Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator do przetwórnicy

bf199 06 Gru 2005 10:10 960 3
  • #2 06 Gru 2005 10:32
    noe1
    Poziom 21  

Wszystko zależy od tego czy chcesz robić przetwornicę na prąd stały czy przemiennym. Przy pradzie stałym9 Z prostownikiem i elektrolitem na wyjściu można dobrać większość transformatorów z przetwornic telewizyjnych. Częstotliwość prcy przetwornicy wynosi wtedy od 20 kHz do ok 60 kHZ i sprawność jest dosyć wysoka , czyli strata mocy jest stosunkowo mała. Jeżeli zaś z tego napięcia wyjściowego chcesz zasilać trafo sieciowe na 50 Hz to wtedy możesz użyć też trafo sieciowego(z blaszek permalojowych- typowy) o przekładni ok 20 - 24. częstotliwość pracy układu należy wtedy dobrać bliską 50 Hz - taką jaka jest w sieci energetycznej Amerykanie maja 60 Hz. Wielkość transformatoró jest zależna od mocy jaką układ ma dostarczać. Opisy obu typów przetwornic można znaleźć w literaturze fachowej- też w Internecie.
    Pozdrawiam! noe1 .

0
  • Pomocny post
    #4 06 Gru 2005 15:04
    -RoMan-
    Poziom 42  

W pierwszej kolejności poczytaj: http://rtfm.killfile.pl

Jak to przeczytasz, to może wtedy zrozumiesz, że należy dokładniej przedstawić problem. W Twoim przypadku, w pierwszy poście napisałeś:

Cytat:

Cześć! robię przewórnice 12v/230v. potrzembny mi jest transformator 2x8v/230v, ale nieweim jak go wykonać
    pomóżcie mi!!!!!!!!!!!!

Pomijając ortografię, jakich informacji brakuje?
    1. Napięcie wejściowe 12V ale DC czy AC?
    2. Napięcie wyjściowe 230V ale j.w.?
    3. Jeśli wyjście AC, to jaka częstotliwość?
    4. O ile powyższych przy odrobinie dobrej woli można się domyślić (przetwornica 12V DC/230V AC 50 Hz), to już za diabla nawet moja stara, dobra szklana kula wydedukować mocy transformatora nie potrafi.
    5. Nie podałeś konfiguracji przetwornicy ale z danych napięciowych można się domyśleć, że chodzi o push-pull z odczepem.

Ufff...

0