Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

fenol 17 Gru 2005 12:08 15986 35
 • #31
  hur
  Poziom 14  
  bonek napisał:
  Ciekawy jestem, jak do tego wszystkiego ma się bezwładność tarczy licznika:?:

  Jeżeli już, to mówimy o czułości miernika .
  Możecie nie wierzyć ale wykonywałem kiedyś pomiary tego parametru (o którym jakoś dotąd nikt nie wspomniał ) na licznikach 1 i 3- fazowych .
  Rozrzut był naprawdę duży (jak na moje odczucie ) otóż utrzymywał się on od ok 35 - 180 W !!! a próby były wykonywane na ok 7 sztukach w warunkach pracowni elektrycznej w szkole .
  Myślę że wielu z was może wykonać ten pomiar ,na zamontowanym w domu liczniku .Otrzymane wyniki z pewnością będą ciekawe .:idea:
  powodzenia
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #32
  forestx
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Panowie dziękuje za słuszną uwagę dotyczącą bezpieczeństwa (juz przełożone na "fazę").

  Pytanie:
  Czy jest możliwe aby PC składające się z: zasilacz AT 200W, płyta główna, procek P100, 2 karty sieciowe, stacja dyskietek - pobierał 17W
  tyle mi wychodzi z moich "pomiarów".

  P.S.
  Zapomniałem dodać że ten mój "miernik prądu" faktycznie powoduje spadek napięcia - przy poborze 2kW - mapięcie na cewce wynosi 0,08V :D
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #33
  lopr_pol
  Poziom 23  
  forestx napisał:

  Pytanie:
  Czy jest możliwe aby PC składające się z: zasilacz AT 200W, płyta główna, procesor P100, 2 karty sieciowe, stacja dyskietek - pobierał 17W
  tyle mi wychodzi z moich "pomiarów".


  Mozliwe, np. p233(~50% obciazenia)+256MB+dysk+2xeth+grafika bierze okolo 40W wg. licznika.
 • #34
  h0nza
  Poziom 14  
  szanowny panie HenryK3
  Widzę że używa pan tak inteligentnych skrótów jak TNS i TNC wię wie pan napewno czym one się różnią - także pewnie domyśla się pan dlaczego stosuje się takie lub takie (TNS lub TNC) rozwiązanie. Jeżeli już pan pomyśli proponuję porównać te przemyślenia z sytuacją gospodarczą w naszym kraju jakieś 20-40 lat temu jak budowano osiedla z tzw 'wielkiej płyty'
  wtedy otrzyma pan odpowiedź na własne pytanie:

  'A kto łączy bolec ochronny z przewodem neutralnym? '

  w sieciach TNC przewód neutralny pełni też rolę ochronną - więc zgadzam się że przewód ten nazywa się 'ochronno neutralnym'

  'Nie widzę żadnego zagrożenia w przypadku przerwy ciągłości przewodu neutralnego' - no chyba że dotknę go w miejscu uszkodzenia (taka mała dygresja)


  'raczej powinno się unikać takich połączeń' - z takim połączeniem spotkałem się jedynie na stanowiskach laboratoryjnych do budowy których wymagane są specjalne zezwolenia - ale jak ma się kasę to czemu nie.

  'Prosty przekładnik prądowy można zrobić o wiele łatwiej i co ważne bezpiecznie umieszczając na przewodzie (może być na ochronno-neutralnym) cewkę z duża liczbą zwojów cienkiego drutu.'

  gdybym był laikiem pomyślałbym że mam połączyć szeregowo ten drut z przewodem neutralnym - to urządzonko nie nazywa się cewka tylko przekładnik prądowy i składa się z 2 uzwojeń pierwotnego które może być nawinięte na rdzeniu (lub rdzeń na przewodzie) i wtórnego (prawie tak jak transformator z tą różnicą że przekłanik musi pracować ze zwartym uzwojeniem wtórnym - nie mówimy tu o przekładniku di/dt)

  'Ilość zwojów należy dobrać doświadczalnie' - w książce w której wyczytął pan o sieciach TNC i TNS zapewne kilka stron wcześniej jest taki skromny wzorek:
  I1*n1=I2*n2
  którego nie trzeba dobierać doświadczalnie

  'Warunkiem bezpieczeństwa jest bezwzględne zachowanie ciągłości i przekroju przewodu ochronno-neutralnego'

  zgadzam się całkowicie właśnie dlatego napisałem post - dodawanie dodatkowych nieprzystosowanych urządzeń bez atestów podważa nazwę 'ochronno'


  p.s. kiedyś jak miedź stosowano tylko w wojsku i ważnych urzędach państwowych (bo wielki brat miał wielkie potrzeby) i stosowano aluminium zamiast miedzi na przewody, mało kto zwracał uwagę na przewód ochronny bo borykali się z wyborem - czy okablować 2 mieszkania bezpiecznie czy 3 mniej bezpiecznie - wybór był oczywisty :)
  więc nie pogarszajmy głupimi decyzjami swojego bezpieczeństwa - elektryk tak jak saper myli się raz tylko po co narażać innych ??
 • #35
  Arnold_S.
  Poziom 26  
  mariusz p - przestań wklejać jakieś bzdury na temat "próbkowania", tylko wykonaj sobie prosty eksperyment, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

  Oto prosty schemat do rejestracji przebiegów prądu(a niżej będą wyniki):
  bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

  Prąd pobierany przez zasilacz ATX 300W:
  bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

  Prąd zasilacza AT 230W:
  bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

  Dla porównania - zwykła żarówka 25W: :D
  bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

  Magnetowid VHS:
  bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

  Jednocześnie magnetowid + żarówka 25W:
  bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

  P.S.
  Niech się nikt nie czepia właściwości metrologicznych takiego układu - chodzi tylko o podgląd kształtu, a nie dokładne mierzenie wartości.
  OK? :D
 • #36
  electro_Nick
  Poziom 33  
  Troche odbiegliscie panowie od tematu, ale moze pozwolicie mi powrocic do niego. Otoz jestem szczesliwym posiadaczem "taniego licznika energii elektrycznej" zakupionego w hipermarkecie. Podlaczylem go na stale do czesci mojej instalacji, w ktorej mam podlaczony budzik, wzmacniacz, switch 100Mbps, modem sieciowy i komputer. Komputer to Sempron 2500 przetaktowany o 25% na zasilaczu 350W, CPU jest na stale obciazony w 100% twardy dysk jest caly czas wlaczony, monitor 14 cali. Oto wyniki moich pomiarow:
  Wlaczony switch, modem, PC, zegar, monitor i wzmacniacz-200W
  Wlaczony switch, modem, zegar, PC, monitor-179W
  Wlaczony switch, modem, zegar, PC-105W
  Wybaczcie ze nie wylaczalem nic wiecej, ale nie chcialem bratu, ani sobie odlaczac sieci...