Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator pralki P 565 (licencja Blomberg)

13 Gru 2005 13:34 3158 16
  • Poziom 12  
    Jaki jest typ programatora w tej pralce? Na forum elektrody znalazłem, ze P 10 300/41. A czy pasował by do tej pralki programator (Blomberga) P 10 300/11?
  • Poziom 31  
    nie jestem pewny ale znalazłeś go chyba na allegro :wink:
    dowiedz się z jakiej pralki pochodzi ten programator (lub do jakich pralek pasuje)
    do pralki P-565 pasują programatory z pralek typoszeregu licencyjnego:
    - P-585
    - P-865
    - P-885
    - P-1085
    - P-1065
    nie jestem pewny co do:
    - P-865S
    - P-885S
    - PK-1065
    ale programatory z tych pralek mogą się różnić tylko drobnymi szczegółami więc możesz śmiało brać :)
  • Poziom 12  
    Zgadza sie! Programator znalazlem na allegro. Podany byl typ P 10300/11 i ze pasuje do pralek miedzy innymi P-885 i P-1085. Nie mam pojecia co to za pralki i czy maja cos wspolnego z P-565, wiec mialem watpliwosci czy ten progamator by sie nadawal. Ze zdjecia wykaloby ze to ten sam. Dziekuje za podpowiedz.
  • Poziom 12  
    Witam! Wziałęm się w końcu za tą pralkę u ciotki (byla caly czas nieużywana), rozkręcilem i okazało się że rzeczywiście jest w niej programator P-10.300/41 a ten który kupiłem na allegro to P-10.300/11. Wyglądają tak samo, takie same obudowy, silniczek i blokada takie same, ale złącza nasuwkowe nie zgadzaja sie, są zupełnie inaczej podpisane i troszkę różnią się miejscami. Mam więc pytanie: czy do takiego programatora ma może ktoś schemat montażowy? Czy raczej się już go nie da zastosować i pomyśleć o zamianie na 790A? I czy konieczne są przy programatorze 2 kondensatorki po 0,1µF - wg schematu do P 565? Bo w tej pralce tego nie ma i czy ich brak ma wpływ na pracę silnika? Zniszczona jest też kostka połączeniowa silnik główny- wiązka i czy czy dobrze połączone są przewody wiązka- silnik:?
    1. niebiesko-bialy - biały
    2. biały - żółty
    3. czerwony - czarny
    4. fioletowy - niebieski
    5. różowy - brązowy
    6. uziemienie
    Próbuję jeszcze tą pralkę reanimować, bo jedyna usterka to ten programator i brak obrotów rewersyjnych przed wirowaniem.
  • Moderator Elektrotechnika
    A co jest powodem wymiany programatora?
  • Poziom 12  
    No coś jest z nią nie tak, zwłaszcza jeśli chodzi o te rewersy przed wirowaniem, wtedy nierozłożony wsad na spodzie bębna i strasznie szaleje, jezdzi skacze. A ktoś kiedyś musiał przy niej nagrzebać, bo nawet metalowa płytka przy programatorze jest zdjęta ( a z powrotem jej się już nie da założyć ) i rozwalona kostka przy silniku, jeśli chodzi o samo pranie to OK, no i nie wiem czemu nie ma tych kondensatorów 0,1µF, są na schemacie a w pralce ich nie ma. Po prostu problem z wirowaniem i brak tego układania ładunku przed wirowaniem, tak jak to jest w Dianie z programatorem 790A[/url]
    Przyczyną takiego zachowania pralki przy wirowaniu nie jest programator.Odpowiedzialne za to mogą być:
    1)łożyska
    2)amortyzatory
    3)poluzowane śruby(przeciwwagi,obudowa)
    4)uszkodzony pasek klinowy
    Kondensatory nie muszą być(są to kondensatory przeciwzakłóceniowe),kostka przy silniku musi być sprawna (bez nadpaleń)no i oczywiście pralka musi stać stabilnie.
  • Poziom 31  
    sguzior napisał:
    No coś jest z nią nie tak, zwłaszcza jeśli chodzi o te rewersy przed wirowaniem

sguzior napisał:

Po prostu problem z wirowaniem i brak tego układania ładunku przed wirowaniem

Kolega Topolski strasznie uparty na usterki mechaniczne. Ale skoro użytkownik twierdzi że nie ma rewersów przed odwirowaniem i jeśli naprawdę tak jest, to za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest programator. Po prostu padł styk załączający tę funckję, na diagramie zaznaczony jako "silnik główny bezpośrednio przed odwirowaniem" :wink:
  • Poziom 12  
    A czy te przewody silnik- wiazka sa dobrze podpiete? Bo tą kostkę też ktos rozwalil albo sama popękała. A z tym programatorem P-10.300/11 to też juz nie ma szans? Więc juz tylko w grę wchodzi przeróbka na 790A? Czy dużo jest roboty jesli chodzi o przewody we wiązce?
    PS 663S BIO napisał:

Kolega Topolski strasznie uparty na usterki mechaniczne

Zwróciłem uwagę na szalejącą pralkę przy wirowaniu,a tu przyczyną są przeważnie usterki mechaniczne.
  • Poziom 12  
    Zgadza się, czesto przyczyną są amortyzatory, ale w niej te wszystkie podzespoły są OK, łożyska, pasek, obudowa też dobrze byla skręcona. Ale co teraz zrobić z tą elektryką??
  • Poziom 12  
    Napraw złącze silnika.
  • Poziom 31  
    sguzior napisał:
    A z tym programatorem P-10.300/11 to też juz nie ma szans? Więc juz tylko w grę wchodzi przeróbka na 790A? Czy dużo jest roboty jesli chodzi o przewody we wiązce?

Dokładnie tak. Nie warto reanimować starego trupa, lepiej zamienić na nowy 790A. To tak jak zamiana PG czy 88713055 na 770, robiło się to jakieś 20 lat temu :)

Co do amortyzatorów to prawda, najczęściej padają w tych pralkach, ale w tym konkretnym przypadku chodzi o te rewersy przed wirowaniem :?

PS
    Źle poskręcana obudowa przez domowych naprawiaczy też może być i często jest przyczną hałasowania :wink:
  • Poziom 12  
    Dziękuję za wszystkie wskazówki i podpowiedzi. Mam jeszcze pytanie odnośnie tego programatora co kupiłem, chodzi o ten 10.300/11, który podobno pasuje do pralek P885 i P1085. Może ma ktoś do niego schemat? Bo 790A musiałbym dopiero kupować, a nowy trochę kosztuje:( No i czy te przewody przy silniku są w porządku kolorami? Chodzi mi o to żeby nie było sytuacji że nawet jak zamienię programator to żeby rewersy byly prawidłowe, czyli żeby obroty wolne przed wirowaniem byly w tą samą stronę co wirowanie
  • Poziom 31  
    Pobierz sobie "Trzyczęściową serwisówkę" od pralek Polar, Wiatka, Tatramat, Candy :? Jest tam schemat P-565 i diagramy prgramatorów AKO i 790A :wink: Ta "Trzyczęściowa serwisówka" jest dostępna na forum.
  • Poziom 32  
    sguzior napisał:
    Chodzi mi o to żeby nie było sytuacji że nawet jak zamienię programator to żeby rewersy byly prawidłowe, czyli żeby obroty w

olne przed wirowaniem byly w tą samą stronę co wirowanie

To nie problem jeżeli będa przeciwne to zamieniasz tylko końcówki przewodów wolnych orotów miejscami i bedzie OK.
  • Poziom 12  
    Witam! Podczas wakacji wziąłem się za tą pralkę. Postanowilem załozyć w niej programator 790A. Ale zeby nie bawić sie z preróbkami wiązki, zdobyłem na złomowisku oryginalną wiazkę (wraz z programatorem) od Diany. Jednak i tak musiałem ją troszkę przerobić, bo w P 565 programator i termostat są zamienione miejscami względem Diany. No i rozmieszczenie numerów programów na cyferblacie jest trochę inne, programy są poprzesuwane, ale to zaznaczylem po nowemu. Pralkę rozkręcilem na części pierwsze, wszystko wyczyściłem, pomalowalem gdzie rdza była (podstawa pralki) i poskładałem jak Pan Bóg przykazał, poskręcałem jak należy i pralka hula jak ta lala:) A większość części w środku jest niemieckich...Węże gumowe nie zmieniane od nowości (28 lat) dalej w dobtym stanie. Dziękuję wszystkim za wskazówki i porady. Temat uważam za zakończony.