Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt w Simulinku - problem

11 Gru 2005 22:09 1058 9
  • Poziom 10  
    Witam
    mam do wykonania projekt w simulinku a mianowicie wykonac ocene efektywnosci ukladu regulacji cyfrowej predykcyjnej, stworzyc model w simulinku I rzedu z opoznieniem
    Kz(s)=Kz* e^-esT/1+sT

w literaturze Jerzego Brzozki regulatory i uklady autoamtyki malo jest na ten temat napisane.Czy ktos moglbby mi pomoc. Z gory dziekuje
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Transmitancje mnozy sie przy polaczniu szeregowym elementow wiec wystarczy polaczyc sobie bloczki Gain ( Kz ) Transfer Function (1/sT +1) oraz Transprot Delay ( e^-esT ) i po spraiwe
  • Poziom 10  
    dzieks wielkie za te bloki , kombinowalem z ksiazek i pdf i maslo maslane ze sam nie wiedzialem czy dobrze;)
    a jeszcze mam jedno pytanie
    odnosnie do tego zadania bo tez mam zapisane porownanie 0.1<t\T<0.3
    0.3<t\T<0.7 doczytuje sie o regulach zieglera-nicholsona, te wartosci 0.1 i 0.3 wstawic nalezy do tej transmitancji? odnosnie 0.1<t\T<0.3 t=0.1 a T=0.3?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Rozumujesz dobrze tylko znak < oznacza mniejsze ;)
    Pamietaj ze w bloczku ( np Transfer Function ) mozesz wpisac np w mianowniku [T 1] co znaczy Ts + 1 a w oknie komend zadac wartos T=0,25;
  • Poziom 10  
    jest dokladnie tak jak piszesz z tym [T 1] tylko ze u mnie po wpisaniu tego T wyskakuje mi blad , nie wiem czy to wina wersji korzystam z 6;)moze dlatego, w kazdym razie zostawiam to bez zmian. Okno komend?command window.
    utworzylem taki blok:
    step->gain(wartosc 2.5)->transf. function(1/1+s)->transport delay->scope i gra na 102!:P
    tylko z tym porownaniem wlasnie , te wartosci 0.1 i 0.3 wstawic w transf functio? tak to rozumiem
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Tak dokladnie :)
  • Poziom 10  
    czyli ostatecznie
    jak mam 0.1 < t(fi)/T < 0.3
    to w transfer function wstawiam 0.1 jako numerator a 0.3 jako denom czyli w tym okienku bedzie wygladac jakos tak [0.3 1] co da wzor 0.3s+1 ? i koniec:)

Dodano po 35 [sekundy]:

no i analogicznie do pozostalego zapomnialem napisac:)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    nie do konca t jest w bloczku Transpot Delay i tam nalezy wstawic odpowiednia wartosc
  • Poziom 10  
    nie do konca t jest w bloczku Transpot Delay i tam nalezy wstawic odpowiednia wartosc

Mam tak napisane w Transpot Delay
    time delay 0.5 wstawilem
    initial input 0
    initial buffer size 1024
    pade order 0

tylko te porownanie 0.1 < t(fi)/T < 0.3 ? tu sie pogubiłem
  • Poziom 20  
    wiesz sam tak na 100% nie wiem bo musialbym zobaczyc tresc i kontekst zadania :)