Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 25 Kwi 2006 11:14 717705 2843
  • Relpol przekaźniki
    kysn
    Poziom 18  
    no tak 1,5zł ja mam 200km do sklepu elektronicznego i tylko 1,5zł!!!!
    pozostaje mi zamówić przez internet ale to wychodzi tak: 1,5zł za stabilizator 4zł za pakowanie i 13 zł za przesyłkę pocztową
    to razem wychodzi kurna 18,5zł!!!!! :evil: :!:
    rewik
    Poziom 18  
    W związku z tym, że trudno uzyskać nietypowe napięcia na zwykłych stabilizatorach podaję prosty sposób zwiększenia napięcia na stabilizatorze 7812. Każda dodatkowa dioda podłączona tak jak te na rysunku podwyższa napięcie o około 0,6 V.
  • Relpol przekaźniki
    rdt
    Poziom 24  
    nie nie warto
    o tym kolega Pimpuk tez pisal - obiektywy od aparatów małoobrazkowych sie nie nadają -
    pomimo tego co powiedziali niektorzy mam zamiar próbowac z obiektywami od aparatów z formatu 6x6
    kijew 60 chyba mial wielki obrazek
    obiektyw bardzo jasny w porównaniu z powiększalnikowymi
    knmp
    Poziom 26  
    pisałem wczesniej ze zasilać 14 V, mitsumi wtedy sie tak nie grzeje, a napięcie te spelnia normy zasiania mitsumi !

pozdr KN
    kysn
    Poziom 18  
    a jakie jest minimalne napięcie które można podać na mitsumi???
    knmp
    Poziom 26  
    bodajże 10 V, przy zasilaniu 14 V na taśmie mitsumi jest zasilany 10,6 V czyli w normie

pozdr KN
    Adam_uS
    Poziom 16  
    Czyli zamiast 17V podać 14V??!! Ale kolega pimpuk pisał o 17V. Czy wtedy wszystko pracuje stabilnie? Czy istnieją 7814?
    knmp
    Poziom 26  
    Adam_us poczytaj moje posty stronę dwie w tył... pisałem o problemie temperatury mitsumi... PIMPUK jak najbardziej podał prawidłowe parametry, jednakże jak pisałem wcześniej element grzeje się do temp nawet 80stC ! a w projektorze będzie cieplej i pojawia się problem z wysoką temperaturą otoczenia... w takim przypadku maleje skuteczność radiacji ciepła do otoczenia i rośnie temperatura układu. Obniżenie do 14 V nie wpływa negatywnie na parametry układu (praca w zakresie zdefiniowanym w karcie) a znacząco obniżamy moc strat i temperaturę...

Jak zwykle do niczego nie namawiam, kazdy zrobi jak sam uważa... podpowiadam co warto zrobić a wybór jest i tak twój :)

pozdr KN
    pimpuk
    Poziom 22  
    Napięcia jakie podałem potwierdzone (prawie) zostały przez ksero0. Po prostu starałem się je dobrać optymalnie do panela i do PVI, nie posiadałem jeszcze wtedy dokumentacji Mitsumi.
    80°C to dla tego układu max.
    Przy napięciach jakie podaje knmp układ będzie pracował prawidłowo. Poczytajcie specyfikacje techniczne.

----------------<A TERAZ COŚ ZUPEŁNIE Z INNEJ BECZKI>----------------
    --------------------------<OPTYKA NIE NAUKOWO>---------------------------

Mój projektor: Euktar 2.8/85mm, kondenser R13/F300, kolektor R13/F150, oprawa halogenowa od japońskiego motocykla z
    ładnie policzonym lustrem parabolicznym, przypomina trochę tą z fabrycznych projektorów.
    Przewoltowana do 30V żarówka EHJ 24/250 daje dwa razy większy strumień świetlny niż dla 24V.
    Oryginalnie 10000lm, a teraz prawie 20000lm. Żywotnoś spada drastycznie do około 400godzin, ale przy kosztach 11pln
    za sztukę to daje radę.
    Eutar ma przesłonę około 2.8, czyli strumień świetlny zmniejsza się 7,84-ro krotnie, panel przepuszcza 8.5% światła
    padającego.
    Można policzyć, że przez panel w moim przypadku przejdzie 1700lm, a przez obiektyw Euktar ~217lm.
    Oczywiście zakładając, że uda się wykorzystać cały strumień świetlny żarówki, co będzie dosyć trudne.
    Chybił-trafił rokuję jakieś 15cd/m2 przy przekątnej 2,5m. To więcej niż przeciętny rzutnik slajdów z włożonym
    slajdem, przy takiej samej przekątnej.
    Moim dzieciakom się podoba. Mają własne kino w domu. W nocy naprawdę ładnie widać.
    Podsumowanie:
    Tak jak pisałem na forum, każdy obiektyw sie nadaje, każdy panel się nadaje i każda soczewka się nadaje. Zależy jaki
    efekt chcesz osiągnąć.
    Spełnienie oczekiwań jakościowych, wiąże się ze spełnieniem oczekiwań ilościowych. A co za tym idzie, musisz
    wiedzieć jaka jasność i przekątna ekranu cię satysfakcjonują i do tego odpowiednio policzyć i dobrać optykę.
    Nim większe wymagania, tym wieksze koszty!
    Ja nic nie obliczałem, bo niczego nie oczekiwałem. Chciałem po prostu zbudować projektor i to zrobiłem, co dało mi
    przyjemne uczucie satysfakcji.
    Następny projektor zbuduję w oparciu o ten sam panel(PW045XS2N1), tą samą żarówkę, soczewki fresnela F100mm, i
    własnej konstrukcji obiektyw. Oczekuję strumienia świetlnego około 800lm . Wszystko w obudowie 220x160x260 (głęb x wys x szer)
    Dopiero wtedy zobaczycie jakiekolwiek zdjęcia mojej konstrukcji.
    Nie to, że się wstydzę, ale prototyp to prototyp.
    rdt
    Poziom 24  
    krótkie pytanie mam -
    ile rodzajów euktarów istnieje??
    piszesz ze masz dosc jasny ten obiektyw (2,8) a ja widze ze wszedzie piszą 4 - czasem ze 3,5 (źródło google)
    Aparat feniks tez ma obiektyw euktar i tam jest przyslona 2,8 ale ogniskowa ma 40 mm
    z czego pochodzi Twoj obiektyw???
    aha i jeszcze mam pytanie - ściągnołem skany książki dotyczące budowy rzutnika do slajdów - pisali ze ogniskowa powinna byc wieksza od przekątnej slajdu - jesli ten warunek nie bedzie spelniony to mogą powstawac zniekształcenia obrazu - wiec pytanko jest takie - czy Masz ustawiony tryb 16:9 czy 3:4 na tym przelączniku w elektronice do matrycy za 35
    Z góry dzieki za odpowiedź
    ToMo6
    Poziom 15  
    Mam pytanie do @pimpuk'a

Czy próbowałeś użyć tego halogenu na nominalnym napięciu ? Czy nie dawał rady bo właśnie też się nad nim zastanawiam tylko podłączył bym go pod trafo 2x13V 2x10A czyli 26V i 10A i nie wiem czy będzie to wystarczające czy lepiej zainwestować w metalohalogen...
    knmp
    Poziom 26  
    pozwolę sobie poinformować, że w halogena na wyższym napięciu wstępuje magiczna moc !!! H1 100W na 16 V daje takie ostre i biale światło że aż strach... to magia czary itp.. ciekawe ja długo to podziała :)

Halogen pimpuka przy 30 V zapewne otwiera portal do innego wymiaru...
    rdt
    Poziom 24  
    pozwole sobie cos zacytować :
    Jeśli napięcie żarówki różni się od nominalnego zmieniają się też jej właściwości z wykresu wynika ze żywotność maleje do 0,05 % wartości nominalnej przy przekroczeniu napięcia o 25% przy czym sprawność światła wzrasta do 2,1 wartości nominalnej
    założmy ze
    średnia długość życia żarówki wynosi 1500 h co *0,05 75 godzin
    a więc - kupujemy takie dwie :D
    http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=98446868 przewoltuwujemy i działamy :D:D:D
    ja osobiscie mam zamiar sprobowac z halopakiem 150 W/230V - jesli sie nie nada to pojdzie do garazu bo i tak mial tam isc :D
    jest jeszcze jedna sprawa - z tego co wyczytałem to ciepło światła żarówek projektowych wynosi około 3000 K - widziałem ze na alledrogo.pl niektore żarówki mają temperature 5600K - jeśli by wziąść pod uwage współczynnik reklamy to moze te okolo 3000K mają faktycznie
    z tego co mi wiadomo to powinno sie w miare możliwości oświetlać projektor żarówką o jak najkrótszym włóknie po to aby źródło światła było punktowe oraz bardziej żywotne są przy prądzie przemiennym
    knmp
    Poziom 26  
    u mnie to jeszcze potrwa z prezentacją... postanowiłem zrobić na obiektywie AMAR ciemno i buro ale ze względu na zalety ciemnego obiektywu postanawiam spróbować :) Właściwie to wszystko już mam bez tego co najwaznijesze po obiektywie... czyli kolektora :)

Jutro dostanę kompletny moduł ksenonowy z przetwornicą... wyciągnięty chyba z oktawi... tylko barwa światła chyba będzie nieodpowiednia :(

Czy ktoś z was zna jakies zródło internetowe w którym można kupić soczewki pod wymiar ?

pozdr KN
    rdt
    Poziom 24  
    a mi matryce chyba ch............. strzelił i projektora nie bedzie
    nie wiem co jest nie tak - ide ją probowac polaczyc i posprawdzac przejscia -nie wiem dlaczego - ostatnio jak ją podlączałem wszystko grało a teraz jest jakby synchronizacji nie bylo - po okolo minucie zgasla zupelnie - stabilizatory spokojnie mialy 40 stopni tak samo mitsumi - a niech to wszystko jasny szlag trafi
    rewik
    Poziom 18  
    wystarczą zwykłe diody prostownicze 100 mA.

Z kolei ja mam dwa pytania:

1 - Chciałbym podłączyć matrycę do wyjścia na monitor zewnętrzny w laptopie, niestety sygnał podaje on dopiero wtedy, kiedy wykryje jakiś podłączony monitor. Czy jest możliwość aby wymusić podawanie sygnału?

2 - Czy jako kolektor można użyć drugiej części rozebranego kondensora?
    knmp
    Poziom 26  
    Rewik w laptopach można zwyczajowo przełaczyć się na monitor zewnętrzny kombinacją klawiszy Fn+F5(lub inny z F ma narysowany monitor-zalezy od modelu laptopa) wielkorotne naciskanie tej kombinacji przełaczy cię przez kolejne kombinacje ekranów.... to działa i bez wykrytego monitora.

pozdr KN
    rewik
    Poziom 18  
    Próbowałem w ten sposób przełączać ale niestety nic nie daje. W tej chwili to właściwie nie wiem czy nie mam sygnału czy nie działa matryca. Czy można w jakiś sposób sprawdzić czy na wyjściu te sygnały są podawane?
    knmp
    Poziom 26  
    no jasne że można, podepnij zwykły monitor, gdy się właczy to wiadomo że sygnał wychodzi...

A skąd bierzesz synchro ?

pozdr KN
    rewik
    Poziom 18  
    niestety nie mam dodatkowego monitora - będę musiał pożyczyć. Ale jeśli zadziała i tak nie będę miał pewności, że sygnał będzie podawany bez wykrycia monitora. Gdzieś wyczytałem, że podaje sygnał po rozpoznaniu czy jest mono czy kolorowy. Synchro podłączam przez przejściówkę na 74HC86
    knmp
    Poziom 26  
    Laptopy gdy przełaczamy Fn+F.. nie starają się wykrywać monitora, tylko wymuszają na wyjściu d-subwyjście sygnału. Detekcja urządzeń video na d-sub ma z reguły miejsce tylko przy właczeniu laptopa i wtedy co niektóre laptopy potrafią właczyć monitor zewnętrzny przy starcie. Gdy używasz Fn+F.. napewno następuję u ciebie przełaczenie na zewnętrzny d-sub nawet gdy tam nic nie ma... taka była idea wprowadzenia Fn+F...

Tak na marginesie, to wiele projektorów przenośnych z wejściem d-sub nie ma SPD i nie zgłasza się w zaden sposób... wtedy trzeba w laptopie Fn i jazda...

W twoim przypadku pozostaje kwestia o jakich parametrach podłaczasz obraz do matrycy 35zł... jezeli próbujesz podać sygnał o wysokim odświezaniu to lcd moze nie chcieć się uruchomić... pomijając fakt rozdzielczości która jest o wiele za duża dla naszych LCD

pozdr KN
    szarik999
    Poziom 11  
    rdt napisał:
    pozwole sobie cos zacytować :
    Jeśli napięcie żarówki różni się od nominalnego zmieniają się też jej właściwości z wykresu wynika ze żywotność maleje do 0,05 % wartości nominalnej przy przekroczeniu napięcia o 25% przy czym sprawność światła wzrasta do 2,1 wartości nominalnej
    założmy ze
    średnia długość życia żarówki wynosi 1500 h co *0,05 75 godzin
    a więc - kupujemy takie dwie :D
    http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=98446868 przewoltuwujemy i działamy :D:D:D
    ja osobiscie mam zamiar sprobowac z halopakiem 150 W/230V - jesli sie nie nada to pojdzie do garazu bo i tak mial tam isc :D
    jest jeszcze jedna sprawa - z tego co wyczytałem to ciepło światła żarówek projektowych wynosi około 3000 K - widziałem ze na alledrogo.pl niektore żarówki mają temperature 5600K - jeśli by wziąść pod uwage współczynnik reklamy to moze te okolo 3000K mają faktycznie
    z tego co mi wiadomo to powinno sie w miare możliwości oświetlać projektor żarówką o jak najkrótszym włóknie po to aby źródło światła było punktowe oraz bardziej żywotne są przy prądzie przemiennym

niewiem z kad wzioles ten wzorek ale jesli nawet jest prawdziwy to jest tak odnosnie konkretnego typu zaruwki konkretnego producenta i napewno nie mozna go stosowac do wszystkih zaruwek

co do temperatury zaruwki to mi sie wydaje ze to jest nic innego jak jej kolor i niema tu duzego znaczenia jakie dasz tam napiecie bo kolor pozostanie na podobnym poziomie
    jesli zaruwka swieci zultym swiatlem a ty podniesiesz napiecie i zacznie swiecic bialym to bedzie to tylko zludzenie( kolor swiatla sie nie zmienia tylko strumien swiatla )
    po pzejsciu pzez matryce i obiektyw a co za tym idzie duza strate lumenuw obraz bedzie zulty
    z zultej zaruwki nie zrobi sie bialej co najwyzej zmieni sie zywotnosc zaruwki i ilosc wydzielanego swiatla i ciepla ale z tego co wiem producenci nie podaja jak zahowuja sie ih produkty pzy napieciah innyh niz nominalne dlatego by to stwierdzic tzeba by bylo dokonac pomiaruw laboratoryjnyh
    jesli ktos sie hce bawic w podnoszenie napiecia zasilania zaruwki to radzil bym mu zakupic jakies okulary ohronne i poczytac o zjawisku implozji
    PEKAJACA ZARUWKA MOZE BYC OSTATNIM WIDOKIEM W ZYCIU a puzniej juz tylko ciemnosc widze

prosze dostasowac sie do zalecen producenta co do sposobu zasilania bo pzeciez bysmy niehcieli zeby ktos stracil wzrok pzy budowie projektora

prosze sie nie obrazac i poprawic mnie jesli sie myle
    knmp
    Poziom 26  
    robertcio te lcd 35 zł jak najbardziej sa panoramiczne... ale jakością odstają od tego ze zdjęcia oj daleko daleko...

szarik999 przy podniesieniu napięcia swiatło jest bielsze i to nie jest wrażenie... po przejściu przez optykę wciąz takie pozostaje. Przy ekstramalnym podniesieniu napięcia swiatło jest snieżnobiałe... dające wrazenie niebieskiej poświaty typowej dla lamp błyskowych.

Szarik999 co z twoją ortografią... każde możlwe słowo ma byka no co ty stary... niechęć do ch, ó, rz :) ?

pozdr KN
    knmp
    Poziom 26  
    16 V dla H1 to już jest extreme ! O żywotności ciezko tu mówić i podać jakiś MTBF :) ale gdy padnie to poinformuję :)... chyba nie warto tu czegokolwiek liczyć, nie wiemy przecież jakie zalezności opisują zarówki halogenowe...

pozdr KN
    chomik47
    Poziom 16  
    Mam pytanko dot. inwertera, czy do jego uruchomienia wystarczy tylko podanie +12V i GND na piny 4,5? Bo tak własnie robię, ale tylko raz coś bzyknęło i nic nie świeci.
    knmp
    Poziom 26  
    chomik47 na pin 4 podajesz +12 V, natomiast pin 5 zwierasz do masy... oczywiście masa zasilacza ma być podłaczona do masy LCD, pin 5 nie jest GND inwertera, jest tylko pinem sterującym odpowiedzialnym za właczenie przetwornicy. Inwerter musi wystartować również bez innych napięć czyli wystarczy podłączyć... masa np pin 1, +12V pin 4 (lub 3) i pin 5 zwarty do masy i ma świecić

kysn co rozumiesz poprzez wybielenie inwerterem ??? Inwerter (nazwa troszkę mylna) to przetwornica wysokiego napięcia, wytwarza kilkusetwoltowe napięcie dla świetlówki... nie bardzo rozumiem o jakim tu zwiazku myślisz...

pozdr KN
    kysn
    Poziom 18  
    jeżeli chodzi ci o matryce za 35zł to do inwertera są osobne dwa przewody które odchodzą z boku ekranu i są przylutowane bezpośrednio do płytki a trzeci przewód (przykręcony śróbką do ekranu) to tylko zabezpieczenie (masa) szczeże mówiąc nie wiem czy potrzebne są wszystkie przewody czy wystarczą tylko dwa

a co do zasilania inwertera to nie wienm jak z tymi napięciami