Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena samochodowa z telefonu NMT 450 zastosowana do PMR

Herbatnick 07 Gru 2005 15:03 4280 8
  • #1 07 Gru 2005 15:03
    Herbatnick
    Poziom 12  

Jak w temacie jaka jest możliwość zastosowania anteny samochodowej telefonu kom. w sieci NMT 450 do radyjka PMR.
    a)czy trzeba koniecznie ja indywidualnie stroić jeżeli tak czy można to wykonać zwykła swr-miarką od CB-radio.
    b)jakie trzeba wykonać przeróbki takij anteny żeby ja dopasować do PMR.
    Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie informacje na ten temat
    [h]

0 8
  • #2 07 Gru 2005 15:15
    Kryptoman
    Poziom 19  

Możliwość jest (pomijając nielegalność dołączania do PMR-a anteny zewnętrznej) ponieważ Centertel pracował w przedziale 450-470 MHz.
    PMR jak wiadomo to 446 MHz, a więc bardzo blisko.
    Jeśli masz jakąś wypasioną antenę np. 2x5/8 to powinno nawet ładnie działać.
    Strojenie nie powinno być konieczne - te anteny chodziły szeroko.
    Ale jakbyś się upierał to najpierw musisz zdobyć porządną SWR-miarkę pracującą na tych częstotlwościach, bo taka od CB nie nadaje się.

0
  • #3 07 Gru 2005 19:50
    Herbatnick
    Poziom 12  

A w jaki sposób mogę rozpoznać czy to jest wypasiona 2x5/8?:) Jest to typowa antena od zestawu samochodowego który kupiłem wraz z telefonem Motorola Associate200 jakieś 10 lata temu. Co do legalności to znam ten aspekt tematu ale mnie interesują tylko i wyłącznie sprawy techniczne związane z tematem.Posiadam również kompletny telefon z którego mogę wykożystać antene elastyczną wraz ze złączem którą mógłbym zastosować zamiast oryginalne w trx która jest bardzo marna.Czy również powinna działać bez specjalnego strojenia?
    Dziękuje i pozdrawiam.

0
  • #4 07 Gru 2005 20:58
    Kryptoman
    Poziom 19  

Po tym że cała antena ma ok. 1 m długości i składa się z 2 prętów po ok. 0.5 m połączonych takim zgrubieniem w którym jest cewka.
    Często u podstawy anteny także jest cewka - 1-2 zwoje nawinięte z tego dolnego pręta.
    Mam taką antenę i przerobiłem ją na stacjonarną - dodałem 4 pręty przeciwwag.
    Sprawuje się idealnie - SWR od 444 MHz do 448 MHz równy 1 !
    Zresztą wykorzystuję ją jako taką podręczną nasłuchową i elegancko na niej słychać zarówno na 135 MHz jak i na 172 MHz a także na 430 MHz.
    A z tymi giętkimi to dałbym sobie spokój - jeśli zamontujesz to bezpośrednio na radio to antena będzie więcej ważyła od radia i może być problem z dopasowaniem.

0
  • #5 09 Gru 2005 08:24
    olo
    Poziom 18  

Witam ja także posiadam taką antenkę od starego telefonu Centertela. Podłączyłem ją do PMR'ka Ucom Twin Talker 3600 i zasięg jest nieporównywalnie lepszy. chodzi super. Gadam na odległość 7 km z drugim radyjkiem z oryginalną anteną.Antena od centertela jest jakies 7 m nad ziemią, posiada u podstawy magnes dzięki ktoremu zamieszczona jest na dachu domu:)Działa super

0
  • #6 09 Gru 2005 10:11
    Herbatnick
    Poziom 12  

Witam, Olo czy stroiłeś tą antenę, czy też śmiga poprstu po podłączeniu trx-a? Co powiecie koledzy na temat przeróbek które oferuje na allegro kolega Webso. Wg tego użytkownika wystarcza wymiana anteny na teleskopową i regulacja czułości progu działania automatycznego squelch-a żeby zwiększyć zasieg minim o 30%. W swoich aukcjach ten użytkownik chwali sie ze nawet 7-8 km zasięgu uzyskiwał z "ręki". Tutaj jets link do oferty tego uzytkownika Allegro: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=75954148
    Może ktoś z kolegów wie gdzie znaleźć regulację czułości squelcha w trx-sie first FA-4652 no i jaką mozna zstosować antenę teleskopową ?

0
  • #7 12 Gru 2005 16:30
    olo
    Poziom 18  

Witam sorki, że wczesniej nie pisałem ale nie miałem dostępu do forum. Antenki nie stroiłem tylko podłączyłem bezpośrednio do wyjścia po starej antenie. teraz jak bede miał chwile czasu to pozbawię ją tej podstawy magnetycznej, dorobie przeciwwagi i zastosuje kabel antenowy do sieci WAN. Wtedy poinformuje o rezultatach.
    Co do tych przeróbek to w porównaniu ze zwyklymi " spręzynkami" instalowanymi fabrycznie zastosowanie zwykłych anten teleskopowych 1/2 fali na pewno poprawi znacząco zasięg ale czy do 7-8 km to wątpliwe aczkolwiek nie do nie osiągnięcia. Tutaj już się kłania propagacja.
    A ty kolego Herbatnick próbowałej już zrobić coś z tą anteną? jakie uzyskałeś efekty?

0
  • #8 13 Gru 2005 09:43
    Herbatnick
    Poziom 12  

Witam, jak na razie zainstalowałem antenkę na dachu w samochodzie ale testów jeszcze nie przeprowadziłem. Brak czasu i terenówka rozgrzebana w garażu. A łączność potrzebuje właśnie na wyprawy w teren.
    1) miedzy samochodami
    2) miedzy samochodem a reczną sztuka.
    Dlatego wybór padł na pmr, CB-radio ze względu na rozmiary ręcznych sztuk odpadło,ale jeśli nie osiągne zadowalających rezultatów z PMR tzn. 2-3 km w lesie ,to chyba bede musiał wrócić do CB.Tyle że ręczniaka przystosować do jakiegoś zestawu słuchawkowo-mikrofonowego z włącznikiem nadawania. A cegłe na plecy:))
    Na oryginalanych antenkach w PMR z ręki zasięg jak do tej pory to był najwyżej za dwa krzaki:).

0
  • #9 13 Gru 2005 20:00
    olo
    Poziom 18  

No jak chcesz uzyskać 2-3 km w lesie na PMR to zdecydowanie odpada. Nawet antena zewnętrzna nic nie da. Zastosuj Cb radio. do samochodu dobrej jakości antena o długości ok 2metry, jako ręczne Cb zastosuj np Alana 42, jest stosunkowo małe i wygodne jak na Cb. Taki zestaw pozwoli uzyskać taki zasięg.pozdrawiam

0