Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 20 Paź 2006 20:55 718398 2843
    Adam16l
    Poziom 20  
    lantan napisał:
    Adam dzięki za info. Nie wiem jak wygląda ta warstwa odblaskowa w venturerze, ale na mojej matrycy jest tak, że od strony gdzie się patrzyło na ekran w monitorku ma taką matową powierzchnię natomiast z tyłu gładka i błyszcząca jak lód. Więc pomyślałem,że to z przodu to jest ta warstwa i stąd moje pytanie czy nie polepszyło by to jasności jadę przecież na 150W z rzutnika. Ale wolałem nie przedobrzyć z tą jasnością uszkadzając przy tym matrycę. Chyba więc dam sobie spokój z tym odklejaniem tego. I jeszcze jedno czy bez polaryzatora by nie poszło bo pomyślałem, że on jest potrzebny w monitorku do oglądania obrazu w w projektorze nie musi być, gdy prześwietlamy matrycę. Jeśli strzeliłem gafę to sorry, ale czy próbowałeś bez tego nowego polaryzatora i co wtedy widać i czy wogóle coś widać. Pzdr Lantan

Z jednym polaryzatorem nie ma prawa działać. co do matowej warstwy z jednej strony to polaryzator pokryty warstwą antyodblaskową, a z drugiej strony jest "błyszcząca" gdyż takiej warstwy nie ma

Dodano po 5 [minuty]:

Lt_Bri napisał:
    -->Adam16l, zasmucę Cię, w oryginalnym monitorku do psone siedzi matryca o rozdzielczości 320x240 (robiona przez samsunga, sony robi tylko elektronikę i obudowę do tego monitorka).

Sa podróbki na matrycach o nieco niższej rozdzielczości i jeszcze gorszych parametrach niż w oryginale.

hmm, to forum allinbox.com na którym czytałem o tych matrycach musiał podawać jakieś bzdury- w takim razie zwracam honor koledze "szarik"
    Wydawało mi się to logiczne z tą rozdzielczością gdyż patrząc na obraz z projektorów opartych na matrycach z psone obraz był lepszy od venturera- ale może była to kwestia zastosowanych materiałów oraz przekątnej fotografowanego obrazu (w sumie nie podawali czy 40 czy 100")
  • Relpol przekaźniki
    sharik
    Poziom 12  
    jeszcze słówko o lcd psone - właśnie testuje projektor (brak tylko końcowej obudowy)
    1. światło - metalohalogen 250W to minimum!!! matryca jest za ciemna
    (obraz widoczny nawet w dzień ale akceptowalny dopiero po zmroku przy średnim zaciemnieniu pomieszczenia np. żarówka 40W)
    2. obudowa musi być bardzo przemyślanie zbudowana, chodzi o wnętrze, podczas prób uzyskałem odpowiedni obraz dopiero po wielu modernizacjach wnętrza-chodzi o usunięcie wszystkich niepotrzebnych blicków które skutecznie degradują obraz (mały otworek po wkręcie przepuszcz światło które odbija się od ścianki i pada pod kątem np. na freshnela itp. itd.)
    3. tzw. lupy optyczne (freshnele z folii) wcale nie są takie złe! a jeżeli chodzi o cenę to są wręcz rewelacyjne-zastosowałem 2szt. połączone gładką stroną i wstawiłem pomiędzy żarówkę a matrycę w odl. ok 1cm. od matrycy co pozwoliło na lepsze chłodzenie matrycy(wentylator dmucha pomiędzy) a odsunięcie likwiduje efekt mory, poza tym obraz tworzony na matrycy nie ma po drodze do obiektywu żadnych przeszkód
    4. obiektyw - koniecznie triplet! może być z rysami lub bąbelkami (byle nie zmątniały jakiś) - przy tak kiepskiej rozdzielczości (320*240 czy nawet 640*480)wady tego typu nie mają żadnego wpływu na obraz!!! dla potwierdzenia tej tezy podaje rozdzielczość ruskiego teleobiektywu do lustrzanki małoobrazkowej 100linii/1mm na środku i 50/1mm na brzegach klatki-a klatka ma 36mm! najważniejsza jest jasność 3,5 to min,najlepiej 2,8- różnica taka że jak zastosujemy obiektyw 1-2,8 i żarówkę powiedzmy 250W to do obiektywu 1-3,5 musimy dać 500W żeby mieć na ścianie to samo, zastosowałem edara 200/3,5-polecam jeśli cena nie przekroczy powiedzmy 30zł.
    zdjącia z projekcji testowych zamieczę niebawem, jak mi dziecko pożyczy aparat;-)
    mając trochę doświadczenia z tym lcd chyba wybrałbym venturera ze względu na cenę, ale zabawa przy budowie była przednia, kolejnym razem jednak poczekam na okazję zdobycia czegoś conajmniej 640*480, może 800*600 real, bo jednak pixeloza przy obrazie 2m przekątnej jest znaczna i na dłuższą metę nie do zaakceptowania (chyba że ktoś oka nie ma). pozdrawiam wszystkich i cieszę sie że temat ciągle żywy...
  • Relpol przekaźniki
    paczanga_
    Poziom 11  
    dzięki Adam16l za zainteresowanie moim pytaniem.

bardzo zależy mi na podpowiedzi od osób które maja własne projektory jeśli chodzi o matrycę .
    wiadoma sprawa ,że wymiary projektora na 12-sto czy nawet 15-sto zalowej matrycy będą duże ale jeśli różnica w jakości obrazu jest mocno zauważlna to chyba zdecydowałbym sie na takie rozwiązanie.
    buduję projektor do oglądania filmów i tv ale miłoby było zaprosić kolegów na projekcję i być zadowolonym z jkości prezentowanego obrazu.
    czytałem,że kontrast powinien być nie mniejszy niż 250 do 1, a jak to jest wtych mniejszych matrycach do ps1 lub ps2.
    podaje jeszcze linki do allegro co sądzicie o tym

http://www.allegro.pl/item133833430_monitor_10_lcd_ibm_tft_color_rewelacja_.html

http://www.allegro.pl/item134589407_monitorek_lcd_4_z_glosnikiem_na_zaglowek.html

http://www.allegro.pl/item133941780_lcd_digi_post_1024x768_75hz_extra_lcd_za_grosze.html

nie znalazłem nigdzie takich małych matryc o których pisał Adam16l
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    mam szybkie pytanko czy statecznik (balast) do lamp sodowych może być użyty do metalohalogenowych??

pzdr
    KOBZIAK
    Lt_Bri
    Poziom 16  
    -->KOBZI_KRAKÓW, statecznik (balast) - zawsze tak*, układ zapłonowy zazwyczaj tak (ale teoretycznie czasem specjalizowane są).

*wyjątkiem są lampy sodowe i MH specjalnie robione jako zamienniki do starych opraw pod rtęciówki wysokoprężne, tam zostaje statecznik od rtęciówki.
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    o co chodzi z tym HQI lub NAV ??

Temperatura barwowa: 6100K (dla HQI-KUZ), 5200K (dla NAV-KUZ)
    Dane techniczne 4: Strumień świetlny: 27000lm (dla HQI-KUZ), 35000lm (dla NAV-KUZ)
    Dane techniczne 5: Skuteczność świetlna: 69lm/W (dla HQI-KUZ), 76lm/W (dla NAV-KUZ)
    bastan
    Poziom 15  
    Witam wszystkich...

Zdecydowanie kupię obiektyw EDAR F200 3,5...
    Jeśli ktoś ma na sprzedaż to bardzo proszę o kontakt...
    Jeśli chodzi o mój projekt to zrobiłem wczoraj próbę na przewoltowanej żarówce 300Watowej....
    Masakra :), ale temperatura jak grzejnik olejowy :):):)
    Tak więc muszę pomyśleć nad zmianą obiektywu bo chciałbym zastosować jednak żarówkę 75W przewoltowaną...
    W weekend był u mnie szwagier i był zauroczony tym, że ta prowizorka wyświetla niezły obraz mimo, że jeszcze wygląda nieciekawie i trzeba ją nakrywać ręcznikami :)
    To już coś....

Teraz na 2 tygodnie muszę odpuścić niestety budowę :( Brak czasu....

Oczywiście będę tu zaglądał...
    sharik
    Poziom 12  
    lcd psone;hqi 250w+statecznik+zapłonnik;2*soczewka 12cm(kondensor); miska z agd(odbłyśnik);3 wentylatory(12,10,8cm.);obiektyw edar200/3,5;2*lupa powiększająca(foliowa soczewka freshnela) i efekty z projekcji w dzień, dziś godz.15, pochmurny dzień,zasłoniętę przepuszczające żółte rolety, obraz rzucany na ścianę (kolor piaskowy)z odległości 3,5-3,7m, przekątna obrazu 190cm, całość kosztowała ok.450pln (żywotność lampy ok.6-8kh) wieczorem zamieszczę zdjęcia po zmroku, pzdr.
    no i po zmroku:
    sharik
    Poziom 12  
    wydaje mi się że venturer po zabiegach np. z zeszlifowaniem warstwy antyrefleksyjnej a nawet bez tego przepuszcza więcej światła niż psone więc możnaby się pokusić przy zastosowaniu przede wszystkim dobrego odbłyśnika i dobrego kondensora - tylko MH 150 W, efekt przy przemyślanej konstrukcji powinien byc zadowalający - osobiście testowałem HQI 70 W z psone i dałoby radę ale nie mam odpowiednich soczewek żeby zastąpić freshnele foliowe i odpowiedniego kondensora, moim zdaniem droga w kierunku coraz silniejszych źródeł światła to błąd, trzeba wykorzystać wszystkie inne możliwości, wiele możliwości daje zastosowanie jasnego obiektywu
    smokie2
    Poziom 13  
    witam
    jesli ktorys z uzytkownikow probowal wykonac projektor na matrycy z aparatu olypmys c100 lecz z blizej nieokreslonych przyczyn nie ukonczyl go lub zostal ukonczony i jest nieuzywany to prosze o kontakt ze mna gdyz jestem zainteresowany zrobieniem projektora na tejze matrycy lecz jest ona praktycznie niedostepna wiec gotow jestem przejac ja oczywiscie odplatnie.
    projektor sluzylby tylko do ogladania filmow o max przekatnej 1,5 ~2m wiec mysle ze jakos bedzie dostateczna.

pozdrawiam
    bastan
    Poziom 15  
    Sharik...
    Ja używam najzwyklejszą żarówkę halogenową 300Wat i myślę, że nie jest tragicznie...
    Ale w matrycy mam wymieniony polaryzator... (dzieki Adaś raz jeszcze)

U mnie problemem myślę, że jest obiektyw Jest to RICOCH F230 1:5

Więc koszmarnie ciemny... Dlatego szukam Edara F200 3,5
    Pewnie będzie dużo jaśniejszy....
    Adam_uS
    Poziom 16  
    No efekt niezły... Możesz dać jakieś zdjęcia "skrzyneczki"?

Słuchajcie mam takie pytanie kolega knmp mówił że aby sprawdzić czy matryca jest dobra można połączyć któreś kable z tych którymi sie podaje na nio sygnał i wtedy uzyska sie czarno-biały obraz ale źródło obarazu nie będzie miało na niego efektu(np. zrywanie obrazu). Czy ktos pamięta jakie to trzeba było kable połaczyć? Jakimi napięciami zasilacie swoej matryce 4,5"?

Pozdrawiam!
    Adam
    _Marecki
    Poziom 12  
    Żarówki halogenowe dają żółte światło (temp. barwowa ok. 3500K) a do tego potwornie się grzeją dając stosunkowo niewiele światła. MZ żarówka metalohalogenowa 250W to absolutne minimum, a do jakiegoś sensownego obrazu to MH400W. Wszystko oczywiście zależy od tego jakiej wielkości chcemy wyświetlać obraz. Projektor robiłem po to żeby mieć "kino" 150 cali a nie tylko trochę większy telewizor na ścianie.

Taki obraz jak niżej jest właśnie z mojej konstrukcji i żarówki MH400W. Szerokość obrazu 2 metry, żadnego upiększania, wyostrzania i rozjaśniania w programach graficznych. Parametry aparatu podane na zdjęciu.
    Projektor multimedialny za małe pieniądze

--------------------------------------------------------------------------------
    Mój projektor:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1517112
    Lustra optyczne:
    http://www.allegro.pl/item136205248__budujesz_projektor_lustro_optyczne_20x15_.html
    bastan
    Poziom 15  
    Marecki...
    Tylko różnica między moim a Twoim projektorem jest taka, że ty w porównaniu do mojej matrycy masz rozdzielczość "kosmiczną" :)

Jakbym miał matrycę 3,5 cala o rozdzielczości 640x480 (np Primeview - chyba tak się to pisze) to napewno bym szedł w metahalogen. U mnie jest tak, że im lepsze światło tym więcej niedoskonałości matrycy na ekranie.

Wczoraj, np miałem prześwietloną matrycę właśnie metalhalogenem tyle że 250W. Nie powiem ładnie to wyglądało ale cena 220 Zł za cały komplet do tego oświetlenia to jednak za dużo. Pozatym na halogenie 300W nie jest tak tragicznie i jakoś o wiele gorzej. Jasne, że widać róźnicę ale moim zdaniem nie jest warta wydania dodatkowych pieniędzy. Gdybym miał lepszą matrycę to napewno bym to zrobił....

Narazie zakupiłem obiektyw EDAR i już do mnie pędzi...
    Spodziewam się dużej poprawy jasności w porównaniu do tego mojego "zaciemniacza" jakim okazał się RICOH.

A tak poza tym to miałem w najbliższych 2 tygodniach nie grzebać narazie przy projektorze a tu okazuję się że dziennie mu 2 godzinki późnym wieczorem poświęcam :)

Zrobiłem nową obudowę tym razem wyższą o 1,5 cm. Jestem po wszystkich próbach, wymiary mam "połapane" i w zasadzie możnaby wszystko do środka wrzucić.... Ale może się okazać, że jak zrobię próbę z nowym obiektywem to się trochę pozmienia.....
    Jak obiektyw do mnie dojdzie to w przyszłym tygodniu zacznę już składać wszystko do kupy tak na końcowo....
    Z malowaniem obudowy i innymi wodotryskami :)

Trzymajta się.....

Dodano po 3 [minuty]:

Pomyłka....
    Próbę robiłem z metahalogenem 150 W a nie 250 W...
    Przeklepnąłem się... Zestawik miałem pożyczony od ojca z pracy...
    rdt
    Poziom 24  
    kolego Marecki- 3 brawa za konstrukcje ale mysle ze jesli ktos w ogole cokolwiek czytał to juz widzial Twoje zdjecia
    powiedz moze lepiej ile Cie to wyniosło - chodzi mi o sam osprzet oswietleniowy -

kolego Bastan - obiektywów EDAR są dwa rodzaje - mam nadzieje ze nie kupiles tego o parametrach - ogniskowa 100 jasność - 2,8
    jesli tak to kolejny blad - o poprzednim obiektywnie mowilem chyba od razu ze za ciemny - ten nie zlapie Ci całej matrycy - jezeli kupiles o ogniskowej 200 to moje gratulacje :D - czekam na foty
    _Marecki
    Poziom 12  
    rdt napisał:
    powiedz moze lepiej ile Cie to wyniosło - chodzi mi o sam osprzet oswietleniowy -

Żarówka BLV42000lm - 120zł,
    Statecznik 100zł,
    oprawka, zapłonik i kondensator razem też ze 100zł.
    Wiem że to nie jest tanio ale jak dla mnie nie ma sensu narobić się przy budowie po to żeby włożyć jakiś zółty halogen i przy ciemnych scenach na filmie wpatrywać się co tam jest na ekranie.
    Wady projektora zaczyna się dostrzegać dopiero po pewnym czasie. Na początku jest zachwyt rozmiarem obrazu, a dopiero później okazuje się że narożniki nieostre, że czasami obraz za ciemny, że szum za duży itp. Ja to wszystko przerobiłem, poprawiałem swój projektor przez pół roku.
    Adam16l
    Poziom 20  
    _Marecki napisał:

Wiem że to nie jest tanio ale jak dla mnie nie ma sensu narobić się przy budowie po to żeby włożyć jakiś zółty halogen i przy ciemnych scenach na filmie wpatrywać się co tam jest na ekranie.

Owszem przy 15" matrycy MH jest niezbędny, zapewne robiłeś jakieś testy z halogenami skoro wiesz że zazwyczaj światło jest żołte (3000-3200K standart) ale nie wiem czy widziałeś jak świeci przewoltowany halogen- światło ma barwę białą-ciepłą, co prawda spada żywotność gdzieś o połowę ale przy żywotności 2000H to nic zważywszy na to że halogen kosztuje ok.7zł i jest razem z odbłyśnikiem napylanym srebrem i daje idealnie skupione światło.
    Mój przewoltowany halogen 75W (po zmianie polaryzatora) wystarcza w zupełności na oswietlenie matrycy 4,5'' już po spuszczeniu żaluzji w ciągu dnia- bastanowi pokazywałem na żywo jak świeci przewoltowany 75W w ciągu dnia w dodatku w południe bez spuszczania żaluzji- swoje wrażenia opisał kilka postów wyżej.

bastan--> mogę sie mylić ale czy "zwinołeś" obiektyw z epidiaskopu który był na allegro sprzedawany jako uszkodzony- ile za niego dałeś? bo pamietam jedną aukcje z takim obiektywem i poszedł coś za ponad 150zł[/url]
    paczanga_
    Poziom 11  
    witam.
    śledzę temat i nawet nabyłem samróbny projektor na bazie rzutnika foliogramów. jest nietety do przróbki bo obudowa pozostawia wiele do rzyczenia i chyba tylko matryca 12.1" sie przyda.
    jestem pod wrażeniem projektora mareckiego i nie ukrywam ,że chciałby się na nim wzorować.
    mam wiele pytań i myslę ,że na tym forum ktoś mi pomoże.

1.obraz na wymienionym wcześniej projektorze jest do zniesienia ( minimalnie nie ostry ) , ale tylko przy egipskich ciemnościach . moje podejrzenie pada w pierwszym rzędzie na obiektyw , tzn. gdy przyłożę zamiast oryginalnej soczewki ( a wzasadzie zestawu dwóch soczewek i lustra) normalną lupę obraz jest o wiele jaśniejszy , kolory żywsze lecz ostry tylko na środku ekranu , czy myślicie ,że wymiana soczewki może zmienić jakość obrazu?
    2. czy znacie może jakieś linki do zakupu oobiektywu?
    3. fresnlej jest tylko miedzy żarówką a matrycą , cz myślicie by go ciąć i dać po obu stronach lcd?
    bastan
    Poziom 15  
    Marecki...
    Mam pytanko... a w zasadzie dwa....

Po pierwsze... Dostałem w prezencie statecznik i zapłonnik do Metahalogenu (dedykowane dla mocy 250W, prezent od ojca :) )... Pozostało mi więc kupić tylko żarówkę... I tym pięknym sposobem będę miał metahalogen :)

I teraz pytanko...

Jaką polecasz żarówkę ??? Tzn. Jaką temp. barwową i jakim strumieniem świetlnym powinieniem się zainteresować ???

I po drugie.... Skąd u diabła wytrzasnąłeś takie piękne, okrągłe wywietrzniki w swoim projektorze???

Pozdrawiam
    Bastan
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    mam pytanie moze to juz bylo ale nie jestem w stanie przejrzec 64 stron posta :)

mam rzutnik slajdow do ktorego idelanie wpasowuje sie matryca ~2".. chciałbym taka wydłubac z jakiegos aparatu cyfrowego
    czy mniejsza rozdzielczosc matrycy nadal umozliwia ogladanie filmow? bo cala rozdzielczosc TV sie nie miesci napewno
    oraz czy taka matryca ma odpowiednio szybką reakcje i np czy podczas projektowania obrazu nie bedzie smużenia?
    bo moze cale przedsiewziecie straci sens jesli smuzenie matrycy uniemozliwi ogladanie na duzej powierzchni...
    glownie zalezy mi na wypowiedzi kogos kto juz cos takiego zrobil lub widział w działaniu..
    z jakiego aparatu cyfrowego mozna by taka matryce wyjąc? a moze są jakies aparaty które maja wyswietlacz ~640x480? :D

http://www.allegro.pl/search.php?string=olymp...listing_interval=7&price_to=200&category=8942

na allegro pojawilo sie troszke olympusow z serii C (czytalem ze nadaje sie C100) Czy inne z tej serii nadają się? wyswietlanie na takim wymaga zrobienia jakiejs dodatkowej elektroniki czy to tylko kwestia podlaczenia?
    Adam_uS
    Poziom 16  
    Słuchajcie mam takie pytanie kolega knmp mówił że aby sprawdzić czy matryca jest dobra można połączyć któreś kable z tych którymi sie podaje na nio sygnał i wtedy uzyska sie czarno-biały obraz ale źródło obarazu nie będzie miało na niego efektu(np. zrywanie obrazu). Czy ktos pamięta jakie to trzeba było kable połaczyć? Jakimi napięciami zasilacie swoje matryce 4,5"?

Pozdrawiam!
    Adam
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    generalnie niezalezy mi na jakiejs ogromniastej przekątnej obrazu, naprawiłem zepsutego diapola i pełny obszar jaki wysweitla (bez wlozonego slajdu) jest dla mnie sporo za duzy - mam bardzo maly pokoj. mam biała rolete na oknie o wymiarach 120x140cm = 72" obrazu max a mi starczy jakies 40-50"
    dzieki za wypowiedzi
    heh domyślam się ze tego OLED'a nie da sie juz "doświetlić" lampą z diapola..
    generalnie nie chce zabardzo przerabiac samego rzutnika i dopasowywać optyki do wiekszyc matryc..
    zauwazylem tez ze bez obiektywu Diapol daje światło "prawie białe" a po zalozeniu obiektywu jest juz "bardziej żółte" :/ jak zgaduje przeczyszczenie soczewek nic tu nie pomoże..

zasadniczo sądze ze ta matryca LCD o ktorej mowa wyzej (160x234) jest stanowczo zamała do jakiegos sensownego uzytkowania projektora (ogladanie tv i filmow z napisami, moze czasem jakas gierka na duzym ekranie) domyslam sie ze taka matryca wyswietla jakis wiekszy fragment obrazu.. generalnie nikt o tym sie nie rozpisywał co faktycznie matryca wyswietla.. topic czytalem cały, zdjec wszystkich przejrzec nie bylem wstanie tyle tego jest, ale wszytkie jakie widzialem byly "ok".. wiec sam nie wiem, niech ktos napisze jak to wyglada z praktycznego pkt widzenia odnośnie zastosowan o ktorych wspomnialem wyzej
    dzieki ;)
    lantan
    Poziom 16  
    --->Knmp święta racja testowałem taki manewr z telefonem o bardzo dobrej rozdzielczości i obiektywem i efekty były marne. Natomiast włączam się do dyskusji na temat obiektywów bo jak pisałem wcześniej z dużą ogniskową z małych matryc typu 5" jest mały obraz. Więc dzielę się nowym odkryciem w tej dziedzinie czyli obiektyw od lornetki takiej taniochy na bazarze od Chińczyka za 40zł. Średnica soczewki 5cm i jest tak profilowana, że nie ma efektu aberracji chromatycznej, a poza tym ma powłoki MC rubinowe co daje świetny efekt w obrazie. Obejmuje spokojnie matrycę 5" i jest jasna, że hej. W porównaniu z obiektywem z rzutnika F=100 i jasnością 1:2,8 jest jaśniejszy obraz z tej soczewy z lornetki no i ma ona dwa takie obiektywy to też plus jeśli chodzi o cenę całości. Nie wiem jak sobie radzi z większymi matrycami, ale dla budujących na bazie Venturera czy też podobnych matryc jest git. Niezwykle wiernie oddaje kolory i szczegóły obrazu i myślę ją zastosować w swoim projektorze bo ma ogniskową F=20cm co daje zadowalający rozmiar obrazu z matrycy 5".
    Pzdr Lantan
    lantan
    Poziom 16  
    --->rdt nie mam cyfrówki na razie, ale na lornetce był jakiś napis 7x50 więc się domyślam, że 7 to przybliżenie a 50 to średnica obiektywu. Jeśli chodzi o te powłoki antyrefleksyjne to dają taki efekt cieplejszych kolorów niż zwykły obiektyw od rzutnika. To znaczy czerwień nie jest rażąco czerwona i podobnie inne kolory. Ja ją kupiłem na bazarze chyba od Chińczyka czy Japończyka i w sensie lornetki to badziewie, ale obiektywy ma całkiem znośne. A tak na marginesie kiedy przeglądałem Allegro z lornetkami to widziałem o lepszych parametrach jeśli chodzi o przybliżenie niż ta moja w cenie już około 28zł. Ale licząc koszt przesyłki to chyba na jedno wyjdzie. Co dla mnie dziwne to na tych obiektywach jest napis żółtą farbą na obrzeżach szkła, której nie widać przy projekcji a brzmi on tak:TX/119M 20X 56M BREAKERGR OSSF LELD 67 LIBO OPTICAL. Napisałem tak szczegółowo bo nie mam aparatu, żeby to pokazać. Oczywiście to widać na szkle wokół obiektywu, ale nie ma tego przy projekcji obrazu ani przy patrzeniu przez lornetkę. Przy czystym świetle białym bez matrycy to daje efekt leciutkiej, ale to bardzo leciutkiej zieleni myślę że to sprawa tych rubinowych powłok, ale przy kolorowym obrazie daje przyjemną dla oka miękkość kolorów i jasniejszy obraz niż przy obiektywie trójsoczewkowym z rzutnika. Myślę że ten opis Cię zadowoli na razie, a jak skończę swoje cudo to pożyczę cyfrówkę by to pokazać. Pzdr Lantan
    bastan
    Poziom 15  
    He he ... Wielkie :)

Ja do tej pory bawiłem się halogenami ale jak mnie obdarowano osprzętem do metalohalogenu 250W to kupiłem żarówkę Philipsa 250W, 4200 Kelv (temperatura barwowa) i 20 000 lumenów (strumień).

Jak to wszystko zacząłem przymierzać do tej mojej obudowy to nijak powkładać się tego nie da... ( najbardziej przeraził mnie statecznik i jego waga :).

Dlatego poraz trzeci już zmieniam obudowę...

Niestety ma teraz wymiar 30 na 40 cm...

Jako, że chcę uniknąć robienia kolejnej obudowy wszystko pomalutku składam starając się nie spieszyć i czegoś nie zwalić :)

Po pierwsze robię tzw. piekarnik. Zamkniętą komorę świetlną wyłożoną dwoma warstwami blachy (takiej jak formy do ciasta:). Między blachy włożyłem taką matę z korka... Mam nadzieję na niezłe odprowadzanie ciepła... Oczywiście komorę chłodzić będą 3 wiatraki (jeden będzie wdmuchiwał a dwa wyciągały) / wdmuchujący 9cm a wyciągowe 9 i 5 cm..
    Mam nadzieję, że to starczy....

Aha i jeszcze jedno...

żarówkę kupiłem na złączu FC2 i niegdzie takiego mocowania nie dostałem...
    Wziąłem więc mocowanie RX7S (takie z halopaka 500W) i przerobiłem je trochę tak aby żarówka stabilnie w tym "siedziała")...

Jeszcze układu nie podłączyłem... Bo za bardzo nie wiem jak :)

Miałem już pożyczonego metalhalogenka 150W w domu ale w gotowej obudowie. Dlatego ma ktoś może przejrzysty schemat podłączenia tego ustrojstwa???

Mój komplet to żarówka+statecznik+zapłonnik(w plastikowej obudowie :)..

Nie mam kondensatora i szukam schematu podłączenia właśnie bez niego)..

Na stateczniku jest niby schemat ale taki jakiś nieczytelny dla mnie a jest to za droga zabawka żeby coś popsuć...

W sobotę planuję oświetlenie uruchomić więc dajcie jakiś schemacik (tylko łopatologiczny :)...
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    załączam fotke z tym co odrysowałem z zapłonnika. Chyba dość jasno jest to opisane. Kropka na sympolu lampy to chyba tył trzonka ale nie jestem pewien.

aha i jeszcze jedno, mój MH ma w środku bańki wyładowczej na ściankach dookoła taką zielonożółtą mazię czy tak ma być ?? (załączam fotkę)

pozdrawiam
    KOBZIAK
    _Marecki
    Poziom 12  
    bastan napisał:
    KOBZI, przed chwilą sprawdziłem... Mój MH 250W też ma taką maź wewnątrz bańki więc pewnie to normalne :)

Tak, to normalne, osad się robi po odpaleniu lampy ale to zależy od modelu. BTW wiecie panowie że te żarówki są ze szkła kwarcowego i paluszkami się tego nie dotyka? (ja nie wiedziałem :) )
    bastan
    Poziom 15  
    Ja też nie wiedziałem ale dla bezpieczeństwa nie dotykałem :)

Marecki....

Odpowiedz mi na wcześniejsze pytanko... Skąd miałeś w swoim projektorze takie fajne wywietrzniki ??

No i ostatnie pytanko...
    Wg schematu na zapłonniku chcę połączyć mój zestaw w taki sposób jak narysowałem na zdjęciu...

Dobrze będzie???
    bastan
    Poziom 15  
    Aha...

Rozumiem, że L to faza a N to "zero"..

Tzn jak wezme sobie taki tester (ze światełkiem w śrubokręcie) i dam napięcie na kable to ten co po dotknięciu testerem zaświeci to L...

Zgadza się ???