Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny za małe pieniądze

wowo72 22 Maj 2006 12:22 720867 2843
    sharik
    Poziom 12  
    optymalne wydaje się zbliżenie freshneli na ok. 5 mm. do matrycy, nie można przesadzić bo na ekranie widoczny będzie raster fresznela, nie ważne jest z jakiego materiału jest wykonany freashnel tylko jaką ma ogniskową - jeśli mamy obiektyw f=8 cm to freshnel powinien mieć f ok.10cm. jeśli strumień światła przechodzący przez matrycę jest równy (równoległy i prostopadły do matrycy), niestety osobiście nie spotkałem się z takimui freshnelami a zdobycie szklanej soczewki 13 cm. o tej ogniskowej jest b.trudne, pzdr, czekam na wyniki
  • Computer ControlsComputer Controls
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    no obiektyw ma ogniskową 80 mm co do fresnela to nie mam pojęcia ale koło 20 cm chyba (nie wiem czy to coś da ale najlepiej patrzy się przez niego z odległości 10 cm od obiektu i powiększa 3x)

pzdr
    Michalern
    Poziom 18  
    Witam. zastanawiam się czy kupić uszkodzony aparat ( uszkodzenie polega na tym że sie po chwili sam wyłącza ) żeby wymontować z niego wyświetlacz. Jest to aparat SAMSUNG DIGIMAX 201
    Matryca CCD: 2.1 mln pix
    Zoom: optyczny 0x, cyfrowy 2x
    Roździelczość obrazu: 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480
    Pamięć: wew. 8 MB i karty SD i MMC do 256MB
    Czułość - ISO: auto, 100,200
    Obiektyw: 43 mm, F3.5 - F8.0
    Balans bieli: auto + 3 ustawienia programowe
    Migawka: 1/4 ~ 1/1,000 sec
    Zakres ostrości: od 130 cm, makro od 18 cm
    Lampa błyskowa: auto, błysk wymuszony, wyłączona, redukcja czerwonych oczu, wolna synchronizacja
    Format zapisu: JPEG
    Video: tak
    Dźwięk: nie
    Złącza: USB, zasilacz sieciowy
    Wyświetlacz LCD: 1,6"
    Zasilanie: 2x AA
    Wymiary: 94 x 66 x 40 mm
    Waga: 141

Czy wyświetlacz z niego nada sie do projektora ??
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    z tego co widzę to masz w tym aparacie matrycę 1,6 cala i ma pewnie kiepściawą rozdzielczość i dramatyczny czas reakcji i podłączenie byłoby skomlikowane - jednym słowem "nie"

pzdr
    KOBZIAK
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    Wczoraj w nocy robiłem kolejne próby :)
    na rysunku zaznaczyłem co dokładnie mi wyszło
    uzyskuję 60% pokrycia matrycy - i co powinienem dalej począć??
    może fresnele mają za długą ogniskową

ktoś uzyskał pełny "kadr" z matrycy na tych fresnelach?

pozdrawiam
    KOBZI
  • Computer ControlsComputer Controls
    sharik
    Poziom 12  
    no niestety, powracasz do punktu wyjścia moich wywodów, masz nieospowiedni obiektyw, zbyt krótki i do nieodpowiedniego formaty (to obiektyw od lustrzanki małoobrazkowej) są 2 sposoby rozwiązania problemu:
    1. soczewka (korektor) sozszerzająca strumień umieszczona pomiędzy obiektywem a matrycą, trudne i mało efektywne (światło się zmniejszy, jakość pogorszy, soczewkę trudno dostać)
    2. inny obiektyw (na próbę polecam coś z powiększalnika formatu chociaż 6x6 np. jakiś Amar za 3 pln.)
    Lux333
    Poziom 2  
    Mam pytanie czy matryce 2,5" mozna wmontowac do rzytnika Diapol bez zmiany optyki??
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    no tak też sądziłem z tym obiektywem :(
    pożyczę dziś obiektyw powiększalnika i zrobię próby :)

aha a co by było jakby użyć matrycy np. 15 cali i fresneli (tak jak to robią np. na allinbox) jaki obiektyw musiał by być ?? prócz tego z lumenlabu - tak teoretycznie pytam :)

pzdr
    KOBZIAK
    kysn
    Poziom 18  
    a nie można by jednak do tego projektorka mocnej świetlówki użyć??
    zrobiłem sobie układ który wytważa napięcie o wysokiej częstoltliwości
    a tą częstotliwoćć można regulować

okazuje się że nie miałem padniętego inwertera (tylko nie wiedziałem jak podłączyć)
    podłączyłem jak należy i świecił
    a jak przez trafo pod ten układ podłączyłem i pokombinowałem z częstotliwością i zaczął tak mocno świecić że myślałem że oślepne :D
    rdt
    Poziom 24  
    źródło światła musi być punktowe
    w halogen rurkowy 500W tez sie nie da spojrzec ale daje zbyt rozproszone światło
    teoretycznie gdyby swiatlo bylo naprawde mocne to odpada kondensor bo to on wlasnie powinien swiecic ze tak powiem całą swoją powierzchnią
    co do obiektywu mam pytanie - osobiscie posiadam obiektyw xelar ale jest troszke za ciemny choc formatem na pewno mi obejmie całą matryce koszt 10 zł
    oraz posiadam amar -równie ciemny ale krotsza ogniskowa - niestety jest zasyfiony w środku - jak to rozkrecic zeby przeczyscić?
    knmp
    Poziom 26  
    rdt z tyłu amara masz dwie dziurki na wkręconym pierścieniu, w nie własnie powinno sie coś włozyć i odkręcić... niestety jest to sprawnie skręcone i cholernie ciężko to odkręcić...

gdzieś czytałem na forum fotograficznym, że nie powinno się rozbierać obiektywów aparatów lornetek itp gdyż złożone ponownie pogorszy drastycznie swoje parametry :) w sumie to przecież pare soczewek i co tam można popsuć he he przy takich obiektywach chyba to nie ma znaczenia... zawsze lepszy czysty :)

Jak tam rdt twój palnik, zarówa swieci biało ? Jak przy niej temp. ?

pozdr KN
    knmp
    Poziom 26  
    kysn w grafice te piny są typowo zmasowane, masy RGB i synchro V i H są ze sobą połączone i podpięte do masy ogólnej

pozdr KN
    kysn
    Poziom 18  
    w takim razie dlaczego matryca nie działa??
    zasilanie podłączone, włączam komputer a matryca zero reakcji
    to znaczy matryca po podłączeniu zasilacza robi się cała czarna (no nie zupełnie :jak ją podświetlam to jedna strona jest jaśniejcza)
    i jak wącze kompa to dalej nic sie nie dzieje
    synchro ciącne tak jak na rysunku powyżej
    knmp
    Poziom 26  
    jezeli podasz RGB to powinienes uzyskać niestabilny "latający" obraz z komputera... gdyż jest bez synchro. Z S-VIDEO i tak nie zadziała prawidłowo, pisałem już o tym wczesniej...

pozdr KN
    rewik
    Poziom 18  
    Zamiast brać synchro z tv-out zastosuj tą prostą przejściówkę https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2592739#2592739 - u mnie działa. Jeśli po podłączeniu do RGB nic sie nie dzieje to może nie masz sygnału na wyjściu do którego podłączasz (podłączasz do dodatkowego wyjścia na monitor w laptopie czy do normalnego kompa?) Tak jak pisał Ci knmp nawet bez synchro matryca powinna reagować.
    A przy podłączeniu pod DVD matryca działa?
    kysn
    Poziom 18  
    sęk w tym że ja nie mam dvd ani sat
    podłączam pod zwykły komputer
    jak sprawdzić czy matryca reaguje na sygnały??
    rdt
    Poziom 24  
    knmp napisał:
    rdt z tyłu amara masz dwie dziurki na wkręconym pierścieniu, w nie własnie powinno sie coś włozyć i odkręcić... niestety jest to sprawnie skręcone i cholernie ciężko to odkręcić...

gdzieś czytałem na forum fotograficznym, że nie powinno się rozbierać obiektywów aparatów lornetek itp gdyż złożone ponownie pogorszy drastycznie swoje parametry :) w sumie to przecież pare soczewek i co tam można popsuć he he przy takich obiektywach chyba to nie ma znaczenia... zawsze lepszy czysty :)

Jak tam rdt twój palnik, zarówa swieci biało ? Jak przy niej temp. ?

pozdr KN

dziurek nie mam
    palnik odpaliłem - temperatura - na moje oko mniejsza niż przy halogenie a swiatła daje na pewno wiecej niz halogen 75W zasilany zamiast z 230 to z 315v ( malutki patent z mostkiem i kondensatorami )
    bulba daje nawet fajne swiatlo - zapalenie następuje po około 19 sekundach natomiast pełną barwę swiecenia po mniej wiecej 40 sekundach
    co do zamocowanie to juz mam niezły patent nawet lustro jakies da sie zamocować
    Rewik - jak tam z tą Twoja przejściówką? cos mowiłeś o przesuniętym obrazie
    aha i co bedzie jak rzucisz filmik 320x240 na pełny ekran ? moze wtedy bedzie lepiej bo pisales rownież ze z rodzielczością masz problemy
    rewik
    Poziom 18  
    kysn - odpowiedzi na Twoje pytanie udzielił knmp dużo wcześniej
    Cytat:
    ... jeżeli cierpisz na brak pewnego zródła sygnału RGB to zobacz jak zachowuje się matryca gdy przy wyłaczonej wtyczce RGB dotykasz palcem przewodów R G B... jezeli zauważysz pływające pasy o kolorze odpowiednim dla dotykanego kanału to da Ci to już poglad ze układy pracują... i prawdopodobnie jest ok

rdt - moja przejściówka u mnie działa bez problemów i przypuszczam, że będzie działać u wszystkich. Problemem jest zmuszenie karty graficznej do pracy w nietypowej rozdzielczości i częstotliwości. Próby najlepiej wykonywać z klonem na Tv - out żeby mieć podgląd na TV. Podobno żeby uzyskać pełny ekran na filmie trzeba wyłączyć "przyspieszanie sprzętowe" w opcjach lub używać bodajże vplayera ale w najnizszej wersji. Jak na razie z komputerem dałem sobie spokój - walczę z optyką :)
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    dalsze próby i coraz więcej obrazu.
    jeżeli fresnel skupia na 31 cm czy to oznacza że f=310 ?? czy f=155??

a co o takim obiektywie sądzicie:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=105582027

pzdr

no i ilustracja nocnych prób
    + obiektyw który będę testował :) będzie ok?? 4,5 x 210 od aparatu wielkoformatowego 15x24cm
    rdt
    Poziom 24  
    obiektyw dość jasny ale ogniskowa zbyt dluga za wielki obraz z tego nie powstanie (zalezy jakiej długości sie ma pokój jeszcze rzecz jasna
    knmp
    Poziom 26  
    rdt czyli ja mam innego AMARa... mój ma dziurki itp

Apropo czyszczenia soczewek to na jednym fotograficznym forum proponowali wymoczyc obiektyw w denaturacie i nim w dyknsie trochę "potrzepać"... dla mnie to trochę smieszne, gdyż jak ma ten denaturat tam sie dostac i wydostac :) ale podobno to komus zadziałało wieć informuję :)

kobzi zamiast LM7812 i diod mozesz dać LM7815 i bedzie ok.

W tym rozwiązaniu wyłapujesz pólokresy sinusoidy... zatem by kompensować poteżne tetnienia wymagane by były spore kondensatory wejsciowe... prąd tu nie bedzie duży więć wystarczą 2200uF... tylko pytanie jakie masz napięcie skuteczne z transformatora ?
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    knmp napisał:

kobzi zamiast LM7812 i diod mozesz dać LM7815 i bedzie ok.

W tym rozwiązaniu wyłapujesz pólokresy sinusoidy... zatem by kompensować poteżne tetnienia wymagane by były spore kondensatory wejsciowe... prąd tu nie bedzie duży więć wystarczą 2200uF... tylko pytanie jakie masz napięcie skuteczne z transformatora ?

lm 7815 nie zawsze do zdobycia :)
    na trafie mam koło 16V - ale teraz widze że obraz może być złej jakości jak z zasilacza napięcie nie jest dobrze odfiltrowane

i najważniejsze mam już cały obraz na optyce :d a nawet więcej :) sami oceńcie - fotki nie najlepsze ale z ręki i ściana kremowa i halogenik 35W

pzdr
    knmp
    Poziom 26  
    Jeżeli napięcie skuteczne mierzone na transformatorze jest 16V to ok, po diodzie będzie ok 20 V dla stabilizatora wystarczy :) Ewentualne tętnienia mozesz skompensować pojemnością przed stabilizatorem... prostownik jednopołówkowy nie jest az tak atrakcyjny jak cały mostek pod tym względem, ale przy tych prądach powinno być dobrze :)

Obraz czytalny i dobry jakościowo... widze ze dbasz o szczegoly... ah ta strona testowa he he :)
    Ale ten postimpresjonistyczny obraz który wisi na scianie to powala :)

pozdr KN
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    Co do obrazu to jak się popatrzy z bliska to żyleta jest na scianie :)
    załączam obrazek z całości by określić proporcje matrycy do wielkości obrazu na ścianie (obiektyw od sciany 2,5m) no i bardziej widoczny "postimpresjonistyczny obraz :D

pzdr
    KOBZIAK

ps.
    Jakość zdjęcie kiepściawa ale zrobie ładne jak wstawię matrycę zamiast kliszy pomiędzy fresnele
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  
    z tego co mi się wydaje to obraz ma przekątną jakieś 150 cm przy oddaleniu obiektywy 250 cm od ściany :)
    koloru nie dam rady bo matryca jeszcze nie uruchomiona :)

pzdr
    rdt
    Poziom 24  
    Kobzi muszę Cię zmartwić
    matryca przepuszcza duuużo mniej światła o niestety halogenik 35W to sporo za mało
    ponizsze zdjecie przedstawia moją próbe gdzie zamiast halogenu użyłem zwykłej żarówki przekątna miala okolo 3,5 metra a obiektyw oraz źródło światła trzymałem w ręku
    zamiast matrycy nakleiłem taką torbe foliową z takim własnie znakiem
    i mam jeszcze pytanie - co to za obiektyw i jakie ma parametry??