Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie parametrami podajnika drutu do migomatu

06 Gru 2005 22:19 13587 10
 • Poziom 11  
  Podajnik, który zbudowałem napędza silnik sterowany przez regulator obrotów. Po przeprowadzeniu próbnego spawania doszedłem do wniosku, że brakuje jeszcze:
  a)hamulca (rzecz prosta do zrobienia),
  b)posiadany regulator posiada tylko regulację prędkości posuwu drutu. Jednocześnie załączane i wyłączane są zarówno posuw drutu jak i elektorzawór z CO2 i transformator spawarki. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze dlatego próbuję zrobić układ elektroniczny sterujący 2 przekaźnikami, a mianowicie:
  1)przy załączaniu pierwsze uruchamiane są transformator i elektrozawór a następnie posuw z niewielkim opóźnieniem.
  2)przy wyłączaniu spawania najpierw wyłączany jest posuw drutu a następnie z niewielkim opóźnieniem elektrozawór oraz transformator.
  Można to zrobić 3 przekaźnikami z dobranymi praktycznie kondensatorami (pojemność), które opóźnią wyłączanie przekaźniki. Myślę, że najlepszy byłby prosty układzik elektroniczny (dwa układy), który sterowałby przekaźnikami (dwoma) z regulacją czasu potencjometrem. Moja prośba jest nastęoująca może Ktoś spotkał taki schemacik na forum lub posiada w swych zbiorach taki schemat. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 28  
  -przycisk start / przy uchwycie/
  -załączenie gazu
  -> czasówka
  -załączenie transformatora spaw. + podajnik drutu /równocześnie/

  2 rozw
  przycisk start / przy uchwycie/
  -załączenie gazu + transformator spawarki
  -> czasówka
  - podajnik drutu

  Wystarczy 1 czasówka sprawdzone praktycznie

  czasówkę przyzwoitą zrobisz na HEF4541
  pozd.dioda
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 11  
  Dzięki Dioda za podpowiedź. Czy mógłbyś podrzucić jakiś schemacik na HEF4541. I pytanie czy wystarczy 1 przekaźnik i jeden układ?
  Pozdrawiam Maws

  Dodano po 5 [minuty]:

  Uzupełniajac moje przemyślenia - Dioda wydaje mi się że korzystne jest rozdzielenie czasu załączania trafo i podajnika - więc pozostaje wariant drugi
  - przycisk start - gaz + trafo - wyłączane z opóźnieniem - a więc przycisk start nie wystarczy
  podajnik - załącany w stosunku do przycisku start z opóźnieniem a wyłączany bez opóźnieniem.
  Pozdrawiam Maws
 • Poziom 29  
  Prawidłowo powinno być tak jak w fabrycznym sprzęcie:

  załączenie przycisku start / przy uchwycie/
  -załączenie elektrozaworu gazu (wytworzenie osłony gazowej)
  -z opóźnieniem załączenie transformatora spaw. + podajnika drutu /równocześnie/


  wyłączenie przycisku start / przy uchwycie/
  -wyłączenie transformatora i zatrzymanie podajnika drutu (czasem tu bywa minimalne opóźnienie)
  -z opóźnieniem wyłączenie gazu
 • Specjalista - spawarki
  Dla spawania MAG w osłonie CO2, puszczenie przycisku uchwytu - stop - powinno zatrzymać podawanie drutu. W tym momencie drut upala się, nastepnie następuje wyłączenie źródła prądu, wyłączenie podawania gazu. Jeżeli spawamy MIG, np. aluminium w osłonie argonu, zatrzymanie podawania drutu, bez wyłączenia źródła prądu, powoduje często "wciągnięcie" łuku spawalniczego do dyszy i stopienie końcówki prądowej wraz z drutem aluminiowym. Dlatego trzeba rozważyć zainstalowanie regulacji tego czasu z zewnątrz-potencjometrem.
  boko
 • Poziom 11  
  Witam !
  Myślę , że Boko ma rację tak powinno przebiegać kolejność wyłączania przy spawaniu w osłonie CO2. Pozostaje jednak problem nierozwiązany o który pytałem - cschmacik jakiegoś prostego wyłącznika czasowego. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Maws
 • Poziom 28  
  Każdy wedle swego gustu.Ile ludzi tyle pomysłów. Podajnik ma też swoją bezwładność. Wpisz w gogle " HEF4541 and pdf "

  pozd. dioda
 • Poziom 16  
  Mam taki schemat ale niemam jak tego zainstalować , może to Ci pomoże;Elektronik Hobbysta NE555 CZASOWY WŁĄCZNIK zbudowany na dwóch układach Ne555 i 4020 działa tak , po włączeniu napięcia przekaznik zadziała po ustalonym potencjometrem czasie.
 • Poziom 31  
  Jeśli to ma być migomat do użytku własnego proponuję zastosować kondensatory elektr. równolegle wpięte z elektrozaworem i przekaźnikiem do włączania stycznika spawarki. Dobierając kondensatory można uzyskać pewne opóźnienie(o czas rozładowania kond.) które do potrzeb własnych w zupełności wystarczy tak jak zrobiłem przy pierwszym moim podajniku. Jeśli mamy odpowiednio upalony drut(5mm) to po naciśnięciu krańcówki uchwytu równocześnie załączymy gaz ,drut, napięcie na spawarce i uzyskamy pewne opóźnienie z jakim drut dotrze do materiału spawanego. Jeśli zwolnimy wyłącznik krańcowy najpierw wyłączymy drut a z małym opóźnieniem gaz i napięcie które upali nam drut