Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 01 Sty 2010 17:05 717825 2843
 • #2701
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Myślę, że nie.
  Na zagranicznych forach robią matryce do 5-10 cali max, i to na prawie 900 diodach lub i więcej. Taka matryca pobiera gdzieś 60W i doświetla ładnie tak małe wyświetlacze. Na 15 cali to byś musiał sam zrobić matryce na 1500 diod lub więcej.
 • Relpol przekaźniki
 • #2702
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Moim zdaniem z ogólną jasnością projektora może być problem, ale jednak są tacy, którzy robią na LEDach i twierdzą, że da radę.

  Proponuję trochę tu pooglądać, widać, że nie jesteś pierwszy z takim pomysłem:
  http://images.google.pl/images?hl=pl&source=h...led%20projector&lr=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

  Jest jeszcze jeden problem, którego przyczyną jest ograniczony kąt widzenia diody. W handlu można spotkać takie pary diod, że obie diody wyglądają tak samo i są tak samo zasilane, ale jedna ma szerszy kąt świecenia i światło na wprost jest słabsze, a druga ma węższy kąt świecenia i światło na wprost jest mocniejsze.

  Problem polega na tym, że obraz na ścianie uzyskuje się tylko z tego światła, które wpada do obiektywu. W matrycy LED, każda dioda świeci głównie przed siebie i może się zdarzyć sytuacja, że tak podświetlony obraz będzie mieć ciemne narożniki, ponieważ na środku obrazu, wykorzystane jest światło, które dioda daje przed siebie, a w narożniku, to do obiektywu wpadnie światło, które dioda oddaje pod kątem, czyli mniej światła (w praktyce zależy od parametrów zastosowanych diod i od odległości od wyświetlacza do obiektywu). Ewentualnie można to skorygować poprzez ustawienie diod pod kątem w kierunku osi optycznej tak, żeby światło każdej diody padało głównie do obiektywu, a nie równolegle do osi optycznej. Jednak takie wykonanie matrycy diodowej z dużą precyzją jest niemalże niewykonalne w warunkach domowych.

  Tylko w miejskich wyświetlaczach diodowych do reklam można tą sprawę zaniedbać, ponieważ widz ogląda taki ekran z tak dużej odległości, że można przyjąć, że światło z każdego punktu ekranu do widza biegnie równolegle i nie ma różnic w jasności ekranu.

  Przy dobieraniu optyki do projektora z lampą wyładowczą cała sztuka polega na takim ukształtowaniu strumienia świetlnego, żeby większość światła z dowolnego punktu na wyświetlaczu LCD padała do obiektywu. Błędy w doborze optyki za LCD często skutkują ciemniejszymi brzegami obrazu.

  Ostatni problem, który może wystąpić przy nie przemyślanym podświetleniu LED jest to, że na ścianie mogą byś widoczne świecące plamy, jedna plama to jedna dioda LED z tego powodu, że z między diodami w matrycy LED zawsze jest mała odległość. Aby to zniwelować, trzeba między LCD, a podświetlenie wstawić matową szybę, stroną zmatowioną do LCD, szyba jak najbliżej wyświetlacza, a matrycę diodową odsunąć na pewną odległość. Jednak jedna i druga czynność powoduje obniżenie jasności projektora.
 • #2703
  wikiri
  Poziom 10  
  No nie wiem czy w tej wypowiedzi forumowej już brałem udział ale jeśli nie to tylko odświerzam wątek i podaję swoje przemyślenia po ZBUDOWANIU (tak, zbudowaniu a nie wymądrzaniu) takiego projektora.

  Wszystkie zdjęcia z krótkimi komentarzami znajdziecie na stronie AllInBox.

  Miałem masę problemów, i ze wszystkim sobie dałem radę. Tylko taka mała dygresja: gdybym miał słuchać Waszych wypowiedzi i rad to bym spieprzył sprawę i leżał gdzieś daleko w lesie ;) Kto chce wiedzieć czemu niech pisze na GG lub mailem.

  Prostota i tylko prostota zapewnia prawidłowe działanie, trzeba podejść do tego z głową i się wszystko uda. Efekt jaki uzyskałem wydaje mi się zadowalający. Nie jest to takie idealne cudo jak sklepowy sprzęt ale spełnia swoją rolę zawsze gdy tego chcę i nie kosztowało mnie to za dużo.
  Z drugiej strony nie używa się tego na co dzień więc kupowanie drogiego sprzętu aby się nim pobawić, raz w miesiącu lub rzadziej, nie do pracy, nie spełnia oczekiwania.

  Użyłem lampy 400W i jednej soczewki fresnela od strony HQI, obiektyw triplet. Możliwość podłączenia dowolnego źródła video (zamontowany TV-BOX).
  Koszt budowy: ok 450 PLN
 • #2704
  quarkq
  Poziom 9  
  Witam

  mam zamiar zbudować projektor na bazie:

  matryca 17' 1024x768
  rzutnik lech 50 żarówa 600w 220v

  chciałbym zapytać czy czekają mnie duże przeróbki, i jak możliwie najlepiej wykożystać posiadany sprzęt. Matryca troche wielka ale "PCHAJEM CO MAJEM"

  Projektor multimedialny za małe pieniądze

  Projektor multimedialny za małe pieniądze
 • Relpol przekaźniki
 • #2705
  DJ MHz
  Poziom 24  
  A pasuje na rzutniku?

  Mi dzisiaj przyszły fresnele, zamówiłem też lampe ze sprzętem. Jeszcze tylko obiektyw.

  Powoli prace ruszają, zbieram inne materiały w postaci zasilaczy, wentylatorów itp.
 • #2706
  quarkq
  Poziom 9  
  Jest za duża matryca, wymiar matrycy to 270x330 a światło rzutnika to 250x250
 • #2707
  DJ MHz
  Poziom 24  
  U mnie idzie powoli. Dzisiaj usuwałem tasiemke z matrycy. Miałem to szczęście, że ten model monitora używa w tasiemce bardzo mało żył, więc wystarczyło tylko 11 przewodów podlutować. Są i punkty alternatywne, które wystarczy pobielić i nie trzeba usuwać oryginalnych złącz :), tak więc polecam Comaq TFT5015, ma dość dobre parametry 300:1, 1280x1024 lub nawet więcej, ale akurat tyle Xbox wyciąga na tym monitorze.

  Szkoda że jest tylko jedno złącze- VGA. Na płytce jest miejsce na DVI, ścieżki idą do procesora, tak więc wystarczyło by tylko podlutować takie złącze, do tego kilka elementów odpowiedzialnych za sterowanie i być może ruszyło by też na tym.

  Projektor multimedialny za małe pieniądzeProjektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze

  Po próbie czy działa, wszystko zostało zalane glutem z pistoletu, aby nie odpadło.

  Przypasowałem też fresnele do matrycy. Jednak te 31x31 wymiary nie bardzo pasują do niej. Te soczewki mają rogi ścięte, a przy tym po bokach jest ok 0,5 cm zabrane dla powierzchni klejenia, więc soczewka tak naprawde ma 30x30. Moja matryca 30,5x 23 cm.

  Trosze rogi będą ścięte, ale nie mam zamiaru kupować znowu nowych. To będzie tylko do grania więc będzie jak będzie.
 • #2708
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Ja mam takie pytanko:

  Czasami na Allegro pojawia się przezroczysty wyświetlacz LCD, który kładzie się na rzutnik pisma. Czy taki wyświetlacz i wyświetlacz od monitora się czymś różnią w znacznym stopniu w budowie i przezroczystości przy wyświetlaniu białego koloru?

  Dodano po 26 [minuty]:

  quarkq napisał:
  Jest za duża matryca, wymiar matrycy to 270x330 a światło rzutnika to 250x250


  Matryce 17 cali mają rozdzielczość najczęściej 1280x1024.

  Sprawdź, czy karta graficzna posiada taką funkcję, że wyświetla obraz piksel w piksel, to znaczy, że jak wyświetlisz rozdzielczość 1024x768, to na monitorze pojawi się zmniejszony obraz o tych wymiarach w pikselach, a wokół czarna ramka. Taką funkcję posiada między innymi układ graficzny NVidia GeForce GTS 250 (ja taką kartę posiadam).

  Jeżeli w karcie graficznej nie ma odpowiedniej funkcji, to możesz oszukać monitor uzyskując zmniejszony obraz, jednam muszą być jednocześnie spełnione następujące warunki:
  - Monitor i grafika posiada złącze VGA (na monitorze podłączonym przez DVI ten numer nie wyjdzie)
  - System operacyjny Windows w dowolnej wersji, ale najlepiej nie Vista i nie 7, bo tam podobno mogą być problemy z PowerStrip, jednak nie sprawdzałem tego (w systemie Linux można coś podobnego zrobić poprzez edycję plików tekstowych, ale nie wiem, jakich i w jaki sposób)
  - Karta graficzna obsługiwana w programie PowerStrip (musi działać zmiana położenia i rozmiaru obrazu w sygnale video)

  Spełnianie tych warunków można sprawdzić przed przystąpieniem do prac nad projektorem. Jeżeli są spełnione, to wykonujemy następujące czynności:

  1. Ustawiamy rozdzielczość taką samą, jaką ma monitor, uruchamiamy PowerStrip.

  2. Przechodzimy do funkcji zmiany położenia i rozmiaru obrazu i spisujemy następujące parametry:
  - Pixel clock
  - Częstotliwość odświeżania poziomego
  - Liczba pikseli synchronizacji poziomej
  - Całkowita liczba pikseli w linii obrazu (łącznie z synchronizacją, front porch i back porch)
  - Częstotliwość odświeżania pionowego
  - Liczba linii synchronizacji pionowej
  - Całkowita liczba linii obrazu (łącznie z synchronizacją, front porch i back porch)

  3. Opuszczamy powyższą funkcję, ustawiamy niższą rozdzielczość i ponownie uruchamiamy ustawienia obrazu.

  4. Wyłączamy zmiany w czasie rzeczywistym i ustawiamy parametry w następującej kolejności:
  a) Ustawiamy liczbę pikseli synchronizacji poziomej na zapisaną wartość
  b) Zwiększamy mniej więcej równomiernie liczbę pikseli front porch i back porch dla linii obrazu tak długo, aż całkowita liczba pikseli w linii obrazu będzie się zgadzać z zanotowaną wcześniej wartością. Następnie robimy to samo dla liczby linii obrazu (ustawiamy liczbę linii synchronizacji, a potem zwiększamy liczbę linii front porch i back porch).
  c) Ustawiamy pixel clock na zanotowaną wartość. Częstotliwości odświeżania powinny automatycznie ustawić się na zanotowane wartości.
  5. Zatwierdzamy ustawienia. W tym momencie na monitorze powinien się pojawić zmniejszony obraz. Włączamy funkcję "Zmiany w czasie rzeczywistym". Jeżeli obraz nie jest on na środku, to można go przemieszczać za pomocą przycisków ze strzałkami.
  6. Po ustawieniu obrazu na środku zatwierdzamy ustawienia i zamykamy okna ustawień obrazu.

  Aby można było korzystać z projektora, program PowerStrip musi być uruchomiony i zmieniamy rozdzielczość na 1024x768. Za drugim i następnym razem, obraz od razu powinien się ustawić wedle wcześniej zdefiniowanych parametrów.
 • #2709
  piotr 171
  Poziom 2  
  witam mam aparat KODAK EasyShare V803 z zmiażdżonym obiektywem jak go rozkręciłem i wyciąłem obiektyw i złożyłem już nie działa czy da się wykorzystać jakoś z niego matryce albo mógł by mi ktoś powiedzieć co z nim nie tak
  i czy podłączyć idzie do samego wyświetlacza podłączyć NOWY MODUŁ SYGNAŁOWY DO MONITORA LCD z allegro, czy każdy aparat i LCD ma różnie ułożone piny :?:
 • #2710
  elektro155
  Poziom 26  
  Każdy lcd sie inaczej steruje (analogowo lub cyfrowo) i zwykle mają różnie położone piny, inne maja 20 pin a inne 24 pin, są różnie sterowane i innymi sygnałami
 • #2711
  Freddy
  Poziom 43  
  piotr 171 napisał:
  witam mam aparat KODAK EasyShare V803 z zmiażdżonym obiektywem jak go rozkręciłem i wyciąłem obiektyw i złożyłem już nie działa czy da się wykorzystać jakoś z niego matryce albo mógł by mi ktoś powiedzieć co z nim nie tak
  i czy podłączyć idzie do samego wyświetlacza podłączyć NOWY MODUŁ SYGNAŁOWY DO MONITORA LCD z allegro, czy każdy aparat i LCD ma różnie ułożone piny :?:

  Aparat aby działać, musi pierwsze "sprawdzić sobie" czy wszystko jest OK. Stwierdził, że nie ma sprawnego obiektywu, więc się nie włączył.
  Aparat fotograficzny dobrej klasy wyświetliłby rodzaj błędu, zabawki po prostu sie nie włączą i tyle.
 • #2712
  owski79
  Poziom 1  
  Witam kolegów konstruktorów.

  Jak widzicie jestem nowy na forum ale tak jak was interesuje i mnie ten projekt i chciałbym skorzystać z rad doświadczonych forumowiczów. Mam nadzieje, że nie zamęczę was pytaniami.

  Fajna sprawa, zasłaniasz okna w pokoiku, siadasz sobie wygodnie w fotelu w ręku trzymasz zimne piwko, włączasz sobie kompa gdzie masz zainstalowany program do sterowania głosem, mówisz do mikrofonu "włącz projektor" (który oczywiście jest sterowany przez kompa) potem mówisz "włącz wideo" - (uruchamia się program do odtwarzania filmów) potem mówisz "wybierz film" ( wybierasz jakiś hicior) potem mówisz "uruchom" no i film zostaje wyświetlony na ekranie 100 calowym a Ty nie robisz nic tylko pijesz zimne piwko. Wiem trochę mnie poniosło. Pomarzyć dobra rzecz ale wszystko to jest do zrobienia. Mamo ja też tak chcę!!!!

  Bardzo spodobał mi się projekt i wykonanie Mareckiego a zwłaszcza efekt widoczny na ścianie (Omena jak żywa:-))). sam chciałbym zrobić coś takiego tyle tylko że jest jedno ale. Te Wat-ciki. sam Marecki przyznał że projektor pobierał około 450 W a doliczyć do tego jeszcze kilka W na kompa no to się już trochę zbiera. i właśnie z tego powodu nie decyduję się jeszcze na budowę. ale mam nadzieję że pomożecie pozbyć się kilku Watcików.


  Marecki w swoim projekcie stosuje żarówkę MH 400 W która ma strumień świetlny 42 000 lm.

  Pytanko
  Czy potrzebny jest aż tak silny strumień świetlny? Na mój prosty (niezwiązany z elektroniką ani optyką) rozum, to dużo z tego światła ucieka. Soczewka skupiająca zbiera światło z nad żarówki i z odbłyśnika, ale światło z boków i z przodu żarówki nie jest już wykorzystywane. Czyli można chyba sobie tak pomyśleć, że tylko pewna część tego światła wystarcza. Czy mam rację?? Pytanie tylko jaka ilość??

  Jeśli tak jest, to może wystarczy żarówka z mniejszym strumieniem świetlnym, ale trzeba wtedy wykorzystać światło najlepiej w 100 procentach. czyli zrobić coś na wzór oryginalnej żarówki do profesjonalnego projektora, tylko z większą ilością lm.

  Załóżmy jednak, że wykorzystujemy całość światła żarówki MH 400W. jest to 42 000 lm, przy czym w profesjonalnych projektorach żarówki mają już od 1200 lm ( z tym że tam chyba wykorzystywana jest znaczna większość światła, bo wszystko idzie w jedną stronę). Jednak weźmy jakąś żarówkę z lepszego projektora. Niech ma 3 000 lm. pewnie jest tak jak piszecie że matryce w profesjonalnych projektorach przepuszczają więcej światła niż matryca z monitora. Myślicie, że aż 14 razy więcej?? być może się mylę i tak jest.

  Gdyby się jednak okazało, że wystarczy mniejsza ilość strumienia świetlnego, z jednoczesnym lepszym wykorzystaniem światła, to może warto zastanowić się nad zastosowaniem diod. Wiem, że to żadna nowość i że to już było, ale chciałbym was jeszcze o coś w tym temacie zapytać.

  Widziałem tu na forum link do strony gdzie, chyba jakiś francuz, zrobił podświetlanie z diod na panelu o wymiarach matrycy i soczewki fresnela. jak można zobaczyć na zdjęciach efekt jest satysfakcjonujący. Tylko trochę za dużo z tym roboty. nie wiem ile dokładnie miał on lumenów z wszystkich diod, ale jeśli uzyskał taki obraz przy zastosowaniu zwykłej matrycy, przy niewielkiej ilości diod, to chyba dużo nie trzeba było. Pewnie jest tak, że nie trzeba było dużo światła, bo obraz był mniejszy niż ten, jaki otrzymał np. Marecki. Może ktoś się doczytał ile mu tam tego wyszło?


  Pisząc o diodach mam na myśli diody mocy, które wyciągają nawet 1050 lm jedna.

  http://www.cree.com/press/press_detail.asp?i=1189169857943


  Co o tym sądzicie? Udałoby się z czymś takim??

  Stosując diody można wykorzystać więcej światła. mają one kąt świecenia chyba 110 stopni. no i co najważniejsze będzie mniej Wat-cików.

  pytanie tylko ile ich potrzeba żeby otrzymać efekt porównywalny do obrazu z projektora ze sklepu?? (nie za dużo wymagam??) ile lumenów??

  Może jest ktoś wśród forumowiczów kto zna się dobrze na optyce??
  Czy może ktoś wyliczyć ile lumenów potrzeba ( a tym samym ile tych diod) żeby otrzymać 400 lux/m2 ( tak podają producenci przy swoich projektorach i mam nadzieję że to chodzi o jasność obrazu na ekranie, nie wiem czy to dużo czy mało) a więc żeby było 400 lux/m2 (chcąc mieć obraz nawet do 100 cali) z odległości 3,5 m biorąc pod uwagę przepustowość matrycy a czytałem gdzieś w necie że matryca przepuszcza 10-16 % światła, ale to były tylko czyjeś przypuszczenia. Nie wiem jak z tym jest dokładnie. Polegam na waszej wiedzy. Mam nadzieję, że nie zamieszałem za bardzo i że takie "wymogi" mają sens.

  Znając życie to pewnie się okaże że potrzeba 42 000 lm albo i więcej :-)))

  Jeśli ktoś potrafiłby to wyliczyć to będę bardzo wdzięczny.

  Jednak gdyby wystarczyło nawet 10 000 lumenów nie ratuje to sytuacji. ilość watów zmniejszyłaby się ale koszt 10 sztuk wyniesie ponad 1000 zł. co się nie opłaci.

  Tak sobie jeszcze myślę, że takimi diodami można zastąpić żarówkę w tych projektorach które robicie z rzutników slajdów. Dlaczego sam takiego projektora nie zrobię? bo chciałbym zrobić z dużej matrycy.


  Mam nadzieje że ktoś jeszcze bywa na forum, bo jeśli nie to się niepotrzebnie naprodukowałem co i tak może kogoś wkurzyć że następny wyskakuje tylko z teorią a zero praktyki.

  Pozdrawiam wszystkich, forumowiczów i proszę o wyrozumiałość.
 • #2713
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Panowie jak to jest z tym sklepem http://exclusiv-online.com . Od miesiąca zero kontaktu, zero przesyłki, a kase pobrali z paypala .... Kilkanaście maili poszło i nic nie odpowiadają, już mnie to powoli wkur, bo mój projekt stoi w miejscu, bez obiektywu nie rusze z całością :/

  edit.
  po miesiącu przesyłka doszła :D
 • #2714
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Z doświadczenia zauważyłem, że lumeny (jasność projektora) odgrywają ważną rolę tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się obce światło (np. światło z okna w ciągu dnia).

  Miałem kiedyś projektor oparty na matrycy TV 5 cali 4:3. W nim była lampa metalohalogenkowa biała 150W. Jasność mierzyłem luksomierzem i wyszło mniej więcej 10lm (chyba, nie jestem pewny, czy prawidłowo dokonywałem pomiarów). Odbłyśnik był z kawałka blachy. Wymieniłem na odbłyśnik sferyczny od rzutnika slajdów, poprawiłem prawie dwa razy jasność. Przed lampą dołożyłem soczewkę płasko-wypukłą od rzutnika slajdów. Dołożenie soczewki dalej zwiększyło jasność, w efekcie uzyskałem prawie 3-krotne zwiększenie jasności.

  Tak wyglądał mój projektor:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1069791&highlight=
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1075747&highlight=

  Prawdą jest, że wyświetlacz LCD, nawet, jak wyświetla białą barwę, to też zatrzymuje dużą część światła i ta strata jest nieunikniona.

  Jasność na poziomie prawie 25-30lm przy obrazie o przekątnej 160-170cm przy całkowitym zaciemnieniu była wystarczająca, nawet przy świecącej lampce solnej obraz był dobrze widoczny. Za jakość i wyrazistość obrazu odpowiada jakość wyświetlacza i obiektywu.

  W całkowitej ciemności ludzkie oko przyzwyczai sie do jasności obrazu z projektora i nie ma wiekszej różnicy, czy jest 100lm, czy 1000lumenów. Różnica zaczyna być widoczna tylko, jak jest obce światło w pomieszczeniu.

  Mimo wszystko myślę, że warto zainwestować w lampę metalohalogenkową 400W (lampy wiekszej mocy są drogie i trudno dostepne), wtedy to im większa jasność projektora, tym większe mozliwości jego wykorzystania.

  Prawdziwe projektory posiadają wyświetlacze LCD specalnej konstrukcji lub moduły DLP i nie nalezy się sugerować mocą zastosowanej lampy i jasnością projektora.

  Jeżli myślisz o podswietleniu LED w podobny sposób, jak podświetleniu LCD od tylu w najnowszych telewizorach, to dochodzi taki problem, że jeżeli diody będą za blisko wyświetlacza, to na ścianie może być widoczny obraz podświetlenia w postaci jasnych plam, jedna plama to jedna dioda. Ten efekt zniweluje odsunięcie diod od wyswietlacza lub włożenie folii rozpraszającej między wyświetlacz, a diody, jednak jeden i drugi zabieg obniża jasność podswietlenia.
 • #2715
  Busterje
  Poziom 11  
  Witam

  mam wszystko, potrzebne do złożenia, ale została mi najważniejsza część, matryca, fresnele 31x31cm więc długość 30cm a wysokość 23cm, jaka matryca by pasowała najlepiej ? dodam że chciałbym rozdziałkę umożliwiająca wyświetlenie HD 720p, więc chyba by pasowało laptopowe WXGA i przejściówka:

  http://allegro.pl/ item934828562_modul_przejsciowka_matryca_laptopowa_pc.html

  jakieś rady?

  Regulamin punkt 10.11
  /Faces/
 • #2716
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Szukaj jakiegoś monitora z wejściami VGA i DVI, przydadzą się bardzo w przyszłości.

  U mnie natomiast wszystko zebrałem co potrzeba, we wtorek jade po materiały na obudowe przycięte na wymiar (co do mm ramki do matrycy) i w tygodniu zaczne składać moje cudo ;)
 • #2717
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Busterje napisał:
  Witam

  mam wszystko, potrzebne do złożenia, ale została mi najważniejsza część, matryca, fresnele 31x31cm więc długość 30cm a wysokość 23cm, jaka matryca by pasowała najlepiej ? dodam że chciałbym rozdziałkę umożliwiająca wyświetlenie HD 720p, więc chyba by pasowało laptopowe WXGA i przejściówka:

  http://allegro.pl/ item934828562_modul_przejsciowka_matryca_laptopowa_pc.html

  jakieś rady?

  Regulamin punkt 10.11
  /Faces/


  Proponuję poszukać konkretnych matryc laptopowych, jakie by Ciebie interesowały, i upewnij się, że ta przejściówka będzie z nimi współpracować. Dopiero wtedy będziemy mogli rozważać wykorzystanie danej matrycy. Poza tym upewnij się, czy nie potrzeba dodatkowego sprzętu, np. programator w celu przeprogramowania pamięci EEPROM w tej przejściówce. Jeżeli będzie potrzebny, to do kosztów budowy projektora trzeba wliczyć programator, a to nie jest tanie urządzenie.
 • #2718
  elektro155
  Poziom 26  
  Projektor multimedialny za małe pieniądze Budzik z PROJEKTOREM może się przydać. Mam taki i mogę dać zdjecia jak wyświetla
 • #2719
  Busterje
  Poziom 11  
  zastanawiam się nad laptopowym 14.1 WXGA ale nei wiem jakie to wymiary ma, ktoś się orientuje może ?
 • #2720
  elektro155
  Poziom 26  
  zbyt duże to ma być projektor a nie bycza szafa projekcyjna z lcd od laptopa
 • #2721
  Mariousz1
  Poziom 15  
  Teraz są już ledy po 1500-2000lm. Kupić na allegro projektor ze zużytą lampa i włożyć takiego leda :) Powinno być ok. Wiem że często jest problem ze zmuszeniem potem do działania takiego projektora ale na wszystko są sposoby
 • #2722
  Busterje
  Poziom 11  
  Do pokoiku u mnie więc i tak bez znaczenia dla mnie czy bycze czy nie, coś konkretnie polecacie czy 14.1 WXGA będzie w sam raz ?
 • #2723
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Narazie taki efekt, na matrycy 1280x1024 rozdziałka. Lewy i prawy bok niezbyt ostry, widać rowki soczewki fresnela. Spodowane tym, że fresnel od temperatury się wygina, boki przymocuje później. W tygodniu też dorobię górną pokrywe, z miejscem na wentylator, wtłaczający powietrze pomiędzy soczewki a matryce. Do tego na bokach po 4 otwory wywierce, przymocuje lampe na obrawie (od początku ferii sklep sprowadza... więc narazie mam lampe na drutach zamocowaną ;) ). Do tego otwór pod włączniki i inne duperele.

  Po tym dopiero zamieszcze fotki gotowego projektora, narazie musi wystarczyć fotka z projekcji :)

  Projektor multimedialny za małe pieniądze

  Edit
  Kilka fotek. Fresnele przesunięte na dokładnie 10mm, wcześniej były dwie różne odległości- nie wiem jak to możliwe :). Myśle o przesunięciu na 15mm, ponieważ mam efekt prążków po bokach przez co ostrość jest tylko na środku, a na bokach ledwo co.

  Czy dobrze myślę?


  Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze
 • #2725
  DJ MHz
  Poziom 24  
  70 cm dlugości, 30 wysokości, 34 szerokości. Nie aż taki wielki :), ważne, że na matrycy 15 cali. Jest jeszcze miejsce na sporo rzeczy, np tuner tv.

  Tego typu efekt mi doskwiera. To co na forum znalazłem, to żeby przesunąć bliżej matrycy fresnele. Jak pisałem wcześniej mam je na 10 mm. Planuje na 15mm, czy to rozwiaże problem?

  Projektor multimedialny za małe pieniądze
 • #2726
  thral99
  Poziom 10  
  Jeśli to jest spowodowane nagrzewaniem sie fresneli to może trzeba dać szybę żaroodporną pomiędzy HQI a fresnela. Możesz tez spróbować zamocować fresnela na obwodzie poprzez budowę ramki ściskającej.
 • #2727
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Nie, fresnel pierwszy przy żarówce jest zamontowany góra-dół za pomocą 3 wkrętów, a po bokach za pomocą kilku mocowań do luster (plastikowe) więc za "h" nie przesuwa się. Chyba, że chodzi o fresnela przedniego? ale on chłodny, pada na niego wiatrak. Do tego chłodzenie jest matryca-fresnel 220 (pierwszy) poprzez ich "tunel powietrzny".

  Tzn. Wiatraki wtłaczają powietrze na góre matrycy, i zostaje wciągane pomiędzy ramki, potem wychodzi na dole przez otwory, leci na lampe i wyciągany przez duży wentylator od ksero. Jeden wentylator starcza na ochłodzenie wnętrza "lampiarni".

  Spróbuje jeszcze przesunąć fresnele na 15mm.
 • #2728
  thral99
  Poziom 10  
  Nom spróbuj pobawić się odległością od matrycy, chociaż teraz przychodzi mi na myślę jeszcze jedna możliwość. Być może te śruby za mocno trzymają i nie pozwalają na jakiekolwiek odkształcenia termiczne w płaszczyźnie fresnela i dlatego sie wygina, jeśli by tak było to wystarczyło by rozwiercić otwory żeby było troszeczkę luzu i nie dokręcać śrub zbyt mocno. Gorzej jeśli efekt ten jest spowodowany nierównomiernym nagrzewaniem sie fresnela to wtedy tylko obniżenie temp na powierzchni Cie ratuje.
  pozdro
 • #2729
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Chłodzenie wystarczające, powierzchnie są letnie, niedługo kupie i zamontuje miernik temperatury więc dokładnie podam co i jak.

  Mniej więcej tak to się przedstawia:
  Projektor multimedialny za małe pieniądze
 • #2730
  thral99
  Poziom 10  
  Jeżeli są letnie no to spoko, problem musi leżeć gdzie indziej. A nie myślałeś na etapie projektowania o podswietlaniu LED. W załączniku dodaje moje teoretyczne rozważania na temat możliwości doświetlania matryc przez LED-y. Jeżeli komuś sie chce to przeczytajcie to i potwierdźcie lub obalcie moją teorie :)
  Załączniki: