Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor bipolarny w ukl. wzm. m.cz. - teoria

kull 06 Gru 2005 23:03 3267 14
 • #1 06 Gru 2005 23:03
  kull
  Poziom 10  

  hej.

  szukam w zasobach elektrody juz od pol gfodziny i nic nie moge znalezc :(. Potrzeba mi opis do czego służą poszczególne elementy w ukladzie wzm. m.cz. WE. Mianowicie do czego służy m.in.: Rezystor emiterowy i kondensator emiterowy, oraz do czego jest Rezystor Rc. Przyda sie tez kilka slow o charakterystyce czestotliwociowej wzmacniacza.

  help!

  0 14
 • Pomocny post
  #2 06 Gru 2005 23:18
  Yaro126
  Poziom 20  

  Siema!
  Rezystor emiterowy jest po to, żeby zminimalizować wpływ temperatury otoczenia na parametry wzmacniacza, chodzi głównie o wzmocnienie, teoretycznie przyjmuje się go jako 1KΩ ale w praktyce naogół ma inne wartości... Kondensator z kolei jest po to żeby składowa zmienna, czyli sygnał akustyczny mógł przez niego przepłynąć omijając rezystor (kondensator ten musi mieć w miarę dużą wartość, na ogół 100µF ale to zależy od potrzeb)... Rezystor Rc to rezystor ustalający prąd kolektora...
  Pozdro!

  0
 • Pomocny post
  #3 07 Gru 2005 15:14
  mendikante
  Poziom 13  

  o charakterystyce czestotliwociowej wzmacniacza.
  Przy duzych czestotliwosciach wzmocnienie wzmacniacza spada jestto powodowane pojemnosciami wlasnymi tranzystora, zlaczowymi.
  zazwyczaj na wejsciu wzmacniacza znajduje sie kondensator ktory odcina skladowa stala tak wiec przy malych czestotliwosciach wzmocnienie takze spada
  wraz ze wzrostem szerokosci pasma przenoszenia wzmonienie ukladu spada


  Tranzystor emiterowy to takze element ujemnego sprzezenia zwrotnego zmniejsza on wzmocnienie ale poprawia stabilnosc
  a rezystor na kolektorze sluzy takze do ustalenia napiecia na kolektorze czyli napiecia jakie bedzie na kolktorze w chwili gdy na baze nie bedzie podawany sygnal zazwyczaj daje sie taki opornik by ta wartosc byla rowna polowie napiecia zasilania.
  Mam nadzieje ze cos pomoglem :D

  0
 • Pomocny post
  #4 07 Gru 2005 16:37
  jony
  Specjalista elektronik

  Rezystor kolektorowy Rc służy też do ustalania wzmocnienia napięciowego i rezystancji wyjściowej.
  Czym większa rezystancja w kolektorze Rc tym większe wzmocnienie, i tym większa rezystancja wyjściowa która wynosi Rwy=Rc. Rezystancja w emiterze ma tez wpływ na wzmocnienie napięciowe które wynosi Ku=Rc/Re.
  Czyli jak damy rezystor w emirze równy Re=1k a w kolektorze 10k. To wzmocnienie wynosi ku=10K/1K=10.
  Dodanie rezystora w emiterze zwiększa też rezystancje wejściową wzmacniacza.
  Dodanie kondensatora emiterowego „usuwa” dla składowej zmiennej rezystor w emiterze. Układ zachowuje się tak jak by go tam w ogóle nie było, czyli rośnie wzmocnienie napięciowe wzmacniacza.
  Teraz będzie wynosić Ku=Rc/re
  Gdzie Rc to jak poprzednio wypadkowa rezystancji w obwodzie kolektora.
  A re to „ wewnętrzna rezystancja tranzystora” można powiedzieć że „wbudowana” w tranzystor która wynosi re=26mV/Ic co dla prądu kolektora Ic=1mA da wartość
  re=26m/1mA=26ohm czyli wzmocnieni wzrośnie do Ku=Rc/re=10k/26=384 czyli wzmocnienie wzrosło około 38 razy. Ale nic za darmo zmalała za to rezystancja wejściowa, zmalało też pasmo przenoszone przez wzmacniacz. Co można podsumować stwierdzeniem. Zwiększanie wzmocnienia następuje kosztem zmniejszania rezystancji wejściowej.
  Nic za darmo. :D

  A tu masz dalsze szczegółu jak by cię to interesowało
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/40_03.pdf
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/41_06.pdf
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/42_09.pdf

  1
 • #5 07 Gru 2005 16:55
  kull
  Poziom 10  

  Super! Dzieki wielkie wszystkim, tak wyczerpujacych odpowiedzi sie nie spodziewalem!

  btw: a jak najprosciej wytlumaczyc co to jest skladowa stala i zmienna?

  0
 • Pomocny post
  #6 07 Gru 2005 17:22
  cubes
  Poziom 14  

  skladowa stala -> czuli na wykresie f=u(t) masz pozioma linie prosta, innymi slowy jest to napiecie(sygnal) staly o ustalonej wartosci skutecznej - taki "sygnal" masz np. w bateryjce... Taki przebieg nie jest przepuszczany przez kondensator bo dla omegi rownej zero reaktancja kondensatora jest nieskonczona(bo zgodnie ze wzorem Xc=1/wC ; w-omega), czyli mianownik reaktancji dazy do zera... Skladowa zmienna jest to juz jakis przebieg harmoniczny, najczesciej okresowy(np. sinusoidalny - jak w sieci elektrycznej, piloksztaltny, prostokatny itp.) o okreslonej czestotliwosci(czyli czestosci - okreslonej omedze)...

  0
 • #7 07 Gru 2005 17:28
  kull
  Poziom 10  

  cubes --> czyli prad, czy to staly czy zmienny ma obie skladowe ??

  a jak z generatora wysylany jest przebieg np. sinusoidalny do np. oscyloskopu, to do oscyloskopu idzie zarowno skladowa stala i zmienna? czy z generatora takiego wychodzi juz tylko skladowa zmienna?

  0
 • Pomocny post
  #8 07 Gru 2005 18:00
  jony
  Specjalista elektronik

  Prąd stały ma składową stało o wartości Y i składową zmienną równą zero.
  A co się tyczy generatora to może być tak ze generator ma składową stałą równa 5V i składowa zmienną równą 1V. Co znaczy że na wyjściu mamy raz 6 i raz 4.
  Zobacz do rysunek który dołączyłem, jest tam pokazany sygnał o składowej stałej równej 6V i „nałożonym” na nim składowa zmienna o wartości 2V. Tez może być generator o składowej stałej równej zero(zielony wykres) . Tak jest najczęściej.

  pozdro :D

  0
 • #9 07 Gru 2005 18:05
  kull
  Poziom 10  

  5 lat w technikum elektronicznym, rok na politechnice i teraz dopiero tak na prawde zrozumialem o co w tym wszystkim chodzi. a przeciez to podstawa, ja nie wiem jak ja zdawalem z roku na rok i to jeszcze z niezlymi ocenami.

  Wielkie dzieki wszystkim!

  Ze tez nie zagladalem kiedys na to forum :((((

  0
 • #10 07 Gru 2005 18:19
  jony
  Specjalista elektronik

  Ja nie kończyłem żadnej szkoły ale miałem dobrego nauczyciela EDW :D

  0
 • #11 09 Gru 2005 23:33
  kull
  Poziom 10  

  Ok wszystko pieknie super, o tranzystorach juz sobie poczytalem, sporo sie dowiedzialem z lektury skanow Elektrniki dla Wszystkich. jednak Jeszcze brakuje mi informacji o charakterystyce czestotliwociowej wzmacniacza (w tym o: 3-decybelowym pasmie przenoszeni, o tym, ze dla wzm. z jednym tr. spadek wzm. powienien wynosic 20dB/dekade itd.). Ogolnie umiec opisac ta charakt. i ja omowic.

  0
 • Pomocny post
  #12 10 Gru 2005 00:04
  ~sojer
  Poziom 27  

  ktoś tu ma chyba laborke nr7 z półprzewodów :) z tym 3dB to nie wiem dokładnie o co chodziło, ale dość istotny był wykres ze strony 39 notatek. Trzeba wiedzieć, że chrakterystyka zakrzywia się na początku na skutek pojemności układowych, a na końcu na skutek pasorzytniczych pojemności tranzystora.

  jakbyś chciał więcej informacji to zapraszam na forum na stronie:
  http://air.ict.pwr.wroc.pl
  znajdziesz tam więcej ludzi którzy są na bierząco z tematem i znają odpowiedzi na istotne pytania (te z kartkówek :D )

  0
 • #14 10 Gru 2005 11:03
  kull
  Poziom 10  

  ~sojer --> poprawka kartkowki, czyli ustna odp. wiec musze (chce?) wszystko zrozumiec ;)

  dzieki

  0
 • #15 04 Wrz 2016 15:58
  modular
  Poziom 4  

  Mam pytanie: co to znaczy jeśli przesuwamy prąd spoczynkowy pracy tranzystora 2N3904 z 2 mA na 6 mA. W efekcie daje to dużo lepsze wzmocnienie wciąż bez zniekształceń. Dlaczego projektując wzmacniacz w klasie A nie założymy od początku, że lepiej pracować będzie z wyższym prądem Ic = 6 mA? Generalnie jakie założenia wyjściowe pownienem przyjąć aby nie zmieniać w kółko rezystorów, ponownie liczyć przesuwając prąd spoczynkowy na wyższą wartość? Patrząc na Ic max dla 2N3904, które wynosi 200 mA wartość ta ma sens tylko w przypadku układu o super niskiej impedancji, tak? Reasumując: jakie założenia wyjściowe, żeby układ był sensownie zoptymalizowany? Dzięki.

  Moderowany przez trymer01:

  Regulamin, pkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.
  3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.

  0