Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 20 Kwi 2007 16:03 717288 2843
    kendit
    Poziom 11  
    @Nexus34

Najpierw idzie oświetlenie potem 220mm od oswietlenia fresnel(o ogniskowej 220mm) potem gora 2 cm od niego matryca nastepne 2cm i nastepny fresnel o (ogniskowej 320mm) potem okolo 320mm od tego fresnela obietyw ( okolo bo oddalajac i zblizajac obiektyw bedziesz wyostrzal obraz. To co ty pokazojesz oprocz 2 zdjecia to wogole jakies cuda niewidy. 2 schemat jest ok tylko musisz wszystko dokladnie wysrodkowac i poustawiac, im bardziej dokładnie to zrobisz tym lepszy obraz uzyskasz. pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    Nexus34
    Poziom 10  
    kendit no tez tak sądziłem ze tylko ten 2 ma sens ale wychodzi najgozej.
    a wlasnie co do obiektywu to jaka to soczewka powinna być?
    100maniek
    Poziom 12  
    Jeżeli chcesz mieć lepszą ostrość to powinieneś zainwestować w lepszy obiektyw ( niestety), do oglądania filmów niektórzy stosują zwykłą soczewke i jeżeli nie siedziszi się za blisko to podobno wystarczy. Z taką soczewką podobno jeżeli jest duża to obraz jest jasny, ale nie ostry, jeżeli jest mniejsza to obraz ciemniejszy ale ostry.
    kendit
    Poziom 11  
    Nexus34 nic nie podałes jaki masz obiektyw jakie oświetlenie i oczekujesz odpowiedzi dlaczego obraz jest nie ostry. Podalem ci ustawienie przy ktorym jak masz dobre komponenty wszystko powinno pieknie świecic.
    Nexus34
    Poziom 10  
    kendit dzięki za tamta odpowiedz akurat mam takie komponęty jak napisaleś 2 fresnele ogniskowe 22 i 32 cm zamiast obiektywu mam soczewkę a waściwie kilka ale na jednej tylko coś widać.
    co do światła to zakładam rózne zeczy na prube od zarówki 200W zwykłej przez halogen 150w iw końcu taki halogenik 12v 35W który o dziwo sypie takim światłem ze mnie zaskakuje. Prubuje równiez różne odbłysniki .

Ale najgorsze ze jak nawet powinienwm kupić obiektyw to nie wiem jaki, interesje mnie jak najtańszy.
    Nexus34
    Poziom 10  
    ok ale czy moge zastosować zwykły żarnik mam taki 500W tyle że część świecąca ma długość 3cm.
    kendit
    Poziom 11  
    Tu nie chodzi o rozmiar czy kształt żarnika tylko o to co dany żarnik produkuje potrzeba jak najbielszego światła i dlatego stosuje sie metalohalogen poniewaz ma (oprócz LED) najbielsze światło. Jesli wsadzisz halogen to kolory białe u ciebie na ekranie będą żółte. Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    Mitnick
    Poziom 12  
    Panowie niedawno udało mi się załatwić z budy oto taką zdobycz 8)

I mam do was pytanie, bo oto, co jest z drugiej strony obiektywu i czy przypadkiem to tak jakby przedłużenie nie wpływa na ciemność obiektywu :?: :D jeżeli nie to powiedzcie mi ogólnie co za to odpowiada :?:

PS: I jeszcze takie pytanie bo porównywałem ten obiektyw f200 edar do obiektywu ok. f330 no name foto na dole i na edarze obraz tak jak by był bladszy oczywiście na edarze obraz jest większy ale porównując te same cale obrazu na tym no name f330 kolory są tak jak by mocniejsze, żywsze, wyraźniejsze i nie wiem który jest jaśniejszy a który ciemniejszy może coś zasugerujecie :?:

Snikers
    Poziom 24  
    kendit napisał:
    No na tym obiektywie f200 można już coś działać... A co do tych pytań to nie rozumiem ich. Co ma obiektyw do jasności obrazu. Moze masz za słabe źródło światła.

ma bardzo duzo.

co do obiektywu to jezeli ma stala ogniskowa to jego jasnosc tez bedzie stala (jesli dobrze widze to 3.5) nie jest to najjasniejsz obiektyw na swiecie ale wystarczy
    sliderps
    Poziom 15  
    >> Nexus34
    Zwykły żarnik 500W odpada całkowicie , zapomnij - dlaczego?

Tak jak kolega wspomniał bedziesz miał żółte światło a twoj obraz bedzie bardzo ciemny, nie ostry a same kolory to juz szkoda mowic.

Proponuje ci zakup metalohalogena 250 lub 400W(zalezy od wielkosci matrycy ) , Najlepiej na mocowaniu FC2 lub na E40 ( znacznie taniej około 40zł ) + układ zapłonowy kupisz juz za 70 zł może taniej.. natomiast pamietaj aby twoje źródło światła czyli metalohalogen miał przynajmniej 5800 lub 6200k temp. barową , bo wtedy światło jest zbliżone jak najbardziej do białego!!

Co do obiektywu jeżeli masz 2 fresnel 330mm ogniskową to szukaj obiektywu o ogniskowej własnie 330mm , albo zbliżonej do tej wartosci!! ogniskowa obiektywu zalezy od matrycy jaka zastosujesz

kendit>>> Jasnosc obrazu takze zalezy od obiektywu a chocby z uwagi na to z jakiej optyki i rodzaju , grubosci szkieł jest zbudowany obiektyw - serio serio ;)
    mejson
    Poziom 11  
    -> endrius te parametry so calkiem dobre, teoretycznie takie jak ma EDAR F200 kwestia tylko tej tylnej redukcji średnicy(powiedzmy przysłony) ponieważ z tyłu soczewka powinna mieć przynajmniej z 5 cm średnicy aby wyłapała całą matrycę 7". Najlepszy tutaj jest chyba własnie EDAR F200 bo z elki wiem że łapie 7", u mnie łapie 5,6", jak bede miał czas to przetestuje go jaki maksymalny format moze wyciągnąć.

Troche z innej beczki. Mam pytanko ile jest wart obiektyw EDAR F420 3,5 ?
    BigZbig
    Poziom 12  
    endrius85 napisał:
    Dziekie :), 4 cm to raczej nie bedzie tyle mial, ale dla pewnosci zapytam sprzedajacego co i jak.

endriu - tak ze zdjęcia - to mi wygląda na tele - obiektyw od aparatu fotograficznego małoobrazkowego;

a to oznacza, że jest zaprojektowany do pracy z "ekranikiem LCD" o rozmiarach zbliżonych do klatki foto 36x24 mm; i tyle mniej wiecej zobaczysz na ekranie ze swojego lcd - reszta bedzie obcieta albo "zwinietowana"; zdecydowanie za mała średnica tylnego szkła, co spowoduje, że obiektyw nie "zobaczy" całego LCDka;

jeśli już szukasz obiektywu z obszaru fotograficznego - to musisz patrzeć
    na obiektywy do aparatów wielkoformatowych; są n.p. Tessar-y i Xenar-y ( Carl Zeiss Jena albo Schneider, ale są też inni producenci); przykład:
    http://cgi.ebay.pl/OBIEKTYW-FOTOGRAFICZNY-Tes...ryZ29964QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
    Taki pewnie by przeniósł potrzebny Ci format 7" (nie obliczałem - to jest przypuszczenie, sam musisz sprawdzić jego parametry i obliczyć);

to tylko przykład; są inne

http://www.cosmonet.org/camera/old_45_lens_e.html choćby tutaj;

Na stronie producentów takich zabawek można znaleźć parametry tych cacek - spokojnie pracują z formatem 4x5 cali lub wiekszym - i "przeniosą' WIERNIE obraz 6-7" średnicy na drugą stronę.

Pozdrawiam

Dodano po 16 [minuty]:

Nexus34 napisał:
    witam
    kupiłem coś takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=187421766
    moze zbyt pochopnie ale tylko 25zł
    powiedzcie prosze czy to sie do czegoś nadaje?
    czy wydałem 25zł niepotrzebnie?
    pozdro

Wygląda obiecująco;
    podobny do obiektywów od aparatów wielkoformatowych, o których wspominam pietro wyżej.
    Niestety, brak danych technicznych, aby ocenić fachowo jego przydatność; zagadką pozostają:
    - format maxymalny, z jakim będzie mógł pracować (rozmiar pola widzenia wstecz)
    - czy jest skompensowany chromatycznie, tzn. czy bedzie przenosił prawidłowo obrazy kolorowe.

Może ktoś wie, w jakich urzadzeniach były stosowane takie obiektywy; w końcu to dawna polska produkcja - PZO Warszawa.

P.S.

Podobny albo taki sam jest tutaj http://www.joa.pl/gielda.htm
    Snikers
    Poziom 24  
    Teraz troche tlumaczenia sie o matrycy. na zdjeciu widac czarne paski pod katem 45' oraz pionowe "ciemniejsze miejsca" bez tych paskow. najpewniej jest to sposob skanowania matrycy ktory wyszedl na moim super swietnym aparacie kompaktowym :/ oprocz tego kontrast ze 4 razy lepszy "na zywo" pozatym mozna wyciagnac lepszy kontrast bo zamiast 17V dalem 12V a ujemne tez pozostawia wiele do zyczenia bo spada do -0.6V :P po zastosowaniu odpowiednich napiec (laczenie szeregowe zasilaczy:D) kontrast idzie w gore :) to teraz jeszcze wrzucam fotke z linijka

Szokolo
    Poziom 19  
    Tą używam po dziś dzień :-)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=687577&highlight=

Kupiłem ją w ciemno na allegro.

LQ065T9BR54U - nawet nie próbowałem uruchomić (brak noty katalogowej), znalazłem kupca ponieważ okazała się pasować do NAVI BMW.

LQ5RB49 + elektronika na IR3Y31M - Nie mam siły się z nią już bawić, obraz jest do połowy i skacze jak głupi :-(.

Pozdrawiam !!!
    Snikers
    Poziom 24  
    zabezpieczenia sa zadne, jak ktos ma pojecie o elektronice to w jedno popoludnie odpali :)

pozatym widzac wasze projekty to pieniadze trzeba miec wlasnie zeby zrobic DIY a nie kupic fabryczny chodzony :)

kendit, yhm ok szkoda tylko ze zgodze sie gdy mowisz o przekatnych powyzej 2" i to nie jest tak ze tylko fresnel za to odpowiada

jeszcze dodam fotke ;)

Lt_Bri
    Poziom 16  
    -->Snikers, to wygląda jak lcd z wizjera od sharp-a 8000 sprzed 15-17 lat ;)
    Sam miałem na takim budować (mam w sam raz bardzo jasne obiektywy od kinoprojektora), ale doszedłem (po jednym ze scalaków) tylko do tego że to sygnał Y/C (s-video) łapie, a zasilania do dziś nie rozgryzłem :P
    Podzieliłbyś się wiedzą gdzie co idzie?

kendit napisał:
    @Snikers za równomierne doświetlenie matrycy to są odpowiedzialne fresnele a nie kondenser o czym ty człowieku mówisz

-->kendit, soczewki fresnela w projektorach (czy to na matrycy .75" czy 17"), w 90% przypadków są elementami zespołu kondensora...
    Snikers
    Poziom 24  
    przeciez napisalem wczesniej, nie wprost ale mozna wywnioskowac. co do rozdzielczosci to jest lepsza od ekranow w aparatach cyfrowych.

mozna tez odczytac 7 w zoltym trojkacie. tak samo teksty z dekodera cyfrowego. z tego wnioskuje ze rozdzielczosc jest na poziomie 320x240 lub wiecej

piszesz ze watpisz aby mniejsza matryca miala lepsze osiagi niz jakis badziewny liliput?? a to zalezy od jej zastosowania - czyli czy obraz ogladasz golym okiem czy w powiekszeniu. te dla golego oka czyli wszystkie monitory telewizory maja mniej punktow na jednostke powierzchni. dla odmiany matryce z projektowrow osiagaja kolo 1024x748 (w prawdzie mono) z okolo 1.8"
    Lt_Bri
    Poziom 16  
    -->lantan, gorzej... w liliputach były montowane 1.8" casio i jeszcze jedne (prawie identyczne, w pełni zamienne ze sobą).

Rozdziałka była 93x220 (279x220), a liczona(kilkukrotnie) 93x222 (279x222).

Dopiero liliputy z większymi LCDkami miały trochę większe rozdzielczości.

-->Snikers, dzięki za rozpiskę, przyda się na 100% ;)
    Zdaje się że część elektrolitów wymieniałeś?

Ale co do rozdziałki to się nie ciesz, te szczegóły o których piszesz były widoczne nawet na 1,8" casio z liliputa, a na takim właśnie miałem swój pierwszy projektor ;), na Twoim LCD te szczególiki będą widoczne nawet przy niższej niż w 1,8" casio rozdzielczości matrycy, bo sygnał podajesz Y/C zamiast CVBS jak w casio/liliputach.

Żeby było śmieszniej, to w tym sharp-ie jest taki sam układ subpikseli, czyli w deltę, i tak na oko nie są one dużo gęściej rozmieszczone niż w 1,8" casio/lilipucie (choć maja ciut inny kształt i są minimalnie mniejsze).

Zdaję sie że masz jakąś serwisówkę, pisze tam może coś nt. typu matrycy (tn, stn, dstn, tstn, tft)?

Dalej mnie ciekawi z jakiego urządzenia to wydłubałeś, niższe modele (7xxx) miały wyświetlacz .75", w jeszcze niższych/starszych miniaturowa CRT siedziała ;)
    Snikers
    Poziom 24  
    z 7500, niestety w serwisowce jedyne co sie powtarza to COLOUR LCD VIEWFINDER zadnych danych o rozdzialce, typie matrycy. co do twoich danych to mozesz miec racje ze to nie 1" a .75" bo serwisowke mam z wyzszego ale ekran ten sam sie wydaje :| elektrolity wymienilem bo smd sie po prostu wylaly - jak zawsze po kilku latach. jeszcze o typie matrycy, przy tak niskich rozdzielczosciach nie ma roznicy miedzy TFT a CSTN... jak znajde moja super hiper lupe to powiem wam czy to jest TFT

jak sie zdenerwuje to:
    albo pozycze lustrzanke cyfrowa 12Mpix i zrobie fotke macro a potem policze punkty
    albo zamontuje to do jakiegos projektora i policze na scianie.

tak pozatym ekran mam zamiar wykorzystac do innego projektu nie zwiazanego z projektorami ;)
    Lt_Bri
    Poziom 16  
    Różnica tylko w czasie reakcji będzie (może jeszcze w kontraście).

W instrukcji od VL-C7500 chyba było napisane że LCD .75" - jak coś to wieczorem sprawdzę (mam chyba gdzieś jeszcze zdjęcie strony z parametrami), a w VL-C8000C tylko że "Visor en color (visualizador de cristal liquido de 1" aprox.)"

Dwa takie wizjery, i można sobie stereoparki przeglądać, 3D w "najczystszej" postaci ;)

ps. jak chcesz to mogę Ci oddać flaki (oprócz wizjera) po VL-C8000S, u mnie tylko zagracają miejsce.
    Snikers
    Poziom 24  
    heh a jaki tam jest zoom? bo z tej mojej uzylem obiektywu do podrasowania webcama :) i 12x robi wrazenie.

z ciekawych rzeczy powiem ze obejzalem matryce pod mikroszkopem i niestety nie nalazlem obszaru TFT, jednak grube sa linie odddzielajace aktywne obszary (teraz w nich sie chowa TFT) a kiedys prawdopodobnie byl to szczyt mozliwosci producenta, chociaz nadzieja pozostaje. delta faktycznie jest dziwnie zrobiona bo subpixele sa kwadratowe i ulozone w kratke. od normalnego ukladu rozni je to ze kazdy kolejny wiersz jest przesuniety o kolor. ale jak widac na moim wczesniejszym zdjeciu skanowanie odbywa sie normalnie dlatego jest tam pod katem 45st tak jak punkty (linie jednakowych kolorow)

zle sie wyrazilem roznica bedzie oczywiscie ale nie bedzie zauwazalna - chyba ze ktos ma super oko ;) a na powaznie to kontrast ma wiecej wspolnego z postepem technologi niz z technologia TFT

ja jestem na etapie stereoskopi do modeli jezdzacych :) sie tego nie zauwaza ale stereoskopia umozliwia precyzyjna ocene odleglosci i polepszenie prowadzenia ;)

ale odbiegamy od tematu :D
    Aphex69
    Poziom 1  
    Witam!

Chciał bym spróbowac własnych sił i samodzielnie zbudować projektor do domowego użytku jednak brakuje mi doświadczenia w budowie takich rzeczy. Zaznaczę tylko że nie chcę aby to się odbyło jak najniższym kosztem! Projektor ma być tani, ale nie z części z odzysku. Za nim przystąpię do czego kolwiek zamierzam sporzadzić sobie jakiś kosztorys żeby tak dla porównania ocenić podzespoły, ich cenę oraz parametry. W tym temacie jest sporo opisów jednak ja potrzebuję bardziej precyzyjnych jak np. schematów ideowych, spisu elementów itp. Niektórzy z was sporządzili pewnie własne projekty. Za projektowanie i składanie mam zamiar zabrać się od zaraz (czyli właśnie teraz :D ) jednak ciężko pozbierać mi wszystkie informacje do kupy tak abym zaczął to lekką rączka z marszu. Jestem trochę zielony w tym temacie więc prosił bym kogo kolwiek o jakieś porady, a najlepiej zbiory waszych własnych materiałów. Nie mam zamiaru kopiować waszyc pomysłów, a jedynie posłużyć sie nimi jako instrukcją ... i o to włąśnie chodzi! Potrzebuję czegos w rodzaju instrukcji montażowej!!!

Będę bezgranicznie wdzięczny za waszą pomoc! Pozdrawiam :!:
    mejson
    Poziom 11  
    -->Aphex69

Tak na początek to proponuje poczytać ten temat :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=302326&highlight=projektor+multimedialny&sid=fabb312d83cfbbe2610b3625c793dd33

oraz TEN temat od początku. Miłej lektury :D

---------------------------------------------

Panowie znawcy mam pytanko ile jest wart ten naprawde spory obiektyw:D EDAR F420 3,5 ??

Sorry za jakość zdjęć. Jak bede miał czas to posprawdzam dokładnie jakie ma wymiary, ale na oko to średnica szkieł wynosi ok 12 centymetrów
    Konsul
    Poziom 23  
    Szkła mają 12cm, więc chyba bardzo dużo. Czy np. w takim wypadku można by zrezygnować z fresnela za matryca przy matrycy 12"? Pewnie nie bo to jednak i tak ok. 2,5 raza za mało.
    Lt_Bri
    Poziom 16  
    -->Konsul, można spróbować, ja np. Edara 200/3,5 z powodzeniem używam z matrycą 5" i nie wstawiłem pomiędzy obiektyw a matrycę fresnela (choć fakt że przy tym 420mm Edarze lepsza byłaby matryca 9"-10").

Do zainteresowanych, jutro postaram się zakupić dwie(identyczne) soczewki +2.5dioptri(400mm) ew. +2dioptrie(500mm) czy +2.25 dioptri (ok. 444mm).
    Zamierzam poskładać z tego obiektyw około 200mm - 250mm.

Zainteresowanych odsyłam do:

http://www.diyp.oterski.org/viewtopic.php?t=114
    2bodzio2
    Poziom 10  
    Witam wszystkich po dokonaniu poprawek uzyskałem taki efekt trochę braki są w ostrości czym to z korygować z3 m obraz jest o przekątnej około 125 cm proszę o opinie. Jutro podeślę wygląd bebechów w środku

Konsul
    Poziom 23  
    Prosiłbym kogoś o wypowiedź w związku z zależnością między ogniskową fresnela za matrycą i ogniskową obiektywu. Czy muszą być one identyczne?

Lt_Bri: Jestem bardzo ciekawy tego obiektywu, gdyż zaczyna się dla mnie okres polowania na optykę...
    rdt
    Poziom 24  
    Lt_Bri - ja też czekam ze zniecierpliwieniem - jakie są koszta soczewek?? i czy je u optyka masz zamiar kupować ? - aha i jeszcze jest to szkło czy "szkło organiczne" czyli pleksa
    Aha i jeszcze - czy aby na pewno dwie takie same te soczewki mają być? czy wtedy dystorsje (poduszkowatości) będą się znosiły a nie dodawały??
    lantan
    Poziom 16  
    -->Konsul zależność jest bardzo prosta między ogniskową obiektywu a ogniskową drugiego fresnela, mianowicie powinny być te ogniskowe zbliżone, a to znaczy nie identyczne, bo jak wiesz stosuje się obiektywy o zmiennych ogniskowych w zakresie np. 28,5cm do 33cm, sam mam taki i pasuje do fresnela zarówno 33cm jak i do fresnela 30,5cm. Bo przesuwanie obiektywu w kierunku fesnela powoduje ustawienie właściwej ostrości obrazu, to tak w wielkim uproszczeniu, lub jego oddalanie. Więc musi być jakiś margines tolerancji tych ogniskowych, ale muszą być to wartości zbliżone. Pzdr lantan