Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diody pulsujące w rytm muzyki :)

Adwil 12 Dec 2005 22:10 18457 3
lampy.pl
 • #1
  Adwil
  Level 15  
  Wiem, że było już taki tematów mnóstwo, ale mój pomysł jest trochę inny. Chciałem zrobić sobie (tak dla zaszpanowania:)) neoniki diodowe, które by działały w rytm muzyki. Pmyslałem więc trochę i zdecydowałem, że jak diody będą całkiem gasnąć i się zapalać to będzie głupio wyglądało, toteż pomyślałem żeby diodki 12V puścić na normalne napięcie 3V (nie wiem jakie jest najniższe potrzebne do ich świecenia) i kupić/zrobić układ odpowiadający za pulsowanie diodek w rytm muzyki. Odbywałoby się to w taki sposób, że układ włączony ledwo co by świecił, a jak ktoś np klaśnie to żeby się wszystkie diodki rozświetliły na max. Nie wiem, czy jest to możliwe. Jesli tak to proszę o jakiś schemat w miarę dobrze opisany. Po za tym widziałem dużo schematów jak zrobić żeby diody migały w rytm muzyki, ale nie za bardzo je kapuję (początkujący jestem dopiero). Jeśli ktośś byłby tak dla mnie miły to mógłby napisać rzeczy jakie mam kupić i sposób wykonania poparty zdjęciami/rysunkami. Z góry dziękuje i pozdrawiam
 • lampy.pl
 • #2
  Preskaler
  Level 39  
  Żeby budować coś na podstawie narysowanego schematu to trzeba znać "język" schematów i mieć jakieś teoretyczne i trochę praktyczne doświadczenie z elektroniką. Można na "Forum" znależć takie rysuneczki i określenia co one oznaczają? Trzeba też mieć podstawowe wiadomości z fizyki (elektryki) umieć wykonywać podstawowe pomiary elektryczne i wiedzieć co to jest napięcie, (spadek napięcia, siła elektromotoryczna) co to jest prąd, oporność i moc elektryczna? Jeszcze dodatkowo kilka innych wiadomości by się przydało. Jeśli nie masz zupełnie pojęcia o tych sprawach to polecam poczytać literaturę na ten temat i (przy okazji zbliżających się świąt) zacząć od jakiegoś choinkowego oświetlenia. Policzyć sobie ile, w jaki sposób i jakich żaróweczek trzeba połączyć, żeby świeciły jasno i nie przepalały się zbyt szybko. Póżnij można do tego dobudować przerywacze i sterowniki tak, żeby coś ciekawego wyszło. Diodami też można się bawić ale są one już bardziej wymagające (wymagają napięcia jednokierunkowego (stałego) i nie jest obojętne do której nóżki podłączy się + i (-)! Dodatkowo trzeba tak ograniczyć prąd jaki przez nie płynie, żeby ich nie popalić a żeby świeciły dostatecznie jasno. Zwykle ten prąd to 20 - 30 mA. Proponuję (oprócz nauki) zaopatrzeć się w różnej wartości oporniki (rezystory), jakiś zasilacz (najlepiej laboratoryjny z ograniczeniem prądowym) lub przynajmniej kilka różnych bateryjek i praktycznie wypróbować jak te diody będą świecić? Jeśli będziesz miał zasilacz 12 V to opornik szeregowy może mieć ok. 300 Ohmów lub więcej. Mniejsza wartość rezystora może spowodować szybkie spalenie diody. Didę włącza się tak, żeby świeciła. Jeśli się ją włączy odwrotnie to nic się nie stanie tylko nie będzie świecić. Te informsacje możesz znależć na "Forum" a także wiele więcej. Jeśli nie rozumiesz tego co tam jest napisane to trzeba się starać zrozumieć lub dopytać ale nie w taki sposób, że nic z tego nie rozumię i proszę o wyjaśnienie! Najpierw język elektroniczny, schematy, teoria i wzory! Trzeba ten język poznać, żeby się wzajemnie rozumieć i porozumieć. Dobrze jest też zaopatrzeć się w jakiś prosty (na początek) przyrząd uniwersalny (miernik). Koszt takich najprostszych analogowych to 5 - 8 zł.
 • lampy.pl
 • #3
  Adwil
  Level 15  
  Nie no sorry, ale trochę ię znam wiem, że żeby pulsowały po prostu wystarczy zrobić układ migający i dać kondensator (?) na napięcie od diody. Takim idiotą kompletnym to nie jesttem :) bardziej leniem, ale co tam :). Nadal nie został rozwiany mój problem potrzebuje schematu! o rezte się prosze nie martwić :)
 • #4
  Preskaler
  Level 39  
  Cześć!
  Wystarczy trochę poszuka na "forum" i znajdzie się coś napewno! Tutaj masz schemacik układu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic346047.html Był jeszcze taki temat "Modyfikacja układu NE 528" ale chyba został usunięty bo nie mogę go nigdzie znależć. Autorem był chyba "argi6". Spróbuj się z Nim skontaktować na "PW" bo miał interesujący układ stroboskopu trzykolorowego z diodami świecącymi na układzie scalonym. Chciał też dołożyć do tego układu woięcej diod to można to wykorzystać do sterowania "neonem" diodowym.

  Moderated By And!:

  Kontynuujemy w
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic562073.html