Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasięg radiotelefonu Tukan

jan_ 13 Dec 2005 18:02 3619 6
Testo
    jan_
    Level 2  
    Witam,
    prosze o informacje w jaki sposob zwiekszyc zasieg radiotelefonu Tukan.

Pozdrawiam,
    Jan
  • Testo
    AdamC
    Level 27  
    W jaki sposób ?
    Legalny żaden.
    A od strony technicznej :podnieść moc wyjściową (w rozsądnych granicach),zastosować lepszą antenę.

Adam
  • Testo
    j34
    Level 10  
    Z nominalnej mocy i z anteną półfalową połączyłem sie z kolegą oddalonym o 16 Km.Tak że bez ingerencji w elektronike zastosowac lepszą antene.pozdrawiam
    jan_
    Level 2  
    AdamC wrote:
    W jaki sposób ?
    Legalny żaden.
    A od strony technicznej :podnieść moc wyjściową (w rozsądnych granicach),zastosować lepszą antenę.

Jak praktycznie podniesc moc wyjsciowa - prosze o podanie rozwiazania oraz jaka antene zastosowac i jak ja podlaczyc do istniejacej.

Dodano po 1 [minuty]:

j34 wrote:
    Z nominalnej mocy i z anteną półfalową połączyłem sie z kolegą oddalonym o 16 Km.Tak że bez ingerencji w elektronike zastosowac lepszą antene.pozdrawiam

Prosze o podanie schematu anteny polfalowej oraz jak ja podlaczyc do istniejacej.
    Z gory dziekuje.
    AdamC
    Level 27  
    Nową antenę podłączamy zamiast tej co jest.
    Montowaliśmy anteny teleskopowe z odbiorników tv albo z polskiego
    radia stereo ,chyba Julia.
    Moc podnosiło się dobierając punkt pracy stopnia końcowego w.cz.,zmieniając tranzystor końcowy na inny o większym wzmocnieniu,
    kontrolując wymodulowanie.Tyle że to było prawie 20 lat temu i muszę spojrzeć w schemat by choć móc podać które elementy są do dobrania.
    Do tej zabawy wskazane jest mieć przyrządy pomiarowe np. sonda w.cz.;
    oscyloskop,sztuczne obciążenie.

Adam
    passatwałcz
    Level 15  
    o jaka legalnosc chodzi?przeciez to 27mhz i mozna do 4w,tak? tylko po co ja na tukanach i antenach cb do 15km gaduliłem na fabrycznej mocy
    AdamC
    Level 27  
    passatwałcz wrote:
    o jaka legalnosc chodzi?przeciez to 27mhz i mozna do 4w,tak? tylko po co ja na tukanach i antenach cb do 15km gaduliłem na fabrycznej mocy

Ano o taką legalność że użytkownik CB nie ma prawa dokonywać żadnych modyfikacji ,a jeśli to uczyni powinien homologować sprzęt.
    Podobny temat dyskusji : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197963.html