Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączniki nadprądowe

06 Gru 2005 17:40 3134 2
 • Poziom 11  
  Witam, proszę o poradę w sprawie doboru wyłaczników nadprądowych.
  Mam instalacje TN-C dom z lat 60, zabezpieczenie główne 25A topiki, po liczniku 4 obwody zabezpieczone topikiami 20A. Z tych topików 20A jest podciągnięta instalacja na małą rozdzielkę do piwnicy, z której bez zabezpieczeń czerpana jest "siła". Chciałbym zamontować w tej rozdzielce 3-fazowy wyłącznik nadprądowy, tylko nie wiem jaki dobrać. Najczęściej podłączany jest silnik 4kW, ale zdaża się że jest potrzeba włączyć coś jeszcze i chciałbym aby w razie jakiegoś zwarcia, przeciążenia wybijało właśnie tego S-a a nie topiki 20A w domu an górze. Czy właściwe będzie zastosowanie np.B20 czy założyć B16 a może C16?? A może lepszym rozwiązaniem będzie założyć B20 ze względu na możliwość obciążenia a topiki zamienić na zwłoczne 20A???
  Jak wygląda spawa wymiany zabezpieczeń (topików) na nadprądowe S przed i po liczniku, wszystko musi być ustalane z Zakładem Energetycznym czy tylko te główne przed licznikiem?

  Dziękuję za wszelką pomoc.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 22  
  Ostatnim bezpiecznikiem jaki powinno się stosować na instalacji domowej powinien być Es-ka według najnowszych przepisów , więc najlepiej będzie zastosować S193 20B ze względu na silnik , powinny być zespolone aby wyłączać wszystkie fazy jednocześnie . Dla samego silnika mogły by wystarczyć 16A ale jak będziesz jeszcze coś oprócz silnika załączał to mogą wylatywać . Na liczniku bym zostawił topikowe 20 A bo są bardziej zwłoczne niż Eski i przy zwarciu powinny najpierw polecieć Eski co do Zakładu Energetycznego to nie musisz nic zgłaszać ich interesuje tylko zabezpieczenie główne i oplombowanie a ty nic nie potrzebujesz rozplombowywać.
 • Poziom 11  
  oczywisie powinny zostac zainstalowane esy zespolone i zachowana powinna byc selektywnosc zadzialania tak aby nie wybijaly zabezpieczenia licznikowe wiec jesli masz 20 A na liczniku proponuje 16 A na esach zespolonych jednak jest problem tego typu ze przy rozzruchu silnika nalezy zauwazyc ze prad rozruchowy moze byc do 10 razy wiekszy od znamionowego wiec prponuje rozruchy letkie aby zabezpieczenia nie wybijaly przy samym rozruchu choc i tak moze byc to problem a co do charaktrystyki tego zabezpieczenia to proponuje c gdyz jest to zabezpieczenie czysto przystosowane do zabezpieczania obwodow w ktorych glownym odbiornikiem jest silnik