Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Band pass na estradę???

10 Gru 2005 11:45 2706 27
  • Poziom 18  
    Witam!
    Spotkalem sie na forum ze sprzecznymi informacjami dotyczacymi obudow BP.
    Najpierw wyczytlem ze to zwieksza efektywnosc w porownaniu do BR o jakies 3dB, natomiast kto inny napisal ze BP na estrade to wogole sie nie nadaje, bo jest zbyt ciche itp.
    Czy moge prosic obeznanych w temacie o wypowiedzi? :)
    P.S.
    Nie ukrywam ze szukam sposobu na wsparcie dolkami kolumn na Craaft TC15-200(2szt na strone) subbasami na stx 38-300...bo innego glosnika do subbasu w realnej dla mnie cenie raczej nie widze :/
    I zamiast budowac 2 podwojne suby br, chce zrobic 2 pojedyncze zasilane 1 wzmakiem(2x600W/4Ohm) a nie 2 takimi koncowami jak w przypadkuj br by musialo byc :/ Jesli by to gralo ladnie to czmu nie BP???? :)
    Wiem ze np.; elestra, tonsil robia subbasy w BP, wiec jest to wykonalne chyba :D
    Wzrost o 3dB...tyle wlasnie potrzeba...2 razy glosniej prawie... ;)
    Pozdr
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    nie widze sęsu stosowania konstrukcji B-P na estrade jedynie można było by to stosować do pomieszczeń zamkniętych, na estradzie trzeba jak najbardziej dzwięk ukierunkowac i najlepsze są tuby lub br z krutką tubą taką konstrukcje posiada Silver Sound, jesli juz to robic B-R ale nie bedzie zbyt zadowalających rezultatów w postaci max SPL i kierunkowości dzwięku. moze jednak zrobić tuby na GDN-30-200-AE ?

Pozdrawiam!
    Filip
  • Pomocny post

Spec od akustyki
    Da sie wycisnąć conieco z STXa w BP. Przynajmniej symulacje wypadają dość ładnie. Co prawda skupiałem się na osiągnięciu niższego zejścia niż w BR, ale podejrzewam, że nie będzie problemów z uzyskaniem podbicia i podobnym zejsciem jak BR.

Przypomnij mi się na GG albo PW, bo mam ostatnio mało czasu.
  • Poziom 18  
    Wiec po pierwsze to te suby sa potrzebne na estrade na dworze sporadycznie...Ich zastosowanie to IMPREZY W SALACH, POMIESZCZENIACH!
    Dlatego nie biore raczej pod uwage konstrukcji tubowej.
    Znalazlem jeszcze jeden plus BP - nie jest chyba potrzebne stosowanie crossa??
    --> dj_stopa: juz nie jestes zadowolony ze swojej konstrukcji?? :( ??
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    To co z tym crossem? Jest potrzebny przy BP czy nie, bo wiadomo kasy mało a zależy nam żeby sprzet grał dobrze, Jeśli można tak wyliczyć żeby było bez crossa to by było super. Jakieś 600 stów w kieszeni
  • Poziom 35  
    nie dawaj crossa .........

ja w ogóle nie rozumiem stosowania crossa..........za dużo kasy ??:D:D najpierw toczy sie wojne o każdy decybel a potem tłumi te szczątkowe średnie tony z suba .............bezsens

taki stx jak gra do 500-800 hz nawet w br to po go obcinać na 150 czy tam ile ??? niech se coś tam gra troche tymi średnimi( w zasadzie mruczy bo 500 hz to nie średnie:D) podniesie efektywnośc zestawu a wzmakowi ani jemu to nie zaszkodzi żwe full pasmem idzie ........

większośc dobrych niskotonowych (beyma eminence )15 cali ciągnie nawet do 3 khz z spl 99 -95 db po co te średnie ucinać przecie to spore podnoszenie efektywności .............

w bp już w ogóle bym nie dawał crossa najcześciej bp już przy 150 przestaje grać
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    micho a no i fajnie. Tylko powiedz mi jak obiczyc obudowe dla tego STXa oczywiście BP. Może jakieś wzmiary proponujesz
  • Poziom 23  
    Micho a chyba nie wiesz co piszesz, krosower to jest podstawa na estradzie, bardzo dużym błędem jest nie stosowanie krosowera, jesli myslisz ze bez krosa bedziesz miał wiekszy SPL to jestes w błędzie, najczejsciej jest tak ze stracisz na SPL w paśmie bo czestotliwosc moze byc odwrucona w fazie i tak najcześciej jest a wtedy zamiast zsumowac to sie odejmie. Sprawdz sobie to kiedys na wikszym nagłosnieniu na otwartej przestrzeni, tak wiec krosower i filtr subsoniczny to podstawa, dj czyżyk jestem nadal zadowolony ze swojej konstrukcji :) jest całkiem całkiem :) ale kombinuje cos na stx 38-300 o wiekszej sprawności :)

Pozdrawiam!
    Filip
  • Poziom 19  
    Dj stopa wspólnie z dj czyżykiem robimy nagłośnienie 4 paczki w każdej craaft TC-15 200 i Tonsil GDWT 12-19/150 i do tego potrzebujemy suby. Chcieliśmy zrobi 4 paczki po 2 STX, ale po pierwsze troche to za wielkie, potrzebuje duże wzmaki i jeszcze koszt całości troche nas przerasta, wiec myslelismy ze lepiej będzie zrobić 4 paczki BP po jednym STXie i w taki sposób żeby nie trzeba było crossa, jak źle mówie to mnie popraw:/

Dodano po 1 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic407900.html to są te craafty.
  • Poziom 18  
    No wlasnie my tez kombinujemy na 38-300 cos o wyzszej sprawnosci niz klasyczny BR...
    Stad opcja BP, do tego spadek od 100Hz juz sie w bp zaczyna i spokojnie takie zakrasy przejma craafty, wiec byloby to ciekawe rozwiazanie :D
    Moze ktos bardziej doswiadczony w tych kwestiach doradzi albo w najblizszym czasie zbuduje cos ciekawego - na kieszen mlodego Polaka :D
    POzdro!

• Spec od akustyki
    Dzisiaj odebrałem 4szt tych STXów. Na pierwszy rzut oka wzbudzaja salwe smiechu. Cewka wygląda pokracznie. Ale jest bardzo wysoka i przez to można go zmusić do dużego skoku. Dzisiaj sobie usiąde i wykombinuje coś dla was. I te dołki i trapezy. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    dzięki Kwaczor, bardzo nam się to przyda bo już niedługo będziemy mieli trochę czasu i zabierzemy się za robote.
  • Poziom 35  
    dj stopa kwestia upodobania........nie wiem co przesuniete w fazie.......jak dobrze podłaczysz + i - to nie tracisz spl ......

ja mam tego gdn 38-300-4Ae w br 95l 40 hz i raczej jestem zadowolony nie używam crossa a stx dostaje 200-300wat 4 om zależnie jaki wzmacnbiacz mam pod ręka to przy tej mocy nawet średnimi tonami gra :D:D:D:D:D:D

powiem wam jedno.......te głosniki nie cierpią przesterowanego sygnału ....... zaraz sie sypia ...przepalają linki potem zaczyna coś trześzzczęc w dolnym resorze i sie rozwracza .........tak więc albo limiter albo na bieżaco kontrola wysterowania........

w moim jeszcze tylko sie nie odklejił resor góeny i nie spaiła cewka pozatym wszystko sie sypie :D:D
  • Poziom 27  
    Micho a
    Jak myślisz, po co choćby w WinISD jest wykres przesunięcia fazowego? Warto uwzględnić przesunięcie fazowe promieniowania tej samej częstotliwości dla 2 głośników, z punktu widzenia ich charakterystyki, a nie tylko z punktu widzenia poprawnego połączenia kabli.

• Spec od akustyki
    Wygrzebałem coś następującego. Na zielono macie wykres BR w jakim pracuje mój STX. Na fioletowo wymyslony BP6. Jeżeli nie przeszkadza wam lodówka jeszcze o połowe wieksza niż BR, to możemy dalej popracować nad tym projektem.
  • Poziom 26  
    witam serdecznie
    DJ_STOPA: hmmm nie wiem co ty masz do BP :D moze słyszałeś poprostu którąś z konstrukcji elmuza.. to dlatego. Z tubami jest z kolei taki myk że na sali to to sie nie sprawdza... jak jest jakaś samoróbka, albo robiona przez "fachowca" przy której obliczenia ograniczały się do wymierzenia i narysowania linii na sklejce to efekt będzie taki... ze przez pół sali nie będzie basu.... pojawi się gdzieś na koncu i w najlepszym wypadku będzie mógł służyć do suszenia nogawek.... Co do BR też nie bardzo wiem o co kaman z tym SPL'em, a zagra to w każdych warunkach.... jasne że w plenerze skuteczniejsza będzie konstrukcja labirytnowa.. ale tu wracamy do punktu wyjscia (wykonanie). Kolejna sprawa nie bardzo rozumiem tej kierunkowosci.... jakbyś miał 30 basów na strone to niech one i są kierunkowe ale 2 paczki???? przecierz trzeba pokryć cały teren... BR w tubce to mi sie widzi bardziej na środki niż na basie.
    Micho_a: Po przeczytaniu tego tekstu modlę się żebyś został przy nagłasnianiu dyskotek w swojej podstawówce- mała szkodliwosć społeczna... Jeśli twoje pojęcie przesunięć fazowych ogranicza sie do + i - w głośniku... życzę powodzenia..... to może na środki zacząć urzywać gitarowych głośników one chodza przynajmniej do 5khz jakiś porządniejszy chinski driver za 30zł podział drivera od 1,5khz, srodek do samej góry i znowu większy spl.... no comment
    DJ_CZYŻYK: Teoretycznie BP jakby pracował sam to moze i bez crossa iść .. ale w połączeniu z jakimkolwiek innym typem obudowy dostaniesz jedno wielkie świnskie guano. 600 to żeś przesadził.... nikt nie każe ci odrazu dbx'a kupować :D behringer proste modele ma już za 430zł... w zupełnosci wystarczające na twoje potrzeby.. można też poszukać czegoś z phonica powinno byc jeszcze taniej...
    Co do BP nie wiem jak teraz ale do niedawna gigant grał na bp fendera... jak usłyszałem to na koncercie myslowitz na parkingu geanta to myślałem że się popłacze, ale chcąc ocalić moje uszy oddaliłem się z miejsca zdażenia, 2 raz słyszałem to jak byłem z zespołem w mrągowie na pikniku coutry.. jak narazie jest to najlepszy sprzęt jaki tam grał... naprawde przody były miodzio... odsłuchy za do kitu ale z kostek niewiele większych niż hmmm poprostu malutkich nie mozna bylo sie wiele spodziewac. 2 lata temu były jakieś elektryki z line array EV porażka... ale moze dlatego ze to elektryki..
    Na kożyść bp przemawia równierz mniejszy rozmiar obudowy niż w innych przypadkach.
    PS. DJ_stopa : tak na margnesie to w tej chwili większość systemów dostępnych na rynku to br....
  • Poziom 23  
    do Micho a nie chce mi sie dyskutowac z tobą na ten temat jesli myslisz ze przesunieć fazowych nie bedzie gdy dobrze podłączysz + i - :) krosy mają płynnie regulowaną faze w zakrsie 0-180° i tym własnie można zniwelowac ruźnice faz miedzy dołem a górą :) mysle ze br z przedłurzonymi ściankami (konstrukcja w diy) bedzie sie najlepiej sprawowac w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.

Pozdrawiam!
    Filip
  • Poziom 26  
    dj_stopa: w ramach uściślenia.... niewiele crossów z niższej półki albo raczej żaden nie ma płynnej regulacji fazy... jest przewaznie knefel 0 i 180*... sam fakt podziału pasma niweluje przesunięcia fazowe przy tych samych obudowach bo skoro żadna kolumna więcej nie odtwarza danego pasma to niby z czym miałaby się znosić... ave
  • Poziom 24  
    Obracanie fazą może być niebezpieczne jeśli się dokładnie nie wie co chce osiągnąć.

Wystarczy odciąć suby tam, gdzie zaczynają przenosić głośniki szerokopasmowe. Wtedy problemów z fazą być nie powinno.
  • Poziom 14  
    Band Pass czyli pasmowo przepustowa, obudowa sama odfiltruje częstotliwości, wzrost efektywności jest okupiony zawezeniem pasma, mniejsze pasmo wieksza efektywnosc, jak chcesz to oblicz dla czestotliwosci gornej 100 Hz i spokoj. Natomiast Cross przydatny mimo wszystko jest, tego slychac nie bedzi ale pamietaj ze pakujesz w glosniki moc dla czestotliwosci calego pasam, to zawsze jakas strata warto sie nad tym zastanowic jezeli bijesz sie o max SPL. Ja bym proponowal dodatkowo w ukladzie push-pull wtedy objetosc maleje o polowe.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    igod: dokładnie o tym pisałem wczesniej
    kafar: oj będzie słcyhać
    Morał na dziś "Dobra rada odetnijcie zawsze pasmo. Dla bezpieczenstwa. dla jakości brzmienia." By Poppin I Elektrodowy
    Dobrze gada polać mu
  • Poziom 35  
    ja sugeruje sie praktyka i winisd przeciętny bandpass raczej nie przekracza 200hz

vespereq gdby głosniki gitarowe kosztowały po 20 zł w miare efektyne to twoje rozwiązanie mi pasuje i to bardzo:D:D i przykro mi ale niestety takie ćwoki jak ja sie rozwijaja i robią konkurencje takim specom jak wy przykro mi ......... dyskotek szkolnych od 5 lat nie grałem też sorki........

dobra wasza pól świata daje cross ja nie znaczy ja jestem głupi reszta mądra kupcie tego crossa ........:D:D: niech wam bedzie

wracając do tematu.........ja proponuje tak ma sie rozumieć że boicie sie że stx beda za ciche do cfaftów ??ja bym tak przemyślał konstrukcje żeby w 1 budzie można było zrobić i br i bp :D i najpierw bym zrobił br (soundwave pisał że stx nie boi sie dużych obudów więc sie nie martwcie )i sprawdził jak z natęzeniem w praktyce decybele decybelami ale może wystarczy ew korygować moca np proporcja 1:3 (100 na crafta 300 na stxa) jak stwierdzicie że jest ok to zostawicie a jak nie wymieni sie front i zrobi bp ........

chyba że nie macie czasu i szkoda wam kasy na eksperymenty no to ja sie nie odzywam :D:D

ja mówie co wiem z praktyki winisd z 2 razy używałem i nie używam.....

zobaczxcie sami kolega dj czyżyk nie stać na normalny 15'' bas za 300-400 zł a wy mu crossover za 450 proponujecie .............też mi szkoda słów ...........jak ma wydać 450 na crossover to niech 2 stxy więcej kupi lepiej :D

Moderowany przez Kwaczor:

Ta i poprzednia wypowiedź ociera się o ostrzeżenie. Wprowadza w bład pytającego i zmierza jednoznacznie do konfliktu.

• Poziom 31  
    Łoo widzę że zaraz będzie chryja :)Na estradzie się zbytnio nie znam ale widzę że wy zamiast djowi dać jak najwiecej efektywności to wy mu ją jeszcze chcecie obciąć jakimś crossoverem...nieładnie...takie cuś jest drogie i faktycznie jak micho napisał lepiej tę kasę zainwestować w głośnior...

Moderowany przez Kwaczor:

Zasadność stosowania crossa została jasno wytłumaczona. Złe rady nie są na miejscu. Proszę to przemysleć

• Pomocny post
    Poziom 23  
    prosty krosower dwu pasmowy mozna zrobic za kilkadziesiąt złotych razem s subsinikiem a i schematy są dostępne w sieci, a wiec na krosa wydasz max 100zł razem z obudową :)

pozdr
    filip
  • Poziom 26  
    dj_stopa: jak sie uprzesz to jeszcze taniej.. zawsze można zrobić cross pasywny....
    Kwaczor sorx ale musiałem
    micho_a: 1. gitarowe alpierdy są chyba za 30zł....
    2. ćwoki sie rozwijają do momentu w którym przyjedzie normalny sprzęt i zacznie grać jak trzeba.... konkurencja??? jaja sobie robisz chyba???konkurencja w czym??? imprezy po 300zł mnie nie rajcują więc śpij spokojnie
    3. jak mam głośnik 300W to nie po to go mam żeby go ograniczać do 100W zeby fajnie z dołami brzmiał tylko robie takie doły zeby grało to razem.
    4. nie uzywasz winisd... to albo masz niezłe zaplecze pomiarowe albo jesteś jednym z tych którzy biorąc się za nagłaśnianie imprez konstrułują kolumny zeby im sie do auta mieściły. potem jak jedziesz na impreze z bandem zasiadasz za konsoletą... słyszysz ze coś tu nie tak.. pytasz sie gdzie robili głośniki i jak stroili br i słyszysz... eeee obudowy??? u pana edka w garażu... strojenie czego??? a po cholere kupiłem gotową rure w sklepie włożyłem i gra, a co??? coś nie tak?? no comment
    Banasiewicz02: a bajke o tymitunie znasz???? o jakiej efektywności ty piszesz??? jak sie głośniki znoszą z powodu przesunięć fazowych to tej efektywności nie ma za dużo.... no chyba że mówisz o efektywności wizualnej.... ściana sprzetu grająca jak głośniczki logitecha... dla mnie to bezsens

• Spec od akustyki
    Wystarczy.
  • Poziom 18  
    Hmm, szkoda ze tak wyszlo ze Kwaczor zablokowac musial ten topic... :/
    Sory, ja sie nie znam na BP wcale i zaczynam wogole dopiero przygode i chce sie powoli nauczyc od doswiadczonych... :)
    W KAZDYM RAZIE NARAZIE POWSTAJA 2 PACZKI CRAAFTOW WIEC JESZCZE MAM TROCHE CZASU NA PROJEKTOWANIE DOLKOW...
    Pozdrawiam!!!