Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seg CT2102a BU808DFI

Piko 09 Dec 2005 22:38 3362 6
 • #1
  Piko
  Level 22  
  Witam wszystkich. Wpadł mi w ręce taki TV 21" z uszkodzonym BU jw. Sprawa prosta ..wymiana 9,1n/1,6kV i jeszcze taki 0,1u/250v . Zasilanie sprawdzone ..tętnien nie ma (prawie) ..nap 116 v na żarówce ..
  Chodzi o to że już jest wszystko ...nie widać nic odbiegającego od normy a BU ..się "gotuje".. kupiłem już inne z "blachą" 808DFI jeszcze mocniej się grzeją ..Czy to jest wina półprzewodników czy gdzieś w układzie coś jeszcze siedzi . Wiem że normalnie obwinia się impulsy sterujące ...i własnie może coś takiego być bo tu nie ma trafka (jak p.Bóg przykazał) tylko jakieś wynalazki..Co Wy na to ? Pozdrawiam Piko.
 • #2
  kilork
  Level 17  
  Witam! Miałem podobny tel. też z grzej. BU808 (chyba Clatronic)i co pamiętam przyczyna była chyba w obwodzie wzmaczniacza impulsów H - czy tam gdzieś nie ma elektrolitu coś koło 47µ? Powodzenia
 • #3
  stereoo
  Level 23  
  Witam!
  czytałem w którymś poscie o rezystorze 10k miedzy baze a kolektor (tranzyat sterujacy linii)STX112
  zrobiłem tak w jednym przypadku i TV działa juz dłuzszy czas.
  Ta zmiana konstrukcyjna jest zreszta zalecana przez producenta.
 • #4
  BHenryk
  Level 22  
  witam prawdopodobnie impuls sterujacy jest rozciagnięty w czasie pwoduje powolne zatykanie tranzystora i z tad wzrost temp Bu dbierz dokładnie punkty pracy tranzystora sterujacego pozdrawiam
 • #5
  Piko
  Level 22  
  I tak właśnie jest ..już wymiana elektrolita 10u/ 50V się przyczyniła do tego że spadła temp..(tzn wydłużył się czas mocnego nagrzewania ale dałem na początek 47u a potem nawet 100u). Rezystor 10 k dodałem ..ale nie widzę odczuwalnej różnicy ..Tuż przed bazą jest chyba dławiczek ..a od strony tranzystora sterującego jest 33R do masy..Bedę walczył dalej i chodź telewizor potrafi samodzielnie chodzić prawie godzinę ..to skąpy kawałek metalowej blaszki jako radiatora nie bardzo idzie palcami ścisnąć a chyba tak nie powinno być ..Narazie dziękuję za pomoc. Piko.
 • #6
  Richi
  Level 39  
  Na początek jest to chassis 11AK30 Vestela.
  Czy sprawdzałeś wygląd impulsu sterującego H-OUT ??
  Zobacz też czy czasem napięcie zasilania stopnia sterującego Q601 nie dochodzą zakłócenia, chodzi o napięcie +14V a pomiar na C645.

  Co do zastosowania rezystora w bazie Q601 to żeczywiście jest to zalecenie producenta w wypadku gdy uszkadzał się często Q603 (BU808) z nieznanych przyczyn.
 • #7
  Piko
  Level 22  
  Dziękuję za sugestie. Napewno coś w tym wszystkim jest . Richi przebieg ogladałem - nie widać jakiś widocznych efektów.Napiecie te 14 V jak piszesz jest prawie gładkie . Elektrolit filtrujacy stoi tuż przy tranzystorku sterującym. Wymieniłem na wszelki wypadek. Ale największy wpływ miała wymiana tranzystora na inny. Rezystor w bazie zostawiłem skoro tak mówicie , napewno nie zaszkodzi a pomóc może, zwłaszcza że padło sformułowanie zastosować kiedy nie wiadomo co jest przyczyną uszkodzenia BU. W moim przypadku podejrzewam że temperatura , bo tranzystor nie miał pełnego zwarcia a jakieś dziwne przejścia..a na nim nie było śladu pasty odprowadzającej ciepło. Radiator - malutka stalowa blaszka ..
  Dobra ważne że działa i jest ok.. Tranzystor a tranzystor to duża różnica ..zwłaszcza że nawet się nie zorientowałem gdy kupywałem BU808DFI (z blachą nie izolowany) gdzie w nazwie literka F oznacza że ma być izolowany .. Tak więc temat zamykam i dziękuję za współpracę . Pozdrawiam Piko.