Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MiniDisc SONY MDS-302 mały problem

kackers 11 Dec 2005 18:54 2554 6
    kackers
    Level 16  
    Dostałem do zabawy taki oto sprzęcik. Po rozłożeniu na atomy okazało się, że uszkodzeniu uległo kilka części:
    - mikroswitch krańcowego położenia wózka lasera
    - wyłamana zębatka napędowa wózka
    - oraz połamana i pogieta głowica magnetyczna
    Uznałem że na razie niewielkim kosztem może udać się go podnieść do etapu czytania płytek, na razie bez nagrywania. Po wymianie switcha i zębatki MD startuje, ba, nawet czasem odczytuje TOC-a.
    ...yhmm no i tu pojawia się mój mały problem a mianowicie nie za każdym razem odczytuje TOC a poza tym często zacina się na utworach i próbuje dostrajać laser.
    Wydaje mi się, że przyczyną może być utrata emisji lasera, laser to KMS210A (H0890)- wg niektórych źródeł ponoć oznacza to że prąd ma być ustawiony na 8,90mA.
    W jaki sposób się upewnić, że to laser i w jaki sposób można prawidłowo ustawić/skorygować jego prąd (na płycie znajdują się trzy p-rki: EF ADJ, APC ADJ, ISET ADJ)?:?:
    kackers
    Level 16  
    Gdzie się podziali wielbiciele i fachowcy od MD?
    Próbowałem z miernikiem przestawiać potencjometr APC ADJ, który służy do regulacji mocy lasera i uzyskałem taki efekt: aktualnie bez problemu odczytuje TOC i wybiera kolejne utwory ale zamiast dźwięku na poszczególnych utworach pojawiają się tylko wyrwane kilkusekundowe próbki dźwiękowe. Dalej nie wiem od czego zacząć.
    Kto pomoże poznać moc i jakość dźwięku MD? Dotychczas z MD miałem tylko starego przenośnego Sharpa z pogiętą głowicą, który po mojej małej interwencji grał fantastycznie :)
  • Helpful post
    fantasta
    Level 29  
    Ja bym sobie dal spokoj na twoim miejscu. Nie widze sensu naprawiac takiej padliny. Zeby przywrocic MD do stanu uzywalnosci wydasz na czesci zamienne tyle co za nowy MD na gwarancji itd...
    kackers
    Level 16  
    No cóż, liczyłem na inne rady co do tej "padliny" to czy napewno myślimy o tym samym?

Zdaje się, że laser będzie jednak ok, natomiast problem może być z ustawieniem ostrości optyki, którą w tych podzespołach MD realizuje się w trybie serwisowym. Dotarłem do takiej dokumentacji opisującej tę procedurę i okazuje się, że potrzebna jest dyskietka MO z ustalonym jakimś stałym poziomem (w specjalny sposób zapisana na takim MD w trybie serwisowym) i znowu stoję bo u mnie głowica zapisu albo raczej to co z niej zostało poleciała do śmieci :(
    kackers
    Level 16  
    Mam drugiego MD Sony z podobną mechaniką i stworzyłem już dyskietkę MO, czy może ktoś mi pomóc w prawidłowym ustawieniu optyki?

Najwyraźniej robię coś nie tak bo parametry, które zmieniam w trybie serwisowym nie zachowują się po jego opuszczeniu.

Gdzie podziali się miłośnicy MD? Do działu serwisantów mnie nie przyjęli bo jednym z kryteriów jest aby w profilu mieć napisane że się zajmuje serwisem - PARANOJA :| ,
    kto by sobie takimi drobiazgami zawracał głowę :D

Nigdy nie zostawiam nie rozwiązanych spraw i mimo, że sprzęt nie jest pierwszej młodości chciałbym go jednak podnieść :(
    Czy ktoś może mi pomóc?
    fantasta
    Level 29  
    Ehhhhhhh....widze ze jeszcze kolega z tym walczy.
    Tak mysle i mysle i cos mi swita ze ktos juz na forum walczyl z podobnym problemem. Cos robil z tacka, opuszczal ja czy cos w tym stylu. No ale wszyscy specjalisci pochowali sie do "lozy vipow" pt. Serwisanci...

Tak juz to jest
    kackers
    Level 16  
    He he VIPY , faktycznie odcięli się konkretnie a niejeden nowicjusz mógł by im wstydu narobić :P

Faktycznie może to być problem z tacką, ponieważ kilka razy już rozkręcałem mechanikę i mogła się przestawić stąd problem z ustawieniem ogniskowej. W instrukcji jest napisane, że z dyskiem MO trzeba uaktywnić opcję "FBIAS ADJUST" a następnie tak ustawić parametry "a= " i "b= " aby kod błędu C1 zawierał się poniżej C1=220, parametr "c= " ma być wynikową szukaną ogniskową. Tyle, że nie mogę zejść poniżej C1=2000 a jak poruszyłem tacką to C1 leciało powyżej 5000. No i nie wiem jak to teraz prawidłowo ustawić eech... :(