Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 28 Sep 2006 19:35 725712 2842
    Adam16l
    Level 20  
    lantan wrote:
    -->Adam16l dzięki za info a więc będę ciął zastanawiam się jednak czym bo słysezałem już, że niektórzy walczyli brzeszczotem, ale może pękać inni proponują zrobić sobie taki drut oporowy jak do cięcia styropianu. Ja się zastanawiam nad taką metodą żeby nawiercić cieńkim wiertłem otwory gęsto jeden przy drugim wokół wymiaru potrzebnego i potem czymś poprzecinać te luki międzzy wierceniami. Może by to dało efekt w miarę równych brzegów i bez pęknięć. Może ktoś inne pomysły na cięcie fresnela na wymiar. Pzdr Lantan

Kombinujecie...
    Weźcie sobie lutownice z cienkim grotem (jak macie gruby to nawińcie na ten grot trochę drutu miedzinego o średnicy np. 1mm) potem bierzesz np. linijkę metalową, równą dechę lub co kolwiek innego co temperatura nie zniszczy przyłuż to do lini cięcia, rozgrzej lutowincę grot przyłuż do linijki i jedz po fresnelu:-)
    Najpierw zrób sobie próbę na jakimś odcinku który i tak będzie odcięty i nabierz "wprawy"
  • OxomiOxomi
    Adam16l
    Level 20  
    jak będziesz ciął lutownica to daj tak pół centymetra więcej bo plastik przy topieniu się zawsze podwija (zrozumiesz jak sprawdzisz jak się przecina plastik na jakimś niepotrzebnym kawałku fresnela)
    powodzenia
    knmp
    Level 26  
    Przycinałem fresnela tak: przyłożyłem linijkę tam gdzie miało być cięte, nożykiem do tapet przejechałem w tą i z powrotem z 10 razy, a potem fresnela włożyłem między krawędzie szuflad i trach... pękło dokładnie w miejscu drapania bezproblemowo :)

pozdr KN
  • OxomiOxomi
    User removed account
    User removed account  
    Lazer
    Level 23  
    Sam przetwornik to prawdopodobnie VV 6500(640x480) i zniego tylko VGA sobie leci bo na karcie do której się podpina to cacko sterownikiem jest STV0680B ale moze być też jakiś podobny. Prawie wszystkie pod USB opierają na tym procu lub jego klonie. Mam podobną i też chciałem sobie zrobić monitoring na bramę aby nie ganiać i patrzeć czy ktoś przyszedł czy dzieciaki dla zabawy dzwonek właczyły przy furtce. Taka mała kamerka AV+IR z allegro za 65zł styka w zupełności.
    Adam16l
    Level 20  
    LKSbratek wrote:
    Witam mam zamiar zbudować projektor na bazie projektora do slajdów: czy z tego wyjdzie dobry obraz: http://www.allegro.pl/item130923781__casio_tv_100_1_6_cala_p_o_l_e_c_a_m_.html
    a może z aparatu http://www.allegro.pl/item131467695_casio_exilim_ex_s100_obiektyw_.html
    i jeszcze pytanie czy przy matrycy z aparatu są jakieś większe problemy z podlaczeniem jej do komputera, czy potrzebne sa sterowniki??

Telwizorek sie nie nada- bardzo mała rozdzielczość
    a aparat cyfrowy to mogą być bardzo duże problemy z podłączeniem do niego sygnału wizyjnego- jeżeli nie masz bardzo dużych umiejętności elektronicznych to odpuść sobie bo tylko pienądze wydasz a nic nie bedziesz z tego miał (no chyba ze naprawisz obiektyw to w tedy bedziesz miał cyfrówkę:-))
    Ogólnie na małych matrycach się nie opłaca robić bo bardzo kiepska jakość będzie z powodu zbyt małej rozdzielczości.
    Szukaj raczej matryc min.5-6 cali i rozdzielczości min.640x480 i takich które są razem ze sterownikiem
    Lt_Bri
    Level 16  
    -->LKSbratek, rozdzielczość tego telewizorka jest jego najmniejszą wadą, większą jest to iż jest on na matrycy pasywnej (STN bodaj - tak jak zdecydowana większość casio których nazwa zaczyna się od TV - tylko jeden czy dwa modele o takim oznaczeniu miały matryce tft - pozostałe telewizorki casio z matrycami tft mają oznaczenia zaczynające się od EV, a modele na matrycach pomiędzy 1,8" a 2.5" świetnie nadają się do budowy naprawdę małych projektorków).
    knmp
    Level 26  
    KOBZI osprzęt pod 400 W MH można kupić np w www.aqva-light.pl , poszukaj mają tam statecznik zapłonnik o kondensator całość osprzętu zmieści się poniżej 150zł z wysyłką.... tu masz np statecznik

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=61ca6d2790f1&UID_p=158de225151c&UID=bd9e9f71b499

Żarnika tam 400 W nie widziałem, max jaki mieli to chyba 250 W 5200K... zarnik możesz poszukać o mniejszej temp barowowej spokojnie 4200K czy coś koło tego

pozdr KN
    slaxpopcorn
    Level 12  
    witam wcześniej pisałem ze mam mozliwość zakupić matryce od macintosha ok 12", pytałem czy da sie pod nią podpiąć wizje svhs albo VGA? ktoś mi napisał ze to jest cieżka sprawa bo trzeba by zrobić sterownik a to nie takie proste... A teraz mam takie pytanie takze odnośnie tej matrycy. Tak soebi mysle na allegro można napewno kupić monitor LCD a dokładnie samą obudowe razem ze wnętrznościami , bez samej matrycy i to już grosze kosztuje co nie? i czy tej matrycy od MACa nie dało by sei podłączyć zamiast tej oryginalnej matrzycy z takiego uszkodzonego LCD'ka? prosze o szybką odpowiedz i z góry dzieki.

PS. bo ja tak sobie myśle... ( nie jestem dobry z elektroniki raczej barzdo ciemny), przecież te kable z takiego uszkodzonego monitorka i innej matrycyy to muszą do siebie pasować bo to chyba jakiś jeden standart jest co nie ? tylko chyba inne gniazdka mogą być? co wy o tym myslicie? jak bym głupody gadał to mnie strzelcie w łeb...

Pozdro i dzięki
    Adam16l
    Level 20  
    także się nie da tak zrobić- żeby to działało to musiała by być matryca taka jaka była oryginalnie- za dużo róznic technicznych żeby to działało (nawet jak byś miał rozpis sygnałów wychodzących ze sterownika i wchodzących to matrycy i podpioł to prawidłowo to i tak by to nie działało prawidłowo w przypaku matrycy którą ty posiadasz).
    lantan
    Level 16  
    Witam wszystkich! Zacząłem składać projektorek na matrycy 5" 320x234 i mam pytanie bo zastosowałem obiektyw z Lecha 50 o średnicy 85mm i ogniskowej 275mm i mam mały obraz na ekranie, taki mniej więcej jak z telewizora 21" choć odległość od ściany około 3m. Nie mogę się już oddalić z projektorkiem, więc może inny obiektyw o mniejszej ogniskowej bo to powiększa obraz, ale pytanie jaki.Chodzi mi o średnicę soczewki żeby objął te 5" matrycy. Mam obiektyw z rzutnika o śrenicy soczewki 3cm i ogniskowej 10cm, ale on sobie nie radzi z całą matrycą. Proszę więc o poradę w tym wzglęzie. Może ktoś na forum wie jaką średnicę soczewki mają te obiektywy z lumenlab czy exclusiv o zmiennej ogniskowej 285mm do 330mm. Bo piszą że obejmuje nawet 8"załączam zjęcie takiego obiektywu i proszę o info. Pzdr Lantan.
    Adam16l
    Level 20  
    Ja także miałem taki problem- ale zastosowałem na końcu obiektywu soczewkę powiększającą prawdopodobnie 1 krotnie, dzięki czemu mam duży obraz z 3m (prawie 100") i nie ma zniekształceń(przy soczewcze o większym powiększeniu (chyba 2x zniekształcenia były niesamowite). Soczewka jest mniejsza od obiektywu o 2cm ale to nie stanowi problemu gdyż jest za a nie przed:-)
    Soczewka została wizęta z nakładki na obiektyw firmy zenit (ale taki stary)
    Jeżeli masz fresnel to wytnij okrąg o srednicy obiektywu to może coś z tego będzie- jednak prawdopodobnie będzie widać żłobienia na fresnelu...

Dodano po 15 [minuty]:

http://www.allegro.pl/item132300335_soczewka_makro_prod_rosyjskiej_f_667_46x_0_75.html

Prawdopodobnie to była ta soczewka- ale nie jestem pewien bo swoją soczewkę mam juz wklejoną w obudowę obiektywu takim klejem "na gorąco" i nie sprawdzę czy się parametry zgadzają.
    kensox
    Level 11  
    Ja mam obiektyw z exclusivu i zastosowalem zoczewkę +3.5 dioptrii o srednicy 75mm, mam matryce z venturera i obraz jest wg mnie nawet za duży :)
    bastan
    Level 15  
    Pozdro for all...

Skompletowałem już wszystkie potrzebne rzeczy do budowy projektora na matrycy z Venturera.
    Jednak doszliśmy z żoną do wniosku, że trzeba zrobić jakąś próbę zanim zaczne składać to cudo. Chodziło nam o to czy aby jakość obrazu nie jest tragiczna i da się od biedy oglądać.

No więc wziąłem rzutnik ETUDE 2 c (kto widział ten rzutnik na żywo to wie jakie to maleństwo) i umieściłem matrycę w miejsce slajdu.
    Odpaliłem i........ zadymiło się z elektroniki od matrycy......
    Jednak niegroźnie bo wszystko działa (pozostawiony kabel z podświetlania matrycy "spawał" się z jakąś ścieżką....)
    Po wypiciu paru głębszych, odlutowaniu kabla i odprawieniu błagalnych modłów włączyłem to jeszcze raz....

I co???

Efekt mnie rozwalił....

Oczywiście na ścianie był widoczny tylko wycinek tego co wyświetlała matryca ale wrażenie niesamowite....

Z odległości 1,8 m obraz miał ok. 30 cali.
    Był wyświetlany na żółtej ścianie.

No i teraz powiem tak... Jestem bardziej niż zadowolony. Adaś to prawda, że wystarczy delikatnie, wręcz minimalnie "rozjechać" optykę aby "pikseloza" była prawie niewidoczna...

(Wrzucę w weekend parę fotek tej prowizorki)

Napisy spokojnie da się czytać... Jasność dla mnie wystarczająca. Pomyśleć, że w tym rzutniku jest żarówka 100W a ja docelowo będę używał 300W to efekt będzie dużo lepszy.

Pozatym na docelowym białym ekranie będzie jeszcze lepiej...\

Tak więc zabieram się do roboty :)

Dam znać na bieżąco co i jak...
    Tak więc efekt mi się podoba i dla mnie jest wystarczający.
    kensox
    Level 11  
    chmm ciekawe, jak mowisz ze tak ladnie wszystko widac, no az jestem ciekaw zdjec:)
    ja mam problem z doborem zarowki do mojego venturera
    kupilem omniluxa 230V/300W o barwie 3000K natomiast zamiast obrazu calej matrycy widze jedynie jasne kolo czyli zarowke,
    moj odblysnik moze idealny nie jest ale mimo wszystko spodziewalem sie lepszego efektu:cry:
    mam pytanie, czy ktos ma jakis pomysl dot zwiekszenia przepuszczalnosci matrycy?
    prosze tez bardzo pieknie kolegow ktorzy polerowali ta matryce wlasnie w takim celu o mala pomoc,
    wiem ze to byla pasta K2 ale gdzie mozna to kupic oraz jak polerowac zeby nie zniszczyc...

dziekuje bardzo
    Adam16l
    Level 20  
    http://www.allegro.pl/item127720207_ekran_projektora_tkanina_podgumowana_2x3_metry.html

co myślicie o takim ekranie na projektor? co prawda jest o połowę za duzy- potrzebuje 2x1,5m ale gadałem ze sprzedawcą i bez problemu mozna kupić na metry (1m bieżący, czyli 1x2m) za 27,50zł co dla mnie super cena:D
    Tylko nie wiem czy będzie efekt na nim dobry?
    Mam zamiar go powiesić przed firaną i będzie zwijany na pręcie metalowym (prawdopodobnie taki pręt zbrojeniowy- zostało mi ich kilka:-)) do tego jakis system zwijania- albo ręcznie sznurkiem albo elektrycznie:-) tylko nie wiem jak zahaczyć materiał o pręt metalowy tak żeby się na nim zwijał- wie ktoś jak to jest rozwiązane w firmowych "zwijarkach"

Dodano po 11 [minuty]:

kensox wrote:
    chmm ciekawe, jak mowisz ze tak ladnie wszystko widac, no az jestem ciekaw zdjec:)
    ja mam problem z doborem zarowki do mojego venturera
    kupilem omniluxa 230V/300W o barwie 3000K natomiast zamiast obrazu calej matrycy widze jedynie jasne kolo czyli zarowke,
    moj odblysnik moze idealny nie jest ale mimo wszystko spodziewalem sie lepszego efektu:cry:
    mam pytanie, czy ktos ma jakis pomysl dot zwiekszenia przepuszczalnosci matrycy?
    prosze tez bardzo pieknie kolegow ktorzy polerowali ta matryce wlasnie w takim celu o mala pomoc,
    wiem ze to byla pasta K2 ale gdzie mozna to kupic oraz jak polerowac zeby nie zniszczyc...

dziekuje bardzo

A próbowałeś umieścić jakąś soczewkę rozpaszającą za żarówką? może żarówka jest za blisko? w jakiej odległosci masz żarówkę od matrycy? ja mam ten sam omnilux i jest b.dobrze. Spróbuj może z innym odbłyśnikiem np. z denka po farbie w spray'u
    Co do polerki to kup jakąs paste polerską do powłok lakierniczych taką średnio ścierną. połóż matrycę na czymś najbardziej płaskim co znadziesz (i takim o równej powierzchni bez skaz które mogły by porysować matrycę- ja użyłem kawałka sklejki- mozna by jeszcze miedzy matrycą a podłożem dać np. ręcznik papierowy albo papier toaletowy- powinno chronić przed zarysowaniami- ale na 100% nie jestem pewien bo tak nie robiłem- może lepsza by była zwykła kartka papieru bo taki ręcznik papierowy ma pewną grubość i podczas polerowania może się ugniatać a matryca przy okazji wyginać) i delikatnie poleruj matrycę jakąś szmatką, zbytnio jej nie dociskając do matrycy.
    bastan
    Level 15  
    Odbłyśnik to bardzo ważna sprawa.
    Ja podczas tej mojej prowizorycznej próby wyjąłem odbłyśnik i na ścianie zrobiła się tragedia :).
    Podstawiałem różne chochle i nic.
    No i doszedłem do wniosku, że odbłyśnik nie może za bardzo "oplatać" żarówki. Im bardziej np. taka chochla "oplatała" żarówkę to obraz był źle oświetlony.
    Posłychaj Adama. Weź denko od spreyu bo ma podobny kształt jak mój odbłyśnik z ETUDE 2 C a na nim mam narazie najlepsze efekty.

Druga sprawa to soczewka rozpraszająca. Narazie się nie wypowiem bo nie stosowałem(nie zmieści się do rzutnika :)

Ale ETUDE 2 C ma sam w sobie małą soczewkę rozpraszającą. Więc wydaje się logicznym, że musi być...

Powodzenia

Dodano po 5 [minuty]:

A i jeszcze jedno co do jasności...
    Podczas tej wczorajszej zabawy zauważyłem jedną rzecz. Jasność jest w bardzo dużym stopniu zależna od odległości matrycy od żródła światła.
    Na początku było nieciekawie ale po 15 min zabawy można było oglądać obraz przy zapalonym świetle.
    Wydaje się, że to naprawdę ważne....
    Aha... moja matryca jest już wypolerowana :) Taką ją kupiłem....
    Adam16l
    Level 20  
    bastan wrote:

Dodano po 5 [minuty]:

A i jeszcze jedno co do jasności...
    Podczas tej wczorajszej zabawy zauważyłem jedną rzecz. Jasność jest w bardzo dużym stopniu zależna od odległości matrycy od żródła światła.
    Na początku było nieciekawie ale po 15 min zabawy można było oglądać obraz przy zapalonym świetle.
    Wydaje się, że to naprawdę ważne....
    Aha... moja matryca jest już wypolerowana :) Taką ją kupiłem....

Troche mnie to niepokoi- czy coś wykombinowałeś po tych 15 min. że obraz był lepszy czy po prostu po 15 min. świecenia żarówki obraz się polepszył? jezeli to drugie to troche to niepokojące bo pewnie testy robiłeś bez chłodzenia i matryca zaczeła sie nagrzewać i co za tym idzie zaczeła sie robić coraz bardziej jasna- a od tego już niewiele do trwałego uszkodzenia matrycy!
    KOBZI_KRAKÓW
    Level 15  
    sam jestem ciekaw efektów bo nie mogłem uzyskać jasnego obrazu w nocy a co dopiero przywłączonym świetle a używałem żarówki 100W przewoltowanej z 12V na 15V - dajcie jakieś foteczki :)

pzdr
    KOBZIAK

aha jak przyjdzie mi metahalogen 400W to wam pokaże co robi z venturerem heheheh tylko chłodziwo dam jakieś konkretne :)
    Adam16l
    Level 20  
    KOBZI_KRAKÓW wrote:
    aha jak przyjdzie mi metahalogen 400W to wam pokaże co robi z venturerem heheheh tylko chłodziwo dam jakieś konkretne :)

Może wypali w matrycy dziurę w kształcie żarnika MH:-) heh
    Nie zapomni dać chłodzenia samej matrycy- chodzi o to że matryca zatrzymując te kilkadziesiąt procent światła nagrzewa się od tego.
    Czekam na zdjęcia z MH 400w i venturerem:-)
    kensox
    Level 11  
    hej, dzieki za odpowiedzi!

Rano poleciałem na stacje i kupiłem paste k2 tempo
    pomeczyłem pomeczyłem matryce i musze powiedziec ze efekt jest znaczny, tj udało mi sie usunąć tą warstwę i zwiekszyc przepuszczalność,
    efekty mozecie sami zobaczyc, boje sie, ze az nieco przesadziłem :wink:

Co do odbłysnika, to faktycznie problem moze być taki, że jest on za duży, jest to taka ala miseczka kupiona w leclerku, mozecie zobaczyc rowniez na zdjeciach, sam nie wiem czy w stosunku do tej zarowki jest ok?

Jesli chodzi o soczewke rozpraszającą to nie mam takiej 'na stanie' wiec czeka mnie ew zakup, czy macie jakies zalecenia?

Dzieki
    bastan
    Level 15  
    Adaś,
    Matryca była mocno ciepła ale nie gorąca.
    Pozatym zdawałem sobie sprawę, ze może być z tym problem i nie oglądałem dużo. To były tylko króciótkie próby.
    Narazie matryca działa i jest ok. :)

Miejmy n adzieję, że jej nie zwaliłem :))))

Teraz na matrycy będzie obowiązkowo chłodzenie....

Pzdr
    Adam16l
    Level 20  
    Bastan--> ja mam temperature matrycy około 30 stopni zawsze- i jest to dobra temperatura, jezeli była u Ciebie mocno ciepła jasność sie zaczynała zwiększać to już niewiele brakowało.

Kensox--> fajnie Ci polerka wyszła:-) ale ten odbłyśnik... nic dziwnego że Ci źle odbija- za duza krzywizna i jeszcze te płaskie denko- nie nadaje się nic a nic:-(
    Poszukaj czegoś bardziej płaskiego- średnica nie maj bardzo dużego znaczenia (może być 5-6cm)- ale głębokość tak- głębokośc mojego odbłyśnika to niecały centymetr.
    bastan
    Level 15  
    Adaś....
    A jak myślisz???
    Czy jak się jasność zwiększyła to popsułem matrycę czy nie???
    Bo przed chwilą sprawdzałem i wyświetla obraz...

Ale czy nic się w niej nie popsuło????
    Adam16l
    Level 20  
    Jak by się popsuła to już by nie działała:-) jak teraz działa to uszkodzeń nie ma:-) ale trzeba uważać z tą temperaturą bo matryce są wrażliwe (venturer zdaje się może pracować w temp. od 0 do 60 stopni maksymalnie)
    kensox
    Level 11  
    Ok odbłysnik faktycznie musze zmienic, mam juz nawet cos na oku.
    Natomiast nie mam pojecia jaka foczewkę rozpraszającą zastosować i skąd ją wytrzasnąć ?:D
    przeleciałem szybko temat i po zdjeciach dochodze do wniosku, ze musi mieć dość dużą średnicę, czy wystarczy np nieoszlifowane szłkło dla krótkowidzów?
    lantan
    Level 16  
    -->Adam dzięki za radę z tym obiektywem. Próbowałem dać za obiektyw soczewkę 9cm średnicy czyli prawie równą z obiekywem to jest płasko-wypukła soczewka o ogniskowej 20cm i obraz był rzeczywiście chyba 3razy większy ale niestety dużo ciemnijszy niż bez tej soczewki. Chyba ona się nie nadaje więc muszę szukać takiej jak pokazałeś wyżej albo zmenić obiektyw na jakiś krótkoogniskowy i o dużej średnicy soczewki. Ta soczewka może się nada na kondensor bo ma 9cm śrenicy.

---> Kensox takie soczewki są na Allegro w dziale akcesoria do projektorów.
    lantan
    Level 16  
    -->Kensox faktycznie w tej chwili są tam tylko takie ale kiedyś były i płasko-wypukłe dlatego Cię tam skierowałem. Gdybyś nigdzie nie dorwał to wal do mnie bo mam dwie o śrenicy 9cm i ogniskowej około 20cm no i trzeba sobie jakos pomagać po to jest to forum.

-->Adam nagle mnie olśniło bo się zastanawiałem jak goście na tych obiektywach o F= 28,5 do 33cm uzyskują tak duże obrazy i co się okazuje że przy wiekszych matrycach np. 8" nie ma tego problemu. Sam kładłem na Lecha50 folię o rozmiarach 8" i obraz był o przekątnej 2,5m z bliskiej odległości a teraz kiedy mam 5" przy tym samym obiektywie z Lecha F=275mm mam problem. Może więc zachowam ten obiektyw do większej matrycy w przyszłości, bo ma niezłe jak na jednosoczewkowy parametry. A teraz muszę poszukać czegoś o mniejszej ogniskowej. I jeszcze jedno wiatrak przy żarówie ma wyciągać powietrze czy nadmuchiwać i podobnie przy matrycy żeby dobrze chłodziło? Pzr Lantan