Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki bezpiecznik?

07 Gru 2005 15:25 1483 5
  • Poziom 12  
    Witam
    W jaki sposób wylicza się wielkość bezpiecznika jaki należy zastosować?
    np. przy poborze mocy około 100W (24V/5A)
  • Poziom 25  
    Wartość bezpiecznika zależy od oporu przewodnika w nim znajdującego się. Np, jeżeli masz użądzenie, które pobiera 125 watów, a napięcie na przewodzie jest 220 woltów, to liczysz natężenie, czyli dzielisz napięcie przez moc ,. W podanym przykładzie jest 0,5 ampera, więc taki bezpiecznik powinieneś stosować. W Twoim przypadku: chcesz stosować bezpiecznik przed czy za transformatorem? Jeśli przed, to masz mieć( zgodnie z wzorem) około 0,5A/250V . Jeśli za transformatorem ,to po prostu 5A/24V. Czyli pół ampera na dwadzieścia cztery Wolty,ale chyba takich nie ma, Podaj gdzie chcesz zastosować takie bezpieczniki, w aucie, czy w domu, czy w spawarce?, bo to różnie
  • Poziom 12  
    Urządzenie będzie w autobusie, a tam jest napięcie 24V urządzenie pobiera 100W
    Bezpiecznik chcę zastosować na wejściu.
  • Poziom 23  
    oskar_dyjas napisał:
    Jeśli przed, to masz mieć( zgodnie z wzorem) około 0,5A/250V . Jeśli za transformatorem ,to po prostu 5A/24V. Czyli pół ampera na dwadzieścia cztery Wolty...

Ta teoria się chyba nie sprawdzi. Oznaczałoby to, że przy znamionowym obciążeniu odbiornika zadziała bezpiecznik. :|

oskar_dyjas napisał:
    Czyli pół ampera na dwadzieścia cztery Wolty,ale chyba takich nie ma, ...

Jeśli jest mowa o bezpiecznikach topikowych, to napięcie podawane dla nich, najczęściej 250V oznacza najwyższą wartość napięcia przy jakim mogą pracować. Nadają się więc także dla 24V.
  • Poziom 12  
    Rozmowa idzie chyba nie w tym kierunku. Ja mam pytanie o ile musi być większy bezpiecznik od poboru prądu. np. jeśli mam pobór 5A to bezpiecznik musi być "?"
  • Poziom 12  
    Wracam do temat, ponieważ nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi.
    Moje urządzenie pobiera 0.5A napięcie 12V
    Pytanie jaki zastosować bezpiecznik na wejściu (zasilaniu).