Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 18 Lip 2008 18:27 720606 2843
    CMS
    Administator HydePark
    Faktycznie mogę się mylić, oglądałem ten element i zauważyłem na nim kreskę więc od razu uznałem ze to dioda.
    Teraz dopiero zauważyłem że na PCB w miejscu kreski na laminacie jest "+", co świadczy o tym że nie jest to dioda.
  • Szafy RackSzafy Rack
    baols
    Poziom 11  
    Przetwornica od podświetlenia jest na osobnej płytce (foto wyżej).

W tym miejscu znajduje się ten element ( z drugiej strony), z tym, że płytka jest dwu-stronnie drukowana.

Snikers
    Poziom 24  
    No tak nie zauwazylem. Widze ze jest to od spodu czyli strony ktora styka sie z tylem matrycy. jest w tym miejscu jakies okienko w blasze?

Jeszcze podobnie (chociaz mniej) wygladaja czujniki wilgotnosci (np w kamerach, magnetowidach), ale taki czujnik nie bylby izolowany od swiata gabka...
    baols
    Poziom 11  
    Jest okienko..., tak, że element może "widzieć" to białe koło (foto na poprzedniej stronie).

EDIT:
    Właśnie sprawdziłem jak zachowuje się owe kółko po włączeniu zasilania. Okazuje się, że świeci delikatnym światłem. Czy powinienem odtworzyć takie coś w projektorze? Zamontować jakąś diodę led albo coś podobnego?
    regatowa
    Poziom 11  
    Witam,

Chciałem spytać czy jest ktoś zainteresowany odkupieniem kilku ciekawych komponentów do budowy projektora. Są w stanie bdb. pozostałość po próbach budowy projektora niestety brakło mi zapału. Oto lista szczegóły mailem:

- metalohalogen HPI-T Plus 250W 19000lumenów 4500K
    +elektronika THORON EMI kondensator statecznik zapłon

- objektyw lumenlab średnica soczewek 60mm

- soczewkę do budowy kondensatora srednica 130mm ogniskowa chyba 22cm

- zwierciadło sferyczne za żarówkę (szkło napylane ogniskowej nie znam... ale naprawde nieźle doświetla) komuś już podobne sprzedałem z tego forum:) ) średnica ok 13cm

-frsnele i matryce 12 calową o rozdzielczosci 800x600 z tunerem TV i pilotem (dzwięk nie dział) oddam za prawie darmo. fresnel jeden jest pekniety

To chyba tyle mam nadziję że nie złamałem regulaminu forum (szczerze mówiąc nie czytałem go i nie mam czym sie chwalić).

Co do sprzedaży to albo alegrro albo z reki do reki Poznań szczegóły zdjecia itp to już indywidualnie.

Pozdrawiam

aaa i jeszcze dziś znalazłem idealne lustro do projektora, o wymiarach 14,5cm x 11cm, idealne dlatego że srebro jest napylane na szkło dzięki czemu mamy do czynienia z jednym odbiciem, pochodzi z jakiegoś starego rzutnika:-)

Proszę o informację na PW jak kolega już sprzeda te graty, żebym mógł skasować tego posta.
    [CMS]

PS: kolega od gratów który tak Panu moderatorowi śmieci forum, prosi by Pan moderator nie zaśmiecał mu poczty (po co 3 maile o tym samym?).
    Michalern
    Poziom 18  
    jeśli w projektorze zastosowałem halogen 150W (żarnik podłóżny) to jaką przesłone na obiektyw należy dać, z otworem okrągłym czy prostokątnym ??
    Makot0072
    Poziom 9  
    Witam wszystkich i proszę o pomoc, rozebrałem matryce 15 calową Iiyama zamontowałem na rzutniku "Lech" podpiąłem wszystkie kabelki chce odpalić matryce i nic się nie dzieje ,nie wiem czy zle podłączyłem matryce czy poprostu obraz uzyskam po podłączeniu np komputera pod Vga, jestem świeży w tym temacie i nie chciałbym niczego zepsuć ;)
    felov
    Poziom 11  
    Michalern - halogen się nie nadaje bo po pierwsze emituje światło o niewłaściwej temp. barwowej. Innym słowem świeci na żółto a nie na biało jak metahalogen. A dwa że źródło światła musi być punktowe bo reszta będzie i tak niewykorzystana.

Makot0072 - jeżeli na matrycy nie pojawia się żaden obraz to albo uszkodziłeś samą matrycę, okablowanie lub źle podłączyłeś przewody. Nawet jeśli nie podłączyłeś sterownika do komputera to powinien wyświetlić się komunikat na ekranie.
  • Szafy RackSzafy Rack
    Zee_20
    Poziom 10  
    Ja gdy rozbierałem mojego lcdeka to co chwilkę sprawdzałem czy go nie uszkodziłem :P Ale i tak po wszystkim gdy położyłem matryce na rzutnik okazało się że jest ciemna a światło za słabo ją prześwietla !! no i Ciemny obraz na ścianie ;/ Mały Multiq 800x600 12cali Można jakość ściągnąć tę ciemną warstwę ? Czy to jest ta warstwa antygleire ?
    Makot0072
    Poziom 9  
    Witam ;) mam jedno bardzo ważne pytanie :D z tej matrycy to raczej lipa będzie bo już próbowałem wszystkiego i nie odpala wogóle :( 15' to za dużo nie mieści sie miałem zamiar kupić mniejszy tylko niebyłem pewny za taśiemke L mówisz że posiadzasz ten monitor Multiq i da się go łatwo rozebrać i niema problemów z taśiemkami itp ?(sprawdzałem na Lumenlab i piszą że ma taśiemke) 12 cali by było w sam raz :) będe wdzieczny za odpowiedz ;)
    Pozdro
    Zee_20
    Poziom 10  
    Owszem ma tasiemkę, która jest przymocowana do płytki ale łatwo ją wylutować. Właściwie to jest po porstu przymocowana na dwie większe krople cyny . Inny problem to małe złącze, takie centymetrowe do którego najlepiej zrobić przedłużkę bo elektronika będzie nachodzić na matrycę(kolega mi to zrobi za 10zł). Natomiast główny problem to , to ciemna matryca tak jak mówiłem. Nie wiem czy to Jakaś taśma ochronna czy ona już taka jest .Złożyłem go, ale chyba znowu rozłożę i sprawdzę tę matryce dokładniej. Mam ładny rzutnik pisma żarówa chyba 250W więc powinno go prześwietlić.
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    witam po dłuuższej przerwie
    postanowiłem podokańczać mój projektor
    jeszcze trochę i będzie finisz
    wczorajsze prace uwieczniłem na fotkach (jakość marna bo to telefon)
    ale coś widać :)
    na jednym ze zdjęć dla pokazania jasności zapaliłem 60W żarówkę

pzdr
    Oloo66
    Poziom 13  
    drodzy Koledzy! podnoszę temat, bo już niedługo będę posiadał w sprzedaży oryginalne żarniki DC do projektorów o różnych mocach i odbłyśniki do nich o różnych rozmiarach. Kupujcie dobre tanie projektory bez lamp. Moderatora proszę o nieusuwanie tego posta, bo to tylko info, a poza tym uważam, że niestety rozmiar ma znaczenie i to jedyna tania i dobra metoda...
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    dzisiaj pomalowałem środek na czarno
    i poskręcałem
    jeszcze ciut brakuje
    odgiąłem frenela drugiego i trapezu już nie ma :)

1 fota wygląd ogólny

2 fota obraz o wymiarach 1,5x1 metr (są podświetlenia gubiące kontrast ale obiektyw jwszcze nie ma osłony)

3 fota obraz jak powyżej tyle że bez oświetlenia pomieszczenia i z zapaloną świetlówką)

pzdr
    Paweł
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    hej hej
    projektor już prawie prawie
    wczoraj wieczorem zostały zaszpachlowane wszystkie nierówności i dziurki na obudowie
    teraz już tylko została osłona obiektywu i malowanie obudowy
    dorwałem lepsiejszy aparat i zrobiłem zdjęcia
    przy zgaszonym i zapalonym świetle

Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze

pzdr
    Paweł
    banan666
    Poziom 9  
    a ja się pochwale swoim "bydlaczkiem", na lcd 15`, jak podrasuje lekko obudowę to przedstawię moja budowę od podstaw w fotorelacji, na razie tylko jedno zdjęcie z efektów wyświetlania..trzeba odświeżyć temat Panowie

CMS
    Administator HydePark
    Pewnie że można ale pamiętaj o filtrze podczerwieni, nie zaszkodzi tez UV.
    No i ciepła będzie znacznie więcej, jakby nie patrzeć próżnia wewnątrz bańki zapewnia wcale nie małą izolacje termiczną.
    Bartek345
    Poziom 11  
    Witam mam problem gdy zbliże probówkę do sateczika lub zapłonnika świeci dotykając rekoma nie kopie. W zamontowanym projektorze w metalowej obudowie przykładając probówkę również swieci zestaw wyjęty i ułozony osobno na podłodze zachowuje się tak samo. Lampa odpala wszystko ok swiaeci itp tylko to przebicie skąd ono jest niezależnie jak podłaczę od gniastka obkrecę wtyczkę tak samo pomijając wyłącznik. jak jest wył a plus idzie nie przez wył to po zbliżeniu probówki nadal swiaeci na stateczniku i zapłonniku.
    Snikers
    Poziom 24  
    sa ramki (np moja 10" 800x600 sharpa) ktore maja wejscie viedo (cvbs) a czytnik kart jest wpiety do elektroniki przez zlacze RGB (VGA) na plytce sterownika. wiec bez problemu mozna podlaczyc tuner tv lub po modyfikacji komputer. o tej z linku wiele nie wiadomo chociaz byly modele na 8" (tez sharpa) z ta rozdzielczoscia majace te same bebechy
    prybka4
    Poziom 10  
    a możesz Snikers coś a propo budowy pokazać :) i podać jakiegoś linka do tej ramki
    vvoyteckk
    Poziom 14  
    moze pytanie bylo juz w temacie poruszane, ale czy myslal ktos nad uzyciem lamp xenonowych jako zrodla swiatla w projektorze? Moze mialo by to szanse zadzialac? teraz sie tak duzo chinszczyzny narobilo, ze mozna by moze z tego cos wycisnac?
    Snikers
    Poziom 24  
    Ramka byla sciagana z chin wiec nie mam na nia namiarow. dostepne na allegro 10" wydaja sie byc takie same. zawsze mozna zapytac sprzedajacego czy ramka ma wejscie AV
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Ja miałbym takie pytanie:

Wydaje mi się, że jednym z największych problemów przy projektorach, szczególnie takich z matrycy 5 czy 8 cali jest wysoka temperatura lampy.

Mam taki pomysł, ale zadałbym pytanie, czy on ma szansę wypalić:

Mianowicie, miedzy lampą, a wyświetlaczem umieści się dwie szyby, takie ograniczające promieniowanie podczerwone. Pomiedzy szybami byłaby odległość ok. 1 cm, przestrzeń między nimi byłaby szczelnie zamknięta tworząc jakby szklany płaski zbiorniczek. Na lewej krawędzi w górnej części i na prawej krawędzi w dolnej części byłby otwór, a do otworu podłączony wężyk z tworzywa sztucznego.

Do tego byłby potrzebny ten sam sprzęt, jak do chłodzenia komputera cieczą. Przez ten wężyk podłączony od góry woda by wpływała między szyby, a przez wężyk podłączony od dołu woda by wypływała, potem przechodziłaby przez chłodnicę, przez pompę i z powrotem miedzy szyby tworząc obieg zamknięty.

Ważne jest to, żeby ten układ chłodzenia zalać wodą destylowaną, a nie wodą z kranu.

Myślę, że w takim przypadku lampa w pierwszej kolejnosci będzie podgrzewać wodę między szybami, a ponieważ ta woda cały czas przepływa, to nie da się jej podgrzać, co skutecznie ograniczy ilość ciepła pogrzewającego LCD. Oczywiście wentylatory też by pozostały, te szyby z wodą traktowałoby się jako dodatek, nie jako zamiast wiatraków.

Czy takie coś ma szansę rzeczywiście zdać egzamin?
    Kaciorr
    Poziom 10  
    Witam wszystkich nie wiem czy ktoś będzie chciał mi pomóc - mianowicie chciałbym podłączyć lcd z kamery pod wyjście vga z komputera nie znam się na tym za bardzo jedynie co znalazłem na schemacie to kanały RGB ale co dalej ? gdzie podłączyć Hsync i Vsync ? matryca lcd ma za sobą płytkę z układami (SD-21 RGB Decoder) z kamery Sony Ogólnie to chodzi o to że chciałbym spróbować swoich sił w budowie małego projektora.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Czy Twoja kamera to była kamera analogowa, czy cyfrowa, czy SD, czy HD?

Należy sprawdzić, czy ten LCD pracuje w standardzie "komputerowym", jeżeli pochodzi z kamery HDV, albo w standardzie "telewizyjnym", jeżeli pochodzi z kamery analogowej. W przypadku kamer cyfrowych jest mozliwe, że między sensorem/odtwarzaczem a wyświetlaczem jest droga całkowicie cyfrowa, wtedy nie da rady podłączyć LCD ani do VGA w kompie, ani do urządzenia video, jak np. odtwarzacz DVD.