Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 12 Sty 2007 09:08 722373 2843
    lantan
    Poziom 16  
    --> Kulitom przy matrycy o kontraście rzędu 400:1 to nie ma sensu narażać matrycy na uszkodzenie przy tej operacji. Raczej myślę o małych matrycach o niskim kontraście, bo jasności tą metodą wiele nie zwiększymy. Co do ostrości uzyskanego obrazu i doświetlenia rogów to kwestia doboru optyki i właściwego jej ustawienia. Pzdr lantan
  • TermopastyTermopasty
    pt_pawel
    Poziom 11  
    Mam do was prośbę. czy możecie mi wyjaśnić jak dblowi o co chodzi z tymi ogniskowymi? kupuje sobie ten zestaw z exclusiva ten ful size i jak te ogniskowe maja sie do ustawienia odległości od siebie? np jezeli znaczy ze kondensator ma F=23mm tomam go ustawic 23 mm od zarówki.. i jak z fresnelami? jak to wogóle wszystko poustawiac w odległościach od siebie? Prosze pomóżcie i wytłumaczcie jak debilowi :p
  • TermopastyTermopasty
    dudkam
    Poziom 12  
    Witam może ktoś chce kupic albo zamienic sie na obiektyw do matrycy 15" diapola automat?
    lantan
    Poziom 16  
    --> pt_paweł te odległości są podane na Exclusiv przy mini kit optique na samym dole oczywiście po francusku ale można się domyślić o co chodzi:
    Réflecteur + 1mm avec la HQI + 23.85 mm avec la condensatrice + 136.15 mm avec la fresnel + 285 à 330 mm avec l’objectif. Te dane przy złożeniu że fresnel ma ogniskową 160mm a kondensor F=240mm. Pzdr lantan
    bastan
    Poziom 15  
    Lantan
    Wystarczy zmienić język na angielski i mamy po angielsku :)
    " Reflector + 1mm to HQI + 23.85mm to condensor + 136.15mm to fresnel + 285 to 330mm to objective"
    :) :) :)

A tak pozatym to robimy to zbiorowe zamówienie z Exclusiva ???

Tylko mi karta wychodzi w styczniu i nie będę jej przedłużał... Tak więc ktoś musi mieć VISE...
    Bo mnie tylko wstrzymuje brak optyki.......
    lantan
    Poziom 16  
    --> Zbiorowo to taniej z przesyłką tylko się zastanawiam jak z płatnością czy oni mają tam inne możliwości niż kartą np. wpłata na konto czy coś podobnego. Bo jak by tak było to np. ja i ktoś jeszcze co by się podpiął do zamówienia wpłaca na twoje konto określoną sumę wraz z kosztem przesyłki, aby jedna osoba złożyła zamówienie dla wszystkich. Tak bym to widział najprościej. Co o tym sądzisz? lantan
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    a mnie UV/IR i frsnele z markery.pl (już podobno lecą z korei do 7 dni)
    bastan
    Poziom 15  
    Kobzi.....
    To na markery.pl mają filtr UV/IR ????????????????????????????????????????
    pt_pawel
    Poziom 11  
    a w jakiej odległości od matrycy mam mieścić tego drugiego fresnela 300mm? i wogóle w jakich odległościach od matrycey mam poustawiać te fresnele? najlepiej jak by mi to ktoś zilustrował na prostym przekroju projektora
    lantan
    Poziom 16  
    Paweł i jeszcze ten schemacik poglądowy, który zaczerpnąłem z Allinbox.com bo nie chciało mi się rysować od nowa czegoś podobnego. Zwróć uwagę że zastosowanie w tym schemacie lustra optycznego między matrycą a obiektywem daje skrócenie obudowy projektora jest to układ zwany " L" https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1591864#1591864

Dodano po 17 [minuty]:

--> Paweł odległości fresneli od matrycy to 1cm przed matrycą i 1cm za matrycą. Odległość światła od pierwszego fresnela to długość ogniskowej tego fresnala np. z Exclusiv to jest 16cm. Odległość drugiego fresnela do obiektywu to też jego ogniskowa w przypadku tego z Exclusiv to 30,5cm. Oczywiście fresnele skierowane rowkowaną stroną do matrycy a gładką do światła i obiektywu. Kondensor czyli soczewkę płasko-wypukłą dajesz przed światło płaską stroną do światła a wypukłą do fresnela w takiej odległości aby kołem światła z niego objąć przekątną matrycy czyli doświetlić jej wszystkie rogi. Lantan
    pt_pawel
    Poziom 11  
    tylko chyba trudno bede wytzasnąc takie duże lustro optyczne...w końcu matryca ma 15"...co prawda lustro bedzie mniejsze ale i tak bedzie wielkie:/
    ToMo6
    Poziom 15  
    Też się dopisuje do zamówienia z exclusiv, zapłacić można przez PayPal albo moneybookers.

Reflektuję na ten zestaw Optics Set MINI :)
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    bastan:
    nie, markery mają tylko fresnele ale szyby UV/IR spytam w tym sklepie co podawałem wcześniej w krakowie (jakoś podjadę w przyszłym tygodniu)

a co do luster optycznych to przetestuję metodę zmywania lakieru ze zwykłego lustra :) (dam znać jaki efekt) te na allegro są dość drogie
    pt_pawel
    Poziom 11  
    ale da rade go włożyc do środka? tzn zeby zmniejszyc chociaz o troche rozmiary?
    przem41
    Poziom 11  
    Witam wszystkich ponownie- także reflektowałbym do zamówienia z exclusiv- obiektyw do 15"
    Panowie- może zrobimy jakąś listę?- pytanie otwarte-
    lantan
    Poziom 16  
    --> przem41 it is good idea masz rację z tego co się orientuję z wcześniejszych postów to chętni na Exclusiv są:
    ToMo6, Bastan, Lantan, przem41. To by było nas czterech i oczywiście lista jeszcze otwarta-
    lantan

Dodano po 40 [minuty]:

--> Bastan już trochę lepiej widzę w necie he,he przekopałem prawie wszystkie strony z oświetleniem MH i wniosek mój jest oczywisty. Zostaję przy 250W MH na Fc2 i temperaturze barwowej 5100K z dwóch powodów. Mianowicie ta temperatura barwowa ma też wpływ na jakość oddawania barw co w projekcji nie jest rzeczą bagatelną, zwłaszcza przy dobrej matrycy i po drugie rozmiary tego światełka z myślą o jak najmniejszej obudowie i temperatura wydzielana mniejsza niż w 400W MH. Tak więc myślę że 250W to złoty środek między za ciemną 150W i za gorącą 400W.
    Ten strumień 20000 lumenów powinien wystaczyć do przyzwoitej projekcji przy zastosowaniu dobrej optyki z uwzględnieniem jasnego obiektywu i pożądnego kondensora. Żywotność takiej żarówki to 8000 godzin, a na Exclusiv są podobne o żywotności 12000 godz. ale to chyba nie problem biorąc pod uwagę ceny w naszych sklepach. I jeszcze jedno zamówiłem matrycę 7" o takich parametrach:
    Rozdzielczość 800x480 pixel czyli dokładnie 800xRGBx480 co daje 2400x480 = 1,152 000 punktów czy jak wolisz subpikseli czyli tak jak twoja tyle, że bez wejścia VGA, które i tak nie jest mi potrzebne. Cena tej matrycy to 343zł PLN jak przyjdzie zacznie sie zabawa w projektor. Pzdr Lantan
    paczanga_
    Poziom 11  
    latan
    twój post mi chyba trochę pomógł, bo juz walczę od jakiegoś czasu z oświetleniem. zastanawiam się nad 400 Mh ale boję się ,że będzie za gorąco w środku obudowy . w tej chwili mam halogen omniluxa 220/300 wat i nie jest źle , ale bastan wcześniej pisał ,że różnica jest spora między 250 Mh a 300 halogen to chyba pójdę Twoim tropem i kupię 250 na trzonku Fc2. rozważałem jeszcze możliwość zakupu halogena np 400wat by zejść z kosztów , ale czy będzie to podobny efekt do Mh 250 ? może ktoś ma doświadczenie w tym temacie?
    przem41
    Poziom 11  
    Paczanga ostatnio testowałem halogen 500W 220V - daje dużo światła lecz jest ono rozproszone na długim ok 100mm wolframie wiec jest to pewien problem, drastycznie podnosi temp. w pomieszczeniu, jest jeszcze problem (być może tylko ja tak mam) ale sieje jakieś fale które zakłucają pracę LCD 15"- nawet natychmiast po właczeniu halogenu i padaniu światła na obwody LCD wszystko znika (nie ciemnieje)- po zasłonięciu ich zwykłym kartonem wszystko jest ok.
    Ze względu na słabą efektywność świetlną zostawiłem to.
    Obecnie testuje zwykłe samochodowe halogeny H4, mam 2 żarówki z dwoma punktami świetlnymi (55 i 60W) i oba halogeny są włączone i ustawione bardzo blisko siebie, daje to daje to 230W przy 24V- jest znacznie lepiej jak halogen 0,5kW - jednak to są tylko test, docelowo HQI 250W jest prawdopodobnie nieuniknione:)
    Pozdr.
    lantan
    Poziom 16  
    --> Popieram wypowiedzi moich przedmówców co do halogenów zwykłych i MH. Mianowicie zwykły halogen ma temperaturę barwową ok. 3200K natomiast MH ma od 4200K do 5200K. Chodzi o to, że im wyższa ta temperatura barwowa tym światełko bardziej zbliżone do białego. Wierzcie mi bo sprawdzałem na zwykłym halogenie 150w 24V z rzutnika slajdów i na halogenie 600W z rzutnika pisma Lech 50. Wniosek taki że to światło z halogenów jest żółtawe w porównaniu z 150W metahalogenem o temperaturze barwowej tylko 4200K. Idealne z punktu widzenia temperatury barwowej były by reflektorki ksenon HID takie jak montowane są w mercedesach bo mają 6000K czyli zbliżone są do barwy
    światła dziennego, ale ich koszt jest większy od MH i krótsza żywotność żarowki ok 2000h a MH mają 8000h do 12000h. Więc wybór jest oczywisty. lantan
    _Grafi
    Poziom 10  
    Witam ponownie:D
    Też bym się pisał na ten opticset mini z exclusiv'a.
    Pytanie do Lantana. Rozumiem że chodzi o ten monitorek ze sklepu shifta. Czy ma Pan jakieś dokładniejsze dane od nich o tym monitorku? Bo na mojego meila nie odpowiedzieli. Czekam na rezultaty projekcji u Bastana. :D
    Adam16l
    Poziom 20  
    jak by ktoś był zainteresowany to będę sprzedawał cały zestaw oświetleniowy (lampa 250W 22000lum/4200k, statecznik i zapłonnik) bo 250W do mojego projektora to za dużo (projektor ma małe wymiary a pomieszczenie z MH ma wymiary tylko 8x6cm:-)) Chyba że by ktoś miał w zamian zestaw z MH 150W (bo taki chce włozyć) to chętnie się zamienię.
    dudkam
    Poziom 12  
    Adam16l miałbym cały zestaw na zamiane ale 70W wszystko philipsa ale pewnie 70W to mało.
    bastan
    Poziom 15  
    Cytat:
    Czekam na rezultaty projekcji u Bastana.

_Grafi to jeszcze poczekamy :)
    Sam jestem ciekawy ale narazie stoję w miejscu z braku optyki :(
    Wczoraj był u mnie kumpel i zachwycaliśmy się tym małym monitorkiem :) :) :)
    Wkońcu udało mi się ustawić menu na język angielski (jak go kupiłem to był ustawiony Chiński a nie rozumiem niestety pisowni połamanych krzeseł :)

Lantan...
    Bardzo mnie ciekawi jak ten monitorek wypadnie :)
    Może się okazać, że siedzi w nim ta sama matryca co w moim tylko sterownikami się różnią :)

Co do światła to ja też zostaję przy 250W MH. Zmienię tylko żarówkę na tą o wyższej temp. barwowej.
    Z halogenami dajcie sobie spokój... Wiem co mówię bo wszystko przetestowałem na sobie... Pomijając żółte światło to jego strumień jest poprostu żałosny... :(
    Tak więc MH tylko...

Pozdrawiam wszystkich....
    lantan
    Poziom 16  
    Tak MH 5100K to powinno być dobre światełko. Co do matrycy to ta z shift i czekam na nią dzisiaj poszedł przelew i ma przywieźć ją kurier. Wtedy zobaczę co to jest naprawdę a jak się okaże, że za słaba do projektorka to będę miał telewizorek lcd w aucie. Tak nawiasem mówiąc to pojawiły się na Alledrogo lcd 9,2" z wejściem VGA i rozdziałką 800x480 chyba sonic. Ale ja chcę 7" i już nawet bez VGA-wielkość pudła ma dla mnie znaczenie. Grafi_ widzę że jest kolejny chętny na mini set z Exclusiv to by było już 5 osób: ToMo6, Bastan, Lantan, przem41,Grafi_. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. lantan
    bastan
    Poziom 15  
    Lantan...
    Te TV sonic mają kontrast 150:1... Myślę, że takim absolutnym minimum jest 200:1.
    Wyczytałem w specyfikacji, że taki właśnie kontrast ma moja matryca...(Te sprzedawane na Izzotecu mają usuniętą powłokę antyglare dlatego podają, że ma 300:1, wyczytałem to gdzieś w necie w ostatnio)...
    Dlatego będę chciał mimo wszystko usunąć tą warstwę :)
    Jak hardcore to hardcore :)
    Ale obiecałem sobie, że ten projektor to będzie naprawdę dobra maszyna pod względem parametrów i wyglądu....

Co do Exclusiva to dostałem od jednego z was (narazie zachowamy tajemnice co do personaliów), że jest w stanie się zająć zamówieniem...
    Dlatego wpisujemy się kto chce coś z Exclusiva i dysponuje już gotówką (ja już dysponuje)...

Weźmy się panowie do roboty bo nas zima zastanie :) :) :) :)
    lantan
    Poziom 16  
    -->Bastan ja nic nie wiem o parametrach tej matrycy, którą zamówiłem poza 800x480 rozdziałki i tez nie wiem czy prawdziwie podanej przez sklep. O jasności i kontraście nie ma tam wzmianki a jeśli będzie "b" do projektora to może posłuży jako Tv lcd do samochodu. Powiem, że byłem zaszokowany kiedy zobaczyłem specyfikację matrycy Denver 7"która miała funkcję ekranu do samochodowego DVD. Otóż w instrukcji obsługi tego czegoś było napisane w parametrach technicznych kontrast( i tu uważaj żeby nie zwaliło Cię z nóg) 90:1 i jasność 150. Jeśli takie badziewie produkują do aut to chyba zamiast świetlówki z tyłu matrycy montują "świetlówki MH"-he,he, żeby coś było widać. Myślę, że moja matryca będzie miała lepsze parametry pod tym względem i da się przynajmniej oglądać TV w samochodzie jesli nie nada się do projektora. A co do antiglare to po pierwsze ostrożność po drugie ostrożność i po trzecie to co po pierwsze. Pisałem o tym szczegółowo w pierwszym poście na poprzedniej stronie. Żeby nie bawić się przyklejaniem polaryzatora taśmami to po prostu trzeba użyć polaryzatora z innej matrycy np. uwalonej czy też STN jak w moim przypadku. Myślę o tym tylnym polaryzatorze, który nie ma tej warstwy. A ponieważ polaryzator musi być zastosowany to chyba mój pomysł jest dobry. Jeśli chodzi o Exclusiv to też mam kaskę na ten zestaw mini set optik. Jeśli nie miałbyś namiaru na polaryzator to wal do mnie na priwa bo mam dwa polaryzatoy 10" no i ten tylny jeszcze nie odklejony z tej matrcy 10" STN od jakiegoś laptopa. Więc jakbyś się zdecydował na manewr odklejenia przedniego polaryzatora ze swojej matrycy z antiglare to mogę Ci podesłać tą moją matrycę lub sam polaryzator w postaci folii 10", oczywiście gratis bo już tak pomagałem kolegom z tego forum. Bo po co mi zbędne rzeczy jak komuś mogą się przydać. Jeszcze jedno zachwycony Twoją matrycą przeglądałem Ebay w poszukiwaniu podobnych i są owszem, ale pod nazwą Lilliput o tych samych paramertach jak Twoja ale okrutnie drogie. Tak więc chyba zostanę przy matrycy bez VGA bo rzadko się trafia taka gratka jaką zgarnąłeś. Pzdr Lantan
    bastan
    Poziom 15  
    Lantan...
    Bo firma NEWISION wykupiła kilka modeli LILLIPUT i klepie je pod swoją nazwą :)
    Są to te same monitorki...
    Co do warstwy antyglare to chcę ją zerwać ale bez polaryzatora... Tzn na mokro :)
    Właśnie grzebię w necie i szukam info na temat zerwania jej właśnie w tych matrycach...
    W zasadzie w Venturerze też mam wymieniony polaryzator ale pomógł mi Adaś no i jakby się uwaliła to nie byłołoby jakiejś tragedii...
    No ale tu chcę zostawić polaryzatory a usunąć tylko antyglare....
    Jeszcze nie wiem czy jest po obu stronach matrycy czy po jednej...
    Narazie szperam po zagranicznych forach...
    Pzdr
    lantan
    Poziom 16  
    --> Bastan zawsze jest z przodu w monitorkach czy telewizorkach lcd z tyłu jest normalny polaryzator naklejony w postaci folii, bez tej warstwy. Chodzi przecież o to, aby nie odbijał światła czy też lepiej powiedzieć refleksów świetlnych w czasie oglądania. Dlatego jest z przodu, a z tyłu jest zwykły polaryzator podświetlany świetlówką. Zdjęcie go z jakiejś matrycy i naklejenie na przód docelowej matycy daje efekt zwiększenia kontrastu. Metoda polerowania tej warstwy nie zdaje egzaminu, bo nigdy nie wiesz kiedy ją starłeś a kiedy już niszczysz polaryzator pod nią. Więc moim zdaniem przemyśl spawę w zdejmowaniu tej warstwy. Lantan