Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie założyć filtr (przeciwzakłuceniowy)

XnIcRaM 09 Gru 2005 22:25 1939 5
  • #1 09 Gru 2005 22:25
    XnIcRaM
    Poziom 17  

mam ściemniacz na triaku o obciążeniu do 5kW, jest z nim mały problem tzn. słychać go w głośnikach, znalazłem u siebie coś co wygląda jak transformator z tym że ma tylko jedno uzwojenie drutem fi 4 i jeśli dobrze się orientuję to on mógłby w moim ściemniaczu służyć jako filtr, tylko nie wiem gdzie go podłączyć? Czy mam puścić przez niego fazę czy zero i czy powinieniem go dać na wejściu triaka czy na wyjściu, nie wiem też jaki prąd może przez niego popłynąć rdzeń tego trafa jest w kształcie litery E (tak jakby brakowało mu zamknięcia tzn nie jest to rdzeń EI) jego wymiary (rdzenia) to ok 8cm x 6cm na 3,5cm (wysokość E x szerokość E x grubość)

0 5
  • #2 09 Gru 2005 22:38
    SONIAK12
    Poziom 23  

Witam
    Jeśli "to coś" ma tylko jedno uzwojenie to jest to dławik i można by zastosować jako filtr przeciw zakłuceniowy i należało by go zastosować na wejściu zasilania , jednak musiał bys podać jakie są parametry inducyjności tego dławika bo podpięcie go mogło by mieć bardzo nieobliczalne skutki dla działania układu
    ogólnie jako filty przeciw zakłuceniowe stosuje sie kombinację elementów pojemnościowych i indukcyjnych , ale dobranych do warunków pracy układu odbiorczego, a w szczególności częstotliwości i mocy układu.
    Pozdrawiam Soniak

0
  • #3 09 Gru 2005 23:30
    XnIcRaM
    Poziom 17  

niestety nie mam żadnych jego parametów, nie znalazłem też na nim żadnych oznaczeń. Jeśli miałbym go podłączyć na zasilaniu to powinieniem go podłączyć na fazę czy na przewód neutralny(zero)?

0
  • #4 10 Gru 2005 11:22
    SONIAK12
    Poziom 23  

Jak nie wiesz jaką wartość ma ten element to lepiej nie zakładaj bo może być gorzej niż bez niego.
    Lepiej może kup kondensator przeciwzakłuceniowy np taki jak montuje się w sprzęcie AGD to są gotowe elementy i kosztuje parę złoty - bezpieczniejsze będzie
    Pozdrawiam Soniak

0
  • #5 10 Gru 2005 11:27
    XnIcRaM
    Poziom 17  

no niewiem czy bezpieczniejsze i czy cos to da jesli na zasilaniu beda prady ponad 20A?

0
  • #6 10 Gru 2005 21:08
    fotonn
    Poziom 28  

Witam!
    Jeśli to fabryczny "ściemniacz" (nie chodzi Ci przypadkiem o regulator w przepływowym ogrzewaczu wody?), to powinien mieć już wstawiony filterek w postaci zestawu złożonego z kondensatorka (-ów) i cewek na wejściu i wyjściu (o ile pamiętam, ściemniacze podłącza się zazwyczaj w szereg z obciążeniem, na fazie), sprzężonych magnetycznie.
    Najpierw musisz sprawdzić, którędy przedostają się do wzmacniacza zakłócenia: czy przez sieć zasilającą, czy też może drogą radiową.
    Jeśli siecią, to może pomoże odpowiednio "mocna" listwa przeciwzakłóceniowa na zasilaniu tego 5kWatowego urządzenia albo, słabsza, na zasilaniu wzmacniacza. Jest w niej (a właściwie: powinien być) podobny filtr do wyżej opisanego, włączony na fazie i w zerze.
    Możesz też mieć to zero kiepskie. Gdzieś w puszce słabo skręcony zacisk listwy albo cuś na drodze do przyłącza. Lepiej to sprawdzić bo może być pożar.
    Jeśli zaś zakłócenia przenikają drogą radiową, to: albo bezpośrednio do wnętrza wzmacniacza i indukują napięcie na ścieżkach drukowanych albo poprzez kable podłączone do wzmacniacza (trzeba zaekranować ściemniacz, kupić lepiej zaekranowane kable sygnałowe lub zabudować jakieś filtry dolnoprzepustowe na wejściach pierwszych stopni wzmacniacza).
    Mogą też dostawać się anteną, jeżeli to jakieś radyjko.
    W zestawie "wieżowym" można s...przyć sprawę tworząc pętlę z metalowych obudów poszczególnych urządzeń i przydługich kabli sygnałowych. Inna możliwość stworzenia takiej pętli, np. w bloku, to antena radiowa podłączona do gniazdka w tunerze, gniazdka na ścianie i dalej ... nie wiadomo gdzie uziemiona.
    A propo's uziemienia. Może byś spróbował podpiąć obudowę sprzętu (oczywiście tylko metalową) pod jakiś kaloryfer, kran.
    Ogólnie: zakłócenia to wdzięczny temat dla powieściopisarzy. Nie da się jednoznacznie rozwiązać problemu na podstawie informacji "słychać go w głośnikach".

0