Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacnaicz w układzie WC - wspólny kolektor

06 Gru 2005 21:15 2219 4
 • Poziom 2  
  Witam chciałbym się dowiedzieć jak dobrać prawidłowo parametry do tego oto wzmacniacza. i jak moglibyście to powiedzcie jak podłończyć do niego oscyloskop a dokładniej gdzie włończyć wejścia A i B oraz T i G. pozdrawiam a oto wzmacniacz
 • flexghzflexghz
 • Poziom 21  
  o jezu !! człowieku !! jeśli to ma być wzmacniacz ze wspólnym kolektorem to zasilanie, czyli u ciebie na schemacie V2, powinno dawac napiecie stałe rzędu 10V.
  hehe..
  no ale może sie nie znam :P

  a jeśli chcesz zobaczyć co sie w układzie dzieje przy pomocy oscyloskopu, to najlepiej włońć sobie pierwszy kanał na wejscie układu (miedzy R1,a C1), a drugi włońć na wyjście, czyli na końcówki R4.

  co to jest R1 ??
  to ma reprezentować rezystancje szeregową źrodla sygnału, czy jak ??
  Jeśli tak, to ta wartość jest rzędu 200Ω, a nie 10k.

  R2 i R3 tworzą dzielnik napięcia polaryzujący bazę. Powinien być tak dobrany, aby napięcie na nim było około 0,65V.

  Jeśli nie jesteś dobry w liczeniu to z wartością R5 najlepiej poeksperymentuj sobie, aby uzyskać jak najlepszy rezultat, oczywiście z rozsądkiem (wartość rzędu 2kΩ).

  Chyba tylko z R4 trafiłeś własciwie, to jest rezystancja symbolizująca obciążenie układu. Jeśli obciążeniem nie jest element pasywny, to jego rezystancja powinna wynosić 10k-100kΩ.

  Kondensatory musisz dobrać w zależności jakie pasmo ma przenosic wzmacniacz. Jeśli pasmo nie jest istotne to na 470u powinno spokojnie działać.

  Do czego ci wogole ten układ jest potrzebny??
  -----------------------------------------------------------------------------------------
  to jest takie baaaardzo duze uproszczenie budowy wzmacniacza na tranzystorze i ta wiedza to 5% tego co powinieneś wiedziec o tranzystorach. Trzeba duzo, duzo czytac na ten temat i wtedy dowiesz sie wszystkich podstawowych rzeczy. Na szczęście jest co czytać w sieci jest tego pełno, nawet w języku polskim.

  Polecam Ci ciąg artykułów z "elektroniki dla wszystkich" dotyczących tranzystorów.
  www.edw.com.pl
  W dziale podstawy elektroniki są pliki w formacie .pdf do pobrania. Piotr Górecki wszystko tam bardzo jasno wytłumaczył :D w takim stopniu, ze człowiek nie znający nawet prawa ohma moze w pełni zrozumieć zasade działania tranzystora. Oczywiście ucząc sie przytym m.in. prawa ohma :P.

  pzdr
 • flexghzflexghz
 • Poziom 2  
  mam zrobić prezentację w programie multisim na układy analogowe taki przedmiot w technikum elektrycznym a jestem w drugiej klasie. kazali nam się samemu nauczyć tego programu i powiedzieli że mamy tam zrobić wzmacniacze różne no i żeby obliczyć parametry dla nich hehe/ prawo ohma umiem :) czyli aż tak źle nie jest.

  czemu oscyloskop nawet jak przełączę kanał 1 na prąd zmienny to pokazuje mi na obu kanałach ciągłą krechę???
 • Poziom 21  
  jeżeli podłączysz pierwszy kanał miedzy żródło sygnału, a rezystor R1 to musi sie cokolwiek pojawić. Chociaż te programy są czasami kapryśne :| Tez sie juz naścierałem z workbenchem, bo coś nie chciało działać. Trzeba poprostu pokombinować. Koncówka T (triger) nie musi być podłączona - służy ona do wyrównywania obarazu w okienku według jakiegoś zewnętrznego źródła, zegara. Koncówka G (ground, gnd) w sumie też nie musi być podłączona, zeby oscyloskop działał, ale mozesz ją podłączyc do masy oczywiście. Jeszcze zaglądne do tego programu i zobacze jak to u mnie wygląda, teraz niestety nie mam na to czasu.

  pzdr
 • Poziom 2  
  dziękuję już doszedłem dlaczego pokazywało mi ciągłą linie rzeba było czas zmniejszyć w oscyloskopie hehe. takie jedno pytanko czym mam manipulować żeby na kanale drugim sinusoide cokolwiek z nią robić