logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Renault Kangoo 1.6 16V 2004 - spadki obrotów i gaśnięcie silnika po odpuszczeniu gazu

magicznyjanek221 12 Wrz 2024 23:14 303 11
REKLAMA
  • #1 21224467
    magicznyjanek221
    Poziom 2  
    Mam problem z Renault Kangoo 1.6 16V z 2004 roku. Ogólnie samochód odpala bez problemu, pracuje równo i trzyma obroty, ale po chwili sytuacja się zmienia – obroty zaczynają spadać, co często kończy się zgaśnięciem silnika. Podobny problem występuje, gdy dodam gazu i potem go odpuszczę – silnik wtedy „gubi” obroty, które zaczynają falować, a ostatecznie auto gaśnie. Czasami po chwili silnik się stabilizuje i utrzymuje obroty, ale dzieje się to tylko na niskich obrotach. Wygląda to tak, jakby przepustnica się zacinała.

    Próbowałem już wielu rzeczy, ale nie wiem, co dokładnie powoduje ten problem. Wymienione zostały: cewki zapłonowe, świece zapłonowe (na podwójne), czujnik wału korbowego, sondy lambda, pedał gazu, a także trzykrotnie przepustnica. Niestety, nic z tego nie pomogło.

    Błędy sond lambda, przepustnicy oraz pedału gazu zostały usunięte, ale pojawiają się ponownie. Samochód był też u elektromechanika, jednak nie potrafił on dokładnie określić przyczyny problemu. Zalecił wymieniać części po kolei, ale po każdej wymianie, mimo że auto działało dobrze przez pewien czas, problem ostatecznie wracał – szczególnie w gorące dni. W takich sytuacjach silnik sam dodawał sobie gazu, gasł co chwilę i nie reagował na pedał gazu, co czyniło go niezdatnym do jazdy.

    Rozważałem, czy problem może dotyczyć rozrządu, ale ten był robiony 60 tys. km temu. Chciałem podłączyć samochód pod komputer diagnostyczny, ale mam jedynie urządzenie V-Gate Pro i nie wiem, z jakiego oprogramowania na komputerze mogę skorzystać, aby przeprowadzić pełną diagnostykę. Próbowałem także kalibracji przepustnicy, ale i to nie przyniosło żadnych rezultatów.

    Czy macie może jakieś pomysły, co jeszcze mogę sprawdzić lub co może być przyczyną problemu?
  • REKLAMA
  • #2 21224546
    user64
    Poziom 33  
    Do Reno to PyClip na telefon się sprawdza.
  • REKLAMA
  • #4 21225410
    magicznyjanek221
    Poziom 2  
    A wiecie, gdzie mogę wysłać sterownik silnika do sprawdzenia, tak żeby nie znikł gdzieś po drodze?
  • REKLAMA
  • #5 21225523
    johnny833
    Poziom 38  
    magicznyjanek221 napisał:
    Samochód był też u elektromechanika, jednak nie potrafił on dokładnie określić przyczyny problemu. Zalecił wymieniać części po kolei,

    Następny intelygent. Jedyne co ci zostaje to porządna diagnoza u normalnego mechanika. Albo jak wolisz wymieniać jak leci kończąc na silniku.
  • #6 21225563
    user64
    Poziom 33  
    magicznyjanek221 napisał:
    A wiecie, gdzie mogę wysłać sterownik silnika do sprawdzenia, tak żeby nie znikł gdzieś po drodze?

    A w jakim celu chcesz to zrobić?
  • #7 21225609
    magicznyjanek221
    Poziom 2  
    >>21225523 Już raczej na razie nie mam zamiaru wymieniać, a samochód na początku był u mechanika w momencie występowania tego problemu, ale oddali go po paru dniach, mówiąc że nie mają pojęcia, co mu jest. Później był u elektromechanika, który, tak jak wyżej pisałem, zalecił wymianę części po tym, jak błędy się pojawiały ponownie. Też mówił, by podłączyć przepustnicę na krótko do ECU, jeśli się nie mylę, ale to też nic nie dało.

    Dodano po 1 [minuty]:

    @user64 Z tego co czytałem, to może być właśnie problem w ECU, które jest uszkodzone i reaguje na temperaturę, co by się zgadzało, bo w ciepłe dni samochód jest kompletnie nieużywalny. Dodatkowo błędy, pomimo innych części i po ich usuwaniu, wracają standardowo: błąd przepustnicy, sondy lambda i pedału gazu, więc stawiam na sterownik. Może on daje błędne informacje czy coś takiego.

    Dodano po 1 [minuty]:

    >>21224546 wiesz może skąd mogę pobrać tą aplikację ?

    Dodano po 19 [minuty]:

    Samochód należy do mojego taty, który jest jego siódmym właścicielem. Z tego, co mi powiedział, w aucie przeprowadzono wiele przeróbek. Większość kabli prowadzących do czujników i ECU jest podłączona na wsuwki, w termokurczliwych opaskach lub owinięta taśmą tak jakby ktoś coś tam kombinował Praktycznie wszystko sprawdziłem czy na tych złączach wszystko się dobrze trzyma ale przechodząc dalej ten samochód chyba mamy już 6 lat jak nie więcej i zawsze były jakieś drobne rzeczy do roboty i samochód ładnie działał a te części które podałem wyżej nie wszystko było wymienione na raz cewki zapłonowe były pierwsze później była zmiana z oryginalnej przepustnicy na nową wraz z pedałem gazu i samochód działał tak przez jakiś rok po tym czasie problem się nawrócił i kupiliśmy przepustnice z wyższej półki na której samochód pojeździł 2.5 roku i problem powrócił ostatnio wymieniłem czujnik położenia wału a gdzieś między tamtymi wymianami były też sondy lambda
  • #8 21225738
    user64
    Poziom 33  
    https://duckduckgo.com/?t=ftsa&q=PyClip&atb=v277-1&ia=web
    Masz, leniuszku. ;)
    Renówki słyną z dwóch rzeczy, pierwsza to brak korozji (są wyjątki, ale tak ogólnie na tle innych wypadają lepiej niż średnia), oraz nagminne kłopoty z elektryką, bo przewody sa z gównolitu. Wiem co mówię, sam mam Scenica. Zawsze coś elektrycznie dziwnie działa. U mnie teraz wraz z kierunkami miga podświetlenie licznika, ale tylko wtedy, gdy trzymam hamulec, walczyłem z tym i sie poddałem, w sumie drobnostka na tle innych usterek jakie miałem i naprawiłem. Przy czym u mnie instalacja nie jest cięta i sztukowana, gdy wymieniam jakieś przewody, wymieniam je w całości. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co byłoby gdybym zaczął po kawałku ciąć i sztukować na jakieś przysłowiowe trytki.
    Wracając do twojego problemu, załatw tego PyClipa sobie, skasuj błędy i obserwuj co wtedy. Obejrzyj punkty masowe, bo kilka Kangoo widziałem i wszystkie miały problem z masą. Brak odpowiedniego zasilania sprawia wielkie problemy autom, a elektronika w Reno delikatnie mówiąc nie jest ich mocną stroną. I pisze to jako posiadacz bagietki z takim samym silnikiem.
    Świece to akurat te podwójne jak to napisałeś, nie sprawdzają się w tym silniku. Świece powinieneś dobrać takie jak zaleca producent, a "podwójnych" nie zaleca.
    Cewki, najlepsze jakie kupiłem to firmy Janmor, sprawdzałem różne, a wszem polecane Beru wywaliłem po godzinie, bo również gasł na skrzyżowaniu jak się rozgrzał. Kupiłem te Janmor i problem znikł.
    Oczywiście nie mówię, że tak będzie u ciebie, ale mówię, że tak było u mnie.
    Błąd pedału gazu występował u mnie też, ale sporadycznie i miało to związek ze słabą masą, dałem nowy przewód silnik-karoseria i jak ręką odjął. Kolejny raz, nie wiem czy u ciebie również tak będzie, ale sprawdzić nie zaszkodzi.
    Elektryka jest zrobiona z bagietek nie przewodów, oczywiście wiek swoje robi, no ale auta innych marek mimo, że starsze takich dziwnych problemów nie mają, dlatego uważam że to bagietki nie przewody, głownie izolacja pęka na tych francuskich wynalazkach i jest to dość trudne do znalezienia.
    Sonda lambda również robiła mi kłopoty, ale z kilku powodów. Auto kupiłem juz bez katalizatora (handlarzyna pewnie wyciął, lub co równie możliwe kat z racji wieku był niezdatny już do pracy i ktoś się go pozbył), co powodowało błędy ale tylko podczas temperatur w zakresie 0-8 stopni na zewnątrz. ;) wymieniłem sondę i dałem tzw emulator, czyli kawałek mosiądzu odsuwając sondę trochę dalej. Problem niemal wyeliminowałem. Niemal, bo nadal się sporadycznie zdarza po dłuższym postoju i w niesprzyjających warunkach, temperatura i bardzo duża wilgotność. Ale teraz wystarczy przejechać z 1km i odpalić ponownie, wtedy auto zachowuje się już normalnie i błędu nie ma.
    Dziwne to wszystko, wiem, ale tak jest u mnie, błędy bagietek są dziwne.
  • #9 21226630
    magicznyjanek221
    Poziom 2  
    >>21225738 bardzo dzięki za odpowiedź. Po sprawdzeniu wszystko, o czym pisałeś, plus zrobiłem nadzieję, że zadziała.
  • REKLAMA
  • #10 21228500
    magicznyjanek221
    Poziom 2  
    @user64 a jak z tym pyclip dokładnie krok po kroku zrobić, bo już nie mam pojęcia, poradniki na YT nic nie pomagają
  • #11 21228561
    user64
    Poziom 33  
    Sorry, ale jeżeli nie potrafisz błędów odczytać w stosunkowo prostym programie, no to nie pomogę. Jest to po prostu podstawa, jak tabliczka mnożenia.
    Z czym konkretnie masz problem?
  • #12 21228611
    magicznyjanek221
    Poziom 2  
    @user64 nie no wszystko spoko mam już aplikację, ale skanuje samochód. Po skanowaniu mam do wyboru wtrysk, skanuje ponownie i exit. Gdy kliknę w wtrysk, mam crash i to tyle. Nie wiem, z czego on wynika. Testowałem na 2 różnych wersjach aplikacji i na każdej jest to samo.

Podsumowanie tematu

Użytkownik zgłasza problem z Renault Kangoo 1.6 16V z 2004 roku, który po chwili pracy zaczyna tracić obroty i gaśnie, szczególnie po odpuszczeniu gazu. Wymienione zostały cewki zapłonowe, świece zapłonowe, czujnik wału korbowego, sondy lambda, pedał gazu oraz trzykrotnie przepustnica, jednak problem nadal występuje. Użytkownik podejrzewa uszkodzenie ECU, które może reagować na temperaturę, co powoduje, że w ciepłe dni samochód staje się nieużywalny. W dyskusji pojawiają się sugestie dotyczące użycia aplikacji PyClip do diagnostyki oraz konieczności przeprowadzenia dokładnej diagnozy u mechanika. Wskazano również na problemy z instalacją elektryczną w Renault, co może wpływać na działanie pojazdu.
Podsumowanie wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA