Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 09 Kwi 2009 13:04 723243 2842
    set666
    Poziom 12  
    Witam
    Przymierzam się do budowy projektora diy.
    Skompletowałem już część potrzebnych rzeczy:
    -obiektyw 3-soczewkowy ogniskowa 300mm
    -metahalogen 400W osram z osprzętem (temperatura bodajże 5200 kalwinów)
    -mam matrycę 12 cali z przedłużoną tasiemką(muszę jeszcze tylko przylutować 2 kabelki które odpadły w transporcie) roz. 800x600
    -soczewki fresnela(2szt.) dopasowane do tej 12 calowej matrycy
    -odbłyśnik
    -wentylatorki 12cm do chłodzenia
    -przełączniki, kabelki itp. duperele
    -soczewkę skupiającą
    i mam takie pytanie bo zacząłem się zastanawiać czy nie zbudować projektora na matrycy z monitora Acer X163W który jest dostępny na alledrogo za 239zł. Jest on podany na allinbox'sie w śród monitorów z tasiemką nie wymagająca przedłużenia. No i ma fajne parametry:
    -rozdzielczość 1366 x 768
    -kontrast 500:1
    -jasność 250 cd/m2
    -czas reakcji 8 ms
    Tylko tu właśnie moje pytanie czy obiektyw o ogniskowej 300mm złapie całą matrycę? Czy soczewki fresnela dwuwarstwowa 310x310x4 mm obejmie całą 16-sto calową panoramiczną matrycę?
    Co wy na taki pomysł?
  • IT SerwisIT Serwis
    wilk99
    Poziom 10  
    witam.
    mam rzutnik lech3 i tv lenco tft920 9" z których chcę zrobić projektor
    rozebrałem tv i zdziwiłem się
    matryca położona na świecącym rzutniku lech nie wyświetla obrazu
    przy włączeniu tv jest tylko krótkie mrugnięcie
    gdy matrycę położę na poświetleniu tv i włączę tv jest obraz - przekładam na rzutnik lech - jest obraz
    czy taka matryca musi być włączana na podświetleniu tv?
    w jaki sposób zmusić ją aby startowała na rzutniku lech?
    robiłem już wiele prób, sprawdzałem paski łączące elektronikę tv z matrycą i nie wiem jak to ugryźć
    proszę o pomoc
    CMS
    Administator HydePark
    set666 --> 16" matrycy ten fresnel nie obejmie, obiektyw powinien ale prawdopodobnie będą niedoświetlone rogi (nawet jeśli zdobędziesz większego fresnela).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    robertcio
    Poziom 12  
    Set666 obiektyw obejmie Ci na 100we 16cali robili na 17 calowych monitorach i śmigało 400W powinno Ci doświetlić cały ekran jak mam 250 W i matryce 8cali a jak zdobedziesz wiekszego freesnala to bedzie git wszystko pozdrawiam i zycze powodzenia
    LuaS
    Poziom 11  
    Witam,
    Mam niepotrzebną matryce, co prawda dość wielka bo 17".
    Wyciągnąłem ją z monitora Benq FP71G+.
    Chciał bym przy jej użyciu zbudować projektor.
    Mam kilka pytań:
    -Jaki będę potrzebował obiektyw by łapał całość (ewentualnie z jakich soczewek go złożyć) - czy to co znajduje się w foliogramach np LECH 50 wystarczy?
    -Jakie źródło światła zastosować?

Pozdrawiam,
    LuaS

:arrow: Odpowiedzi na wszystkie kolegi pytania znajdują się już w temacie. Zapewniam że poświęcenie trzech popołudni na skrupulatne zapoznanie się z treścią znacznie poszerzy wiedzę kolegi, odpowie także na wiele pytań które jeszcze nawet nie przyszły koledze do głowy.

:arrow: Tak w skrócie to matryca 17" nie bardzo nadaje się do budowy projektora - problem z soczewkami fresnela w tym rozmiarze, obiektywem i co najważniejsze skupieniem światła na tak dużej powierzchni.

[CMS]
  • IT SerwisIT Serwis
    elektro155
    Poziom 26  
    andrzejlisek napisał:
    elektro155 napisał:
    Witam
    polecam matrycę LCX005 http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/47524/SONY/LCX005.html . Ma przekątną tylko 1.4 cm/ 0.55 cala i wysoką rozdzielczość 119.214 pixeli. Sterować ją może układ cxd2403. Matryca ma wejścia RGB.

Nie zaprzeczam, ani nie potwierdzam, że ta matryca jest dobra, ale czy widziałeś, gdzie ją można u nas kupić?
    Oczywiście, że można, na allegro, trzeba znaleźć tylko kamerę Samsung z kolorowym wizjerem.
    Mateuszq1234
    Poziom 10  
    Witajcie
    Czy do się zrobić teoretycznie z wyświetlacza telefonu projektor do oglądania filmów. Mam niepotrzebnego plusfona 401i wyświetlacz 177x220 256tys. kolorów, filtry na wyświetlaczu mogę zdjąć.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Z wyświetacza od telefonu, to nie bardzo, chyba, że znasz sposób działania sterownika.

Prawda, że na forum zdarzały sie aplikacje wyświetlaczy od kilku modeli telefonów, ale w roli samodzielnego układu z mikrokontrolerem. Do filmów, to nie zrobisz, ale do prezentacji (slajdów) już mozna myśleć, przy czym budowany układ powinien mieć pamięć EEPROM lub FLASH i do tej pamięci wrzucasz slajdy w odpowiednim formacie. Rozdzielczość rzędu 320x240 wystarczy do prezentacji, o ile na slajdach nie ma detali
    Klaki13
    Poziom 20  
    Cze Mateusz. Z wyświetlacza od telefonu nie ma co budować a to z jednej podstawowej przyczyny, na pewno rozdzielczości. Piksele będziesz miał ok 1,5 do 2 cm. Zależy to również od odległości projektora od ekranu. I możesz przeżyć duże rozczarowanie tak jak ja. Po drugie jak zdejmiesz filtry z wyświetlacza telefonu to nie będzie on wyświetlał obrazu. Sam się o tym przekonałem gdyż zniszczyłem w ten sposób dwa telefony. Ostatnio próbowałem na navi z biedronki kolory ładne ,jasność w miarę na xenonie 35 W ale w dalszym ciągu piksele mają 7-8mm przy obrazie o przekątnej 180 cm. I znowu zawód. Ale nie poddaję się będę próbował dalej ale na matrycy 14,4 cala. Różnica będzie tylko w gabarytach projektora a efekt na pewno lepszy bo dużo lepsza rozdzielczość. Dziękuję wszystkim tu zgromadzonym na tym forum za pomysły które tu opisujecie. Niektórzy bardzo się napracowali i trzeba to docenić. Osobiście się o tym przekonałem. Pozdro dla wszystkich budowniczych projektorów.
    przemek-maly
    Poziom 15  
    Witam
    Klaki13 napisał:
    . Ostatnio próbowałem na navi z biedronki kolory ładne ,jasność w miarę na xenonie 35 W ale w dalszym ciągu piksele mają 7-8mm .

kolego podłączyłeś ten lcd pod kompa?
    Klaki13
    Poziom 20  
    Cze Przemek mały. Nie - jechałem z karty SD teledyski+film. Podłączenie navi do czegokolwiek jest raczej nie możliwością gdyż tam wszystko opiera się na cyfrowej technologi. Chyba że miałby ktoś odpowiedni sterownik LCD. Można by wtedy wykorzystać sam ekran. Chociaż tego nie polecam bo ma za małą rozdzielczość I są bardzo duże pixele na ekranie. Ja z 2 m miałem ok 1,5 cm- masakra

Proszę nie pisać posta pod postem. Scaliłem.
    [CMS]

Witam Sz. Koledzy. Czy wie ktoś gdzie można kupić LCD 2 do 2,5 cala o dobrej rozdzielczości żeby zbudować projektor? Chciałbym go zamontować w Wypatroszonej Toshibie. Mam wyjęte cały tor optyki oprócz kilku elementów. Zostawiłem sterowanie wentylatorów mam wbudowane xenona 35 wat i elektronika oczywiście lampę załącza no i brakuje mi lcd z elektroniką. Z tego powodu proszę o pomoc. Zdecydowałem się na ten ruch z tego względu że był kompletnie rozjechany zasilacz a koszta nowego to był szok.

Założę się że łatwiej było by naprawić ten zasilacz (nawet jak połowa się spaliła) niż dostać 2,5" matrycę RGB o przyzwoitych parametrach i w przystępnej cenie.
    [CMS]
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Zastanawia mnie jedna rzecz:

Na Allegro zawsze jest trochę takich telewizorów.

Trzeba wiedzieć, że w nich obraz jest generowany na dwa sposoby:
    Pierwszy to trzy miniaturowe kineskopy, bardzo długa żywotność, ale bardzo trudno ustawić obraz i po wielu latach luminofor się wypala.
    Drugi to lampa UHP i panele LCD lub DLP tak samo, jak w zwykłych projektorach.

Telewizor projekcyjny jest zbudowany tak, że projektor świeci do góry, a na tylnej ścianie obudowy jest lustro, które odbija obraz i rzuca na ekran od tyłu. Ponieważ jest to lustro, to projektor daje normalny obraz i jak się wyrzuci górną część obudowy, w której jest lustro i ekran, to obraz pojawi się na suficie nieodwrócony. Potem pozostaje ustawić część z projektorem na boku, żeby obraz padał na ścianę/ekran i wyregulować ostrość. Aby zmniejszyć gabaryty, można jeszcze wyrzucić głośniki, moduły odpowiadające za tuner TV, wzmacniacz dźwiękowy, jeżeli jest taka możliwość.

Czy z telewizora z tylną projekcją z lampą UHP opłaca się budować zwykły projektor uwzględniając również cenę ewentualnej regeneracji lampy? Otrzymalibyśmy projektor o jakości DVD gabarytowo porównywalny z projektorami wykorzystującymi wyświetlacz od monitora komputerowego.

A kupując telewizor z przeznaczeniem na taki cel, można poprosić sprzedawcę, żeby wywalił część z ekranem (nawet, jak przy tym trzeba zniszczyć obudowę), bo to jest tylko pudło puste w środku, które i tak trzeba wyrzucić, a znacznie ułatwiłoby to transport.
    Klaki13
    Poziom 20  
    Witam. Mam pytanie. Dlaczego w niektórych projektorach własnej produkcji są dwa fresnele? Jeden przed ekranem LCD to rozumiem ale drugi za to nie mam pojęcia z mojego doświadczenia wynika że obraz jest strasznie rozmyty i nie można wyostrzyć obrazu. Lecz jest w tym mały + bo obraz jest dużo jaśniejszy. Czy któryś z kolegów mógłby się odnieść do moich spostrzeżeń. A odnośnie poprzedniego postu to całkiem ciekawy pomysł.Może warto spróbować.
    wilk99
    Poziom 10  
    Klaki13 na 8 stronie tego tematu jest plik "Plany budowy jest na temat trppezu.rar"
    Poczytaj - tam jest to opisane.

Mam matrycę Hitachi 9" TX23D11VM2BAA.
    Chcę ją wykorzystać do budowy projektora diy.
    Proszę o pomoc - w jakich tv lub dvd były stosowane.
    Może ktoś ma elektronikę potrzebną do uruchomienia tej matrycy?
    Manio95
    Poziom 21  
    Witam.
    zakupiłem sobie Matryce 7" i mam zamiar zrobić projektor :)
    I mam kilka pytań.
    Wiem że jednym z lepszych rozwiązań jest MH np 400w a ja mam pytanie czy można zastosować żarówkę z rzutnika Etude 2c
    Ma mniej więcej taki układ
    Ma 100w 230v i jest dość jasna:)
    I czy mogę zastosować obiektyw z rzutnik slajdów etude 2c lub Profil-S?
    Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze
    Jeśli tak to który lepsze?
    I czy to ma być tak:
    żarówka>szyba(odizolowanie ciepła od matrycy)>soczewka fresnela>matryca>obiektyw
    Proszę o ewentualne poprawki.Nie wiem czy ta szyba coś tam da?
    Pozdrawiam.
    felov
    Poziom 11  
    Do matrycy 7" niepotrzebna Ci żarówa aż 400w. A dlaczego MH? Bo generuje najlepsze światło do wyświetlania obrazów. Jeżeli użyjesz tej żarówki którą masz biały kolor na ścianie będzie żółtawy.
    Co do obiektywu to raczej nie obejmie Twojej matrycy.
    Manio95
    Poziom 21  
    No żarówki na pewno nie dam tej. 3 godz temu mi wystrzeliła ,po prostu oderwało ją od gwintu i dobrze że na górze trzymałem karton bo tak to by wystrzeliła do góry. :( Teraz myślę nad halogenem (na razie tylko)A jaki obiektyw obejmie całą matryce?
    lantan
    Poziom 16  
    Manio95 7" złapie Edar F=200/3,5 taki jak na zdjęciu:
    Manio95
    Poziom 21  
    Ja kiedyś tym obiektywem z Profil-S chwytałem cały telewizor 16" więc nie wiem czemu miałby nie chwycić 7" matrycy?

Wczoraj sprawdziłem to bez problemu objął całą matryce i jeszcze robię to bez soczewki fresnela(w ogóle bez soczewki) i podświetlenie zwykłą żarówką halogenową 50W 12V potem szkło potem papier rozszczepiający światło potem matryca ok 6cm przerwy i obiektyw i działa bez problemu :)
    Pozdrawiam
    STAR83
    Poziom 2  
    Witam mam problem, utknąłem podczas budowy projektora z rzutnika pisma i lcd 15 z fujitsu siemens p15-1. Czy jest szansa żeby przedłużyć tą pomarańczową taśmę? W jakis sposób można to zrobić?

Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze

Jest taki pomysł aby urzyć do tego taśmę od twardego dysku, proszę o pomoc.

Pozdrawiam
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Da się przedłużyć, ale to wymaga precyzji z lupą w ręku i bardzo dużo czasu. Najpierw zrób próbę na podobnej, niepotrzebnej taśmie, żebyś miał pewność, czy sobie poradzisz na tej "właściwej" taśmie.

Najpierw przetnij w połowie przedłużaną taśmę, potem żyletką lub bardzo drobnym papierem ściernym zetrzyj izolację tak, żeby odsłoniły się przewody. Potem dolutuj druty lub kawałek taśmy od HDD (przygotowanej wcześniej w podobny sposób z obu stron). Upewnij się, czy na 100% nie ma zwarć, bo przy tym bardzo łatwo o zwarcie lub niepewny kontakt. Potrzebna będzie lupa i precyzyjna lutownica.

Edit: Ja osobiście tego nie robiłem, ale widziałem już zrobione za pomocą cienkich drucików, co jest niezbitym dowodem, że można to zrobić.

Tego projektora już nie mam (sprzedałem), ale zachowały się tematy ze zdjęciami, na których widać przedłużoną taśmę tego typu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1069791.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1075747.html
    STAR83
    Poziom 2  
    Dziękuje za pomoc:)

Czy jest jakaś fachowa nazwa takiej taśmy? Tam jest 20 żyłek jeżeli by mi się udało kupić taką taśmę z końcówką jak na tej dłuższej płytce to powinno wystarczyć.

Jeżeli się wygłupiłem to przepraszam :)

Pozdrawiam
    STAR83
    Poziom 2  
    A więc udało mi sie kupić taśmę laserową 24 żyły szerokość 13 mm idealnie pasuje :)
    Razem z kolegą ucieliśmy końcówkę z jednej strony i zeskrobaliśmy izolacje aby dopasować ją do wtyczki w dłuższej płytce i odcięliśmy oczywiście 4 żyłki. Drugą końcówkę połączyliśmy z taśma i dało to idealny efekt nie ma żadnych zakłuceń i matryca działa elegancko. Mam teraz inne pytanie, jasnośc obrazu nie jest zadowalająca postaram się później wrzucić kilka zdjęć. Jakie żródło proponujecie do moje starego rzutnika pisma? Czy jest jakaś szansa że będzie pasować idealnie?

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Jaka żarówka i jakiej mocy jest w tym rzutniku?

Myślę, że można spróbować zastosować lampe metalohalogenkową 150W z trzonkiem z obu stron (ilość światła podobna, jak by to była żarówka 750W, wiekszych mocy lamp tego typu chyba nie ma), a jak to będzie za mało, to pomysleć o MH 400W, ale nie wiem, czy ten ostatni się tam zmieści tak, żeby jarznik lampy był w miejscu żarnika oryginalnej żarówki.
    Smug
    Poziom 10  
    Witam.
    Czy można w jakiś sposób posłać obraz na matryce z IBM 600e?
    Jeśli tak to czy znajde gdzieś schemat takiego podpięcia?
    Pozdrawiam.
    piotr 171
    Poziom 2  
    witam
    mam pytanie czy robiąc matryce z 200-300 led dało by się oświetlić matrycę 15 i uzyskać w miarę jasny obraz pytam dlatego bo zaletami takiej matrycy jest:
    cena ok.100zł mała moc do 30W i niska temperatura pracy
    DJ MHz
    Poziom 24  
    Myślę, że nie.
    Na zagranicznych forach robią matryce do 5-10 cali max, i to na prawie 900 diodach lub i więcej. Taka matryca pobiera gdzieś 60W i doświetla ładnie tak małe wyświetlacze. Na 15 cali to byś musiał sam zrobić matryce na 1500 diod lub więcej.