Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ds1820 ????

06 Gru 2005 12:36 891 6
  • Poziom 10  
    Witam

Mam pytanko chodzi mi oto, że mam jeden czujnik temperatury Ds1820, na 1-wire i chce do niego podłączyć dwa Avr by w dwóch osobnych pokojach wyświetlało mi temperaturę czy da się to tak zrobić czy musze zastosować drugi czujnik.
    Ps. chodzi o temperaturę na piecu centralnego ogrzewania a nie na podwórku bo wtedy to bym zastosował drugi ds. a tak musze na jednym
    Pozdrawiam i dziękuje za odp.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 26  
    sądze ze jest to możliwe ale tylko w asm i mósiał byś sam napisać procedurki.

ale czy nie lepiej będzie żeby 1 procek wyświetlał bezpośrednio z czujnika a drógi wyświetlacz będzie podpięty do tego samego procka tylko przez jakąś logike. albo niech 2 procki komunikują się po UART'cie.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 10  
    No na asm sie nieznam sprubuje to zrobić w baskomie a jeżeli chodzi o drugą propozycje to też o tym myślałem ale chodzi oto że z jednego pokoju i z drugiego do kotłowni mam taką samą odległość a między pokojami jest dwa razy tyle a po drugie już mam tak pociągniete kable i jest mi to wygodniej pomyśle nad tym jeszcze dzięki za pomoc i czekam na kolejne propozycje
  • Poziom 14  
    W sumie powinno się dać, tylko jak zrobić żeby naraz tylko jeden procek odczytywał i to do tego w tfu Bascomie?
  • Poziom 26  
    jeśli masz już poprowadzone przewody (zalezy ile żył) to może starzczy połączyś 2 procki razem. do jednokierunkowej transmisji UART wystarcz ci 1 żyła i masa któa i tak już idzie.
    czyli może wystarczy zaadoptować jeden z już prowadzonych przewodów. w sumie wystarczą ci 3 żyły które spotykają się przy czujniku.
    1 układ:
    1-masa
    2-czujnik
    3-uart

2 układ:
    1-masa
    2-Nc
    3-uart
  • Poziom 10  
    hmm o tym nie pomyślałem dzięki dziś jak wruce z pracy to pokombinuje
    aha jeszcze jedno pytanie na jaką odległość mogę posłać Uarta bo nie mogę znaleść informacji na ten temat
  • Poziom 26  
    dokładnie nie wiem ale z tym może być problem przynajmniej przy 5V. jak dasz MAX232 z obu stron i małą prędkość to powinno być git nawet na 100m (tak mi się wydaje ale to tylko moje przypuszczenia).

nalepiej sprawdzić eksperymentalinie najpierw na przy 5v i 1200baud'ach
    potem najwyżej zmiejszyć toche czestotliwość (można sprubowac nawae zmniejszyc maksymalnie)

jak sie nie uda to potem dać max'y

acha i lepiej najpierw udpal sobie softa na prockach jak będą blisko siebie a potem spróbuj odpalić na długich kablach.