Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyzwanie dla znawców tematu:) - Siemens Scovery PII400

08 Gru 2005 02:59 73736 366
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich, piszę po raz pierwszy w tym dziale:) Otoż posiadam takowy komputer i, jako biedny student;), nie mogę sobie chwilowo pozwolić na nic lepszego.

Chciałbym z nim "coś" zrobić, a po nieudanym wyciszaniu (po wycięciu "kratki" zasłanającej wentylator zasilacza komputer pracuje jeszcze głośniej :| ) postanowiłem spytać osoby lepiej ode mnie zorientowane. A więc mam dwa pytania (nie bijcie, jestem zielony):

1. Podkręcanie.
    Do jakiej wartości da się podkręcić PII 400 Slot1? JAK to zrobić? Podaję wszelkie dane jakie w tej chwili znam:

Pamięci: 2xSDRAM PC100
    Płyta główna: ACER V66LT-2N (na samej płycie widnieje oznaczenie: V66LT-98103-2N 48.33802.02N). Nie mogę o niej dosłownie nic znaleźć w sieci - znalazłem na stonie ACER'a uprade do bios'u V66LT-2M, ale to pewnie co innego.
    BIOS - jakiś dziwny, jeszcze takiego nie widziałem, da się w nim ustawić tylko podstawowe sprawy, NIC o mnożnikach, temperaturach, częstotliwościach itp. Nie mogę znaleźć upgrade'u dla tej płyty i tu może być problem. Wie ktoś jak wgrać "normalny" BIOS Awarda czy Ami?
    Na płycie są dwa przełączniki zamiast zworek, podpisane następująco:
    SW1: 1-100/66MHz; 2-CHECK/NO PSWD; 3-6-CORE/BUS RATIO
    SW2: 4 przełączniczki,brak podpisów.
    Wszelkie porty PCI,kontrolery itp. pracują z częstotliwością 33MHz.

Na końcu załączam plik wynikowy wygenerowany przez linuksowy program lshw, podający wiele ciekawych informacji.

2. Upgrade. Mam tu na mysli, jaki najmocniejszy procesor mogę wsadzić w tę płytę (Slot1) ? Czy "pójdzie" np. PIII/600 (rozumiem że tylko fsb100 wchodzi w rachubę: zy może być np. coś takiego: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=75412207

Za wszelką pomoc w dopaleniu tego staruszka z góry dziękuję i jestem bardzo wdzięczny.

EDIT: Znalazłem (cudem) dokumentację do tej płyty (znaczy kopię książeczki rozdawanej razem z płytą..). Jest tam opis przełącznika SW1, pinów 3-6 CORE/BUS CLOCK RATIO. Wynika z niego, że dostępne są następujące ustawienia: 3,5; 4; 4,5; 5. W tej chwili ustawione jest na 4. Szyna jest ustawiona na 100MHz, a więc czy ustawienie tego na 4,5 będzie jednoznaczne z uzyskaniem 450MHz na procesorze?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 14  
    Witam a więc z tego co wyczytałem w twoim poście na temat tej płytki głownej co siedzi w komputerze procesor jaki max morzesz wrzucić w nią to P3 500 Mhz.Płyta obsługuje mnożnik maxymalnie 5.
    możesz spróbowac puścić procek na 4,5 ale niewiem jak było z tymi p2 czy mają zablokowany czy nie.
    Aha jeszcze jeżeli znajdziesz gdzie najnowszy bios do tej płytki.To może poleci ci P3 600 Mhz ale szczerze wątpie w to.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    1. Tylko przez FSB. Ttaj pamieci dzialajace na 100Mhz moga byc problemem.

Swojego P350Mhz podkrecilem na FSB133, czyli na 466Mhz. Twoj powiniej byc lepszy, bo ma szybszy cache, i radiator na cache.

BIOS - nie da sie, i nie ma tam nic do podkrecania. taki urok markowych kompow. Musisz probowac szukac sposobow na programowe podkrecenie FSB. Ale za duzo sie nie spodziewaj

2. Tak. Tylko FSB10Mhz. To, jaki procesor pojdzie zalezy od BIOSU - Bo obsluga P3 moze oznaczac tylko obsluge Katmai (te na napiecie 2V). A coppermine juz nie zadziala.

Edit- Nie. Nie uzyskasz 450Mhz. Procesor ma zablokowany mnoznik (raczej nie masz odblokowanego - to promile szans). I to co plyta mu ustawi zupelnie go nie interesuje. Dziala z takim mnoznikiem jak jest ustawiony i zablokowany (na stale) w jego strukturze.
    Jak chcesz to przestaw ten mnoznik na inna wartosc - a potem sprawdz czestotliwosc zegara - bedzie 400Mhz.
  • Poziom 2  
    Siemens scovery P400Mhz.Płyta V66LT-2N posiada mnożnik 3,5-6 ale procesor ma zablokowany! bios AMI 2.1 przerobiony na logo Siemens, który można otworzyć (Advanced Options)naciskając F8 i to w zasadzie wszystko co można,jedynie procesor 450Mhz ale po co to jakieś kilka procent wydajności!Tak że lepiej nie ruszać bo informacje z "Allegro"sprzedających tylko wprowadzają w błąd,jeszcze można włożyć dysk ATA100 80GB!
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 11  
    Witam sam również posiadam Siemens Scovery 250
    Czytam tego posta i zastanawia mnie fakt ze płyty(V66LT) z głowne z tego komputera montowano w innyvh komputerkach m.in HITACHI Flora 300 PC1DC6 a znalazłem artykuł http://home.att.ne.jp/red/OSAKOH/DIY/FloraPC1DC6.html (po japońsku:D) uruchomiono tutaj P3 800!! Osobiscie mam problem bo zakupiłem celerona copermine 766(na szynie 66) osadzonej w przejsciówcena SLOT1, a ten komputer wykrywa jako go Copermine 233
    Może ktos juz spotkał się z tym problemem ??Mam Bios w wersji 3.2 ma ktoś może nowszego??
  • Poziom 15  
    Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi! Pomogliście mi bardzo, ale niestety mam jescze kilka wątpliwości.

Niestety, właśnie nigdzie nie znalazłem nowszego BIOSu.
    Swoją drogą, dochodzę do takiego wniosku:

1. Skoro szyna 100, mnożnik max 6 (tak podaje producent), napięcie 2V, to czy "pójdzie" PIII 600 Slot 1 2,0V ??? W dokumentacji do płyty nic nie pisze o PIII - podają, że Celerony do 333 i PentiumII do 450. Może po prostu, kiedy pisano tę dokumentację, nie było jeszcze szybszych? :) Czy też ma tu znaczenie czy jest na rdzeniu Coppermine czy nie - jak to wogóle jest, wszyskie 1,65V są Coppermine a 2,0V pre-Coppermine ? I czy jest możliwość, że moja płyta (oprócz różnicy w napieciu) nie obsłuży Coppermine, albo wogóle PIII?

2. Czy po zastosowaniu przejściówki ze Slot1 na S370 potrafiącej podawać napięcie 1,65, uruchomi się PIII 600 S370 1,65V? Czy też - jak wyżej - chodzi o coś jeszcze?

3. Pytanie może jest głupie, proszę się nie śmiać :)
    Otóż, czy za mnożnik odpowiada tylko i wyłącznie płyta główna, czy też jest możliwość jego podniesienia, np. jakąś przejściówką (wydaje mi się że nie, bo wtedy w starą płytę główną możnaby wsadzić już prawie dowolnego "potwora").
  • Spec od komputerów
    3 Za mnoznik odpowiada tylko i wylacznie procesor, nie plyta, co ci napisalem prawie miesiac temu. Ale jak chcesz uskuteczniac wlasne teorie, to prosze bardzie.
  • Poziom 11  
    Płyta ta obsługuje mnożnik najprawdopodobniej do 8 (odpaliłem celerona 533mhz[66*8]) czy wiecej to głowy nie dam :) Osobiscie bardzo dużo czasu powieciłem na poszukiwania w necie nowszego biosu ale nic nie znalazlem Będę szukać dalej.... z pewnoscia da sie wiecej odpalic na tej maszynce dużo wiecej ale problem tkwi w znalezieniu biosu jeszcze zamiesze link do jakiegos niemieckiego forum http://vdrportal.de/board/thread.php?postid=297616&sid=ec4fab056522b4febc03c5a280e5bc1e jest tutaj cos o duzych dyskach i ktos sobie skrecil mutimediale centrum z procesorem P3 800 :) (niestety moj niemiecki jest fatalny)
  • Poziom 15  
    Platon napisał:
    3 Za mnoznik odpowiada tylko i wylacznie procesor, nie plyta, co ci napisalem prawie miesiac temu. Ale jak chcesz uskuteczniac wlasne teorie, to prosze bardzie.

Nie to miałem na myśli. Wiem że PII ma zablokowany i już. Rzecz w tym, że skoro ta płyta (teoretycznie) pozwala na ustawienie go na 6, to przy magistrali 100 moge tam wsadzić procka 600MHz. Bo nawet jeśli wsadze tam 800, to i tak "spadnie" do 600. O to chciałem zapytać - mam rację, czy nie (piszesz że nie?) Dalej będzie 800?

Immortalking - mam u siebie BIOS v3.2

Dodano po 27 [minuty]:

Teg napisał:
    Platon napisał:

Nie to miałem na myśli. Wiem że PII ma zablokowany i już. Rzecz w tym, że skoro ta płyta (teoretycznie) pozwala na ustawienie go na 6, to przy magistrali 100 moge tam wsadzić procka 600MHz. Bo nawet jeśli wsadze tam 800, to i tak "spadnie" do 600. O to chciałem zapytać - mam rację, czy nie (piszesz że nie?) Dalej będzie 800?

Immortalking - mam u siebie BIOS v3.2

ACHA! Do czego to służy??? : ftp://ftp.support.acer-euro.com/utilities/stepping_update/
  • Poziom 41  
    wszytkie intele mają zablokowany i same se usatawiają... oczywiście jezeli płyta na to pozwoli..
    co do procka to ja bym pchał jakiegoś Katmai-a bo one są na 2V a ta płyta niema regulacji, więc tylko takie mozesz wsadzić.. no chyba zeby był jakiś MOD stopnia zasilającego ale pewnie i tak bedie po japońsku więc raczej tez odpada... jedyne co to biosa bym wymienił..
  • Poziom 11  
    Teg napisał:
    Nie mam pojecia do czego to jest a skąd to masz może się dowiem bo tam jeszcze sa jakies narzedzia do flasha i może też bios się znajdzie :P To może być i jest najprawdopodobniej do mnożnika .. ale czy to są pliki do windy czy jakas nakładka do biosu.... to nie wiem.............. Sam też mam 3.2 sorka ale sie pospieszyłem... Na stronie producenta bios niestety jest uszodzony ...Poszukam jeszcze cos w necie i może sie uda :D
  • Poziom 11  
    zflashowałem biosa ale to nic niedało :( nadal bios wykrywa Coppermine 766 jako 233 ( w systemie operacyjnym wykrywany jest normalnie Celeron 766 z wydajnoscia odpowiednia dla tego procesora )
  • Poziom 2  
    Witam!!! Mam wielki problem, ze swoim siemensem scovery! Otóż niedawno bawiłem się pstryczkami od niego i nie pamietam ich domyslnego ustawienia :((( jakby ktoś był tak dobry i przesłał mi fotkę na maila byłbym bardzo wdzięczny...
    P.S. proszę o zdjęcie "pstryczków" tych koło pamięci i procka. mam tą wersje siemensiaka http://www.wda-fr.org/pict/destock/scovery.jpg
    http://www.pollin.de/shop/images/article/big/G700665.JPG
    Dzięki z góry i pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Ja mam tak:
    NA tym mniejszym 1,2,3(góra)4(dół)
    NA tym wiekszym u mnie 3-6(obojetnie bo to sa za mnożnik odpowiedziane u mnie to bez ) 1(za szyne ja mam 66 wiec na dół TY powinienes dać na górę) 2(na góre)
    Ja nie patrze jak ustawiac te pstryczki tylko jak cos nie gra to przestawiam na slepo :) Sprawdzona metoda w tym komputerku :)
  • Spec od komputerów
    Wojtek(KeFir) - "wszytkie intele mają zablokowany i same se usatawiają... oczywiście jezeli płyta na to pozwoli.." - Plyta nie musi na nic pozwalac. Z punktu widzenie plyty procesor moze pracowac z dodolna czestotliowsocia i mnoznikiem, i ta czestotliowsc wystapuje tylko w procesorze.
  • Poziom 2  
    ...Czyli moj siemens padł wogole nie idzie obraz do monitora :(, jak ktoś go chce to niech go zabierze odemnie :P oddam go (p2 350, 32mb ram za jakas grafike pod agp min 16mb :D) p.s. proc jest bez radiatora bo był mi potrzebny...
  • Poziom 11  
    Tak szybko go spisujesz na straty???? może trzeba sie pstryczkami jeszcze pobawic ???
    Czy słyszysz sygnał bipera ???
  • Poziom 26  
    Jeżeli obudowa tego komputera to Siemens, to o ile pamiętam markowy Siemens ma na obudowie naklejkę z numerem seryjnym produktu tzw. DEVICE ID.
    Siemens ma bardzo dobry support na swej stronie dla posiadaczy tego numeru (nawet dla bardzo starych maszyn). Wiem, bo w mojej piwnicy leży podobny blaszak - Siemens Scenic 450. To dzięki tej naklejce swego czasu dostałem wszystko co tylko można było dostać do tego komputera. Radzę udac się na stronę tego producenta i szukac tam KONKRETNYCH informacji, a nie jakichś tam "a moze" czy "wydaje mi się..."

http://www.fujitsu-siemens.com/support/manuals.html
  • Poziom 2  
    buzzer nie dźwięczy ale dysk chodzi...
  • Poziom 11  
    a masz jakas stara grafike na PCI ??może by podłączyć
  • Poziom 2  
    dupa maryna nic nie chodzi nawet z karta pci w innym kompie wszystkie części hulają... Dla mnie skazany jest już na zatracenie :<
  • Poziom 11  
    szkoda bo to fajny komputerek :) pozatym niedługo będę próbował Tualatin'a odpalić ale musze troche kaski uzbierać na procka :)
  • Poziom 1  
    Mam tego Siemensa od 2 dni (dostałem od kumpla). Znalazłem fajne niemieckie forum http://vdrportal.de/board/thread.php?postid=297616&sid=ec4fab056522b4febc03c5a280e5bc1e poza tym co do tego linka z katalogiem plików Teg'a: ftp://ftp.support.acer-euro.com/utilities/stepping_update/ to są pliki flash biosu versji 3.2 ale zmodowanej - teraz po ustawieniu mnożnika 3.5 PIII 600/100 pujdzie bez problemu ale tylko wersja 2.0V :/ Inne nie wiem - nie próbowałem ale są 3 wyjścia: 1. spali się 2. nie włączy się 3. będzie się strasznie grzać i być może szlak go trafi po 2 dniach albo po 3 latach. Mam tylko zapytanie jak ten plik do pobrania na początku forum przedstawia że na grafice ma 16MB?? ja mam 4MB i wiem że jest gniazdo do rozszeżenia - tylko gdzie taką pamięć dostać i jak to wygląda??
  • Poziom 15  
    Z tym 16MB to właśnie nie wiem, ale albo jest to max, ilość pamięci obsługiwana przez kość grafiki, albo tak naprawdę ta karta może korzystać ze "zwykłego" RAMu. Ja też mam 4MB. A stosując przjściówkę ze Slot1 na FCPGA umożliwiającą zmianę napięcia na 1,65V rozumiem że pójdzie też Coppermine? Dlaczego mnożnik należy ustawić na 3,5 ? Ale przynajmniej wiem już że PIII600 mogę uruchomić po flashu. No to teraz brniemy dalej :)
    Mając przejściówkę na FCPGA, 1,65V, flash BIOSu, mogę uruchomić coś więcej niż 600, np. 800MHz?

IMMORTALKING: Czyli Twój Celek jest wykrywany w systemie i pracuje jako 766 z prędkością 766??? Czyli oprócz tego że BIOS źle pokazuje, działa OK? Czyli można uruchomić celka/PIII Coppermine 766 po sflashowaniu ???
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Mam zainstalowany Coppermine na zwykłej przejściówce bez zmiany napięcia :) Procesor ma 1,7V
    U mnie bios wykrywa procesor jako Pentium 233 (wczesniej przed flashem wykrywało jako Coppermine 233 ) W sysyemie przez program BMX może być też inny wykrywa Procesor jako Coppermine 766 :) Poprostu przesiadka z P2 400 na Cel766 i komputer dostał "kopa" !!Duża różnica w wydajności:D
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    User's Manual- Model: AcerPower 2100, V66LT pdf'y w wersji ang.
    >>http://csd.acer.com.tw/acer/URMUL1.NSF/0/1491093b6b1a3a434825673c00831db7?OpenDocument<<.
  • Poziom 15  
    immortalking, i o to mi chodziło, dzięki wielkie! Taki celek z przejsciowka jest tanszy niz PIII600 na Slot1 :)

P.S. Te PIII i celerony sa PGA czy FCPGA? Jednak nie jest tak wesoło: przejściówka FCPGA kosztuje ok. 35zł, więc się zastanawiam: jaka jest róznica w wydajności PIII600 a C766-800?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    "zielone" celerony i pentium 3 (copermine) sa FCPGA. Tylko czarne celerony sa PGA.
  • Poziom 15  
    Jeszcze jedno pytanie do immortalking: procek był dobrze wykrywany pod systemem i działał z normalną dla siebie prędkością jeszcze przed flashem BIOSu?

Najbardziej mnie zaintrygowało, że Twój Celeron jest na szynie 66MHz, co by sugerowało że te płyta obsługuje mnożnik 11.5! Czy może się mylę i to "nie jest tak" ? Bo akurat mam okazję dosta tanio taki sam procesor. Czy jesteś abslutnie pewien, że działa z prędkością normalnego 766? Sprawdzałeś i porównywałeś jakimś benchmarkiem?

EDIT: kupiłem własnie PIII700/256/100/1,65 z radiatorem i wentylatorem za 82zl - wiem, troche za drogo :| , ale cóż. Teraz mysle skad tu najtaniej dopasc przelotke na FCPGA. Myslalem zeby kupic duuzo tansza pod PGAi i przerobic tak: http://www.tomshardware.pl/cpu/20000229/socket370-to-coppermine-07.html

Co o tym myslicie?
  • Poziom 15  
    Witam, nawiązując do starego tematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic406781.html

zakupiłem PIII700/256/100/1,65. Zrobiłem flash BIOSu do najnowszej dostępnej wersji z grudnia 1999, a także "stepping update" (sam nie wiem po co) programem checkup5.exe - wszystko to znalazłem na FTP Acer'a. Wkładam procesor w przejściówkę Slot1->FCPGA MS6905 v2.1, która posiada regulację napięcia "auto" lub przy pomocy zworek. Podobnie mozna na niej regulować FSB. Ustawiłem jak zaleca producent przejściówki-wszystko na auto, odpalam kompa i... nic. Cisza. Monitor się nie włącza, wentylatorki się kręcą, talerze dysków też. I cisza, głośniczek nie brzęczy. Czy możliwe że ustawienie auto uszkodziło procesor, albo wogóle że jest uszkodzony? Czy to może jednak kwestia BIOSu? Przypominam że immortalking uruchomił Celerona Coppermine 766/66/1,7 "z miejsca". Jutro pożyczę od kolegi takiego właśnie celka i sprawdzę - ale już raczej nie na "auto".