Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z martwym Medionem, czy to soft?

09 Gru 2005 18:47 5493 6
  • Poziom 15  
    Mam uszkodzonego Mediona MD 42068.
    Takiego go zanabyłem drogą kupna.
    Odtwarzacz jest martwy, tzn. po włączeniu do sieci nic się nie dzieje.
    Nie zapala się wyświetlacz, nie pojawia się nic na ekranie TV, nie odzywa się mechanizm, laser nie świeci.
    Zasilacz pracuje, wszystkie napięcia są OK.
    W napędzie znalazłem oryginalną płytkę z softem.
    Czy to może być wina źle wgranego firmware?

Zrobiłem taki eksperyment:
    Wylutowałem tą pamięć (24C04) i podstawiłem do innego, z innym procesorem dvd i tamten wystartował. Natomiast pamięć z tamtego nie spowodowała startu Mediona.

A może to coś innego, tylko co? spotkał ktoś taki problem w takim sprzęcie?

Dodano po 13 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że na przodzie pisze PRO2.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • SterControlSterControl
  • Poziom 14  
    przeslij mi ten soft w pliku bin zobacze czy jest poprawny i odpowiem wtedy dokladnie
  • SterControlSterControl
  • Poziom 15  
    Teraz już wiem, że to nie ta pamięć.
    Próbuję wgrać za pomocą kabelka od Siemensa, który podłączam do złącza w dvd.
    Używam MTKTool oraz MTKMaker.
    Flasha wykrywa i rozpoczyna się przegrywanie. Po kilku, kilkunastu procentach resetuje mi komputer.
    Jest to laptop na Sisie, bez COMa, używam adaptera USB/COM - może dlatego się resetuje.
  • Poziom 15  
    Reset komputera powodował WinXP. Pod Win98 poszło bez problemu.
    Czy ktoś widział soft rosyjski do tego sprzętu?
    Chipset to Mediatek 1398.
  • Poziom 12  
    Tak na marginesie ,jaki to konkretnie "kabelek od Simensa" i gdzie wpięty w dvd czytnik /?/ czy też w płytę .
    Mam problem z tym DVD po wgraniu z bootpłyty firmware zaproponowanym przez rychu1708 , sprzęt chodził jakieś 1,5 m-c /czytał wszystko jak talala/, czasami przycinał i się wywalał /"brak nośnika"/ a od wczoraj zaczął długo czytac płyty,gubi rozpoznanie kodowania plików wideo, przestał widziec MP3 oraz VCD ,dvd czyta tak do 15 sek. nie wyswietla menu z filmu etc.
    Czy jest jakaś inna możliwośc wymiany firmware? Już nie rozpoznaje nośnika z firmware oryginalnym :( tylko został kabelek .
    Jakieś llinki po ludzku / po polsku ;) / ?
  • Poziom 12  
    No nic,odpowiem sobie sam :).
    Udało mi się pozyskać kopię edassa (uszkodzony serwer forum) o reanimacji tego sprzętu, pozwolę sobie na pełny cytat (chyba nie łamię praw autorskich):

edass
    May 17 2005, 03:40 PM
    "Witam!

Wczoraj podczas eksperymentów z softem pochodzącym z innych odtwarzaczy po raz pierwszy doprowadziłem mojego Mediona MD42068 PRO2 do stanu w który uniemożliwiał wgranie softu korzystając z płyty sad.gif . Wiedziałem już wcześniej, że DVD posiada złącze umożliwiające awaryjne programowanie pamięci więc podjąłem walkę.

!!! UWAGA - JEŻELI MASZ ZAMIAR SKORZYSTAĆ Z TEGO OPISU PRZECZYTAJ GO UWAŻNIE DO KOŃCA !!!

!!! NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA USZKODZENIA POWSTAŁE NA SKUTEK KORZYSTANIA Z TEGO OPISU !!!

CO POTRZEBA :

1. Śrubokręt (najlepiej gwiazdkowy)

2. Kabelek FBUS (ja użyłem nieoryginalnego kabelka do Siemensa C35)

3. Programy: MTKTool 1.29 i MTKRemaker 0.2 RC 3

4. Oryginalny soft (ja użyłem tego z płytki od Mediona)

Zaczynamy:

1. Zdejmujemy obudowę z DVD (radze wyłączyć wtyczkę z kontaktu!!!)

2. Szukamy złącza oznaczonego J4 (znajduje się po prawej stronie od złącza taśmy wyświetlacza)

3. Teraz najtrudniejsza część.

Jeżeli już wiemy gdzie jest złącze J4 (a raczej powinno być ponieważ nie jest wlutowane) musimy dorobić odpowiedni kabelek. Patrząc od przodu DVD (czyli po lewej stronie mamy złącze od wyświetlacza) mamy cztery piny:

1. GND

2. Tx

3. Rx

4. podpinamy w przypadku, gdy zasilanie programatora nie jest brane z portu

Teraz wystarczy podłączyć kabelek wg. rozpiski wyżej.

4. Otwieramy w MTKRemakerze oryginalny soft i zapisujemy go jako Serial (File->Save Serial)

Uwaga!

Aby mieć dostęp do opcji Save Serial należy uruchomić tryb EXPERTA w MTKRemakerze. Jak to zrobić napisał kolega Pitro w innym poście, a tutaj cytat:

QUOTE(pitro)
    Trzeba tylko w nim ustawić tryb ekspert.

Aby to ustawić należy wybrać z menu Help > About i dwa razy kliknąć w napis \"Unleash the Power of MTK 13x9\" i dalej zaznaczyć odpowiednią opcję ;).

5. Uruchomić MTKTool, załadować soft (wersje serial)

6. Podłączamy DVD do prądu ale WYŁĄCZONE przyciskiem na przednim panelu

7. Podłączamy nasz interfejs wink.gif

8. Włączamy DVD (przyciskiem na przednim panelu)

9. W MTKTool klikamy na UPGRADE - teraz w MTKTool powinniśmy zobaczyć nazwę naszej pamięci i aktualnie wykonywaną czynność - czekam aż proces wgrywania zakończy się (otrzymamy komunikat Finished)

10. Wyłączamy i ponownie włączamy DVD.

11. Jeżeli wszystko poszło dobrze cieszymy się działającym DVD :bsmile

!!! UWAGA WAŻNE !!!

Jeżeli flash nie został poprawnie wykryty nie oznacza to wcale, że nasze DVD to już podstawka pod kwiatki - zazwyczaj dzieje się tak, jeżeli nie ma dobrego połączenia kabla z płytą.

Jeżeli jest coś jeszcze niejasne - PYTAJCIE, postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam edass"

Koniec cytatu!

Postępując wg. w/w działań i z pomocą tej samoróbki fbus-a /koszt 16 zł/ udało się bez problema ;) wielokrotnie wymieniać soft, lecz nadal ma takie same objawy jakie pisałem wyżej.Coś z czytnikiem :/ ?
    P.S. Pamięć 24C04 zawiera sterowanie tacką odtwarzacza.
    problem z martwym Medionem, czy to soft?
  • Poziom 15  
    Kabelek nie pamiętam, od jakiegoś starszego Siemensa za 10 PLN. Obciąłem wtyk od strony komórki i przylutowałem kable bezpośrednio do płyty.
    Soft do Mediateka. Program MKTool.
    Po wgraniu działa, wszystko OK.
    Ten soft dostępny na Elektrodzie z polskim menu również działa.
    Opis, jaki zamieścił kolega wyżej jest OK.