Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Second Life of the SH6

06 Gru 2005 09:59 636 2
  • Poziom 12  
    Witam. Chciałem powiedzieć, że wcześniej drążyłem temat i wydawało mi się, że problem został rozwiązany ale nic z tego. Chodzi o płytę główną SH6, slot1 na Intelu 815 – właściwie o jej drugie życie. Płytę dostałem od kolegi (brak reakcji, wybulone kondensatory). Wszystkie kondensatory na płycie wymieniłem – płyta ożyła!. Instalka XP – bezproblemowo, jedynie długo ćwiczyłem z pamięciami 4x128/133 (pasowały i były prawidłowo rozpoznawane tylko w jednej konfiguracji). Problem pojawił się później gdy komp. nie był używany kilka dni. Przy ponownym włączeniu zanim uruchomił się Windows nastąpiło kilka resetów. Po załadowaniu XP – stabilna praca przez wiele godzin. Po kilku dniach to samo. Po jakimś czasie przy uruchomieniu na czarnym ekranie pojawił się napis „brak pliku lub plik uszkodzony \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM” pomogło odpalenie instalki XP z CD, wejście do konsoli odzyskiwania i wyjście z niej. Podejrzenia padły na dysk (charczący staruszek) i na zimne luty na płycie – luty zostały poprawione, dysk zamieniony, przy okazji zasilacz inny podpięty. Wynik: instalka super (nie licząc problemów z GF2MX – podczas wykrywania GF i odświeżeniu obrazu przez XP obraz znikał, musiałem uciec się do puszczenia częściowej instalacji w awaryjnym i zakończenia jej po przeładowaniu systemu). Dodam, że komp. używany jest prawie codziennie przez dzieci w różnych gierkach, oglądaniu filmów, TV. Nie udało mi się jedynie uruchomić diody Power  – reszta sprzętu działa. Po kilku dniach pojawiły się znajome objawy, tzn. kilka resetów podczas uruchamiania XP (w trakcie których nie widać blue screen’ów) oraz w/w komunikat… Została jeszcze grafika (ale gierki 3d chodzą ok.) lub pamięci (ale MemTest niczego nie wykrył). Komp był sprawdzany na różnych prockach (od C333A/66, przez PII400/100 po PIII933/133) i zawsze to samo. Może ktoś ma pomysła?? Dobre rady mile widziane. Dałbym sobie spokój ale wolę pomęczyć się trochę i ocalić mój sprzęt. Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na komentarze…
  • Poziom 17  
    Przy takich objawach najpierw sprawdził bym elektrolity, ale Ty piszesz, że zostały wymienione. W tej sytuacji widzę dwie możliwości:
    1. Kondensatory, które zostały zamontowane nie są takiej jakości jakią wymaga płyta (po podgrzaniu zmniejsza się impedancja szeregowa i dlatego płyta może po chwili działać poprawnie) - ja zwykle daję kondensatory "o numer" większe (zamiast 1000uF - 1200uF itd. i nigdy nie było kłopotów). No i jest jeszcze pytanie, czy zostały wyminienione wszystkie kondensatory tego typu, który uległ uszkodzeniu, czy tylko te, które wyglądały na uszkodzone - powinny być wymienione wszystkie.
    2. Płyta ma inne uszkodzenie niż te, które zostały usunięte

Rodzaj problemu sugeruje, że być może jest problem z zasilaniem pamięci. Można wyjąć 2 moduły i zobaczyć, czy problem wystąpi gdy będą tylko 2 (potrzeba mniej prądu do zasilenia). Jeśli to zadziała - patrz punkt 1.
  • Poziom 12  
    kodnensatory wymienione wszystkie na płycie (chyba 15 sztk.) takie same jak były czyli 1000µF 6,3V, z pamięciami już ćwiczyłem i bez skutku.
    No właśnie z pamięciami ćwiczyłem ale teraz wywaliłem wszystkie kości i włożyłem jedną sztukę 128/133 ECC i działa bez zwiech - tylko 128 to trochę mało i co to oznacza??