Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternator Bosch - słabnie gdy nagrzany

08 Gru 2005 18:39 6662 16
 • Poziom 10  
  Witam
  Po nocy odpalam auto i ładowanie 14,2V przy włączonych światłach.
  Po rozgrzaniui silnika (w tym alternatora) ładowanie systematycznie spada i osiąga wartość 13,6 V z włączonymi światłami i tak sie utrzymuje niezależnie od prędkośći obrotowejk silnika.
  Czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje ?? Pasek??
  Auto to Escort 89 1.3 benzyna
  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Prąd ładowania spada w zależności od zapotrzebowania akumulatora. Przyczyną opisanego przypadku, jeśli jest to usterka, może być regulator napięcia.
 • Poziom 10  
  Jan Nojszewski napisał:
  Prąd ładowania spada w zależności od zapotrzebowania akumulatora. Przyczyną opisanego przypadku, jeśli jest to usterka, może być regulator napięcia.


  Regulator został wymieniony na nowy 3 dni temu więc raczej odpada.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  a w jakim stanie akumulator?
 • Poziom 10  
  virus123456 napisał:
  a w jakim stanie akumulator?


  Akumulator ma 5 dni
 • Poziom 20  
  Sprawdz jakie napięcie masz bezposrednio na alternatorze. Jezeli nic sie nie zmienia a na aku napiecie spada to sprawdz wszystkie połaczenia przewodu + od alternatora aż do aku jak również podłaczenia masy moze jest gdzies coś skorodowane. Moze byc rownież takie coś jak korozja obudowy alternatora. Nalot na aluminiowej obudowie w miejscu styku obudów ze stojanem. Poprostu wszystko trzeba doklanie wyczyscić. Rozebrać alternator wyczyscić wszystko do metalu, złożyc i powinno być OK. Pozdrawiam  Mariusz:.
 • Poziom 11  
  Myślę że niema zanadto się czym przejmować , parametry podane przez ciebie mieszczą się w normie napięciowej pracy alternatora.Wiadomo że jak akumlator w zimie jest zimny to ma czasami znacznie mniejszą pojemność i w związku z tym mniejszy prąd ładowania więc większe napięcie,jak akumlator nabiera temp.od pracującego silnika wzrasta pojemność,czyli większy prąd ładowania i mniejsze napięcie.Odpalenie silnika powoduje ubytek prądu w akumlatorze, którego to alternator musi później dostarczyć.
  Czasami jednak nawet nowe akumulatory są uszkodzone fabrycznie , więc radzę mimo wszystko odpiąć klemę i sprawdzić napięcie na akumulatorze.
 • Poziom 12  
  Przeczytaj to co napisał elektrit
 • Poziom 14  
  Może nie tyle słabnie co zmniejsza napięcia ładowania na skutek zmiany temperatury... Biega o to że im niższa temperatura tym wyższe jest napięcie ładowania. Regulator ma czujnik wewnątrz, mierzy temperaturę alternatora która to w zamyśle miała być zbieżna z temperaturą akumulatora i w jakiś sposób jest. Zmniejszane jest napięcia ładowania w miarę jak alternator i akumulator mają wyższą temperaturę. Dla niedowiarków polecam literaturę na temat akumulatorów i ich ładowania.
 • spec od auto-elektro
  Słabe główne diody ewentualnie przegrzana izolacja uzwojenia stojanu.Pozdr.
 • Poziom 20  
  Pozwolę sobie podłączyć się pod temat bo mam identyczny problem.

  Jeśli chodzi o rodzaj alternatora to Bosch 0123505002.

  Mam te same objawy co kolega, tylko, że u mnie napięcie spada do 13,5 i tak się utrzymuje(wszystkie połączenia elektryczne sprawdzone/przeczyszczone). Rozebrałem więc alternator, sprawdziłem tylko szczotki są ok.

  Kupiłem więc używany oryginał taki sam, w nim jest prawie tak samo tylko napięcie spada ostatecznie do 13,7 V(oczywiście na światłach mijania). Sprawdziłem napięcie przy samym alternatorze : (świiatła mijania-14 V, światła długie 13,8V). - powinno być nieco powyżej 14 V.

  Czy ktoś zna podobny przypadek? Dziwi mnie fakt, że przy samym alternatorze nie ma 14,5 V, te 0,3 V spadku napięcie na kablu plusowym można sobie darować, ale i tak przy samym alternatorze powinno być 14,5.
 • Poziom 43  
  Kolego nie można sobie darowac 0,3V bo to różnica 20%.
  Pozatym pomierz napięcie na cienkim i grubym przewodzie na alternatorze.
  Zmierz też napięcie pomiędzy obudową alternatora a minusem na akumulatorze.
  Pełne napięcie ładowania to różnica 1,8 V !!!!
 • Moderator Samochody
  Myślę, że to powinno rozwiać Wasze wątpliwości:
  Alternator Bosch - słabnie gdy nagrzany

  Taka jest charakterystyka tego regulatora i zachowanie jest prawidłowe, wystarczy zadbać o to by nie było spadków napięcia między alternatorem a regulatorem - zazwyczaj winne są końcówki kabli, ale problemu nie rozwiąże ich czyszczenie, bo słaby styk powstaje między przewodem a końcówką, a nie tylko między końcówką a złączem śrubowym. Tak więc, moim zdaniem, najlepszą opcją jest wykonanie lub zakup nowych przewodów, ew. dorobienie dodatkowego przewodu łączącego alternator bezpośrednio z akumulatorem (oryginalny biegnie przez rozrusznik).
 • Poziom 20  
  Dzięki za odpowiedź, mam zamiar właśnie dołożyć dodatkowy kabel. Będę drążył temat dalej, napiszę o efektach i doświadczeniach..
 • Poziom 43  
  Jeśli jest różnica pomiędzy cienkim a grubym przewodem na alternatorze do winne są diody.
  Więc pomierz to w końcu.
 • Poziom 20  
  Chyba tego nie muszę ponieważ zrobiłem jeszcze pomiar(wszystkie pomiary robię na rozgrzanym silniku) przy samym alternatorze ale też z uwzględnieniem masy na samej obudowie alternatora. Wcześniej robiąc pomiar (światła długie + mijania) z (+) przy alternatorze a masą (-) na klemie akumulatora wyszło 13,8 . A teraz pomiar przy alternatorze (oba bieguny) wyniósł 13,97 V(światła mijania + drogowe + dmuchawa na max)---- zrobiłem w tym momencie też pomiar:
  na klemach ---wynik 13,36 V
  na klemie + i masie na obudowie alternatora 13,46 V.

  Myliłem się również pisząc, że na podmienionym alternatorze " napięcie spada ostatecznie do 13,7 V(oczywiście na światłach mijania)". Po dłuższej trasie napięcie utrzymywało się tak jak w poprzednim alternatorze 13,5 V. .

  Teraz raczej jednoznacznie można stwierdzić, że winnemu tego są przewody..
  Oczywiście z uwzględnieniem tego schematu podanego przez kolegę tzok .