Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 13 Jun 2010 20:26 729801 2842
Tespol
    andrzejlisek
    Level 28  
    Jeśli chodzi o projektory DIY oparte na matrycy 7 cali i mniejsze, to koszt skompletowania części wynosi ok. 300-500 zł, nieraz więcej, nieraz mniej i potrzeba sporo pracy, żeby projektor działał i dawał zadowalającą jakość (jak na możliwości posiadanych elementów i za te pieniądze) obrazu.

Matryce 7 cali mogą mieć rozdzielczość mniej więcej 640x480, a mniejsze, to najczęściej mniej więcej 320x240. Oczywiście, możliwe są od tego wyjątki.

Zauważyłem, że obecnie produkuje się projektory wielkości telefonu komórkowego zawierające diodę LED i matrycę 640x480. Fakt, największa wada, to bardzo niska jasność takiego projektora. Ale z drugiej strony, cena to mniej więcej 500-600zł, czyli niewiele więcej, niż części potrzebne do wykonania projektora DIY.

Dane techniczne podają minimalną i maksymalną wielkość obraz. Wydaje mi się, że te wartości są determinowane przez skrajne możliwe położenia soczewki regulującej ostrość i można nieco ten zakres "naciągnąć".

Miałem kiedyś projektor DIY i według pomiarów luksomierzem miał on jasność mniej więcej 10lm i obraz był dobrze widoczny, jak na taki sprzęt, oczywiście wymagane "egipskie ciemności".

Czy ktoś z Was miał okazję uzywać projektora LED wielkości telefonu komórkowego? Jakie wrażenia?

Zakładając, że chce się mieć projektor za nieduże pieniądze (bo to jest główny powód samodzielnego budowania projektorów zamiast kupowania prawdziwego) i wystarczy rozdzielczość ok. 960x234 (tyle najczęściej dają matryce 5cali), to czy budowa DIY ma sens, czy wtedy opłaca się dołożyć trochę wiecej i kupić taki LED?
  • Tespol
  • Tespol
    DJ MHz
    Level 24  
    Ja kiedyś planowałem zrobić ekran multimedialny dotykowy. Tzn projektor wyświetlał by obraz, a kamera podczerwieni wychwytywała by "pióro IR".

Ale jak narazie nie znalazłem oprogramowania obsługującego zwykłe kamerki internetowe przerobione na kamerki podczerwieni, jedynie obsługujące kontrolery Wii.

Może ktoś ma linki do programów jakich szukam? Zrobienie "pióra IR" też nie będzie trudne, tylko oprogramowania nie mogę znaleść.
    As Kier
    Level 11  
    No i rozebrałem. Może ktoś pomoże mi w rozwikłaniu tej zagadki? Czyli jak z tego można zrobić matrycę do projektora?

Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze
    Tomek12_86
    Level 15  
    Na pewno będzie Ci potrzebna jeszcze reszta tej elektroniki od DVD bo na samą matrycę wchodzi już sygnał cyfrowy... A wogle to się coś pojawiało na ekranie czy sprzęt całkiem martwy?? Jeśli elektronika jest padnięta to raczej słabo że uda Ci się coś z tego zrobić jeśli tylko nie czyta płyt to coś można zrobić.
    As Kier
    Level 11  
    DVD nie uruchamia się. Sprzęt leżał kilka miesięcy w serwisie. Uszkodzony jest jakiś układ odpowiedzialny za zasilanie. Ponoć reszta elektroniki jest ok. Jednak z powodu braku części naprawa jest niemożliwa. Dlatego zastanawiam się, czy da się uruchomić panel LCD?
    Tomek12_86
    Level 15  
    Samego panela raczej nie uda ci się uruchomić bez elektroniki z DVD...
    Poszukaj może podobnego ze zbitą matrycą lub z mechanizmem dvd.
    DJ MHz
    Level 24  
    Jeżeli padło zasilanie, można by było go dorobić, tylko trzeba wiedzieć jakie napięcia gdzie doprowadzić.
    Lazer
    Level 23  
    ... a co jest z drugiej strony płytki podpiętej do wyświetlacza? tam nie ma scalaka?
    Tomek12_86
    Level 15  
    Ta płytka to inwerter od podświetlenia, sygnały na tą płytkę wchodzą w postaci cyfrowej i nie uda się podłączyć tam sygnału analogowego bezpośrednio...
    Lazer
    Level 23  
    Nie pytałem co to za płytka tylko co jest z drugiej strony tej płytki. Część inwertera to akurat 1/3 tej płytki. Zamieść fotkę... Jakiś scalak tam siedzi sterujący wyświetlaczem bo w inwerterze nie stosuje się kwarców w tak prostym podświetleniu a tu siedzą 2 ... 4.43MHz i 3.58MHz jak dobrze się doczytałem. Mam podobny wyświetlacz i akurat w tamtym pod ten scalak podpiąłem sygnał Video z RCA i działa tylko trzeba było dolutować się akurat do nogi, która odpowiadała za sygnał analogowy a pod nią podłączyłem kamerkę i mam stały podgląd na furtkę...
    Taśma do twojego wyświetlacza ma ok 25 ścieżek a gniazdo z tego co widzę do inwertera ma 3 piny a to drugie którym leci video ma 8 pinów więc po drugiej stronie masz scalak sterujący. Przez 8 pinowe złącze lecieć mogą V+,GND, H+V+RGB i masz wykorzystane gniazdo...
    elektro155
    Level 26  
    patrząc na wartości kwarców to jest tam na pewmo dekoder koloru. Można byłoby podłączyć vga z karty graficznej bo jest tam 3.58 a w tej częstotliwości to 60Hz tyle co dla monitora

Dodano po 2 [minuty]:

Daj zdjecie drugiej strony płytki bo inaczej nie da sie rozwikłać, jak to podłaczyć
    Lazer
    Level 23  
    A jednak ma scalaczki :) Ciebie interesuje ten SHARP IR3Y29B i właśnie do jego nogi trzeba by się podpiąć z sygnałem video. W datasheet znajdziesz obie wersje tego scalaczka i VIDEO panie można dopiąć do 3 nogi (pewnie nie jest z niczym spięta) i mieć obraz :) Poczytaj czy można bezpośrednio podać sygnał czy trzeba coś przerabiać...
    As Kier
    Level 11  
    :) Dzięki Lazer. Trzecia noga nie jest raczej wykorzystana. Sytuacja robi się interesująca. To się biorę do czytania. Trochę to potrwa, ponieważ nie jestem elektronikiem (jeszcze) a i bariera językowa trochę przeszkadza. Dlatego mam prośbę odnośnie podpowiedzi o ewentualnych zagrożeniach, których laik nie widzi. Mam dodatkowe pytanie do elektro155. Czy Twoim zdaniem ośmiopinowe wejście może okazać się współpracujące z VGA (teoretycznie)? Jeżeli tak, to jak to sprawdzić bez uszkodzenia układu? Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły to dajcie znać.
    Lazer
    Level 23  
    elektro155 wrote:
    patrząc na wartości kwarców to jest tam na pewmo dekoder koloru. Można byłoby podłączyć vga z karty graficznej bo jest tam 3.58 a w tej częstotliwości to 60Hz tyle co dla monitora

Z tego co doczytałem to akurat te kwarce odpowiadają za NTSC/PAL dlatego doklejone są do tego scalaczka 4053C, który jest tym samym scalakiem co CD4053 CMOS Analog Multiplexer/Switch.
    Z tym dopięciem VGA to chyba zły pomysł... prościej tam podciągnąć sygnał VIDEO...
    Busterje
    Level 11  
    Witam, wpadło trochę kaski i zamierzam w końcu złożyć ten projektor, powtarzam więc pytanie:

chcem tasiemka w kształcie litery L o wymiarach 0.8mm i 16pinow na niej wymienić na dłuższą wiadomo w jakim celu może ktoś podać mi dokładne namiary na to gdzie takie coś kupić ? w google absolutnie niczego nie ma
    elektro155
    Level 26  
    As Kier wrote:
    :) Dzięki Lazer. Trzecia noga nie jest raczej wykorzystana. Sytuacja robi się interesująca. To się biorę do czytania. Trochę to potrwa, ponieważ nie jestem elektronikiem (jeszcze) a i bariera językowa trochę przeszkadza. Dlatego mam prośbę odnośnie podpowiedzi o ewentualnych zagrożeniach, których laik nie widzi. Mam dodatkowe pytanie do elektro155. Czy Twoim zdaniem ośmiopinowe wejście może okazać się współpracujące z VGA (teoretycznie)? Jeżeli tak, to jak to sprawdzić bez uszkodzenia układu? Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły to dajcie znać.
    No moze vga by działało, bo działa przy 60 hz (kwarc 3.58) ale czy nie lepiej z video?
    DJ MHz
    Level 24  
    Obraz 100" mam z odległości 220 cm od soczewki projektora. Ale muszę podwiesić projektor pod sufitem, na odległości ponad 50 cm dalej, czyli będzie ok 280 cm od ekranu.

Nie chce przy tym mieć powiększonego obrazu. Jak to rozwiązać? Odległości fresneli są zgodne z ich ogniskowymi. Jak inaczej pomniejszych obraz?
    lukasos
    Level 10  
    Witam mam pytanie odnośnie obiektywu.

1. Jaka jest zależność ogniskowa/wielkość matrycy/odległość od ściany/wielkość obrazu?

2. Jakiej wielkości obraz mogę uzyskać przy obiektywie 119/1,9 matrycy 7" lub mniejszej i odległości ok 3-3,5m?

3. I dajmy na to przy matrycy 7" i stałej odległości od ściany większy obraz uzyskam obiektywem 119 czy 200mm?
    DJ MHz
    Level 24  
    Im większy i jaśniejszy obiektyw tym lepiej. Odległość od ściany powoduje powiększanie się obrazu, nie ma zależności, obiektyw ma być tylko zwrócony w strone matrycy zgodnie z jego ogniskową.

Przy matrycy 7" większą wage trzeba przywiązać do jakości obrazu tzn rozdziałki i kontrastu.

Myślę, że większość odpowiedzi uzyskasz z :

http://www.allinbox.com/Programmes/CalculeImage/CalculeImage.html
    lukasos
    Level 10  
    Witam a czy jest szansa odpalić taką matrycę?! Pochodzi z ramki cyfrowej bodajże PHILIPS modelu niestety nie znam. Dostałem samą matrycę podświetlanie LED rozdzielczość 800x480. Co o tym myślicie?! Da rade coś z tym zrobić aby doprowadzić sygnał rgb lub jakikolwiek inny?

Zdjęcia poniżej.

Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze
    elektro155
    Level 26  
    lukasos wrote:
    Witam a czy jest szansa odpalić taką matrycę?! Pochodzi z ramki cyfrowej bodajże PHILIPS modelu niestety nie znam. Dostałem samą matrycę podświetlanie LED rozdzielczość 800x480. Co o tym myślicie?! Da rade coś z tym zrobić aby doprowadzić sygnał rgb lub jakikolwiek inny?

Zdjęcia poniżej.

Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze

w internecie nie ma noty katalogowej o tym lcd ale podobna matryca CLAA070WA05 z nota kalogową tu ma wejście analogowe rgb i cyfrowe sterowanie matrycą. Wiec może nadawałaby sie do vga, tylko procesor na podstawie sygnałów hsync i vsync z vga musiałby generowac odpowiednie sygnały dla matrycy
    Busterje
    Level 11  
    Ostatecznie dałem sobie spokój z tamtym monitorem i poszukuje jakiegoś innego 15", który po rozłożeniu nie będzie robił żadnych problemów z tasiemkami itd, jaki model tani polecacie do tego ? Da radę wyrwać 14-15" z rozdzialką 1240x1024 ?
    george2002

Level 20  
    As Kier wrote:
    Wielkie dzięki za pomoc.

Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze Projektor multimedialny za małe pieniądze

:)

Witam, może w zabawach pomoże ten na szybko znaleziony schemat - nie od tego sprzętu ale z tego co widzę to na tych samych dwóch scalakach tylko drugi ma końcówkę inną nie 6 ale 9 ale wg mnie to po prostu nowszy model ale to już datascheet zapewne wszystko wyjaśni:ftp://pdf:pdf@195.144.32.164/010-01240B.pdf

PS
    Swoją drogą ciekawa stronka z service manualami jak kogoś interesuje - warto sprawdzić ale szkoda że nazwy plików nie są opisane czego dany pdf dotyczy :)

Pozdrawiam
    George2002