Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 25 Sty 2007 07:42 722772 2842
    Lt_Bri
    Poziom 16  
    -->robertcio, można i na soczewkach fresnela uzyskać prawie tak samo równomiernie ostry obraz ;)

Jak się ktoś będzie upierał przy SZKLANYM jednosoczewkowym obiektywie dużej średnicy i bez mocno "przymkniętej" przysłony, efekt będzie ten sam (ostry środek, nieostre obrzeża + parę innnych przesympatycznych efektów).

Z np. 2 fresneli niedużej średnicy (ew. z odpowiednią przesłoną) można by było skonstruować całkiem elegancki obiektyw (wystarczający do naszych celów aż nadto).
  • AM TechnologiesAM Technologies
    bastan
    Poziom 15  
    Hejka chłopaki....
    Wczoraj wieczorem podłączyłem mój monitorek i testowałem sobie różne ustawienia... I co się okazało....
    Monitorek wyciąga rozdziałkę 1280x1024 :) :) :)
    Fakt, że robi się już spory "blur" na literach ale da się je jeszcze odczytać :) :) :) :) :)
    Dziwne bo takiej rozdziałki pod Windowsem XP nie potrafiłem wyciągnąć... Ale przesiadłem się wreszcie na LINUXA MANDRIVE(polecam wszystkim... świetny system...) i tu rozdziałka 1280x1024 spokojnie jest wyświetlana...(odświeżanie 60Hz).

Tak więc fajnie :)

Ale są też złe wieści...
    Wczoraj testując monitorek doszukałem się dwóch martwych pikseli :(

Jeden faktycznie jest martwy i świeci na szaro... Jest u góry ekranu i widać go tylko i wyłącznie na czarnym tle... Drugi jest gdzieś tak w środku i zmienia barwy (wojenne :)
    Jest on bardzo mało widoczny (też tylko na czarnym tle) i tak jakby się zawieszał.... Jest to możliwe ???
    Wcześniej tych pikseli nie zauważyłem... Nie testowałem monitorka dokładnie bo bardziej byłem skupiony na zachwytach typu "jaki śliczny obraz". :)

Myślę, że nie jest to jakaś tragedia i nie mogę doczekać się paczki z Exclusiva....

W weekend planuję ściągnąć warstwę antyglare....

Pozdrawiam wszystkich...
    Bastan
  • AM TechnologiesAM Technologies
    regatowa
    Poziom 11  
    Witam panow
    ma ktos moze obiektyw do 15, srednio jasny lub jasny (zarowka 400W mh), bo moj obcina rogi mimo ze ma sr 8,5 cm ( trojsoczewkowy )
    albo moze wiecie co zrobic, by lapal rogi, fresnele zmienialy swoje polorzenie juz duzo razy licze na podpowiedz co do obiektywu
    albo moze ma ktos cos od rzutnika pisma (lech albo m3)?????
    kupie obiektyw!!!!! :cry:
    Adam16l
    Poziom 20  
    troche mnie nie było ale to dlatego że miałem masę pracy:-)
    Załączam zdjecia samego projektora, zdjecia z projekcji postaram się dodać później:-)

-Obudowa ma wymiary 20x30x10cm (ze sklejki o bokach grubości 10mm, góra i dół 4mm)-10zł
    -żródło światła halogen 75W (niewiele gorszy od MH 250- a to dlatego że odbłyśnik prawdopodobnie sobie dobrze nie radził)-8zł
    -matryca 4" z telewizorka casio (rozdzielczość 305x405 pikseli)-160zł
    -fresnele-32zł
    -kondensor 13cm srednicy ścięty na górze i dole- 12zł
    -obiektyw Edar F200mm/3,5- 27zł
    -Lustro optyczne- 0,98gr+ aceton-1,50+ pakier ścierny-0,50= w sumie 1,98zł
    -zasilacze, śrubki, farba, wentylatory, wzmacniacz, głosnik, przewody, wtyczki i jakiś gniazdka- to już miałem

W sumie wydałem na ten projektor 250,98zł- ceny wyżej podałem razem z kosztami przesyłki (oczywiście nie liczę do całości jakiś 100-150zł które "wyrzuciłem" gdzieś po drodze jak zaczołem kompletować materiały, czyli gdzieś od czerwca 2006:-))

Co do jakości obrazu to jak dodam zdjecia to ocenicie sami ale rozdziałka jest niebo lepsza niż venturer, kontrast też swietny (nawet przy zykłym, nie przewoltowanym halogenie biały to biały a czarny to czarny a nie wyblakły) a jasnośc jest zadowalająca w ciągu dnia, a w nocy to już super- ale i tak jak będę coś oglądał to tylko wieczorami bo w dzień i tak nie mam czasu wiec stwierdziłem ze póki co nie warto inwestować wiecej niż 8zł w halogen z castoramy:-). Podejrzewam że na tym zakończyła się budowa projektora, teraz tylko pozostał zakup ekranu i projekt będzie skończony (ew. w przyszłości planuje zakup MH 70W ale to jeszcze nic pewnego bo na pewno nie kupie jak się do obudowy nie zmieści bo już nie mam zamiaru robić obudowy poraz n-ty bo już mnie to znudziło:-))
    bastan
    Poziom 15  
    No Adaś.....
    Ładne to :)
    No ale jeszcze potrzebujemy i w zasadzie głodni jesteśmy OBRAZU!!!!

Dawaj, dawaj :)

Obudowa fajniutka :)

Dodano po 3 [minuty]:

A i jeszcze jedno...
    Napisz dokładnie na jakim telewizorku (model, oznaczenia)robiłeś projektor....
    Może lin do jakiegoś zdjęcia.... :)
    Przyda się innym taka wiedza :)

Pozdrawiam
    bastan
    Poziom 15  
    Chłopaki... Pytanie...

W związku z tym, że nie mam filtra IR a będzie mi on baaaaardzo potrzebny mam kilka pytań....

Czy w rzutnikach overhead (np. Lech i mu pochodnych) są filtry IR nad żarówką ????
    Jeśli tak to jakich rozmiarów mniej więcej bywają....

Bo sprawa z tymi filtrami jest niestety beznadziejna...
    Przy MH 250W jest on raczej wymagany a przy 400W to już chyba musowo...

Potrzebuję taki najlepiej o wymiarach 10cm na 10cm...
    Jak byłby większy to nie szkodzi...

Ale dostać to cholerswo.... Masakra....

Chciałem kupić przy okazji naszego "zbiorowego zamówienia" na Exclusive.online. ale nie mają już....(narazie)...

Znowu dzisiaj dostałem maila z Izzoteka, że z kosztami przesyłki wychodzi...uwaga 54 EURO!!!
    Masakra....

Może ma ktoś na zbyciu ???
    lantan
    Poziom 16  
    Bastan te IR w rzutnikach slajdów mają kształt w naszych kółka o średnicy 5cm a w niemieckich kwadrat o śr. 5cm. Ja myślę taki zastosować bo zdobycie dużego u nas graniczy z cudem.

Adam fajna sprawa z tymi rozmiarami pudła ale mam pytanie czy wykorzystujesz tunerek tv z tego Casio czy tylko samą matrycę. I jeszcze jedno jak sądzisz czy da się wykorzystać taki tuner od telewizorka mini żeby pracował w innej matrycy np.7" jaką mam? lantan
    lantan
    Poziom 16  
    -->Bastan jak rozumiem te Fc2 to do 250W bo ja się zastanawiam nad 150W MH przy tej mojej matrycy bo jest dość jasna, mówię o przepuszczalności światła a nie o kontraście bo nie ma go podanego w specyfikacji tylko Resolution:800xRGBx480 pixels. Mówię że jest jasna tak na oko bo nie przepuszczałem jeszcze przez nią światła tylko porównałem z poprzednią 5"jaką miałem wcześniej. Na pewno nie wchodzę w 400W choćby z powodu poboru prądu, ale między 150W a 250W mam wątpliwości zwłaszcza po tym co napisał Adam o swoim 70W halogenie. Jak by 150W było za mało to wtedy nabiję koszty bo nie wystarczy zmiana żarówki ale trzeba i mocniejszy statecznik. Jak zobaczyłem to: http://plexidas.livenet.pl/catalog/product_in...d/469?osCsid=3e5a97910b9377c4b37af35e55722023
    to się napaliłem bo Rs7 6000K i 11500 lumenów. Strumień taki sobie ale ta temperatura barwowa miodzio bo widziałem o takiej samej światełko z reflektorka samochodowego xenon hid i było super swiatło. Nie wiem co teraz zrobić czy pójść od razu w 250W czy eksperymentować z 150W bo w tym samym sklepie są 250W z 6000K. Co do filtra IR to myślę się nie wysilać i dać taki z rzutnika slajdów choć wiem że szyba o jakiej mówiłeś byłaby łatwiejsza w zamocowaniu ale przecież chodzi o skuteczność wycinania promieniowania podczerwonego czyli cieplnego bo UV jest juz na żarówce MH więc jakoś to zamontuję bo te filtry, których mam dwa są o średnicy 5cm takie zielonkawe szkiełka. Więc można je założyć między MH a kondensor i będzie dobrze z blokowaniem temperatury no i oczywiście wiatraczki na oświetlenie i na matrycę i to powinno wystarczyć do zabezpieczenia cennej matrycy. Pzdr Lantan

Dodano po 12 [minuty]:

I jeszcze to: http://plexidas.livenet.pl/catalog/product_in...d/405?osCsid=3e5a97910b9377c4b37af35e55722023
    Temperatura barwowa 6500K, strumień 11250L i trwałość 10000 godzin no i filtr UV na żarówce. Cena 120zł to chyba niezłe rozwiązanie jak myślisz? lantan
    bastan
    Poziom 15  
    robertcio...
    Te mocowania to FC2 właśnie do żarówki 250W.
    Jedynym miejscem w Polsce jakie znalazłem gdzie można to kupić to właśnie sklep PLEXIDAS (lantan podał powyżej linki do żarówek w tym sklepie)...
    A co do odpalenia to myślę, że spoko....
    Ja na moim osprzęcie do 250W spokojnie odpalałem 150Watową żarówkę i świeciła... Pytanie czy świeciła tak jak powinna....
    Zadzwoń do jakiegoś sklepu z takim oświetleniem i tam Ci doradzą....

lantan...
    Ja myślę, że można gdybać czy 150W starczy czy nie... Jak nie prześwietlisz to lipa....
    Ja poczytałem o projektorach na tej matrycy co mam i wszyscy stosują 250W i uzyskują naprawdę niezłą jasność....
    Dlatego ja idę w 250 W... A dlaczego???
    Ano po zbudowaniuprojektorka na matrycy Venturer wiem ile mnie kosztowało nerwów zmienianie obudowy po kilka (naście) razy...
    Teraz robię na 250W żarówce i zaczynam od robienia od razu docelowych części... Nie tak, że "a to się później poprawi" albo "jakoś to będzie"...

Teraz wszystko przemyślałem, wyciągnąłem wnioski i chcę to zrobić jak należy... :) (ciekawe jak to życie zweryfikuje he he)

Dlatego ja idę w 250 W i będę szukał o jak największej temp. barwowej...
    Powiedz mi gdzie ty widziałeś żarówkę MH 250 W o temp. 6000K ???
    Bo mi się chyba na oczy rzuciło :) :) :)
    lantan
    Poziom 16  
    -->Bastan kapryszę jak kobita w ciąży z tym światłem, ale zobacz projekt na Lillipucie 7" 800x480,więc taka matryca w nim siedzi jak Twoja i MH 150W i efekt jest cool. A te rozmiary obudowy dzięki optyce z Exclusiv są imponujące i estetyka wykonania do przyjęcia. Gość chyba też nie ściągał warstwy antiglare i efekt super. Więc podtrzymuję swoją wcześniejszą opinię, że dobra temperatura barwowa i solidna optyka dają taki efekt przy 150W jak 250W i kiepskiej optyce i temperaturze 4200K. Wniosek nasuwa się sam mając matrycę 800x480 i optykę z Exclusiv można ze 150W MH wyciągnąć niezłe parametry obrazu. Wspomniany projekt jest tu: http://www.allinbox.com/styriabeam/styriabeam.htm
    a światełko jakie zastosuję jest tu: http://plexidas.livenet.pl/catalog/product_in...d/469?osCsid=3e5a97910b9377c4b37af35e55722023
    Luknij na obydwa linki i się wypowiedz he, he jak ktoś kiedyś napisał natym forum. Pzdr Lantan
    bastan
    Poziom 15  
    Lantan...
    Widziałem już ten projekt...
    Powiem, że wygląda to ciekawie...
    Ale ja i tak zastosuję 250W....
    Popatrz na to....
    http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=111807&page=1&pp=20

Kiedyś już podawałem ten link...
    Gość jest dla mnie Bogiem :) :) :)

Jest to opis krok po kroku jak robił to cudo....
    Coś pięknego prawda ???
    I na FC2 250W....

Także myślę, że moglibyśmy tak wymieniać linki bez końca a i tak nie uzyskalibyśmy jednoznacznej odpowiedzi czy 150W czy 250W.
    Obraz na ścianie da nam odpowiedź :)

ToMo....
    Dałeś radę ruszyć nasze zamówienie ???
    pimpuk
    Poziom 22  
    Panowie.
    Kupiłem zabytkowy projektor firmy Eiki.
    Bardzo ciekawa konstrukcja 3xLCD 3.16"
    Niestety zamiast lampy, uszkodzony jest jeden z paneli (Sanyo ALM0305-00, jakby ktoś się natknął to proszę o kontakt).

Ciekawa konstrukcja z luster dichroicznych.

Zestaw szklanych polaryzatorów, soczewki Fresnela i panela LCD (widać uszkodzenie).

Driver matryc.

Elektroniczne urządzenie stabilizacyjno zapłonowe.
    Ten różowy przewodzik jest zmorą utrudniającą moding.

Ceramiczny palnik MH.

Jeszcze nic z nim nie robiłem, ale testowe projekcje są obiecujące.
    Na uwagę zasługuje olbrzymi, jasny obiektyw, którego zdjęć niestety nie umieściłem (zrobię to niebawem).
    angelo18
    Poziom 15  
    Co bedzie lepsze Lustro sferyczne czy odblysnik Lustro pochodzi ze starego rzutnika natomiast zastanawiam sie czy odblysnik poprawil by jasnosc Wszystko fajnie ale obraz w filmach mam trtoche ciemnawy:((
    bastan
    Poziom 15  
    angelo...

A jakie masz źródło światła i jaką matrycę ???
    No i czy masz kondenser zaraz za żarówką???
    angelo18
    Poziom 15  
    Matryca 15" swiatlo meta 400W Troche sie wszystko grzalo Zastosowalem szybe antistola szara i jaka szybke z napylona wartswa jakiegos tlenku zelaza aby zatrzymac UV Mozliwe ze to wszystko zatrzymuje duzo swiatla i zmienia jego barwe Mam na oku jeszcze jedna szybke ktora ma w sobie specjalny filtr UV Prawdopodobne ze ona bedzie lepsza Musze poczekac jednak za dostawa miernika za pomoca ktorego pomierze sobie temp bo teraz wszystko bylo na oko

Kondensora na razie nie mam Wlasnie jestem na etapie zalatwiania porzadnego mocowania
    bastan
    Poziom 15  
    angelo...
    To na bank brak kondensora...
    Powiem tak...
    U mnie bez kondensora był obraz nie do zaakceptowania...
    Skończyło się zastosowaniem 2 sztuk...
    Jeden mały (około 3 cm średnicy) a za nim drugo (10cm średnicy, ścięty aby obudowa była mniejsza...).
    Tak więc pierwsze co to dołóż kondenser.... A potem kombinuj szybami jeśli dalej będzie nieciekawie...

Tu masz np. kondenser(podobno termiczny):

http://www.allegro.pl/item161760445_soczewka_termiczna_d_70_mm_f_100_mm.html

Aczkolwiek przy 400W żarówce, gdzie palnik jest duży, szukałbym soczewki o średnicy około 10cm (żeby zbierał jak najwięcej światła)...
    Ale możesz spróbować...
    Pozdrawiam
    krzsiek
    Poziom 13  
    Witam

Od kilku miesiecy czytam ten watek, w koncu postanowilem zbudowac cos takiego, mam juz matryce z venturera, zarowe, osprzet i caly czas zachodze w glowe dlaczego stosujecie za zarowa, miniaturowych rozmoarow wklesle lustro. Ok, ma to odbijac swiatlo. Jest to stosowane w rzutnikach do slajdow i sie sparwdza. Tez ok. Ale...

W rzutnikach jest inna skala, inna wielkosc zarnika i moze byc on umieszczony w ognisku. Brak jest zazwyczaj wymuszonego chlodzenia i to tez przemawialo za tym aby budowac to tak jak bylo.

Ale tutaj?
    Przeciez to jest totalnie malo efektywne. Pomijajac aspekt niedopasowania optycznego tego ukladu, na matryce kierowana jest tylko czesc swiatla - jedynie to to wzdluz osi soczewka matryca. Reszta pieknie podswietla ogrzana obudowe i rozkreca licznik elektryczny.
    Dlaczego w zadnym z projektorow nie jest to stosowane? Moze dlatego ze nie spelnia dostatecznie swojego zadania...

Od razu napisze,ze projektora - po tym co oferuje moja matryca budowac juz zamiaru nie mam, a jedynie bawie sie teraz w przebudowywanie fabrycznego projektora z popsutym oswietleniem.

Ale moze przyda sie komus pomysl ktory chcialem zastosowac. Wg mnie prosty i dosc efektywny - odpadaja zabawy z lusterkiem i zyskuje dobrze ukierunkowany i zebrany strumien swiatla.

Przypomina to uklad stosowany w projektorach. Palnik mh, najlepiej o trzonku G12 (ceramiczny uchwyt z jednej strony z dwoma bolcami) umieszczam w pozbawionym szkla reflektorze od malucha. Ustawic to trzba tak, regulujac glebokosc wsadzenia zarowy do srodka, aby uzyskac jak najbardziej skupiony strumien swiatla. Dzieki temu wykorzystuje sie swiatlo emitowane ze wszystkich stron banki. Reflektor jest pozbawiony szkla, wiec chlodzenie nie sprawia problemow. I jeszcze jedno - wymiarami wrecz idealanie podchodzi pod matryce 7". I jest tani :)

Mam nadzieje, ze komus to ulatwi sprawe.

pozdro
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    hmmm do 70W może ale MH np. 250W może po prostu zjarać tą obudowę - jak miałem malucha i kupiłem nową lampę to żeby światła wyglądały podobnie to wkładałem mocniejszą żarówkę i jarałem odbłyśnik co by go postarzyć :) także do małych mocy okale powyżej 70 W nie polecałbym

pzdr
    kodzin tm
    Poziom 13  
    Witam
    (przepraszam za brak ogonkow ale zdalny pulpit cos mi niedomaga)
    Interesowalem sie kiedys tematem ale nieudalo mi sie doprowadzic do finiszu.
    Aktualnie zbieram kasiorke na samochodzik i jesli bylby ktos zainteresowany to mam do sprzedania monitorek od PSOne.
    http://www.allegro.pl/item160687645_monitor_psone_projektor_diy.html
    Przy okazji zycze wszystkim owocnej budowy i jak najlepszych wynikow.
    Temat sledze i jestem w miare mozliwosci na biezaco.
    Pozdrawiam
    CMS
    Administator HydePark
    Uff dobrnalem do konca :)
    wlasciwie niewiem po co to czytalem bo swoj projektorek (15", MH 250 obiektyw Lumenlab) zrobilem zanim jeszcze ten watek powstal, ale dowiedzialem sie przynajmniej jak zmajstrowac lustro optyczne :)

ADAM
    jesli malowales lakierem poliuretanowym to pamietaj ze on nie schnie tak jak zwykle lakiery w cieplym suchym pomieszczeniu, tylko utwardza sie absorbujac wilgoc z powietrza, wstaw obudowe do jakiegos ilgotnego pomieszczenia bo zima to w mieszkaniach raczej suchosc panuje
    krzsiek
    Poziom 13  
    KOBZI_KRAKÓW napisał:
    hmmm do 70W może ale MH np. 250W może po prostu zjarać tą obudowę - jak miałem malucha i kupiłem nową lampę to żeby światła wyglądały podobnie to wkładałem mocniejszą żarówkę i jarałem odbłyśnik co by go postarzyć :) także do małych mocy okale powyżej 70 W nie polecałbym

pzdr

Teoretycznie tak, ale tutaj mowa o samym odblysniku bez szkla z wymuszonym obiegiem powietrza. Wiec chlodzenie byloby zapewnione.

pozdro
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    no tak sam odbłyśnik jest zrobiony z plastiku pokrytym czymś w rodzaju "chromu" i nawet przy chłodzeniu wg. mnie i tak się zjara - ale niech ktoś próbuje :)

aha i wreszcie po 2-mcach mam fresneleeeeeeee
    budowę na 15" czas zacząć :)

pzdr
    Lt_Bri
    Poziom 16  
    -->krzsiek, pomysł dobry, na dodatek dość stary (ty wprowadziłeś tylko/aż materiał w postaci reflektora od malucha ;) ).

Podobne rozwiązanie (tak wynika z dość schematycznych rysunków) jest stosowane w kinoprojektorach, też lampa jest osadzona na "sztorc" w zwierciadle.

Tylko że tam jest użyte zwierciadło eliptyczne, i zdaje się że nie ma kondensora, a cały układ wygląda tak:

zwierciadło -> lampa -> klisza -> obiektyw

ps. z tym osadzeniem lampy na sztorc (na osi optycznej zwierciadła) to jest coś jak na lewej części tego rysunku tzn.:
    1-lampa, 2-zwierciadło eliptyczne, reszta rysunku nas nie interesuje, no moze że ktoś chce to zmontować i w punkcie 4 umieścić palec (teściowej) ;) :
    OMMMM
    Poziom 19  
    WITAM ja mam jedno pytanie odnośnie lampy do budowy projektora obecnie składam projektor na matrycy od sony psx 4" kupiłem metalochalogen 150w i mam pytanie gdyby lampa okazała sie za słaba to czy mogę dołożyć jeszcze jedna 150w i mieć 2 sztuki i czy w takim układzie będę miał mocniejsze światło nie jestem expertem od spraw światła wiec proszę o pomoc
    100maniek
    Poziom 12  
    @OMMMM
    Nie uda ci się użyć 2 żarówek jesnocześnie bo nie ustawisz optyki, jedyne wyjście to wymienić na np. 250 W
    krzsiek
    Poziom 13  
    KOBZI_KRAKÓW napisał:
    no tak sam odbłyśnik jest zrobiony z plastiku pokrytym czymś w rodzaju "chromu" i nawet przy chłodzeniu wg. mnie i tak się zjara - ale niech ktoś próbuje :)
    pzdr

W nowych samochodach to i owszem, odblysniki sa plastikowe. Ale w maluchu jest blacha czolgowa i nie widze zadnych przeszkod.

Dodano po 4 [minuty]:

Lt_Bri napisał:

Podobne rozwiązanie (tak wynika z dość schematycznych rysunków) jest stosowane w kinoprojektorach, też lampa jest osadzona na "sztorc" w zwierciadle.

Tylko że tam jest użyte zwierciadło eliptyczne, i zdaje się że nie ma kondensora
    :

Tak, najlepsze jest zwierciadlo eliptyczne, najefektywniej wykorzystuje swiatlo z palnika, ale z braku laku... ;)

pozdro
    lantan
    Poziom 16  
    Lt_Bri i Krzsiek a co powiecie na odbłyśnik z halogenu, który ma blachę aluminiową młotkowaną tylko że nie ma ona połysku jak w reflektorze czy lusterku sferycznym z rzutnika. Może jej kształt by się nadawał do zebrania światełka i szybka żaroodporna już jest to nie trzeba by stosować filtru IR który też nieco zaciemnia światło. Natomiast filtr UV jest na żarówce MH przynajmniej na tej: http://plexidas.livenet.pl/catalog/product_in...d/405?osCsid=3e5a97910b9377c4b37af35e55722023

Kobzi a nie myślałeś zastosować na boczne ścianki obudowy paneli podłogowych, które są już pomalowane i mają jakieś na oko bo nie mierzyłem 8mm grubości. Ja myślę dać deskę 10mm na dno i na boki takie panelki i odpada malowanie bo są estetycznie wykończone. Jeśli są jakieś przeciwwskazania do ich zastosowania to proszę o sugestie. Może ktoś już z tym materiałem pracował? Pzdr Lantan