Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na LM3886 plus HPF 18dB/okt i LPF 50-140Hz

14 Kwi 2003 12:43 4211 9
  • Poziom 11  
    Witam
    Czy ktoś z szanownych kolegów pracował nad taką bądź podobną
    konfiguracją? Jeżeli tak, to mile widziane schematy i opinie.
  • Poziom 24  
    Dużo to się nie dowiedziałem z tego. To ma być jakiś wzmacniacz do kolumny aktywnej, czy może jakiś system sub-sat ?
  • Poziom 11  
    - Subwoofer aktywny na wzmacniaczu LM3886, plus filtry HPF 18dB/okt (filtr subsoniczny-zabezpiecza przed przedostawaniem się częstotliwości niższych niż 20Hz, nie przenoszonych przez sam subwoofer a mogących ujemnie wpływać na pracę wzmacniacza i samego głośnika) i LPF 50-140Hz (regulowany dolnoprzepustowy)
  • Poziom 11  
    A ja robiłem na TDA 7294 i filtrze do subwoofera, gra wspaniale :!: :!: :!:
  • Poziom 11  
    ... bez wątpienia, to dobra końcówka, ale
    LM3886 nie jest gorsza. O ile z wykonaniem
    takiego wzmacniacza nie ma problemu, to z dobrymi filtrami jest i to duży!
  • Poziom 11  
    do Igod
    czy coś ci rozjaśniłem w temacie?
  • Poziom 24  
    Oczywiście, ale mogłeś od razu napisać, że chodzi Ci o wzmacniacz do subwoofera z filtrem subsonicznym.

Do tego celu lepiej nadaje się tda7294, nie dość, że jest tańszy to lepiej radzi sobie w zakresie niskich f.

Co to znaczy dobry filtr ?
    Wszystkie filtry są takie same, wzmacniacz operacyjny + kilka elementów zewnętrznych, schematów jest bardzo dużo. 12dB/okt powinno wystarczeć, jeśli chodzi o odcięcie to proponuję filtr który zaczyna obcinać już od 10-20Hz, odcinanie przy 50Hz to według mnie za wysoko. "Słychać" subwoofer.
  • Poziom 11  
    Tak się składa, że mam na stanie LM'a, a rónice to chyba nie są takie drastyczne.
    Osobiście często spotykam się z kitem z AVT, np. 2449 i chyba zkorzystam z gotowca. To co napisałem tyczy się posta https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=107716#107716
    Myśle, że jest to ciekawa propozycja warta zainteresowania. Szukam kogoś kto już coś takiego wykonał
  • Poziom 24  
    Robiłem ten filtr wielokrotnie i jest bardzo dobry, pochodzi z EP 8/2000 str. 37.

Moja konstrukcja wygląda jednak trochę inaczej, użyłem TL074, dodałem filtr subsoniczny oraz przełącznik fazy.
  • Poziom 11  
    A JA MAM ZROBIONY NA:
    AVT-1281 - FILTR
    AVT-2153 - WZMACNIACZ
    AVT-2279 - ZASILACZ DO W.M.CZ.
    PO DROBNYCH PRZERÓBKACZ GRA BARDZO DOBRZE
    TRAFKO 300 W BO MOCY Z ZASILACZA NIGDY ZA WIELE