sie diodami laserowymi).
    Teraz do rzeczy:"blysk"palnika trwa od kilku mikrosekund do 1 milisekundy (rzadko)-wniosek: nie mozna w prosty sposob -zastosowac metody sheeeepa,IFK120 ma napiecie luku :250 do 800V,zaplonu ok.5 kV.
    Powodzenia .Koncze bo ktos lub cos -gwizdnelo mi polskie litery ????

0
  • #10 10 Sty 2006 11:16
    dee jay G
    Poziom 26  

Patrzyłem jakiś czas temu na schemat strobo SCLAT2000 i układ zasilania palnika nie różni się dużo od układu, który zrobiłem kiedyś "z głowy".
    Jedyna różnica, to kondensatory, których ja nie dałem.
    Jest to poprostu:

Dioda prostująca -> Trafo (uzwojenie wtórne trafa ok. 100W, dla ograniczenia prądu) -> Palnik + standardowy układ zapłonowy wg. schematu JABELA, odpalałem go poprzez zwieranie przewodów w miejscu tyrystora. (Wtedy zobaczyłem, że palnik błyska z różną siłą i przyszło mi do głowy, że to zależy od napięcia sieci w danym momecie) Stąd ten pomysł na regulację mocy błysku. Wydaje mi się, że w dużych strobach, waśnie to tak działa.

To był ten układ, na którym eksperymentowałem i on działa! teraz pozostało tylko ograniczenie prądu czymś innym niż trafo i synchronizacja z siecią.
    Jeśli możesz Kolego marpiasek, bo napewno wiesz jak to zrobić, to pomóż proszę rozwiązać ten problem.
    Nurtuje mnie tylko jedna rzecz:
    Jak ograniczyć ten cholerny prąd?!

Jak dużo pomyliliśmy się? Kolega Sheeeep i ja?

Pozdrawiam.

PS: Popatrz na schemat SCLAT2000 i powiedz czy:

Lampa zasilana jest wyprostowanym napięciem bezpośrednio z sieci?
    Po co te kondensatory? Co one dają?
    Czy reszta układu (operampy i przerzutniki) to tylko układ generatora, synchronizacji z siecią i regulacji opuźnienia zapłonu w stosunku do wartości napięcia sieci, a co za tym idzie siły błysku?
    Bo jeśli tak, to dużo się nie pomyliłem.
    Jeśli masz jakiś konkretny schemat, to proszę "zapodaj" go nam tutaj.
    Jest masa ludzi na elektrodzie, którzy mają już dość JABLA i chcieli by zbudować coś konkretnego ;)

0
  • #11 10 Sty 2006 18:19
    marpiasek
    Poziom 27  

OD DWÓCH dni-CZYTASZ POSTY-jakie wnioski ?
    Daj pytanie?KONKRETNE>
    Teraz -zapóźno??
    Szkoda ?!?!Nie którzy Koleledzy-mnie OLEWAJĄ -wszysttko na ten temat-Jak wszystko spalicie-będe do dyspozycji,

"fachowięc"-stroby i inne tematy z "elektroniki"-chyba ,OD NOWA zaczne-zwłacza, prawo "Łoma"
    Powodzenia.

0
  • #12 19 Sty 2006 16:07
    dee jay G
    Poziom 26  

Szanowny Kolega marpiasek napisał:
    OD DWÓCH dni-CZYTASZ POSTY-jakie wnioski ?

A no takie, że ktoś coś wie, ale nie powie, bo... się obraził??? :P

A poważnie, czy możesz przedstawić jakiś schemat mocnego stroboskopu (chociaż sam schemat zasilania palnika), bez żadnych grzejących się oporów i wybuchających elektrolitów?
    Albo chociaż trochę teorii na ten temat?
    Jak ograniczyć prąd wyładowania w palniku?
    Jak (i po co) uzyskać simmer?
    Jak ograniczyć jego prąd?
    Jak wygląda ukłąd zasilania palnika do pompowania lasera? (schemat elektryczny, a nie jak na google - tu jest pręt rubinowy, tu palnik, a tu + i -)

Pytań jest masa, a odpowiedzi dla Ciebie - jasne jak słońce, więc...

Pozdrawiam.

PS: Męczy mnie już ta sytuacja. Chcę wiedzieć! Czy to jakaś zbrodnia?
    Do szkoły faktycznie nie chodziłem tak, jak powinno się chodzić :P , ale tam i tak nie uczyli o łuku dyżurnym, ani o jego prądzie... I tak dalej.
    Mogę eksperymentować nadal, oczywiście, czemu nie, ale pewnie prędzej czy puźniej, zginę marnie! Tylko, że wtedy nie zdążę poznać odpowiedzi a moje pytania.

0
  • #13 19 Sty 2006 18:03
    marpiasek
    Poziom 27  

CHYBA ZBRODNIE-popełniłem???
    Jednak mam prośbe-poczytaj moje posty.
    Po co :mam -podpaść-"fachowcowi"
    Pytania na PW lub inne znane adresy.

0