Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zastąpić układ UL1970 ??

matmic 07 Gru 2005 14:01 6379 8
  • #1 07 Gru 2005 14:01
    matmic
    Poziom 14  

Witam.
    Czym mogę zastąpić UL1970? Jest może jakiś odpowiednik albo układ tranzystorów (jakich i ile i jak połączonych) ??
    Proszę o pomoc.
    POZDRAWIAM

0 8
  • #5 07 Gru 2005 14:27
    gart62
    Poziom 31  

Witam!
    Jak wyżej i układ ten nie bardzo jest jak zastąpić ukł. tranzystorowym ponieważ tu świeci jedna z kilkunastu diod a nie cała linijka tak jak przy UL1980. Układ tranzystorowy musi być dość skomplikowany. Można by coś kombinować na bramkach ale to też będzie duży układ.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 07 Gru 2005 17:24
    inkognito09
    Poziom 29  

Zauważyłem mam na schemacie podpis „termistor”, czyżby to był układ pokazujący aktualną temperaturę? Są setki schematów. Nie tylko na UAA170, UL1970 i LM3914/15/16. Są układy i na tranzystorach, ale one zazwyczaj są w takiej formie:
    Termistor „pokazuje” że temperatura wzrosła => układ na tranzystorach reaguje na większy prąd płynący przez rozgrzany termistor => Włącza się lampka/dioda LED/wiatraczek (zwłaszcza to ostatnie).
    Taki „elektroniczny” termometr jest dobry, gdy wraz z zapalaniem się diod, załącza się jakieś chłodzenie.
    Na tranzystorach niby da się też zrobić coś na kształt zamiennika do scalaka, ale..... ZDEZYDOWANIE polecałbym dokładnie rozejrzeć się po sklepach i zrobić na scalaku. Cena takiego scalaka waha się od kilku do kilkunastu zł, ale układ taki jest pewniejszy.
    Jedyny (dobry) znany mi zamiennik na tego scalaka jest podany w 2 poście przez zbyha. LM3914/15/16 są już troszkę inne i wcale nie muszą do nich pasować parametry układu.

0
  • #8 10 Mar 2006 14:28
    wsmpw
    Poziom 18  

a czy ktoś ma zamiennik z takim samym ukladem nóżek tzn żeby płytki nie przerabiac jak jest taki to prosił bym o napisanie

0