Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na Tes(t)lach ŁukaszaN -warto zobaczyć!!

ŁukaszN 05 Gru 2005 22:41 45625 82
  • WSTĘP:

Witam chciałem wam przedstawić moje pierwsze kolumny wykonane własnoręcznie.
    Pewnego pięknego dnia znalazłem się na elektrodzie dziale DIY i jak tylko zobaczyłem wasze prace postanowiłem zrobić coś samemu.
    Najpierw przez dość długi okres przeglądałem różne konstrukcje DIY i szukałem czegoś dla siebie aż w końcu znalazłem. Potem pewien okres zbierałem informacje na temat budowy kolumn i szukałem konstrukcji na tych głośnikach, co moje kolumny. Kiedy zebrałem informacje wziąłem się do roboty.

PRZETWORNIKI:

Zdecydowałem się na głośniczki czeskiej produkcji firmy TVM wcześniej TESLA ze względu na koszty i na jakość.Za tą cenę ciężko znaleźć równie dobre przetworniki. Ewentualnie mógł być jeszcze TONSIL, ale zostałem przy TESLI
    Za sekcje niskotonową odpowiadają połączone ze sobą szeregowo dwa głośniki ARN 226-07 4ohm, co razem daje oczywiście 8 ohm. Wersja, 07 dlatego że wypada najlepiej z 226 nawet lepiej niż 08 a 4 Ohm, bo ósemka ma już zbyt wysoką dobroć. Tylko ta wersja daje się częściowo wentylować BR. Producent podaje zamknięta lub bass-reflex.
    Za średnie tony odpowiada ARP 150-00 8ohm.Głośniczek ten jest strasznie głośny i wybija się z pośród dwóch ARN-ów, mimo że połączone w szereg dają również 91dB.Ale zastosowany tłumik w zwrotnicy o -4dB zrobił swoje i jest ok.
    Za wysokie tony odpowiada ARV 104-04 8ohm.Miała być na początku jakaś tubka tonsila GDWk9/120 (lipa bo kwadratowy) albo GDWK 11/100 (ale ciężko dostać)Więc w całości na Testach.
    Jak widać projekt MDCS’a przedstawiany już parę razy.

OBUDOWA:

Obudowa została wykonana w całość z płyty wiórowej grubości 18mm front z podwójnej, czyli 36 mm i na drugiej płycie zostały zrobione ścięcia. Miała być z mdfu ale jest on droższy a różnica chyba nie aż taka duża. Obudowa ma następujące wymiary zewnęczne wys/szer/gł 124,6/23,6/43,6 i podzielona jest na dwie części, w których znajduje się razem 6 wzmocnień co bardzo usztywnia konstrukcje. Głośniczki zostały przykręcone śrubkami imbusowymi. Nakrętek nie przyklejałem tylko kupiłem wbijane w drewno tak więc głośniki w każdej chwili mogę odkręcić.
    Cz. 1 na dwa ARNy
    Zamknięte są w obudowie br w 75 litrach brutto, czyli bez odliczania wzmocnień, br,głośnika itp. Z częściowo ograniczoną rolą BR ze względu na solidne wytłumienie (BR strojony na 34 Hz czyli rurka o długości 12cm i średnicy 8 cm). W części tej znajdują się 4 wzmocnienia jedno na samym dole grubości 30mm i w nim została wycięta dziura na zwrotnice a wyżej 3 gr. 18mm. Następnie płyta oddzielająca. Wytłumienie to watolina kupiona na Allegro grubości 6 cm na każdej ścianie natomiast bezpośrednio za głośnikami wytłumienie ma grubość około 25cm.Wytłumienie bardziej przypominające tłumienie obudowy zamkniętej, ale zostało to zrobione celowo aby bardziej wyrównać charakterystykę.
    Cz. 2 na ARP-ka i ARV-ke
    Zamknięte są w obudowie closed w 30 l także brutto. W części tej znajduje się jedno wzmocnienie. Wytłumienie to także watolina 6cm na ścianach i cała objętość wypełniona luźno wepchniętą watoliną.

Całość mogła by stanąć na kolcach bo miałbym je za darmo ale mi się takie rozwiązanie nie podoba tak więc jest bez kolców przez co w drgania wpadają wszystkie meble tak więc zaczynam się zastanawiać czy ich nie dokręcić

ZWROTNICA I KABLE:

Co tu dużo pisać. Nie posiadam dostatecznej wiedzy aby zaprojektować i zrobić samemu odpowiednią zwrotnice a nigdzie nie mogłem znaleźć takiej konstrukcji z zaprojektowaną zwrotką. Tak więc kupiłem zwrotkę w firmie JANBO model BOTES o podziale 520/5400 Hz i tłumieniu 12/6/12/6 dB/okt dodatkowo jest w niej zastosowany tłumik -4db na średniaka. Jest to zwrotnica projektowana specjalnie pod te głośniczki tak więc jest spoko.
    Zwrotka z terminalem jest połączona kabelkami z miedzi beztlenowej o grubości 2x4mm2 i tak samo ARN-y natomiast ARP i ARV podłączone są kablem gr. 2x2,5mm2

WYKOŃCZENIE:

To niestety okleina. Od samego początku był przewidziany fornir ale jak sobie przekalkulowałem to musiałbym wydać około 150zł na fornir a jakości dźwięku mi to nie poprawi tak, więc kupiłem okleinę. Front został elegancko wyszpachlowany, wyszlifowany i pomalowany trzy razy farbą w sprayu koloru takiego jak np. telewizory

SYMULACJE W WinSID:

ARN-y w 75 wypadają następująco:
    Delikatne podbicie przy 70 Hz o 1,9 dB ale myślę, że solidne wytłumienie wyrównało to trochę. Chociaż w warunkach domowych biorąc pod uwagę podbicia jakie powstają w pokoju o 3 db a wrogach nawet więcej to 2 db jest niczym bo nasza charakterystyka i tak będzie wyglądać zupełnie inaczej.F3 jest na poziomie 43 Hz a F6 to 35 Hz. Impuls przy 30 Hz jest na poziomie 10 ms tak więc jest to wynik akceptowalny.

BUDOWA:
    Kupiłem płyty wiórowe docięte na podstawowy wymiar a było tego sporo:
    6-21x40 (cm)4-43,6x120 (cm)4-21x120 (cm)4-24,6x43,6 (cm)4-25x25 (cm)2-24,6x123,6 (cm)2-16x16 (cm)2-12x12 (cm) do tego miałem parę w domu.
    Wziąłem się do roboty najpierw pod obróbkę poszły dwie płyty 24,6x123,6 na których wykonałem ścięcia zaczynające się w odległości 3cm od brzegu na bokach i na górze dół zostawiłem prosty.
    Praca nad nimi trwała około 4 dni z powodu braku narzędzi (najpierw ścinałem trochę piłką ręczną a potem żmudna i nudna praca pilnikiem do drewna i papierem ściernym. Potem parę dni przerwy aż w końcu wpadła w moje ręce wyrzynarka ręczna(niestety tylko na chwile) i w tym czasie wyciąłem dziury w 6 wzmocnieniach i zrobiłem 2 dodatkowe z płyty gr.3cm.No i po tym znowu przerwa i w tym czasie dałem do wycięcia 8 dziur z frezem na głośniki (w płytach 2-12x12,2-16x16,4-25x25 cm). Tylko w taki sposób miałem zrobione za darmo idealne frezy i dziury. Z niecierpliwością czekałem z powrotem na wyrzynarkę a kiedy ja dostałem wziąłem się za wycinanie otworów na głośniki terminale itp. Razem miałem do wycięcia aż 24 otwory. Dlatego że przednia ścianka jest podwójna, więc miałem dwa razy tyle ciecia. Trochę za gmatwałem ale myślę że rysunek 2 wszystko wyjaśni.
    Na rysunku widać co zrobiłem z tymi płytami, w których wcześniej wyciąłem dziury.
    Kolor zielony to oczywiście dziury, ciemny brąz to ścięcia i frezy na głośnik a kolor jasny brąz to nieruszona powierzchnia. Dzięki temu uzyskałem fajny efekt mocowania ARN-ów.
    Następnie przyszedł czas na skręcanie, do tego celu użyłem wkrętów do karton gipsu długości 4,5cm (do obydwu kolumn zużyłem aż 360 wkrętów) oraz kleju Pate i tu zeszło mi strasznie długo, ponieważ najpierw czekałem dość długo na zwrotnice a potem na wytłumienie aby je dobrze dopasować. Tak, więc skręcanie wraz z czekaniem i nic nie robieniem zajęło z 3 tygodnie (szkoda gadać, ale jak zamówiłem i zapłaciłem z góry to trzeba było czekać).
    Po skręceniu, docięciu watoliny i przykręceniu zwrotnicy przyszedł czas na wykańczanie A miałem tego sporo, ponieważ wyrzynarką ręczną nie jest łatwo wyciąć wszystko idealnie. Musiałem zaszpachlować wszystkie wkręty wszystkie odłamane kawałki płyty, nierówności, luki itp. A na końcu musiałem zaszpachlować cały front do malowania. Była to moja pierwsza przygoda z szpachlowaniem, więc zajęło mi to dość długo i na obydwie kolumny zużyłem aż 5 szpachli do drewna po 250g.Pużniej już tylko oklejanie i malowanie frontu. Całość od momentu, kiedy postanowiłem zrobić owe kolumny do postawienia pierwszej w pokoju zajęło mi około 3 miesiące, ale było warto, bo prezentują się bardzo ładnie.

WRAŻENIA:
    Za dużo nie mogę powiedzieć, ponieważ jak zaczynałem robić kolumny to kumpel miał mi załatwić wzmaka nie wiem skąd, nie wnikam, ale miało być tanio i nic z tego nie wyszło. Tak więc zostało mi podłączenie pod moją wieże gdzie jest wzmacniacz 2x25 RMS.I tak zrobiłem kolumny pod wieże wieże pod PC(karta SB LIVE Audigy). Volume na wieży max, ponieważ powyżej 28 na skali włącza się podbicie basu a na PC przyciszone. I co? Bas na kompie na 50% treble na 80% volume na 50%.
    To co usłyszałem zaskoczyło mnie całkowicie mimo tak słabego wzmaka cały pokuj wypełnił się basem i to dobrym basem było go naprawdę dużo momentami nawet za dużo. Jedynie trochę mi go brakowało kiedy siedziałem całkowicie na wprost jednej z kolumn 2m od niej, wtedy właśnie przeważały średnie ale wystarczyło wstać i było dużo lepiej. Średnie tony nie przeważające jest ich tyle ile trzeba i najmniej słyszalne wysokie
    Podczas robienia kolumn nie wiedziałem czego się spodziewać i podchodziłem do nich trochę z dystansem ale one mnie zaskoczyły i to pozytywnie jest tak jak lubię. Coś więcej powiem jak podłączę to pod jakiś dobry wzmacniacz ze 2x100RMS to wtedy naprawdę zobaczę na co stać te kolumny.

KOSZTY:

Plyty wiórowe docięte na wymiar podstawowy-140zł-60zł
    Wycięcie 8 otworów z podfrezowaniem-20zł-0zł
    Wkrety-14zł-0zł: 3x4zł(3x100-4,5cm)+2zł(50-3,5cm)
    Terminale-12zł-0zł
    Bass-reflex-18zł-0zł
    Klej do drewna-20zł-0zł
    Papier ścierny-15zł-0zł: 40,60,120,180,360,400,500,800
    Watolina-33zł: 2x1,5m
    Przetworniki-173zł: 4xARN226-07/4
    Przetworniki-151zł:2xARV104-04/8, 2xARP150-00/8
    Zwrotnica Janbo Botes 2szt.-131zł
    Nakrętki mocowane od wewnątrz 38szt:32-10zł-0zł
    Śrubki 32szt-15zł-0zł
    Szpahla 5 do drewna 1 samochodowa-30zł-0zł
    Kable -30zł
    Farba w sprayu-26zł
    Okleina-50zł
    Razem: cena1:880zł cena2:670zł
    Pierwsza kwota to cena przybliżona jaką bym musiał wydać kupując wszystko natomiast druga to ta ile mnie to kosztowało. A myślę że mogły by konkurować z kolumnami w zakresie do 1,5kzł za parę bez problemu.

Proszę o wasze oceny
    Pozdrawiam

I teraz czas na foty. Pokazuje wam tylko jedną kolumnę ponieważ druga jest ukończona w 90% i na razie jej nie kończę bo nie mam czasu (widać ją na fotce 10)

___
    Poprawilem temat...
    tom

Fajne!
  • #2 05 Gru 2005 23:38
    Rocky Horror
    Poziom 30  

Patrząc na temat, pomyślałem - znowu jakieś kolumny, jakby mało ich było na DIY...
    Zapoznanie się z tematem totalnie zmieniło moje zdanie. Gdyby nie brak loga jakiejś audiofilskiej firmy, no i udokumentowanie (bądź co bądź niezwykle szerokie) budowy oczywiście, to trudno było by uwierzyć że nie jest to produkt fabryczny!
    Doskonałe świadectwo kunsztu stolarskiego i konstruktorskiego zapału :-) .

• #3 05 Gru 2005 23:52
    marasneo1
    Poziom 2  

PRZYZNAM - super, sam tworzę swoje włąsne kolumny, (miedzy innymi) bo tworzę rózne rzeczy. naprawde widac ze znasz sie na tym, gdy ja ukoncze swoja, takze ja tu zaprezentuje, wygladac bedzie bardzo podobnie lecz jest szersza i troche nizsza:) ale spooko:) jest super! i wiem ze ludzie nie pisza opinii na tym poscie poniewaz doskonale wiedza ze to zbyteczne poniewaz kazdy mysli tak samo - to co stworzyłes to 2 piekne cudenka. Gratulacje.

• #4 05 Gru 2005 23:57
    Deamon :)
    Poziom 21  

Nie no musze Ci pogratulować! Kolumny pierwsza klasa! Sam takie zrobiłem prawie 2 lata temu ale nie są tak wykonane jak Twoje. Mimo iż okleiłeś to okleiną wygląda to świetnie. Zastanawia mnie tylko jak Ci wyszło zaokrąglenie pod głośnikami? Mógłbyś to jakoś opisać? Jeszcze raz gratuluje wykonania! O dźwięk nie pytam bo wiem co te kolumny potrafią :D

• #5 06 Gru 2005 12:55
    takero
    Poziom 31  

kolumy tak jak powiedzieli przedmowcy super :)
    jednak jest pare rzeczy które możnaby poprawić ...

- zwrotnica..

- fornir , a nie okleina :/

ale pozatym SUPER :D !!!!

• #6 06 Gru 2005 14:43
    sdp
    Poziom 10  

Witam!
    Rewelacyjne sa te a la pierscienie pod arny! pierwsza klasa...Frezy - bosko, okleina ladnie naklejona, poza tym w kolumnach za pare kilo zlotych tez daja okleine (co nie oznacza,ze mi sie podoba).
    Ale!!!!!!!!!!!! po jakiego czorta dales okleine na froncie pod arnami!!
    Chlopie, psuje caly efekt!
    Sprawa zwrotnicowa - wiadomo!
    Ale i tak plusa u mnie masz ;)
    Pozdrawiam

• #7 06 Gru 2005 14:48
    luke666
    Poziom 33  

Jak zobaczyłem koluminki, to szczęke szukłem w piwnicy :D Estetyka stoi tutaj na najwyższym poziomie, już dawno na forum nie było takich ładnych kolumienek. Owszem, mógłbyś dać inną zwrotnicę, ale doskonale Ciebie rozumiem, projektowanie zwrotnic to bardzo skomplikowana i żmudna praca. Nie szkodzi, że nie ma forniru, okleina prezentuje się po prosty świetnie :D
    Te zaokrąglenia jak robiłeś? Najpierw pilnik, później szpachla + pracochłonna obróbka papierem?
    Moje oceny
    Strona techniczna: ######
    Strona estetyczna ######+

• #8 06 Gru 2005 15:57
    MotoMan
    Poziom 13  

haba haba :)
    No no kopara opada brawo szkoda ze ja nie mam tyle cierpliwości do obrubki i zrobiłem proste bryłki.

Mam pytanko jakiej szpachli użyłes do szpachlowanie tej przedniej scianki, czy to jakas samochodowa czy zwykła??

A teraz pozwolisz jeśli ci wytne kilka błędow ;) :
    ARN'y mogłes dac troche blizej sredniego lepeij by to wpłyneło na punktowaść źródła dźwięku, ale pewnie nie znacznie wiec sie nie czepaiam dalej.

Jesli chodzi o zwrotnice porozglądaj sie na forum moze ktoś bedzie w stanie zaprojektowac zwrotkę do tych kolumienek bo kolumny te z dobra zwrotką to by cie dopiero powaliły na kolana.

Wydaje mi sie ze 75l to troche zaduzo dla tych ARN'ów chyba dla nich optymalna objetośc to 60l no ale zalezy ile tam wzmocnien dałeś.

Reasumując bardzo ładna i ekstrawagancka konstrukcja :)

• #9 06 Gru 2005 18:26
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Dzięki za słowa uznania.

Okleina między ARN-ami mi się podoba.Może jak będę zmieniał w przyszłości na fornir to tam też pomaluje.

Front jest pokryty szpachlą do drewna 4,5zł 250g chociaż uważam że lepiej się pracuje z samochodową.

O zwrotkę już kiedyś pytałem i nikt mi nie chciał zabardzo pomóc tak więc jest gotowa może jak bym gdzieś znalazł na necie kolumny na tych przetwornikach z zaprojektowaną zwrotkąto bym zrobił takie same chyba że ktoś z was mi pomoże.Albo poda link do takiej konstrukcji(jak znalazł)

Wzmocnień jak pisałem jest sześć dotego objętość głośników,br itp bo tego wszystkiego nie odejmowałem tylko 90/40/21 daje 75,6l.

Jutro zamieszcze fotki z produkcji i one w 100% wyjaśnią jak wszystko wykonałem.

Pozdro

A i jeszcze jedno jaki wzmacniacz polecacie do tego(nie nowy używany i nie drogi).Może ktoś chce sprzedać,może to być wzmak DIY

• #10 06 Gru 2005 18:38
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

ŁukaszN może pogadaj z EZO to Ci cos pomoze bo z tego co pamietam to ma tylko innego wysokotonowca, chyba jakiegos Tonsilka:)

A co do konstrukcji to wykonanie pierwsza klasa:) oby tak dalej:)

• #11 06 Gru 2005 18:42
    ŁukaszN
    Poziom 16  

A jak się z nim zkontaktować.
    Widziałem jego konstrukcje ma tam tonsila GDWK9/80 i zwrotke janbo model J3-A więc chyba za bardzo nie pomoże

• #12 06 Gru 2005 19:48
    MotoMan
    Poziom 13  

Kolumny na Tes(t)lach ŁukaszaN -warto zobaczyć!!

A ja znalzałem zwrotke :D Co prawda jako sredni jest ARX ale to jeszcze lepeij zmnień tego ARP na ARX a wtedy usłyszysz prawdziwa subtelną srednice. No i inny wyskoki, ale od biedy moze ARV'ka na tym pociagnąc no albo poszukaj jeszcze moze znajdziesz coś na ten podział.

• #13 06 Gru 2005 22:30
    sdp
    Poziom 10  

Ach..chlopaki...jestescie niepoprawni, kolega dopiero co zrobil kolumny, a wy juz namawiacie go na zmiane sredniakow, wysokich i zwrotek..
    Dajcie mu czas zeby sam dojrzal do zmiany ;)

Czekam na relacje z tworzenia pierscieni.
    Szlifowales, frezowales, pilnikowales, doklejales?

• #14 07 Gru 2005 10:56
    majes
    Poziom 14  

Witam

Wszędzie gdzie czytam posty "jaki średniak?", więcej pozytywnych opini jest na temat ARP niż ARX (lepsze brzmienie, czystsze, itp) no ale o gustach się nie powinno dyskutować :)

Pozdrawiam

• #15 07 Gru 2005 11:55
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Siema
    Z tego co wiem to ARP jest lepszy niż ARX
    Myślę że foty wyjaśniły wszelkie wątpliwości co do budowy i pierścieni a szczególnie fotka nr.2 i 6
    Zwrotka jest pod jednego ARN 8Ohm a to chyba różnica i pod ARX i na do dodatek inny wysoki.Ale dzięki
    Chyba że ktoś pomoże mi ją przeprojektować
    A propos jak dodać więcej fotek bo mi się już nie dodają i wyszły takie trochę zielone ale nie wiem czemu
    Narazie tyle bo nie mam czasu
    Pozdro

• #16 07 Gru 2005 12:36
    Stefan99
    Poziom 15  

no właśnie wróciłem z poszukiwań mojej szczęki... :) naprawde obudowa jest cudowna, musiałeś sie nieźle narobić, tak jak już mówił przedmówca, trudno uwierzyć że to nie produkt fabryczny. Do tak pięknej obudowy można było włożyć jakieś lepsze przetworniki ale i tak nie jest źle. Tesla rulez :) ReSpEcT dla tego Pana !!

• #17 08 Gru 2005 10:42
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Witam i dzięki za opinie.
    Z niecierpilwością czekam na tą konstrukcje co miał kolega umieścić tylko kiedy ona się pokarze?
    A co do tych obręczy to trochę wyjaśnię chociaż zdjęcia chyba wszystko wyjaśniają.
    Z racji tego że front jest podwójny to w tej drugiej płycie na której są skosy wyciąłem dwie dziury o takiej samej średnicy co jej szerokość.
    Przez co została ona rozcięta na 3 części góra, kawałek między ARN-ami i dół.Mogłem tak zrobić ponieważ całość spiera się na tej pod spodem.
    W miejsca dziur wstawiłem dwie obręcze z innej deski na której nie było ścięć w taki oto sposób uzyskałem widoczny efekt.Co prawda było dużo zabawy ponieważ powstały przy samym brzegu bardzo ciękie rogi które się po ułamywały i trzeba je było odbudować szpachlą z włóknem szklanym i potem oszlifować do pożądanego krztałtu.
    Na koniec szpachla akrylowa do drewna i szlifowanie potem znowu szpachla i szlifowanie a jak były jakieś ubytki to znowu szpachla i potem wiecie co.
    Ale efekt jest całkiem całkiem.
    Pozdro

• #18 10 Gru 2005 18:23
    hacker
    Poziom 26  

Ano ja również bardzo gratuluje, naprawde zaje*** kolumny. Wierze , że grają super bo tez mam na teslach 226 ale 05 wersja. Jeżeli chodzi o średni to ARP jest jak najbardziej na miejscu ma 91db efektywności a
    ARX 150 ma zdaje sie tylko 86dB i niezbyt równą charakterystyke. Gwizdki 11/100 Tonsila mozna kupić na allegro....przynajmniej ja tam zakupiłem ;D za połowe ceny....jeżeli chodzi o wzmacniacz to radze naprawde mocny, zeby miał dobra kontrole nad głośnikami, ja osobiście mam własnej konstrukcji na stk 4231V i daje rady :D
    Pozdro dla Ciebie i życze miłego słuchania....

• #20 10 Gru 2005 18:38
    hacker
    Poziom 26  

tzn. na elektrodzie jeszcze ni ma bo brakuje mi obudowy, dopiero sie zabieram za nią, ale układy mam w miare połączone ze soba i moge słuchać. STK daje naprawde niezłego kopa i to juz na połowie mocy :D
    Złożenie nie jest trudne tylko trza znac podstawy i wiedziec co trzeba do wzmaka, schemat i opis układu mam w pliku djvu i moge Ci podesłać.

• #21 10 Gru 2005 18:45
    ŁukaszN
    Poziom 16  

A ile gdzieś by mnie wynosło?
    Co do składania to mam kolegę elektronika który chyba kiedyś już coś pozkładał.
    Ale mówi że najlepiej gdybym mu mrzyniusł wszystkie części schematy itp. i onmi to poskłada do kupy.
    Dlatego potzrebny mi dokładny opis i spis wszystkich części.
    Jakiej mocy jest ten Twój wzmak?
    I możesz umieścić na tej stronie te schematy czy nie

• #22 10 Gru 2005 19:01
    hacker
    Poziom 26  

Hmmm, jezeli chodzi o koszty to zalezy. Ja przykładowo robie bardziej rozbudowany bo mam przedwzmak i korektor cyfrowe czyli za pomoca przycisków z wyświetlaczem i mozliwoscia sterowania pilotem, chcem jeszcze dac analizator widma :D
    Ale podstawowe układy tj.:
    płytka wzmacniacza z kostką i radiatorem ok. 100zł
    do tego zasilacz, hmm mysle ze jakies 120zł
    jakis prosty pzredwzmacniacz mozna nawet za 20-30zł złożyć, to zależy skąd bierzesz sygnał audio
    i jeszcze soft start przed trafem i opoznione zał. głośnika to ok. 30zł
    to wszystko + obudowa i różne pozostałości np. kable, przewody, gniazda itp
    P.S.
    mój wzmacniacz, tzn. tak kostka ma 2x100W rms, ale bez problemu wyciągnie 120W na kanał :D
    Ja obecnie mam podłączone zasilanie 2x24V gdzie wyciąga polowe mocy co i tak wystracza. Ale mam trafo z wyższym napięciem ktore pozniej podłącze jak juz bedzie w obudowie i kostka bedzie wyciągać max swojej mocy może nawet 140W na kanal.
    Jest jeszcze stk 4241 który ma 2x120W ale spokojnie wyciagnie 2x140W a chwilowo nawet 2x160W :D To sa moce znamionowe.....schemat moge wyslac jak da rade.....

• #23 11 Gru 2005 00:15
    Nevon
    Poziom 21  

wepcham się :P
    1) Coś pięknego
    2) tu -> http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al15z&sid=2930ebc4
    masz cały gotowy układ (możesz poprosić o zmontowany albo zrobić to sam.
    Jeśli słuchasz z kompa jako preamp wystarczy potencjometr za 3zł
    zasilanie... nom niestety... trzeba liczyć te 120 zł (trafo nowe z toroidy.pl , resztę w poltronik'ku
    na takim układzie w 100% wykorzystane by były te piękne kolumienki...

• #24 11 Gru 2005 15:28
    hacker
    Poziom 26  

albo tu: http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/08-2003/wzmacniacz%202x120w%20stk.djvu
    jest tam opis tego wzmacniacza na stk'u, a jezeli chodzi o trafo to w toroidach.pl sa drogie, ja polecam firme Toral http://www.toral.pl/index.html ceny sa typowe dla traf o napieciu 12V ale nawijaja tez na zamowienie a cena rozni sie zaledwie o pare zlotych, mnie tam nawijali i jest naparwde ok i tanio :D a dodam ze bralem 400VA ....

• #25 11 Gru 2005 18:59
    ŁukaszN
    Poziom 16  

No dzięki ale tak to piszecie że nic nie wiem
    narazie wiem tyle że mogę kupić końcówkę mocy STK4044 co wyciągnie 2x120WRMS
    Do tego ratafo takie jak Hackera 400VA i nie wiem co dalej
    Zasilanie jakie aby wyciągnąc max z tego stk i gdzie mogę dostać?
    A dało by się np. jakąś regulacje basu i tego typu bajery włożyć?
    A jaka jest różnica jeśli słucham z PC albo np.odtważacza mp3
    W przyszłości chciałbym kupić DVD i zniego dawać sygnał bo nie będę włączał PC aby posłuchać muzy.
    Pozdro

• #26 12 Gru 2005 18:06
    hacker
    Poziom 26  

male sprostowanie jest to stk 4241V a nie 4044 :P
    Zasilanie tak okolo 60V to bedzie trafo 2x42V :D bynajmniej ja mam takie napiecia :D
    A regulacja glosnosci, basu, sopranu i balans jest w przedwzmacniaczu :D
    Pozdro.....

• #27 12 Gru 2005 18:19
    ŁukaszN
    Poziom 16  

A za pomocą czego mam otworzyć ten opis djvu?
    A taki przedwzmacniacz trzeba robić od podstaw czy można kupić gotowy tak jak tego stk
    Ale ten link podany przez Nevona jest właśnie do stk 4044 to gdzie mogę dostać gotowego takiego jak ty.

• #28 12 Gru 2005 18:46
    hacker
    Poziom 26  

tzn. tak na elektrodzie jest plug-in do tego aby moznabylo otworzyc ten djvu, przedwzmacniacz, hmmm nie weim czy sa gotowe ale sa rozne kity proste do zlozenia :D
    Zobacz na allegro, tzn. wpisz stk 4241 i albo bedziesz mial caly zmontowany zestaw albo bedzie sama plytka, to zalezy co akurat wystawił. Ewentualnie podaje linka do stronki, to jest ten sam ziom i ma tam sala oferte układów: http://www.altron.com.pl/ ale dodam ze w zmontowanym zestawie jest cienki stk, taki za 30zł i do tego II wersja :-( Radzilbym Ci kupic inna koste chociaz w: http://www.cybor-tech.com.pl/ lub http://www.inter-chip.pl/ :D
    Myśle ze lepiej jakbys kupil w interchip 4241V, lepsza jest wersja z V niz II bo ma mniejsze znieksztalcenia zalediwe 0.08 % a wer II ma chyba 0.1%.....

• #29 13 Gru 2005 10:34
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Na razie dam sobie spokój z tym wzmakiem bo i tak nie mam czasu teraz aby to składać.Wolny czas będę miał dopiero gdzieś w okolicach połowy stycznia.Zrobie wtedy nowy temat dotyczący tylko wzmaka i może ktoś inny mi momoże.Zobaczymy jak to będzie ewentualnie podam tu lnik do tego tematu.
    A chciałem się zapytać jak się ma produkcja własnego wzmaka do kupienia używanego np.Allegro, opłaca się kupywać używany jak tak to może bym coś kupił.
    Może macie jakiś do sprzedania albo wiecie że ktoś chce sprzedać może być DIY tylko dobry.
    Gdzie jest ten plug-in bo nie mogę znaleść
    Dzięki za wszystkie rady
    Pozdro

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME