Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilenie radia i zmieniarki z prostownika

ELBUBERRO 05 Gru 2005 23:43 714 2
  • #1 05 Gru 2005 23:43
    ELBUBERRO
    Poziom 9  

Witam.Przyniosłem do domu radio i zmieniarkę blaupunkta i podłączyłem to do prostownika 12V 2,5 A. Nie jestem pewien czy zmieniarka jest sprawna ponieważ przy pierwszym podłączeniu szukała płyt w magazynku a potem na dobre stanęłą.Słychać jak gdyby chciała ruszyć ale zachowuje się tak jak gdyby "było za mało prądu" Możliwe że amperaż prostownika jest za mały???? żeby ruszyć zmieniarkę?

0 2
  • #2 06 Gru 2005 00:07
    gosp
    Spec od drukarek

Witam ! Nie wiem co to za zmieniarka - ale powinna mieć na obudowie informację o parametrach zasilania - dop.zmiany napięcia i konsumpcję prądu. Jeśli tej informacji nie ma, bądź jest nieczytelna - nie zostaje Ci nic prostszego jak zmierzyć napięcie zasilania na prostowniku przy obciążeniu zmieniarką - pomiar da Ci odpowiedź.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #3 06 Gru 2005 00:16
    SlaweK
    Poziom 43  

A może łaskawcy byście zmierzyli jakie napięcie daje ten prostownik i jak to się ma do napięcia dopuszczalnego radia, założę się że będzie od 15-17V nawet. A poza tym prostownik daje napięcie zmienne (gdyż zmienia się napięcie), nie mylić z przemiennym (w którym zmienia się faza i napięcie) a radio powinno być zasilane napięciem stałym.
    Jak ktoś nie rozumie o czym mówię to odsyłam książek z podstaw elektrotechniki gdzie omawiany był mostek Greatz'a. Już nie raz odgrażałem się że będę takim obcinał ręce za takie podłączanie. Dopuszalne by to było gdyby prostownik był buforowany choć małym akumulatorem ale i tak zwykle będę przydżwięki sieciowe w radiu.
    Odpowiedni jest zasilacz od CB który daje napięcie 13,8-14,4V i poza stabilizacją posiada także filtrację napięcia.
    A tak na marginesie to 2A to trochę mało do zmieniarki i radia.

SławeK

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo