Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie Strojenie nadajnika radiowego ne 134-k. POMOCY!

13 Gru 2005 10:32 3934 23
  • Poziom 23  
    Witam!! Jest to mój pierwszy nadajnik radiowy i nie mam bladego pojecia jak sie go ustawia. Chce by nadawał na 87.6 . kit jest złożony ale jeszcze w 100% nie wyekranowany, zasilam go 18v z stabilizatora. Mam do dyspozycji miernik uniwersalny i oscyloskop. sygnach chce pobierać z kompa( czy wymaga to jakiegoś przedwzmacniacza czy filtra??). Kit nie był jeszcze podłanczany do pradu. Prosze o jak najprostezy (łopatologiczny) wykład!! :)
  • Poziom 23  
    nadajnik odpaliłemna 18 v z bezpiecznikiem 250 mA oraz 2 żarówkami w szeregu (12v 4 waty) równolegle do anteny i na dzień dobry zakopcił sie t4 czyli pn2222a. czy moge go zastapić dowolnym tranzy npn wysokiej czestotliwości np z radioodbiornika zodiak czy któtkofalówki(s9014 lub s9018). odnośnie trymerów kreca sie one bezoporowo??
    obroty c7 musza być bardzo powolne

ps żarówki sie nie ścieciły ale za to swiecił sie bezpiecznik :) czyli układ pobiera ok 250 mA

Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/Toshiba/e000605.pdf
    jest to 2sa966 na moim pisze a966a czy on sie nada bo jest to najmocniejszy z szybkich tranzy jekie znalazłem
  • Poziom 23  
    zastąpiłem t4 tranzystorem takim jak w schemacie i nic smarzy sie na dzieńdobry. gdzie szukać przyczyny czy zastąpić go oryginalnym 2n2222 ( w kicie był pn2222a)??
  • Poziom 23  
    Witam
    Ja jak odpalałem ten kit w tamtym roku to nawejściu zasilania zjarałem rezystor 10omów dopiero po obróceniu trazystory który był złączony z tym rezystorem nadajnik odpaliłem a strojenie zajeło mi 20 sekund co mi się w życiu nie zdażyło.W żadnej naprostrzej nawet konstrukcji. Ogólnie w kitach są jakieś dziwne fałszywe części czasem trzeba coś wymienić na nowe żeby odpaliło.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    zmniejsz napięcie zasilania do nawet 9-10 V. Później mozna podnieść zasilanie.
  • Poziom 23  
    zamontowałem w nim tranzy 2n3866 zaczołem ustawiać taj jak mi tłumaczono. problem w tym że nadajnik sieje na kilku czestotliwościach!! żaróweczki sie zaświecilł po czym chiałem go dokładniej ustawić ( pozbyć sie brumu), dotknołem trymera c7 poczym umarł tranzy t5, zerówki zgasły a dzwiek zrobił sie czysty!! czy zakupienie mocnego trancy np 10 wat( lepiej wydać raz 20 zeto niż kilka razy po 7 zł) lub wiecej uchroni mnie przed takimi awariami.
  • Moderator
    ....nie uchroni jeśli nadajnik sieje to musisz zaekranować każdy stopień ,a na końcu dołożyć porządny filtr Pi. Prawdopodobnie któryś stopień się wzbudza i dlatego lecą tranzystory. Obniż napięcie jak pisałem wyżej.
  • Poziom 18  
    witam panow jednym slowem szkoda wydawac kase na te kity bo one naprawde sa zle zaprojektowane , poatym chce zauwazyc ze w techice wcz stosuje sie sztuczne obciazenie do pomiary wcz i sande wcz a nie zaruwki z tego co sobie przypomninam to w artykule tak zostalo napisane buczenie ktore slyszales to tak zwany wzbud tranzytor zaczl sie generowac gdzes i dlatego masz smietnik to nie jest problem ekranu tylko doboru elemetow lc jak i poprawne zestrojenie a jak juz wyzej napisalem na zarowce tego nie da sie poprawnie zestroic jesli chcesz latwy nadajnik sobie zlozyc zapraszam na forum www.ukf.pl tam jest zamieszczony nadajnik ktory nie wymaga stojenia prawie i czesc tej konstrukcji jest poprostu zeznieta z wloskiego nadajnika tx250 pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Popieram Szerloc1 to jest syf! Szkoda na to czasu! Jak chcesz sie dalej bawić to radził bym zrobić sztuczne obciążenie, sonde w.cz! Oraz czytać i jeszcze raz czytać ! Bo jak powiedzał ktoś mądry w.cz to CZARY!! Acha zapomniał bym jeszcze potrzebny bedzie miernik częstotliwości...
  • Poziom 23  
    udało sie mi wszystko odpalić jak trzeba dzwiek jest czysty i bez bucznia zasiak ok 1 km z kawałkiem drutu zamiast anteny!! niestety nie moge go zerstoić na tą czestotliwość jaką chce, pasmo nadajnika kraży gdzieć koło 75 mhz i jest jedna synchroniczna na 87,6 i to wszystko. zależałoby mi by szło to właśnie na tej synchronicznej a nie na 75. jakie elementy mam wynienić.
    pozdro
  • Poziom 15  
    Moge sie założyć że sieje jeszcze gdzieś wyżej... Wiec jak nie chcesz mieć problemów to zlikwiduj to!!!
  • Poziom 23  
    przeszukałem całe pasmo kilka razy i tylko na tych 2 czestotliwościach odbierało. wszedzie indziej nie było nic słychać. jak podnieś pasmo przenoszenia tak bym mógł ustawić 87,6mhz( jest to pasmo przez nikogo nie używane w moim obszarze) jako główne!!
  • Poziom 18  
    przestawic czestotliwosc mozesz tym trymerem c7 potencjiometrem r11 lub sama cewka l1
  • Poziom 15  
    IronReiker napisał:
    przeszukałem całe pasmo kilka razy i tylko na tych 2 czestotliwościach odbierało. wszedzie indziej nie było nic słychać. jak podnieś pasmo przenoszenia tak bym mógł ustawić 87,6mhz( jest to pasmo przez nikogo nie używane w moim obszarze) jako główne!!

Wiesz może i na tym paśmie odbierasz dwie nośne ale pamiętaj ze nie masz zadnego filtra który ograniczy ci górną przepuszczalną czestotliwość nośnej. Rób jak chcesz ale z tym dziadostwem to ty tylko sobie problemów możesz narobić!!!
  • Poziom 23  
    Do Dj Gacek, może zaproponujesz mi jaki w miare prosty filter!?

Dodano po 1 [minuty]:

Pytanie do szerloc1, rozciąganie cewki ma wpływ na zwiekszenie czestotliwości nadawania??
  • Poziom 18  
    tak czestotliwosc powina sie zwikszac a co do filtrow to naprawde moze jestem zabardzo krytyczny ale podpiecie go do tego nadajnika nie wiem czy cos da ta kostrukcjia to naawde jest nie wypal i tak projekt nie powinien byc sprzedawany jeszcze dodam zeby filtry poprawie dzialaly musisz miec zestrojone wyjcie nadajnika na inpedancjie 50oma w innym przypadku moze sie okazac ze nadajnik bedzie bardziej sial niz bez filtrow nadodatek antena tez powina miec taka sama inpedancjie jek maja filtry jesli bedzie inaczej tez moze bardziej siac ciesze sie ze starasz sie zlozyc to do kupy powinenes sie przesto czegos nowego nauczyc ale ja bym ten nadajnik potraktowal jak tylko cwiczenie domowe a puzniej go go kosza walnol i zlozyl cos bardziej przypominajacego nadajnik a i zeby przypadkiem nie przyszlo ci do glowy kupowania tego ukladu scalonego gdze jest w jednym koder stereo i nadajnik na to tez szkoda piniedzy jaki czasu jesli bedzie cie cos interesowalo pozadnego daj znac przesle ci wtedy cos na poczte pozdrawiam sorry za bledy pewnie ich jest sporo ale pisze z rozbiegu
  • Poziom 23  
    Witam!!! jest to mój pierwszy nadajnik jaki poskładałem, było troche problemów ale działa. zdecydowałem sie na niego ze wzgledu na moc i raczej pochlebne wypowiedzi. nauczyłem sie troche na ten temat ale to i tak tylko kropla w morzu. Na razie nie zabieram sie za innego ale w przyszłości napewno coś poskładam. swoją propozyje możesz przesłać mi na meila, napewno sie przyda.
    jeszcze sie nie wziołem za przestrajanie mojego na 87.6 mhz, jak bede miał z tym problemy to napisze, ale to dopiero w poniedziałek.
    pozdro
    ironreiker

Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

ironreiker(malpa)wp.pl
  • Poziom 24  
    A czy ten sprzęt da się przerobićna 50Ω?
    Oryginalnie jest przystosowany do anteny 75Ω, ale większość opisów dotyczy anten 50Ω, więc chyba taką lepiej zrobić.
  • Poziom 11  
    Witam.

Ostatnio zlozylem sobie 134-k i tez mam WIELKI PROBLEM ze strojeniem.

Otóż:

Uruchamiam go stopniami (T4 i T5 sa wylutowane).

Po pierwsze, co najwazniejsze, grzeje mi sie tranzystor T3, ktory nie powinien tego czynić :) Grzeje sie tak bardzo, ze parzy.
    POWOD: Po kilku zabiegach stwierdzilem ze stopien ten sie wzbudza, bo po odlutowaniu C15 tranzystor sie nie grzeje. Przy wlutowanym C15 odlutowalem C20 - tez sie grzal. Grzal sie takze, gdy w kolektorze T3 byla sama cewka L3 (bez trymera C19).
    Tranzystor T3 jest dobry bo wymienilem go na nowy i dalej to samo.
    Probowalem go takze wymienic na BC211 i 2N2222A ale poziom sygnalu mierzony sondą w.cz. byl prawie zerowy.
    BF199 grzal sie i przy rozstrojeniu i przy dostrojeniu na nizszym pasmie (65-70Mhz).
    Nawinalem tez odwrotnie L2 - bez rezultatow.

Po drugie, mam ten sam dylemat co kolega IronReiker - obwodem L3/C19 łatwo da sie dostroic T3, ale tylko w okolicach 65-70Mhz, na wyzszych czestotliwosciach nie moge znalezc rezonansu. Probowalem zmniejszac liczbe zwojów L3 ale to nic nie dawalo. Sledzilem rezonans od 65Mhz i probowalem dojsc do gornego pasma, ale zblizajac sie do niego rezonans zanikal.

Zasilam uklad stabilizatorem 7815 a przed nim jest zwykly zasilacz uniwersalny. Ukladu nie ekranuje. Jest jedynie blaszka aluminiowa tam gdzie zalecają na plytce.

Tutaj jest link do schematu: http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZENJ0/ZENK1340.htm

Bardzo prosze o pomoc bo nie moge sobie z tym poradzic!:cry::cry::cry::cry:

PS. Jesli ktos to zestroil to prosilbym o podanie czestotliwosci i zasiegu.

Pozdrawiam, aK.

PS2. Wczoraj wieczorem wlaczylem uklad z wlutowanym T4 i co bardzo dziwne NAGLE w pewnym momencie przestal sie grzac T3 (niczego nie robilem, nie lutowalem). Przykladalem tylko sonde w.cz. Gdy grzał sie T3 poziom sygnalu na kolektorze T4 byl ok. 4V (sonda podwajająca napiecie), a po "cudzie" 11-12V. Ale przy okazji spalilem T5, bo go pozniej dolaczylem.
    Nie potrafie sobie tego "cudu" wytlumaczyc. Czy moze to byc np wina jakichs kondensatorow?

Teraz stwierdzenie "W.cz. to czary" nabralo dla mnie bardziej realnego znaczenia;)
  • Poziom 24  
    Po 2 latach cackania się z tym dziadostwem stwierdzam:
    - razem z kitem należy kupić 2N2222, bo PN się nie nadaje,
    - jako T5 należy dać 2N3866, bo oryginalne 2N5109 baardzo łatwo spalić
    I nie zaczynać uruchamiania przy zasilaniu >12V, bo to naprawdę łatwo się pali.
    :arrow: aK_first:
    U mnie T3 też się grzeje z niewiadomych przyczyn, ale przy dołączonych stopniach mocy z dolinki leci na ponad kilometr, więc tak być może ma być, bo to wyżyłowana konstrukcja.
  • Poziom 38  
    aK_first napisał:
    Ostatnio zlozylem sobie 134-k i tez mam WIELKI PROBLEM ze strojeniem.

Witam.
    Ten kit 134-k to wielki "KIT" i nic więcej. Konia z rzędem temu co to zestroi, w stanie takim w jakim jest sprzedawany. Ktoś zapyta "dlaczego". Powód jest prosty, ten układ nie może się nie wzbudzać. Do takiego wniosku doszedłem patrząc na schemat i układ elementów.
    Zwłaszcza rozmieszczenie cewek, brak jakiegokolwiek ekranowania (ta blaszka praktycznie nic nie daje), oraz brak konkretnych elementów odsprzęgających zasilanie między stopniami, powoduje sprzężenia. Są to sprzężenia nie tylko między cewkami czy elementami, ale i przez zasilanie. Na dodatek częstotliwości generowane przez wzbudzający się układ mogą być przypadkowe i występujące w wielu punktach. Dowodem na to że układ się wzbudza, są przede wszystkim nagrzewające i przepalające się tranzystory, oraz "cuda" jakie opisał kolega. Używanie tego psełdo nadajnika, może zakłócić odbiór służbom profesjonalnym, a jak to się może skończyć, nie muszę chyba tłumaczyć. Mimo to życzę powodzenia w nierównej walce z elektroniką KITową.
  • Poziom 34  
    Miałem takowy nadajnik i po dwóch miesiącach walki z wiatrakami wywalilem to do kosza. Po prostu nie chciało mi sie juz bawić w kupowanie tranzystorów które sie przepalały. A jak włączałem ten "nadajnik" to TVP1 zamieniało sie w mleko a na innych kanałach były bardzo przeszkadzające białe prążki modulowane dźwiękiem.
    Nie polecam tego układu.
    Na nord-elektronik jest nadal coś takiego sprzedawane i piszą że ma 4W. Jak ja cos takiego kupowałem to było napisane 2W i nie wiem jak oni wycisneli z tych samych elementów 2x więcej mocy.
    Chyba zmierzyli moc promieniowaną przez cały układ razem z dziesiątkami harmonicznych przy największym wzbudzie...
  • Poziom 14  
    Rany nie zabierajcie sie za takie rzeczy bez znajomości podstaw radiotechniki. Z takich "nadajników" harmoniczne walą jak tęcza na niebie... Jak czytam o "zasięgu 1km na kawałku drutu" to zastanawiam się kto na tym bardziej ucierpi.. :) Podstawy to DOPASOWANIE i TŁUMIENIE HARMONICZNYCH!!! nie mówiąc o reszcie równie podstawowych rzeczy jak ZEZWOLENIE na nadawanie !!!!