Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

transformator elektroniczny we wzmacniaczu?

06 Dec 2005 01:50 2685 10
  • Level 18  
    Witam,

Czy do zasilenia filtra aktywnego, ew przedwzmanciacza, kilku diodek i co tam jeszcze sobie wymysle moge uzyc dwoch transformatorow elektronicznych, stosowanych do halogenów?
    Cena takiego to jakies 11zl za sztuke i ma on 12V na wyjsciu.

Pytanie nr2, mam trafo 2x~45 czyli jakies +-60V po odfiltrowaniu. Jak moge z tego wyciagnac +-12V do w/w dodatków? Stabilizatory z seri 78xx sa do 40V, czy wystarczy dac przed tym rezystor ? (chyba zly pomysl..)

A moze jakos na diodach zenera, tyle ze nigdy nie robilem takiego czegos wiec wole sie upewnic.

pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 16  
    AD.1 Mozesz uzyc takich transformatorów dwa transformatory mogą zastąpić jeden symetryczny.

AD2. Czy mozesz zastosować stabilizator to zalezy tylko od tego co chcesz zasilać tym trafem. LM7812 pociągnie tylko 1A prądu. Jeżeli chcesz zasilać coś większego to niestety musisz ingerować w trafo i odwijać zwoje...
  • Helpful post
    Level 25  
    Nie radzilbym stosowac zasilaczy elektronicznych z halogenek, one sa dostosowane do okreslonego obciazenia, napiecie nie jest zbyt stabilne a poziom zaklocen zatwarzajaco wielki.
    W drugim przypadku przy malym poborze pradu mozesz zrobic prosty stabilizator na tranzystorze i diodzie zenera, przy wiekszym poborze musisz sie pogodzic z duzymi stratami mocy lub zastosowac stabilizator impulsowy... Chyba najprosciej byloby zastosowac dodatkowo maly transformator na 12 V :-)
  • Level 20  
    hej
    Możma wsadzic szeregowo z zasilaniem dide zenera, ale jest to zawodne, bo zdaża się, że wyłaczają sie te stabilizatorki.
    W

Dodano po 2 [minuty]:

Hej
    Mozna zastosowac szeregowo z zasilaniem dide zenara na ok 27 V, ale musi byc ona o dośc duzej mocy, a wada takiego rozwiązania jest mozliwośc wyłaczania sie tych satbilizatorków scalonych.
    Według mnie naijlepiej bedzie zastosować, klasyczny stabilizatorek na jednym tranzystorku,

pozdro
  • Level 18  
    Nie rozmiem dlaczego zener na 27V ?
    Chyba raczej na 12V i spolaryzowac ja zaporowo, tyle ze musi byc (chyba) troche wiekszej mocy (10W juz by moglo chyba byc, a 50W na pewno byloby w porzadku). Z tymze takie proste rozwiazania zwykle nie sa dobre ;>

Pradu nie bede potrzebowal duzo, taki filtr aktywny to moze chyba max 100mA pobrac, a diody jak wiadomo po 20mA, wiec ze wszystkimi badziewiami bedzie max 300mA.

-->dyskoteka89
    moglbys pokazac jakis schemat/link jak wykonac "klasyczny stabilizatorek na jednym tranzystorku" ?
  • Helpful post
    Level 20  
    Hej
    Ponieważ stabilizator może pracować do napięcia wejściowego o wartości , jak napisałeś 40 V, a w zasilaczu masz 60 V, wię, trzeba zredukować to napięcie do bezpiecznego, czyli do mniej niż 40 V, zatem 27 V, właczone w szereg do tego układu to spełni. Kiedyś tak zrobiłem, ale zdażało się, że pojawiały się jakiś impulsy, które wyłaczały te stabilizatory, i trzeba było wyłączaći włączać urządzenie. Zatem dlatego lepiej unikac takiego rozwiązania.

Układzik taki to tranzystor, npn, dla napięcia dodatniego, z rezystorem między kolektorem, a bazą, wartości ok 10-6,8 K, oraz dioda zenara od bazy do masy, katodą do bazy. Wyjście na emiterze, mnijsze napięcie o ok 0,6 V niż na diodzie zenara, zatem jesli chcesz 12V, to weź diodę 13 V
    pozdro
  • Level 18  
    Dzieki wielkie,
    tranzystor dowolny?

Jezeli dobrze rozumiem to powienien byc dostosowany do napiecia, czyli w moim wypadku moge dac BD139. Ma on 80V, 1.5A wiec to nawet bedzie z zapasem.
    Jak cos nie tak to zwroccie mi uwage ;)

pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 39  
    Transformator elektroniczny do halogenów przystosowany jest do pracy z obciążeniem rezystancyjnym (żarówka) i prawdopodobnie ze względu na swoją budowę nie będzie działał prawidłowo gdy będziemy chcieli wyprostować prąd na jego wyjściu.
  • Level 18  
    Ok, juz zrobilem i działa, DZIEKUJE BARDZO!
    Potrzebuje jeszcze takie cos dla napiecia ujemnego. Probowalem cos zrobic z tranzystorem PNP ale nie bardzo mi to wychodzi ;/
  • Level 40  
    A co ma ci nie isc? To ten sam uklad tylko z tranzystorem PNP w skrocie wszystko trzeba odwrocic do gory nogami :)
  • Level 28  
    lechoo wrote:
    Transformator elektroniczny do halogenów przystosowany jest do pracy z obciążeniem rezystancyjnym (żarówka) i prawdopodobnie ze względu na swoją budowę nie będzie działał prawidłowo gdy będziemy chcieli wyprostować prąd na jego wyjściu.

Może nie całkiem prawidłowo, ale działa z mostkiem prostowniczym i kondensatorami. Próbowałem uzyć do zasilania niewielkiego wzmacniacza i jakoś działał i nie zauważyłem żadnych problemów. :D
    Pozdr.
pcbway logo