Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona taśma w discmanie.

13 Gru 2005 18:35 1272 18
  • Poziom 13  
    Witam, mam pewien problem. Mam wygryziony kawałek taśmy w discmanie (pomiędzy "karetką" lasera a płytą główną) zgodnie z poniższym obrazkiem. Czy są szanse żeby to naprawić ?? Przewody w tej taśmie są trochu cienkie (max 1mm). Z góry dzięki za pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Wszystko sie da.
    Jesli jest to taka tasma jak mysle (czyli naniesiona sciezka na plastikowa tasiemke) to z lutowania raczej nici. Kiedys co prawda naprawilem sobie klawiature, w ktorek takie polaczenie sie spalilo, poprzez przylozenie kawalka miedzianego drutu i przyklejenie go plastrem. Ale tam drut byl dociskany sama klawiatura. Tutaj moglby byc problem.
    Najlepiej by bylo zdobyc jakis klej przewodzacy czy cos takiego, nakleic na dziure kawalek materialu takiego jak ta tasma i poprowadzic sciezke. Ewentualnie znalezc punkty na plytce, które sa połaczone tymi uszkodzonymi zylami i polaczyc je kabelkiem.
  • Poziom 13  
    Taśma jest dookoła oizolowana. Probowalem stopić lutownicą izolacje zeby przylutować drucik ale scieżki są zbyt cienkie i się topią. Z tym klejem to całkiem dobry pomysł. Jutro czegoś poszukam. A szukać sciezek niemam co bo ta taśma zwęża się przy laserze i to już gorzej niż lutowanie SMD :) Dzieki
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    A jesli nie uda Ci sie nic znalezc, to przyszedl mi jeszcze inny pomysl do glowy. Skoro sciezki sa z obu stron zaklejone tasma, to moze udaloby sie "rozszczepic" obie tasmy zewnetrzne na tyle, zeby wcisnac tam cienki drucik. Mozna by takimi drucikami polaczyc przerwane sciezki (uwazajac zeby nie zewrzec sasiednich sciezek). Gdyby tasma dociskala drut do sciezki, daloby to kontakt elektryczny nawet bez lutowania. Oczywiscie musialaby trzymac na tyle mocno, zeby mechanicznie tez drut nie wypadl. Troche to prymitywny sposob, ale ma prawo zadzialac - podobna metoda naprawilem wtedy klawiature i dotad dziala bez zarzutu. To ta na wypadek, gdyby nie znalazlo sie bardziej "eleganckie " rozwiazanie :)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Moja tasiemka wygląda identycznie jak te z klawiatur ale niestety, już z początku probowalem tej metody ale chyba zamocno jest to sklejone, żadną igłą mi sie nieudało. Jeszcze sie pomęcze może coś sie uda.
  • Poziom 13  
    moza uda ci sie dostosowac inna tasiemke np. ze starego CD-romu ??
    pomaga tez klejenie cienkich drucikow klejem do "ogrzewania tylenj szyby" do wczesniej odizolowanych miejsc
  • Poziom 31  
    1. delikatnie np skalpelem nalezy zdjąć z jednej strony taśmy warstwę ochronną aby mieć dojście do styku, delikatnie połączyć cienkim drutem (nawojowy z cewki lub coś takiego) przy pomocy lutu lub wg uznania co kto potrafi.
    2. inna opcja to w miejscach ścieżki zrobić otworek malutki np igłą i w to miejsce wcisnąć przewód mocując go klejem z zapewnieniem styku.

Oba sposoby maja marne szanse na przetrwanie w przypadku gdy taśma pracuje - wcześniej czy później połaczenie odpadnie.
    Najlepiej znależć oryginalną taśmę nawet z odzysku po uszkodzonym laserze - proponuje w serwisach poytać może ktoś coś odstąpi.
  • Poziom 13  
    Mam w domu 3 lasery ale taśma z rzadnego z nich niepasuje do tej w discmanie. Popytam jeszcze odpowiednich loodzi. A jak nie to chyba przeżuce się na cyfrowy odtwarzacz mp3 :)
  • Poziom 24  
    No kurcze sie wez nie poddawaj. Najpierw napraw - potem sie mozesz przerzucic. Inaczej to tak jakos niehonorowo :)
    Napewno da sie dostac do tych sciezek, bo to musza byc dwie sklejone tasmy, wiec powinny dac sie jakos rozdzielic.
  • Poziom 13  
    Nooo grunt to niepoddawać sie :) Będe walczył :)
  • Poziom 24  
    A my Ci przyznamy order - chocby nawet posmiertny:)
  • Poziom 13  
    hehehe niech wam bóg w dzieciach wynagrodzi...
  • Poziom 11  
    Miałem podobne uszkodzenie na panelu dotykowym i taśmie w mikrofali. Lutowanie odpada, bo topi plastik i tylko pogorszysz sprawę. Nie nadaje się do tego też klej do ogrzewania szyb, ale jest do zdobycia specjalny lakier z domieszką srebra do uzupełniania ścieżek w obwodach elektronicznych, który nawet po wyschnięciu jest w miarę elastyczny. Zdrapałem trochę plastiku by odsłonić zdrowe ścieżki i domalowałem jej brakujący fragment. Po wyschnięciu wszystko działa. Może tobie też się uda tylko coś musisz podkleić w miejscu wygryzienia i na tym domalować ścieżki.
  • Poziom 27  
    Tomekflak:Order -to już Ci się należy,za pomysł- a nie prościej ,kupić taśme i po problemie?!
    www.wolumen.com.pl
  • Poziom 13  
    A poco kupować nową skorą jest możliwość naprawy starej ? Pozatym ta tasma jest nieco bardziej skomlikowana niz na rysunku :) ma pełno krzywizn, zakrętów, przeplotów i wogole :) ja narysowalem tylko uszkodzony wycinek. Takze kupno tasmy jest nieco uciążliwe
  • Poziom 27  
    Na prawdę -nie opłaca się naprawiać-zero gwarancji ,że zaraz przerwie w dugim miejscu.
    Czy taśma wyjmuje się z "kaaretki"?
  • Poziom 13  
    Własnie w tym sęk ze nie ;/ jest przylutowana bardzo precyzyjnie. Dopiero teraz sprawdziłem ;]
  • Poziom 27  
    Do Chińskich -taśma razem z laserem "karetka" kosztuje 50zł.
  • Poziom 13  
    Za tyle to ja moge mieć mp3 128 mb albo discmana :) Teraz już wiesz czemu lepiej naprawić :)