Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bardzo maly pobor pradu na liczniku przez komputer

fenol 17 Gru 2005 12:08 15986 35
    hur
    Poziom 14  
    bonek napisał:
    Ciekawy jestem, jak do tego wszystkiego ma się bezwładność tarczy licznika:?:

Jeżeli już, to mówimy o czułości miernika .
    Możecie nie wierzyć ale wykonywałem kiedyś pomiary tego parametru (o którym jakoś dotąd nikt nie wspomniał ) na licznikach 1 i 3- fazowych .
    Rozrzut był naprawdę duży (jak na moje odczucie ) otóż utrzymywał się on od ok 35 - 180 W !!! a próby były wykonywane na ok 7 sztukach w warunkach pracowni elektrycznej w szkole .
    Myślę że wielu z was może wykonać ten pomiar ,na zamontowanym w domu liczniku .Otrzymane wyniki z pewnością będą ciekawe .:idea:
    powodzenia
  • IGE-XAOIGE-XAO
    forestx
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Panowie dziękuje za słuszną uwagę dotyczącą bezpieczeństwa (juz przełożone na "fazę").

Pytanie:
    Czy jest możliwe aby PC składające się z: zasilacz AT 200W, płyta główna, procek P100, 2 karty sieciowe, stacja dyskietek - pobierał 17W
    tyle mi wychodzi z moich "pomiarów".

P.S.
    Zapomniałem dodać że ten mój "miernik prądu" faktycznie powoduje spadek napięcia - przy poborze 2kW - mapięcie na cewce wynosi 0,08V :D
  • IGE-XAOIGE-XAO
    lopr_pol
    Poziom 23  
    forestx napisał:

Pytanie:
    Czy jest możliwe aby PC składające się z: zasilacz AT 200W, płyta główna, procesor P100, 2 karty sieciowe, stacja dyskietek - pobierał 17W
    tyle mi wychodzi z moich "pomiarów".

Mozliwe, np. p233(~50% obciazenia)+256MB+dysk+2xeth+grafika bierze okolo 40W wg. licznika.
    h0nza
    Poziom 14  
    szanowny panie HenryK3
    Widzę że używa pan tak inteligentnych skrótów jak TNS i TNC wię wie pan napewno czym one się różnią - także pewnie domyśla się pan dlaczego stosuje się takie lub takie (TNS lub TNC) rozwiązanie. Jeżeli już pan pomyśli proponuję porównać te przemyślenia z sytuacją gospodarczą w naszym kraju jakieś 20-40 lat temu jak budowano osiedla z tzw 'wielkiej płyty'
    wtedy otrzyma pan odpowiedź na własne pytanie:

'A kto łączy bolec ochronny z przewodem neutralnym? '

w sieciach TNC przewód neutralny pełni też rolę ochronną - więc zgadzam się że przewód ten nazywa się 'ochronno neutralnym'

'Nie widzę żadnego zagrożenia w przypadku przerwy ciągłości przewodu neutralnego' - no chyba że dotknę go w miejscu uszkodzenia (taka mała dygresja)

'raczej powinno się unikać takich połączeń' - z takim połączeniem spotkałem się jedynie na stanowiskach laboratoryjnych do budowy których wymagane są specjalne zezwolenia - ale jak ma się kasę to czemu nie.

'Prosty przekładnik prądowy można zrobić o wiele łatwiej i co ważne bezpiecznie umieszczając na przewodzie (może być na ochronno-neutralnym) cewkę z duża liczbą zwojów cienkiego drutu.'

gdybym był laikiem pomyślałbym że mam połączyć szeregowo ten drut z przewodem neutralnym - to urządzonko nie nazywa się cewka tylko przekładnik prądowy i składa się z 2 uzwojeń pierwotnego które może być nawinięte na rdzeniu (lub rdzeń na przewodzie) i wtórnego (prawie tak jak transformator z tą różnicą że przekłanik musi pracować ze zwartym uzwojeniem wtórnym - nie mówimy tu o przekładniku di/dt)

'Ilość zwojów należy dobrać doświadczalnie' - w książce w której wyczytął pan o sieciach TNC i TNS zapewne kilka stron wcześniej jest taki skromny wzorek:
    I1*n1=I2*n2
    którego nie trzeba dobierać doświadczalnie

'Warunkiem bezpieczeństwa jest bezwzględne zachowanie ciągłości i przekroju przewodu ochronno-neutralnego'

zgadzam się całkowicie właśnie dlatego napisałem post - dodawanie dodatkowych nieprzystosowanych urządzeń bez atestów podważa nazwę 'ochronno'

p.s. kiedyś jak miedź stosowano tylko w wojsku i ważnych urzędach państwowych (bo wielki brat miał wielkie potrzeby) i stosowano aluminium zamiast miedzi na przewody, mało kto zwracał uwagę na przewód ochronny bo borykali się z wyborem - czy okablować 2 mieszkania bezpiecznie czy 3 mniej bezpiecznie - wybór był oczywisty :)
    więc nie pogarszajmy głupimi decyzjami swojego bezpieczeństwa - elektryk tak jak saper myli się raz tylko po co narażać innych ??
    Arnold_S.
    Poziom 26  
    mariusz p - przestań wklejać jakieś bzdury na temat "próbkowania", tylko wykonaj sobie prosty eksperyment, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Oto prosty schemat do rejestracji przebiegów prądu(a niżej będą wyniki):

Prąd pobierany przez zasilacz ATX 300W:

Prąd zasilacza AT 230W:

Dla porównania - zwykła żarówka 25W: :D

Magnetowid VHS:

Jednocześnie magnetowid + żarówka 25W:

P.S.
    Niech się nikt nie czepia właściwości metrologicznych takiego układu - chodzi tylko o podgląd kształtu, a nie dokładne mierzenie wartości.
    OK? :D
    electro_Nick
    Poziom 33  
    Troche odbiegliscie panowie od tematu, ale moze pozwolicie mi powrocic do niego. Otoz jestem szczesliwym posiadaczem "taniego licznika energii elektrycznej" zakupionego w hipermarkecie. Podlaczylem go na stale do czesci mojej instalacji, w ktorej mam podlaczony budzik, wzmacniacz, switch 100Mbps, modem sieciowy i komputer. Komputer to Sempron 2500 przetaktowany o 25% na zasilaczu 350W, CPU jest na stale obciazony w 100% twardy dysk jest caly czas wlaczony, monitor 14 cali. Oto wyniki moich pomiarow:
    Wlaczony switch, modem, PC, zegar, monitor i wzmacniacz-200W
    Wlaczony switch, modem, zegar, PC, monitor-179W
    Wlaczony switch, modem, zegar, PC-105W
    Wybaczcie ze nie wylaczalem nic wiecej, ale nie chcialem bratu, ani sobie odlaczac sieci...